Relacja ze spotkania z profesor Krystyną Pietrych
- Szczegóły
- Kategoria: Spotkania autorskie DKK przy PBP w Sieradzu
- Utworzono: poniedziałek, 27, maj 2024 16:16
- Zofia Olechnowicz
Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek działające przy naszej bibliotece Dyskusyjne Kluby Książki zaprosiły panią profesor Krystynę Pietrych. Wykładowczyni Uniwersytetu Łódzkiego specjalizuje się w twórczości Aleksandra Wata oraz poetów polskich XX wieku. W naszej bibliotece mieliśmy już przyjemność w poprzednich latach wysłuchać wykładów na temat Czesława Miłosza i na temat współczesnej prozy polskiej.
Tym razem pani profesor mówiła o najważniejszych utworach laureatów Literackiej Nagrody Nobla. Ta zaszczytna nagroda przyznawana jest już od 1901 roku, dotąd otrzymało ją 120 osób. Wśród laureatów znalazło się pięcioro Polaków. Twórczość Henryka Sienkiewicza, Władysława Stanisława Reymonta, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej i Olgi Tokarczuk jest dobrze znane w naszym kraju. W swoim wykładzie profesor Pietrych starała się przybliżyć utwory zagranicznych pisarzy. Na początku opowiedziała o pracy Akademii Szwedzkiej i Komitetu Noblowskiego. Ogłoszenie werdyktu następuje w pierwszy czwartek października, a ceremonia wręczenia nagrody tradycyjnie odbywa się w Sztokholmie 10 grudnia, w dniu śmierci jej fundatora Alfreda Nobla.
Wśród pisarzy i poetów, których twórczość zdaniem profesor Pietrych zasługuje na szczególną uwagę, znaleźli się: John Maxwell Coetzze, Imre Kertész, Elfriede Jelinek, Alice Munro, Swiatłana Aleksijewicz, Annie Ernaux, Jon Fosse, Tomas Gösta Tranströmer, Louise Glück, Bob Dylan. Przyznanie Nagrody Nobla niektórym z wymienionych osób uznano za kontrowersyjne. Profesor Knut Ahnlund, wieloletni członek Szwedzkiej Akademii, na znak sprzeciwu wobec nagrody dla Elfriede Jelinek wycofał się z dalszego uczestnictwa w pracach Akademii. Zaskoczeniem był także Nobel dla Boba Dylana - amerykańskiego piosenkarza, kompozytora, autora tekstów, pisarza i poety. Alice Munro otrzymała Nagrodę Nobla, choć pisała tylko opowiadania. Jej teksty zasługują jednak na miano literackich perełek, a sama autorka była nazywana "współczesnym Czechowem". Białoruska pisarka Swiatłana Aleksijewicz została doceniona za mistrzowskie reportaże. W książce "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" pokazała, czym dla radzieckich kobiet, również tych walczących na froncie, była II wojna światowa. Francuska pisarka Annie Ernaux w swojej twórczości często wykorzystuje wątki autobiograficzne i udowadnia, że los jednostek zależy od przemian społecznych. Norweski pisarz i dramaturg Jon Fosse lubi eksperymentować - w jego książkach rzadko pojawiają się znaki interpunkcyjne. W książce "Amatorki" Elfriede Jelinek można znaleźć takie zdanie: "Kobiety wychodzą często za mąż lub giną w inny sposób."
Krystyna Pietrych udowodniła, że utwory laureatów Literackiej Nagrody Nobla oferują czytelnikowi wiele niespodzianek. Warto przeczytać ich książki i mieć własne zdanie na ich temat.
Pani profesor chętnie odpowiedziała na pytania zebranych, była też zainteresowana tym, jakie książki czytają i omawiają klubowiczki. Pytała o te najpiękniejsze, które na długo pozostają w pamięci. Na spotkaniach sieradzkich Dyskusyjnych Klubów Książki omawiane były m.in. opowiadania Alice Munro i reportaże Swiatłany Aleksijewicz. Klubowiczki zadeklarowały, że chętnie sięgną także po inne książki laureatów Nobla.
Było to bardzo ciekawe i inspirujące spotkanie. Zakończyło się rozważaniami na temat tegorocznego laureata Nobla. Kto dostanie nagrodę? Może Elizabeth Strout, Georgi Gospodinow, Haruki Murakami? Ten ostatni jest od lat wymieniany wśród pretendentów do nagrody. A może Akademia Szwedzka nagrodzi pisarza, który jeszcze nie jest tak znany, a tworzy wartościową literaturę? Na odpowiedź będziemy musieli zaczekać do października.
W spotkaniu udział wzięło 26 osób.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Dyskusyjne Kluby Książki". Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.