"Gobelin" - Filia nr 2 Pabianice

Podczas majowego spotkania rozmawiałyśmy o książce Barbary Kosmowskiej „Gobelin”. Jest to historia Anny, wrażliwej plastyczki, która zmaga się z problemem alkoholowym. Anna jest piękną kobietą, ma bogatego męża prawnika i mieszka w pięknym domu. Na jej życiu piętno odciska trudna przeszłość, toksyczna matka, pobyt w domu dziecka i utrata ciąży.

Co do oceny postaci Anny i innych bohaterów wszystkie byłyśmy zgodne. Może dlatego, że tym razem nasze spotkanie odbyło się wyłącznie w damskim gronie. Naszym zdaniem przyczyną jej choroby alkoholowej były traumy z przeszłości oraz jej wrażliwa artystyczna dusza oraz to, że miała wolny zawód i pieniądze. Gdyby codziennie musiała zmobilizować się aby codziennie wyjść do pracy czy zająć dziećmi, miała by mniej czasu na zaglądanie do kieliszka. Podobał nam się natomiast mąż Anny. Zamożny, twardo stąpający po ziemi prawnik. Uważamy, że nie wyszło im w małżeństwie ponieważ za bardzo się różnili. Najbardziej negatywną postacią był zdecydowanie Michał. Nieodpowiedzialny mąż i ojciec trójki dzieci, który wszystkimi obowiązkami obarczył żonę. Twierdził, że sama chciała takiego życia, skoro go uwiodła. Niestety, romans z tym człowiekiem pociągnął Annę na dno. Natomiast zazdrościłyśmy Annie oddanych i prawdziwych przyjaciółek na które zawsze mogła liczyć. Książkę Barbary Kosmowskiej przeczytałyśmy z wielką przyjemnością.