Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Nieważkość" - Filia nr 2 Pabianice

Pierwsze w nowym roku spotkanie DKK rozpoczęliśmy powieścią Julii Fiedorczuk - „Nieważkość”. Jest to historia 3 kobiet, uczennic jednej klasy, które dzieciństwo spędziły w małym zapyziałym miasteczku. Czy miejsce oraz środowisko w którym dorastały miały wpływ na ich dorosłe życie? Jakim piętnem odbiło się na ich psychice pewne tragiczne wydarzenie? Te i inne pytania zadawaliśmy sobie podczas naszej dyskusji. Zainspirował nas także tytuł. Nieważkość czyli nieważność, banalność. Czy takie było życie bohaterek powieści? Książkę chociaż nie należy do łatwych, lekkich i przyjemnych przeczytaliśmy z dużym zainteresowaniem.

"1945. Wojna i pokój" - Filia nr 2 Pabianice

Na naszym ostatnim w tym roku spotkaniu rozmawialiśmy o książce Magdaleny Grzebałtowskiej -”1945. Wojna i pokój”. Jest to wstrząsający obraz naszego kraju tuż po odzyskaniu niepodległości. Książka jest wielowątkowa, autorka porusza w niej m.in. : sytuację Żydów i Niemców tuż po odzyskaniu niepodległości, problem szabrownictwa oraz odbudowy zniszczonych miast. Interesujące również były ogłoszenia z prasy z tamtego okresu. Najbardziej wstrząsnęły nami „oddam dziecko w dobre ręce” albo „do pracy przy ekshumacji zwłok zatrudnię”. Książka choć poruszała tragicznie dzieje Polski zrobiła na nas olbrzymie wrażenie. Duży wpływ miał również znakomity styl autorki. Książka ta również zainspirowała nas do podzielenia się wspomnieniami naszych rodziców, którzy byli naocznymi świadkami wydarzeń w okresie wojny

.

 

 

"Tajemna historia" - Filia nr 2 Pabianice

Alkohol, narkotyki, morderstwo...tak przebiegło piątkowe popołudnie w Filii nr 2. Wszystko za sprawą powieści Donny Tartt - "Tajemna historia". Ale spokojnie! To tylko kolejne, pierwsze po wakacyjnej przerwie, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Jak zwykle dyskutowaliśmy o literaturze przy ciasteczkach popijając... kawę   Na pierwszym po wakacyjnej przerwie spotkaniu DKK omawialiśmy książkę Emmy Tartt - „Tajemna historia”. Jest to mroczna opowieść o zbrodni, moralności, sumieniu i karze. Bohaterami jest grupa ekscentrycznych studentów, którzy nie stronią od alkoholu i narkotyków. Pewnego dnia zwabiają swojego kolegę na górską wycieczkę i popychają go w przepaść.Książka wzbudziła skrajne emocje wśród klubowiczów. Części wydawała się szokująca, trzymająca w napięciu z ciekawymi portretami psychologicznymi bohaterów. Szczególnie intrygował charyzmatyczny Henry. Chłopak z bogatego domu, mistrz manipulacji, o słabej jednak , jak się potem okazało, psychice. Jednak nie brakowało też opini, że książka jest wulgarna. Jedna z uczestniczek zastanawiała się kiedy ta grupa studentów zdobyła wiedzę jak wciąż chodzili pijani i pod wpływem środków odurzających. Zdecydowanie bardziej polecała by inną powieść tej autorki „Szczygieł”. „Tajemna historia” pomimo skrajnych emocji jakie wywołała okazała się świetnym materiałem do dyskusji.

"Małe, wielkie rzeczy" - Filia 2 Pabianice

Podczas czerwcowego spotkania DKK dla dorosłych dyskutowaliśmy o książce Jodie Picoult- „Małe, wielkie rzeczy”. Jest to historia Ruth, ciemnoskórej pielęgniarki, która wielokrotnie padła ofiarą rasizmu. Kulminacyjnym momentem w życiu Ruth było wydarzenie, które miało miejsce podczas jej dyżuru w szpitalu. Na porodówkę trafia małżeństwo neonazistów, którym rodzi się syn.

Małżonkowie stanowczo nie życzą sobie aby ich dzieckiem zajmował się ciemnoskóry personel. Po zabiegu obrzezania u dziecka występują powikłania w wyniku których umiera...Rzecz dzieje się podczas dyżuru Ruth. Na domiar złego zostaje ona z noworodkiem sama. Turk, zrozpaczony ojciec dziecka, o śmierć syna obwinia ciemnoskórą pielęgniarkę. Sytuację Ruth pogarsza fakt, że była przy dziecku wbrew woli rodziców. Książka zrobiła na nas wrażenie. Ciekawym wątkiem do dyskusji był temat rasizmu. Zadziwiającą postacią był dla nas Turk z jednej strony pełen nienawiści rasista a z drugiej czuły i opiekuńczy mąż. Współczuliśmy Ruth, jednak czasami wydawała nam się nieco przewrażliwiona na swoim punkcie. Zrozumiałe, że czuła się upokorzona w sklepie kiedy podejrzewano ją o kradzież tylko dlatego że jest ciemnoskóra/ (Jej „biała” towarzyszka uniknęła kontroli). Jednak doszukiwanie się oznak rasizmu w nazwaniu „ciocią” przez młodą klientkę restauracji wydało nam się przewrażliwieniem. Natomiast nasze zdanie było podzielone odnośnie ostatniej przemowy Ruth w sądzie. Część z nas uznała, że ryzykowanie utraty wolności będąc matką nastoletniego syna, to przerysowanie ze strony pisarki. Również odmienne zdania mieliśmy odnośnie zakończenia powieści. Następne spotkanie po wakacjach.

"Gobelin" - Filia nr 2 Pabianice

Podczas majowego spotkania rozmawiałyśmy o książce Barbary Kosmowskiej „Gobelin”. Jest to historia Anny, wrażliwej plastyczki, która zmaga się z problemem alkoholowym. Anna jest piękną kobietą, ma bogatego męża prawnika i mieszka w pięknym domu. Na jej życiu piętno odciska trudna przeszłość, toksyczna matka, pobyt w domu dziecka i utrata ciąży.

Co do oceny postaci Anny i innych bohaterów wszystkie byłyśmy zgodne. Może dlatego, że tym razem nasze spotkanie odbyło się wyłącznie w damskim gronie. Naszym zdaniem przyczyną jej choroby alkoholowej były traumy z przeszłości oraz jej wrażliwa artystyczna dusza oraz to, że miała wolny zawód i pieniądze. Gdyby codziennie musiała zmobilizować się aby codziennie wyjść do pracy czy zająć dziećmi, miała by mniej czasu na zaglądanie do kieliszka. Podobał nam się natomiast mąż Anny. Zamożny, twardo stąpający po ziemi prawnik. Uważamy, że nie wyszło im w małżeństwie ponieważ za bardzo się różnili. Najbardziej negatywną postacią był zdecydowanie Michał. Nieodpowiedzialny mąż i ojciec trójki dzieci, który wszystkimi obowiązkami obarczył żonę. Twierdził, że sama chciała takiego życia, skoro go uwiodła. Niestety, romans z tym człowiekiem pociągnął Annę na dno. Natomiast zazdrościłyśmy Annie oddanych i prawdziwych przyjaciółek na które zawsze mogła liczyć. Książkę Barbary Kosmowskiej przeczytałyśmy z wielką przyjemnością.

 

"Antylopa szuka myśliwego" - Filia nr 2 Pabianice

Kwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki postanowiliśmy spędzić we włoskiej restauracji. Delektowaliśmy się włoską pizzą i deserem pana cotta. W tym włoskim klimacie dyskutowaliśmy o…Afryce. Stało się to za sprawą książki Wojciecha Albińskiego – „Antylopa szuka myśliwego”. Jest to zbiór opowiadań, który przedstawia brutalne realia  życia w Afryce. Chociaż książka poruszała trudne tematy, nasze spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Następne odbędzie się 26 maja o godz. 17.00 już tradycyjnie w bibliotece. Tym razem dyskutować będziemy o powieści Barbary Kosmowskiej "Gobelin"

"Portugalka" - Filia nr 2 Pabianice

Podczas marcowego spotkania DKK przenieśliśmy się do słonecznej Portugalii. Stało to się za sprawą powieści Iwony Słabuszewskiej-Krauze - „Portugalka”. Bohaterką książki jest Sophie. Pewnego dnia dziewczyna dowiaduje się, że w spadku odziedziczyła winiarnie w portugalskim miasteczku Douro. Sophie opuszcza Londyn i leci do posiadłości swoich dziadków w Portugalii. Podczas wizyty dziewczyna odkrywa mroczną tajemnice rodzinną. Książkę przeczytaliśmy z przyjemnością, choć jej finał był dla wszystkich z nas przewidywalny. Poznajemy apodyktyczną Gabrielę, seniorkę rodu o polskich korzeniach. Ej nienawiść i intrygi doprowadziły do rodzinnej tragedii. Także odkrywamy tajemnicę Camilii, Horacego i Leonarda. Nas jednak, w tej powieści najbardziej ujął klimat portugalskiego miasteczka Douro, zwyczaje mieszkańców oraz rytuał produkcji wina. Opisany tak, że aż brakowało... lampki wina Za miesiąc przenosimy się do Afryki. Stanie się to za sprawą opowiadań Wojciecha Albińskiego - „Antylopa szuka myśliwego”.A spotkanie postanowiliśmy spędzić we...włoskiej restauracji.

"Zamki na piasku" - Filia 2 Pabianice

Podczas lutowego spotkania DKK omawialiśmy książkę Chrisa Bohjaliana „Zamki na piasku”. Jest to historia zamożnej Amerykanki Elizabeth, która w 1915 roku przyjechała do Aleppo z misją humanitarną. Celem jej wyprawy jest pomoc medyczna oraz dostarczenie lekarstw i żywności Ormianom ocalałym z Rzezi. Kobieta jest świadkiem wielu makabrycznych wydarzeń jak gwałty, śmierć głodową czy maltretowanie Ormian. Podczas misji Elizabeth poznaje Armena, ormiańskiego inżyniera, który podczas tragicznych wydarzeń stracił żonę oraz dziecko. Z biegiem czasu zakochują się sobie. Nie jest to jednak romantyczna historia o miłości. Powieść nami wstrząsnęła, wszyscy uświadomiliśmy sobie, że niewiele mówi się o Rzezi Ormian. A losy ich były tragiczne. Często sami narzekamy na los, ale my jednak nie musieliśmy żyć w tak okrutnych czasach. Pozostaje nam mieć nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli.

"Słońce Scortów" - Filia 2 Pabianice

Podczas pierwszego w nowym roku spotkania DKK rozmawialiśmy o książce Laurenta Gaude' a „Słońce Scortów”. Jest to refleksyjna saga o rodzie Scortów zapoczątkowanym przez gwałt Luciana. Na przestrzeni stulecia poznajemy losy pięciu pokoleń Scortów. A nie mają oni łatwego życia. Mieszkają w biednej wiosce na południu Włoch, gdzie ziemia rodzi jedynie oliwki. Są biedni i napiętnowani przez otoczenie. Sytuacja ich uległa poprawie, kiedy Carmela wpadła na pomysł aby we wiosce otworzyć sklep z tytoniem. Książka podzieliła uczestników spotkania. Zwolennikom podobał się klimat powieści, pokazanie więzi rodzinnych, mentalności, włoskiego temperamentu. Natomiast przeciwnicy skarżyli się, że książka jest bardzo przygnębiająca. W jednym wszyscy byli zgodni. Dyskusja nad losami Scortów była bardzo interesująca.

"Bóg zapłać" - Filia nr 2 Pabianice

Podczas ostatniego w tym roku spotkania DKK rozmawialiśmy o książce Wojciecha Tochmana „Bóg zapłać”. Jest to zbiór 14 reportaży, których bohaterami są ludzie okrutnie doświadczeni przez los. Tytułowa historia podzieliła opinie uczestników. Bohaterką jest kobieta, która świadomie rezygnując z antykoncepcji, zachodzi wielokrotnie w ciążę które rujnują jej zdrowie. Postępowaniem jej kierują poglądy religijne. Jedna z uczestniczek uznała, że kobieta miała pełne prawo do podjęcia takiej decyzji. Reszta nie podzieliła tej opinii, uznając bohaterkę reportażu za osobę nieodpowiedzialną. Ponadto poznaliśmy też Jakuba cierpiącego na zespół Tourette’a , Jana który stracił pamięć i nie udało się ustalić jego tożsamości, oraz Mateusza z zespołem McCarthy’ego. Osoby dotknięte tą chorobą charakteryzują się wyjątkową brzydotą. Z powodu choroby został oddany przez biologicznych rodziców do domu dziecka. Jednak tam pokochała go i adoptowała pielęgniarka. Poznajemy też m.im. Księdza geja, zarażonego wirusem hiv, kobietę potępioną przez lokalną społeczność, ponieważ wyjawiła, że była molestowana przez księdza. Dwa reportaże opowiadają też o Wandzie Rutkiewicz i Tomaszu Beksińskim. Wstrząsająca jest historia o młodzieży, której autokar w drodze na pielgrzymkę uległ straszliwemu wypadkowi. Zastanawialiśmy się ile cierpienia może wytrzymać człowiek, jaka w tym wszystkim jest rola Boga. Książka warta polecenia.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi