Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Kryminalistka- Joanna Jodełka

Pierwsze w nowym roku spotkanie DKK rozpoczęliśmy powieścią Joanny Jodełka "Kryminalistka" . Wbrew szumnym zapowiedziom, książka  nie trzyma ,absurdalna fabuła zniechęca do dalszej lektury. Niestety lektura nie powaliła i zniechęciła do przeczytania do końca. Mamy nadzieję, że jej inna powieść " 2 Miliony za Grunwald" okaże się lepsza niż ta. Uczestnicy niestety wszyscy zawiedzeni.

"Kroniki kota podróżnika" - spotkanie DKK FB 2 w Pabianicach

Dnia 19.11.2021 omawialiśmy książkę o niebanalnym tytule „Kroniki kota podróżnika” japońskiej autorki Hiro Arikawa. To niezwykła powieść ukazująca cały wachlarz ludzkich emocji, zarówno tych międzyludzkich, jak i międzygatunkowych. To bardzo głęboka i wzruszając książka, przywracająca wiarę w prawdziwą miłość. Powieść wszystkim bardzo się podobała i zachęcała do dalszych refleksji.

"Fałszerze pieprzu" - Filia nr 2 Pabianice

Podczas marcowego spotkania DKK dyskutowaliśmy o książce Moniki Sznajderman - "Fałszerze pieprzu". Jest to historia polsko-żydowskiej autorki. Inspiracją do jej napisania stały się fotografie rodzinne przesłane przez krewnego z Ameryki. Autorka wiele czasu spędziła w archiwach poszukując informacji o przodkach. Książka wzbudziła skrajne emocji. Z jednej strony wzruszało nas kiedy z wielkim ciepłem opisywała losy żydowskiej rodziny ze strony matki. Bardzo interesujący był też opis Radomia z lat przedwojennych i podczas Drugiej Wojny Światowej. Natomiast nie zgadzamy się z opinią, że tylko Żydzi ucierpieli podczas wojny. Nie spodziewaliśmy się, że książka wzbudzi w nas tyle emocji i skłoni do bardzo żywiołowej dyskusji.

"Siddhartha" - Filia nr 2 Pabianice

Podczas lutowego spotkania DKK rozmawialiśmy o tytułowej powieści Hermanna Hessego - „Siddhartha”. Tytułowy bohater jest mnichem należącym do kasty braminów. Pewnego dnia wbrew woli ojca wyrusza w samotną wędrówkę w celu poszukiwania sensu istnienia. Książka zrobiła na nas bardzo pozytywne wrażenie. Jednak nasze opinie na temat Siddharthy były podzielone. Dla części z nas powieść emanowała spokojem, refleksją nad sensem życia i stwierdzeniem, że człowiek otacza się rzeczami materialnymi, których staje się niewolnikiem i tak naprawdę większości tego nie potrzebuje. Jednak padła też opinia, że nasz bohater to zwykły pasożyt. Nie pracuje a żebrząc żeruje na innych pracujących osobach. Wszyscy doszliśmy do zgodnego wniosku, że gdyby nie wyruszył w tą duchową podróż, nie czuł by się spełniony. A tak znajdując się w różnych sytuacjach życiowych poznał co czyni go szczęśliwym człowiekiem. Naszym zdaniem powieść warta rekomendacji.

"Nieważkość" - Filia nr 2 Pabianice

Pierwsze w nowym roku spotkanie DKK rozpoczęliśmy powieścią Julii Fiedorczuk - „Nieważkość”. Jest to historia 3 kobiet, uczennic jednej klasy, które dzieciństwo spędziły w małym zapyziałym miasteczku. Czy miejsce oraz środowisko w którym dorastały miały wpływ na ich dorosłe życie? Jakim piętnem odbiło się na ich psychice pewne tragiczne wydarzenie? Te i inne pytania zadawaliśmy sobie podczas naszej dyskusji. Zainspirował nas także tytuł. Nieważkość czyli nieważność, banalność. Czy takie było życie bohaterek powieści? Książkę chociaż nie należy do łatwych, lekkich i przyjemnych przeczytaliśmy z dużym zainteresowaniem.

"1945. Wojna i pokój" - Filia nr 2 Pabianice

Na naszym ostatnim w tym roku spotkaniu rozmawialiśmy o książce Magdaleny Grzebałtowskiej -”1945. Wojna i pokój”. Jest to wstrząsający obraz naszego kraju tuż po odzyskaniu niepodległości. Książka jest wielowątkowa, autorka porusza w niej m.in. : sytuację Żydów i Niemców tuż po odzyskaniu niepodległości, problem szabrownictwa oraz odbudowy zniszczonych miast. Interesujące również były ogłoszenia z prasy z tamtego okresu. Najbardziej wstrząsnęły nami „oddam dziecko w dobre ręce” albo „do pracy przy ekshumacji zwłok zatrudnię”. Książka choć poruszała tragicznie dzieje Polski zrobiła na nas olbrzymie wrażenie. Duży wpływ miał również znakomity styl autorki. Książka ta również zainspirowała nas do podzielenia się wspomnieniami naszych rodziców, którzy byli naocznymi świadkami wydarzeń w okresie wojny

.

 

 

"Tajemna historia" - Filia nr 2 Pabianice

Alkohol, narkotyki, morderstwo...tak przebiegło piątkowe popołudnie w Filii nr 2. Wszystko za sprawą powieści Donny Tartt - "Tajemna historia". Ale spokojnie! To tylko kolejne, pierwsze po wakacyjnej przerwie, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Jak zwykle dyskutowaliśmy o literaturze przy ciasteczkach popijając... kawę   Na pierwszym po wakacyjnej przerwie spotkaniu DKK omawialiśmy książkę Emmy Tartt - „Tajemna historia”. Jest to mroczna opowieść o zbrodni, moralności, sumieniu i karze. Bohaterami jest grupa ekscentrycznych studentów, którzy nie stronią od alkoholu i narkotyków. Pewnego dnia zwabiają swojego kolegę na górską wycieczkę i popychają go w przepaść.Książka wzbudziła skrajne emocje wśród klubowiczów. Części wydawała się szokująca, trzymająca w napięciu z ciekawymi portretami psychologicznymi bohaterów. Szczególnie intrygował charyzmatyczny Henry. Chłopak z bogatego domu, mistrz manipulacji, o słabej jednak , jak się potem okazało, psychice. Jednak nie brakowało też opini, że książka jest wulgarna. Jedna z uczestniczek zastanawiała się kiedy ta grupa studentów zdobyła wiedzę jak wciąż chodzili pijani i pod wpływem środków odurzających. Zdecydowanie bardziej polecała by inną powieść tej autorki „Szczygieł”. „Tajemna historia” pomimo skrajnych emocji jakie wywołała okazała się świetnym materiałem do dyskusji.

"Małe, wielkie rzeczy" - Filia 2 Pabianice

Podczas czerwcowego spotkania DKK dla dorosłych dyskutowaliśmy o książce Jodie Picoult- „Małe, wielkie rzeczy”. Jest to historia Ruth, ciemnoskórej pielęgniarki, która wielokrotnie padła ofiarą rasizmu. Kulminacyjnym momentem w życiu Ruth było wydarzenie, które miało miejsce podczas jej dyżuru w szpitalu. Na porodówkę trafia małżeństwo neonazistów, którym rodzi się syn.

Małżonkowie stanowczo nie życzą sobie aby ich dzieckiem zajmował się ciemnoskóry personel. Po zabiegu obrzezania u dziecka występują powikłania w wyniku których umiera...Rzecz dzieje się podczas dyżuru Ruth. Na domiar złego zostaje ona z noworodkiem sama. Turk, zrozpaczony ojciec dziecka, o śmierć syna obwinia ciemnoskórą pielęgniarkę. Sytuację Ruth pogarsza fakt, że była przy dziecku wbrew woli rodziców. Książka zrobiła na nas wrażenie. Ciekawym wątkiem do dyskusji był temat rasizmu. Zadziwiającą postacią był dla nas Turk z jednej strony pełen nienawiści rasista a z drugiej czuły i opiekuńczy mąż. Współczuliśmy Ruth, jednak czasami wydawała nam się nieco przewrażliwiona na swoim punkcie. Zrozumiałe, że czuła się upokorzona w sklepie kiedy podejrzewano ją o kradzież tylko dlatego że jest ciemnoskóra/ (Jej „biała” towarzyszka uniknęła kontroli). Jednak doszukiwanie się oznak rasizmu w nazwaniu „ciocią” przez młodą klientkę restauracji wydało nam się przewrażliwieniem. Natomiast nasze zdanie było podzielone odnośnie ostatniej przemowy Ruth w sądzie. Część z nas uznała, że ryzykowanie utraty wolności będąc matką nastoletniego syna, to przerysowanie ze strony pisarki. Również odmienne zdania mieliśmy odnośnie zakończenia powieści. Następne spotkanie po wakacjach.

"Gobelin" - Filia nr 2 Pabianice

Podczas majowego spotkania rozmawiałyśmy o książce Barbary Kosmowskiej „Gobelin”. Jest to historia Anny, wrażliwej plastyczki, która zmaga się z problemem alkoholowym. Anna jest piękną kobietą, ma bogatego męża prawnika i mieszka w pięknym domu. Na jej życiu piętno odciska trudna przeszłość, toksyczna matka, pobyt w domu dziecka i utrata ciąży.

Co do oceny postaci Anny i innych bohaterów wszystkie byłyśmy zgodne. Może dlatego, że tym razem nasze spotkanie odbyło się wyłącznie w damskim gronie. Naszym zdaniem przyczyną jej choroby alkoholowej były traumy z przeszłości oraz jej wrażliwa artystyczna dusza oraz to, że miała wolny zawód i pieniądze. Gdyby codziennie musiała zmobilizować się aby codziennie wyjść do pracy czy zająć dziećmi, miała by mniej czasu na zaglądanie do kieliszka. Podobał nam się natomiast mąż Anny. Zamożny, twardo stąpający po ziemi prawnik. Uważamy, że nie wyszło im w małżeństwie ponieważ za bardzo się różnili. Najbardziej negatywną postacią był zdecydowanie Michał. Nieodpowiedzialny mąż i ojciec trójki dzieci, który wszystkimi obowiązkami obarczył żonę. Twierdził, że sama chciała takiego życia, skoro go uwiodła. Niestety, romans z tym człowiekiem pociągnął Annę na dno. Natomiast zazdrościłyśmy Annie oddanych i prawdziwych przyjaciółek na które zawsze mogła liczyć. Książkę Barbary Kosmowskiej przeczytałyśmy z wielką przyjemnością.

 

"Antylopa szuka myśliwego" - Filia nr 2 Pabianice

Kwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki postanowiliśmy spędzić we włoskiej restauracji. Delektowaliśmy się włoską pizzą i deserem pana cotta. W tym włoskim klimacie dyskutowaliśmy o…Afryce. Stało się to za sprawą książki Wojciecha Albińskiego – „Antylopa szuka myśliwego”. Jest to zbiór opowiadań, który przedstawia brutalne realia  życia w Afryce. Chociaż książka poruszała trudne tematy, nasze spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Następne odbędzie się 26 maja o godz. 17.00 już tradycyjnie w bibliotece. Tym razem dyskutować będziemy o powieści Barbary Kosmowskiej "Gobelin"

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi