Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Bajki z Kraju Mikołajów" - Filia nr Pabianice

Chociaż do Mikołajek i Świąt Bożonarodzeniowych pozostało jeszcze trochę czasu, dzisiejsze spotkanie DKK postanowiliśmy spędzić w świątecznym klimacie. W tym celu przeczytaliśmy sobie 3 opowieści z książki Anny Sójki pt. - „Bajki z Kraju Mikołajów”. W pierwszej historii poznajemy choinkę, która była nieszczęśliwa ponieważ nie została ubrana w łańcuch. Zrozpaczonej, na pomoc ruszył Święty Mikołaj zaprzęgiem napędzanym przez króliki!!!! (a nie renifery). W kolejnej historii poznajemy Gwiazdkową Czarownicę. Pierwszy raz o niej słyszeliśmy. Trzeba przyznać, że jest wyjątkowo wredna. W ostatniej opowieści poznajemy Worek z Prezentami, który sam bez pomocy Świętego Mikołaja musiał dotrzeć pod konkretny adres. A wszystko przez Dzwonek, który się rozchorował....Opowieści bardzo nam się podobały. Porozmawialiśmy sobie o naszych świątecznych planach, kiedy ubieramy choinkę, czy wierzymy w Świętego Mikołaja a może w Gwiazdkową Czarownicę....

"Niebezpieczna podróż", "Bimbo Niezdara" - Filia nr 2 Pabianice

Czerwcowe spotkanie DKK dla najmłodszych odbyło się w przedszkolu. Pani Kasia odwiedziła przedszkolaków z torbą pełną książek. Zadaniem dzieci było wylosowanie 2 książek do czytania. Padło na „Niebezpieczną podróż” oraz „Bimbo Niezdara”. Bohaterką pierwszego opowiadania jest Zuzia, właścicielka leniwego kocura, która pewnego razu trafia do dziwnej krainy w której dzieją się dziwne rzeczy i spotyka dziwnych ludzi. Jej kocur też zmienia się w wielkiego groźnego zwierza. Ale czy to wydarzyło się naprawdę czy tylko się Zuzi przyśniło. Druga opowieść to historia słonika Bimbo, który pewnego razu wpadł do bagna i od tego czasu wszyscy nazywali go Niezdarą. Bimbo bardzo był nieszczęśliwy z powodu swego przezwiska. Dlatego też pewnego razu opuścił wioskę słoni i postanowił zostać kimś innym. Dzięki zaklęciom czarodziejki Bubababy kolejno stawał się ptakiem, rybą, antylopą i zebrą. Jednak na końcu Bimbo stwierdził, że najlepiej być sobą czyli słoniem. Wrócił do rodziny i postanowił w przyszłości postanowił zostać przywódcą słoni.

Po wysłuchaniu czytania dzieci oglądały ilustracje książek. Następne spotkanie po wakacjach.

"Kozucha Kłamczucha" - Filia 2 Pabianice

W majowym spotkaniu DKK dla przedszkolaków bohaterką była „Kozucha Kłamczucha” Joanny Porazińskiej. Jest to opowieść o pewnej niesfornej kózce, która lubiła kłamać. Gospodyni przyjęła sierotkę Zazulę aby opiekowała się jej kozą. Jednak koza kłamała, że pasterka nie daje jej jeść. Gospodyni zdenerwowała się na dziewczynę i wyrzuciła ją z domu. Po pewnym czasie jednak podstępem dowiedziała się że jej koza mówi nieprawdę. Kobieta tak się zdenerwowała, że wypędziła kozuchę z domu. Jednak niczego to ją nie nauczyło. Tułając się po lesie nadal kombinowała i kłamała. Do momentu aż nie natknęła się na jeża, który dał jej nauczkę. Wszystko kończy się dobrze, kozucha postanowiła zmienić swoje postępowanie. Gospodyni wybaczyła jej i przyjęła z powrotem pod dach. Bo tak naprawdę kochała swoją kózkę i bardzo się za nią z tęskniła. Gospodyni również przyjęła pasterkę Zazulę, przepraszając, że tak niesprawiedliwie ją potraktowała. Przedszkolaki z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania. Dobrze wiedzą, że nie ładnie jest kłamać. Opowiadanie kończy się pytaniem, że skoro koza już nie jest „Kłamczuchą” to jakie nowe imię powinna nosić. Proste z pozoru pytanie sprawiło nieco trudności. Nikt z słuchaczy nie ma i nie miał nigdy kozy. Padła nieśmiała propozycja, że może Sonia. Jest książka „Sonia to imię małego słonia”. A czy pasuje to imię do Kozy?

Następne spotkanie na początku czerwca.

Artur i czarodziejska księga - Filia 2 Pabianice

Chociaż na dworze bardzo zimno, nie odstraszyło to dzieci z przedszkola nr 12 przez wyjściemdo biblioteki. Kiedy już dotarły na miejsc,e poprosiły aby książkę poczytał im pan bibliotekarz. Panie przedszkolanki wyjaśniły, że jeszcze nigdy żaden pan nie czytał im bajek.W tej sytuacji bibliotekarz Marcin spełnił prośbę dzieci. Czytał im książkę Daniela Jorisapt: „Artur i czarodziejska księga”. Są to opowiadania o pewnym chłopcu, który pewnego dnia znalazł starą książkę z czarodziejskimi zaklęciami. Używając tych zaklęć mały Artur zamieniał się kolejno w myszkę, żabkę, ptaszka, krecika, króliczka i liska. Każda z tych historii kończyła się nawiązaniem do cech charakterystycznych dla tych zwierzątek. W ten sposób przedszkolaki dowiedziały się m.in. co to znaczy być szarą myszką, rannym ptaszkiem, szczwanym lisem czy wykonywać krecią robotę. Spotkanie zakończyło się tradycyjnym buszowaniem po bibliotece oraz oglądaniem książek. Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w maju.

"Ostrożnie!" oraz "Bajki Wielkanocnego Zajączka" - Filia 2 Pabianice

Z uwagi na padający wiosenny deszcz, marcowe spotkanie DKK dla dzieci odbyło się

w przedszkolu. Na początek pani z biblioteki czytała książkę Grzegorza Kasdepkego pt. - Ostrożnie! Z tych opowiadań dzieci dowiedziały się jakie niebezpieczeństwa czyhają na nich w otoczeniu. Paluszków nie wolno kłaść między drzwi, wciskać do szpar itp. Ponieważ może to się skończyć nawet złamaniem! Również zabawkami należy bawić się w sposób właściwy. W żadnym wypadku nie wolno klocków wpychać sobie do nosa czy do buzi. Kolejne opowiadanie dotyczyło poparzeń. Autor ostrzegał przed gorącą zupą, herbatą a nawet kaloryferem. Dzieciom nie wolno również bawić się zapałkami! Na koniec było o gazie. Kuchenkę gazową mogą obsługiwać jedynie dorośli. Maluchom nie wolno ruszać kurków od kuchenki. Ani grzebać przy butli gazowej. To może być niebezpieczne, ponieważ ulatniającym gazem można się zatruć, a jeśli wejdzie ktoś z ogniem.....Po tej dawce przerażających historii, przyszła chwila na łagodniejszą lekturę. Choć do świąt pozostało jeszcze trochę czasu, Pani bibliotekarka poczytała książkę „Bajki wielkanocnego zajączka”. Pani bibliotekarka przyniosła również mnóstwo kolorowych książeczek. Na zakończenie spotkania dzieci z zainteresowaniem oglądały ich ilustracje.

"Franklin i dzidziuś" i "Franklin i starszy kolega" Filia nr 2 Pabianice

Październikowe spotkanie DKK dla najmłodszych miało odbyć się w bibliotece. Jednak brzydka, deszczowa pogoda pokrzyżowała plany przedszkolaków. W tej sytuacji bibliotekarka zabrała książki i pojechała do Przedszkola nr 12. Dzieci słuchały opowieści o sympatycznym żółwiku Franklinie. W pierwszej historii pt. : „Franklin i dzidziuś”, przyjacielowi żółwika, misiowi urodziła się siostrzyczka. Po wysłuchaniu opowieści przedszkolaki chwaliły się że mają młodsze i starsze rodzeństwo, a jeden chłopiec stwierdził, że posiada...duży rower. W opowiadaniu „Franklin i starszy kolega”, żółwik poznaje królika Jacka. Franklinowi imponuje starszy kolega, który świetnie jeździ na deskorolce i zarabia pieniądze rozwożąc gazety. Na koniec spotkania bibliotekarka podarowała dzieciom kolorowe książeczki.

J.L. McCann - "ScooBy-Doo!. Skarbnica smakowitych opowieści". - Filia nr 2 Pabianice

W czwartek 29 września odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Uczestniczyły w nim przedszkolaki z PM nr 12. Tematem spotkania była książka J.L. McCaina – pt. - ScooBy-Doo!. Skarbnica smakowitych opowieści. Bibliotekarka przeczytała dzieciom opowiadanie pt. : „Scooby-Doo! I tajemniczy aquapark”. Jest to historia o tym jak Scooby-Doo! wraz z przyjaciółmi z Tajemniczej Spółki walczyli z wodnymi potworami w aquaparku. Dzieci oglądały również ilustracje tej opowieści. Na koniec spotkania dostały mnóstwo książek z kolorowymi ilustracjami, które z wielkim zainteresowaniem oglądały. W spotkaniu wzięło udział 24 przedszkolaków.

Gilbert Delahayae - "Martynka i Dzień Mamy" Filia nr 2 Pabianice

W majowym DKK dla przedszkolaków wzięła udział 20 osobowa grupa trzylatków. Z uwagi na wyjątkowo młody wiek uczestników, nieco zmieniono formułę spotkania. Na początku z okazji zbliżającego się Dnia Matki, przeczytano dzieciom książkę pt: „Martynka i Dzień Mamy”. Następnie aby urozmaicić maluchom czas spędzany w bibliotece, przygotowano stół pełen kolorowych książek. Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały ilustracje. Poprosiły też aby im przeczytać  kilka krótkich książeczek. Dodatkową atrakcją były dwa stoliczki pełne malowanek z bohaterami bajek. Na zakończenie spotkania dzieci zostały poczęstowane cukierkami.

 

Jan Grabowski - "Czarna owieczka". Spotkanie DKK dla Dzieci w Filii nr 2 w Pabianicach

W marcowym spotkaniu DKK dla dzieci uczestniczyła 15 osobowa grupa czterolatków

z Przedszkola nr 12. Bibliotekarka czytała dzieciom książkę Jana Grabowskiego pt. „Czarna owieczka”. Jest to historia Metki, małej owieczki, którą po stracie mamy, zajmowała się suczka Wierna. W wyniku takiego wychowania Metka zachowywała się jak pies. Razem ze swoim przybranym bratem, szczeniaczkiem Misiem ganiała kury, łapała motylki, nosiła kości spała w budzie i siadała w „psi” sposób. Jedynie co różniło ją od braciszka to gust kulinarny. Uwielbiała jeść trawę oraz sól. Słuchaczom historia owieczki Metki bardzo się podobała. Dzieci wykonają ilustracje do książki o czarnej owieczce, z których powstanie wystawka w bibliotece.

Opowieści Świętego Mikołaja

10 grudnia 2015 r., w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej, na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla najmłodszych przeczytana i omówiona została książka Marie Duval i Alaina Josta "Opowieści Świętego Mikołaja". W spotkaniu wzięło udział osiemnaście osób.

Książka jest zbiorem pięciu opowiadań o Świętach Bożego Narodzenia, wzbogacają je piękne ilustracje. Opowiadania przeplatają się z przepisami na ciasteczka i instrukcją, jak samodzielnie zrobić ozdoby choinkowe. Na spotkaniu przeczytane i omówione zostały dwa opowiadania "Wigilia dla zwierząt" i "List krasnoludków". Co roku Mikołaj dostaje od dzieci z całego świata listy, w których proszą go o wymarzony gwiazdkowy prezent. Zdarzyło się jednak, że to Święty Mikołaj napisał listy do dzieci z prośbą o jedzenie dla zwierząt. Mróz trzymał siarczysty, spadło dużo śniegu i mieszkańcy lasu głodowali. Do Mikołaja, co roku, długi list piszą również krasnoludki, ale ich skrzydlatego posłańca uwięził zły karzeł. Tak jak w każdej bajce, wszystko dobrze się kończy.

Książka podobała się wszystkim uczestnikom spotkania. Dzieci chętnie rozmawiały o wysłuchanych bajkach. Opowiadały o listach, które same pisały do Mikołaja i o prezentach jakie chciałyby dostać. Rozmawialiśmy o wieczerzy wigilijnej, opłatku i potrawach jakie w tym dniu pojawią się na stole. Dzieci dbają o swoje domowe zwierzęta, więc w wigilijną noc ich psy i koty nie będą się skarżyć. mroźna zimą dokarmiają ptaki. Na zakończenie spotkania przedszkolaki zaśpiewały kolędę.

Na kolejne spotkanie, które odbędzie się 7 stycznia 2016 roku zaplanowana została książka Tiiny Nopola "Siri i pies sąsiada".

Ewa Pawlak

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi