Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Recenzje czytelników klubów DKK

Kto to pani zrobił? Agata Passent

W czwartek, 26 stycznia 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź –Śródmieście Filia Nr 11 przy ul. Próchnika 7, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone książce Agaty Passent „Kto to pani zrobił?”

Kto to pani zrobił?” to zbiór felietonów, gatunek wymagający od piszącego znakomitego warsztatu pisarskiego, lekkości pióra i zmysłu obserwacji. W grudniu 2016 r. autorka była gościem w naszym klubie, więc dyskusja o jej książce odbywała się w innym wymiarze, gdyż inaczej odbiera się teksty jeżeli zna się autora.

 

Pisane przez Agatę Passent teksty charakteryzują się dużym poczuciem humoru, ironią oraz dystansem do otaczającej nas rzeczywistości. Autorka skupia się na obserwowaniu współczesnego stylu życia Polaków, głównie w Warszawie, życiu w stresie dużego miasta oraz zmieniające się normy obyczajowe. Błyskotliwie, niekiedy z przekąsem maluje obraz współczesnego człowieka i otaczającego świata pełnego absurdów. Obrywają zarówno kobiety jak i mężczyźni, niejako po równo. Zaskakuje ilość tematów, które autorka podjęła, właściwie wypowiada się na każdy temat, czasami kąśliwie, czasami z przymrużeniem oka.

 

Warto sięgnąć po tę książkę, ale wskazana dawka to dwa, trzy felietony dziennie, aby dozować ilość pozytywnej energii. W przeciwnym razie zamiast literackiej uczty będzie niepotrzebny chaos i zmęczenie.

 

Nocne spotkanie z "Dziewczyną z pociągu"

Sobota, 4 czerwca 2016 r. trawa II Ogólnopolska edycja Nocy Bibliotek... A w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź–Śródmieście przy ul. A. Struga 14, dwanaście osób spotkało się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki z tytułem „Dziewczyna z pociągu”.

 Paula Hawkins należy do młodego pokolenia pisarek brytyjskich. Urodziła się w 1972 r. w Zimbabwe. W 1989 r. przeprowadziła się do Londynu, gdzie studiowała filozofię, nauki polityczne i ekonomię Na Uniwersytecie Oksfordzkim. Pracowała jako dziennikarka gazety The Times ; napisała poradnik ekonomiczny dla kobiet. Jej debiutancka powieść „Dziewczyna z pociągu” szybko znalazła się na listach bestsellerów, a prawa do jej wydania sprzedano do 47 krajów ; na podstawie książki powstaje film. Książka otrzymała tytuł Książki Roku 2015 na popularnym portalu lubimyczytac.pl w kategorii Kryminał Sensacja Thriller.

Codziennie, oprócz weekendów, Rachel Watson podróżuje pociągiem do i z pracy. Pociąg za każdym razem zatrzymuje się w tym samym miejscu, a Rachel pilnie obserwuje pewien dom i całą uwagę skupia na jego mieszkańcach. Ma swoje powody. I któregoś dnia widzi coś dziwnego, związanego z zaginięciem Megan. Problem w tym, że nie może sobie przypomnieć co to było. Z pełną determinacją podejmuje próby, bydotrzeć do źródła własnego niepokoju.

Książka wśród użytkowników portali literackich ma skrajne opinie : albo zachwyt albo hejt. Zdaniem naszych klubowiczów jest dobra, choć troszkę przereklamowana. Napisana potoczystym językiem, bohaterowie wyraziści, główna bohaterka charakterystyczna, nie papierowa, ciekawie wykreowana.

Wspólnie zastanawialiśmy się nad kilkoma zagadnieniami : czy to jest kryminał czy thriller psychologiczny? Jakie emocje w czytelniku wzbudzała postawa Rachel – współczucie czy irytację? Co najbardziej zaskakuje?

Ponieważ dyskusja toczyła się w Nocy Bibliotek (do późnych godzin) automatycznie rozmowa skierowała się na tematy biblioteczne, czyli wspomnienia o pierwszych spotkanych bibliotekarkach – czy zaraziły nas pasją czytania, ulubionych lekturach, do których wraca się po latach i czy dom rodzinny ma wpływ na kulturę czytania od najmłodszych lat.

Dziewczyna z pociągu

"Bezdomna" Katarzyna Michalak

W czwartek, 28 stycznia 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź –Śródmieście Filia Nr 11 przy ul. Próchnika 7, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone książce Katarzyny Michalak „Bezdomna”.

 

Autorka kilkudziesięciu powieści i opowiadań, między innymi „Poczekajka”, „Rok w Poziomce”, „Sklepik z Niespodzianką”, „Mistrz”.
Należy do najbardziej wszechstronnych polskich pisarek, swobodnie poruszając się między tak odmiennymi gatunkami jak powieść obyczajowa, sensacja, erotyk i fantasy. W planach ma również powieść historyczną i sagę rodzinną, jak również scenariusz serialu oraz komedii romantycznej.
Na co dzień Katarzyna Michalak mieszka w wymarzonym domku gdzieś na mazowieckiej wsi, jest mamą dwóch chłopców, cieszy się spokojnym życiem, śpiewem ptaków, pięknem przyrody i… pisze nową powieść.

 

Opis na okładce "Bezdomnej" zapowiadał banalną historię: żona spotyka kochankę męża w dramatycznych okolicznościach. W wigilijną noc bezdomna Kinga zaszywa się osiedlowym śmietniku, by przy pomocy tabletek i wódki popełnić samobójstwo. Przeszkodził jej bury kot i Aśka, która postanowiła o północy wyrzucić śmieci. Kinga miała dom, pracę i męża. Aśka jest dziennikarką, samotną kobieta, która uwikłała się w romans z żonatym facetem. Właśnie tej magicznej nocy los zetknął obie kobiety ze sobą. Aśka wyciągnęła do Kingi pomocną dłoń, ofiarując pracę i mieszkanie. Powoli dowiadywała się o tragedii Kingi.

Historia napisana bez zbędnych banałów, stopniowo odsłaniana jest okrutna, przerażająca prawda o tym, co spotkało Kingę i doprowadziło do jej obecnego stanu. Książka porusza szokujący problem dzieciobójstwa. Każe zastanowić się także nad bezwzględnością prasy, mechanizmami przekazywania informacji i braku empatii wśród dziennikarzy. Dodatkowo dramaturgię podkreśla prosty przekaz.

Nie analizowałyśmy, czy opisana historia jest prawdziwa, czy nie, po prostu czytało z zapartym tchem i sercem w gardle. Pod koniec lektury byłyśmy w szoku.

 

"Służące" czyli biało-czarna Ameryka

 

W czwartek, 27 lutego 2014 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź –Śródmieście Filia Nr 11 przy ul. Próchnika 7, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone książce Kathryn Stockett „Służące”.

Kathryn Stockett - urodzona w 1969 r. amerykańska autorka, pochodzi z Jackson, Mississippi. Po ukończeniu University of Alabama na kierunku język angielski oraz kreatywne pisanie, przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie pracowała w branży czasopism i marketingu. Obecnie mieszka w Atlancie z rodziną. „Służące” to jej debiutancka i jak na razie jedyna książka.

Lata sześćdziesiąte XX wieku w południowym stanie USA. Skeeter i Hilly przyjaźnią się od szkolnych lat. Aibileen i Minny także są wieloletnimi przyjaciółkami. Różnica między Skeeter i Hilli a Aibileen i Minny to kolor skóry. Skeeter właśnie skończyła studia i wróciła do domu. Jedynym marzeniem jej matki jest zamążpójście córki. Aibileen to czarna służąca, mądra i godna szacunku, wychowuje już siedemnaste białe dziecko. Minny, znakomita kucharka, nie umiejąca trzymać języka za zębami. Skeeter postanawia namówić służące do napisania pamiętników. Pomysł wydaje się szalony i ze względu na sytuację społeczną bardzo ryzykowny.


Kathryn Stockett przejmująco i realnie przedstawiła relacje między białymi i czarnymi. Absurdalny pomysł Hilly zapoczątkował lawinę zdarzeń, które zburzyły spokój miasteczka i ujawniły hipokryzję "białych pań". Znakomita powieść, świetnie napisana, tym samym znakomicie się czyta.

Książka została również zekranizowana zdobywając pozytywne recenzje.

Nieznana towarzyszka panienka

W czwartek, 5 grudnia 2013 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź –Śródmieście Filia Nr 11 przy ul. Próchnika 7, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone wspomnieniom Moniki Jaruzelskiej „Towarzyszka panienka”

Monika Jaruzelska - Jedna z pierwszych polskich stylistek. Specjalistka od kreowania wizerunku, trener autoprezentacji. Przez osiem lat kierowała Działem Stylizacji Twojego Stylu. Realizowała liczne kampanie reklamowe dla firm odzieżowych, kosmetycznych i jubilerskich. Od 2001 do 2008 roku dyrektor kreatywny W.Kruk i Deni Cler. Założyła Szkołę Stylu i prowadzi autorski program dla Radia Chilli Zet. Absolwentka Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

Jakim ojcem był generał Jaruzelski? Jaką córką była Monika? Autobiograficzna opowieść Moniki Jaruzelskiej to pełna ironii i dowcipu opowieść o dorastaniu u boku sławnego ojca. Okazuje się, że niełatwo być córką generała. Zarówno, gdy się jest nieśmiałą nastolatką, jak też dojrzałą kobietą, idącą przez życie z „gorącym” nazwiskiem.

 "Towarzyszka Panienka" to przede wszystkim piękna polszczyzna i wspaniały styl. Czyta się z przyjemnością. Nie jest to typowa biografia, ani klasyczne wspomnienia. Kto szuka w tej książce pikantnych szczegółów z życia państwa Jaruzelskich lub ploteczek zawiedzie się. I to srogo. Dzieciństwo i młodość panna Jaruzelska opowiada w formie humorystycznych opowiastek i anegdot. Zresztą w takim stylu utrzymana jest cała opowieść. Ciepło opowiada o swoich przyjaciołach, o wrogach wspomina z wielkim taktem. Dosłownie muska aspekty polityczne, z wielką dyplomacją wypowiada się o swoim ojcu jako polityku. Barwnie przedstawia podróże, w trakcie których poznała wielkich tego świata, miedzy innymi Fidela Castro czy Jana Pawła II. Klubowiczka zgodnie podziwiają Monikę Jaruzelską za wyważone opinie, które wyraziła w swej książce, kulturę osobistą i takt.

"Marzenia i tajemnice" Pierwszej Damy

15 maja 2013 r., w ostatnim dniu Tygodnia Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź-Śródmieście Filia Nr 11 przy ul. Próchnika 7 odbyło się spotkanie DKK poświęcone wspomnieniom Danuty Wałęsy "Marzenia i tajemnice".

Prezydentowa Danuta Wałęsowa aż do tej pory unikała wszelkiego rozgłosu. Najchętniej chowała się w domowym zaciszu, widać, że się źle czuła "na salonach". I nagle znalazła się w środku medialnego zgiełku za sprawą książki, która stała się głośna i wzbudziła wiele kontrowersji.

Danuta Wałęsa w książce opowiedziała o tym, co w swoim życiu przeżyła i zobaczyła, począwszy od wspomnień z rodzinnego domu, wyprowadzkę do Gdańska, poznanie Lecha, narodziny dzieci, a skończywszy na roli Pierwszej Damy. Przez te wszystkie lata przeżyła wiele, zdana tylko na siebie. Sama wychowywała ośmioro dzieci, sama załatwiała mnóstwo spraw, prowadziła dom.

Lektura zdecydowanie godna polecenia.

Hanna Cygler po raz pierwszy

W czwartek, 25 kwietnia 2013 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź –Śródmieście Filia Nr 11 przy ul. Próchnika 7, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone książce Hanny Cygler pt. „Tryb warunkowy”

Gdańszczanka Hanna Cygler, a właściwie Anna Kanthak, należy do grona najchętniej czytanych polskich pisarek współczesnych. Ukończyła skandynawistykę na Uniwersytecie Gdańskim. Zawodowo zajmuje się tłumaczeniami z języka szwedzkiego i angielskiego. „Tryb warunkowy” to pierwsza część tryptyku o Zosi Knyszewskiej. Inne znane jej powieści to „Czas zamknięty”, „Pokonani”, „Dobre geny”, „Bratnie dusze”, „Kolor bursztynu”.

Zosia Knyszewska rozpoczyna studia i dorosłe życie w burzliwych latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, gdy rozgrywają się przełomowe wydarzenia polityczne tamtych czasów. Poznajemy burzliwe życie bohaterki: miłość, przyjaźń, kłamstwa, zdrady.

„Tryb warunkowy” to znakomita powieść obyczajowa z ciekawym tłem obrazującym społeczne zmiany w ówczesnej Polsce. Historia miłości do dwóch mężczyzn czasami wzrusza, choć czasami postępowanie bohaterki irytuje. Wykreowane postacie i konstrukcja fabuły powoduje, że od książki nie można się oderwać. Jak dobrze, że dalsze losy Zosi poznamy w następnych częściach („Deklinacja męsko/żeńska” i „Przyszły niedokonany”), gdyż inaczej pozostałby niedosyt, a ciekawość czytelnika by dosłownie zjadła.

Mariola, moje krople... czyli książkowy Bareja

Małgorzata Gutowska-Adamczyk - pisarka , historyk teatru, scenarzystka filmowa, dziennikarka, absolwenta Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej. Autorka kilkunastu powieści, między innymi cyklu "Cukiernia pod Amorem", "Podróż do miasta świateł", "Serenada, czyli życie moje niecodzienne", "Wystarczy, że jesteś".

"Mariola, moje krople...!" - wykrzykuje raz po raz do swej sekretarki Zbytek, dyrektor prowincjonalnego teatru na Dolnym Śląsku, którzy marzy o spokojnej emeryturze. Jest listopad 1981 r. W teatrze, jak w całej Polsce, działa i "Solidarność" i stary związek zawodowy. Bufetowa na zapleczu pędzi bimber, a zespól ma mieć mięso ze świni hodowanej za sceną. Aktorzy spóźniają się na próby, bo stoją w kilometrowych kolejkach po... cokolwiek. W teatrze pojawia się Magda, działaczka NZS, by ukryć powielacz i sprzedawać książki z drugiego obiegu.

Zabawna komedia w stylu Barei. Ciekawi bohaterowie, fenomenalne poczucie humoru, specyficzny klimat PRL-u. Klubowiczki pamiętają tamten okres i z perspektywy czasu też mają inne spojrzenie: jako zabawny, trochę przekorny i nierzeczywisty spektakl, którego są widzami, ale w nim nie uczestniczą. Autorka traktuje całą historię z przymrużeniem oka, postacie potraktowane są z dystansem, nie ma czarnych charakterów. Nic dziwnego, że książki Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk cieszą się wielką popularnością wśród czytelniczek w każdym wieku.

Mistrz Harlan Coben

W czwartek, 28 lutego 2013 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź - Śródmieście Filia Nr 11 odbyło się kolejne spotkanie DKK poświęcone ksiązce Harlana Cobena "Najczarniejszy strach".

Harlan Coben - współczesny amerykański autor kryminałów, nazywany megagwiazdą thrillerów. Powieść "Nie mów nikomu" przyniosła mu międzynarodową sławę. Natomiast cyklem z Myronem Bolitarem podbił szturmem serca milionów czytelników na całym świecie. "Najczarniejszy strach" jest siódmą częścią cyklu z agentem sportowym Myronem i jego przyjacielem, charyzmatycznym Winem.

Jak grom z jasnego nieba spada na Myrona wiadomość, że ma syna. Może nie dowiedziałby się o tym nigdy, gdyby dziecko nie chorowało na białaczkę, a dawca nie zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach. Myron wykorzystuje wszystkie możliwe sposoby, by odnaleźć dawcę, który jest ratunkiem dla syna.

Książka jest bardzo wciągająca. Jak zwykle u Cobena już wydaje się, że jest się blisko rozwiązania sprawy, a po chwili okazuje się, że był to fałszywy trop, tak naprawdę prowadzący donikąd. Dynamiczna akcja, humorystyczne dialogi, i niespodziewane, zaskakujące zakończenie, rozwiązanie zagadki dosłownie na ostatnich stronach.

Ksiązki Harlana Cobena sa jak narkotyk, raz spróbujesz i jesteś uzależniony. Koncząc jedną książkę, czytelnik już myśli jak zdobyć następną.

Ten sam dzień, ta sama godzina, ta sama książka czyli Trafny wybór

Pierwsza Ogólnopolska Dyskusja Literacka Dyskusyjnych Klubów Książki organizowana przez Instytut Książki i wydawnictwo Znak. 12 grudnia 2012 r. o godzinie 18:00 w 150 Klubach dyskutowano o książce J.K. Rowling „Trafny wybór”. DKK przy Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź – Śródmieście Filia Nr 11 dołączył do tej akcji.

Joanne Kathleen Rowling jest autorką serii książek o przygodach Harry`ego Pottera, która przyniosła jej międzynarodową sławę. Każda kolejna część była z niecierpliwością oczekiwana przez czytelników, a premierom towarzyszył ogromny rozgłos i emocje. Książki zostały przetłumaczone na 74 języki. Autorka jest laureatką licznych nagród, w tym Orderu Imperium Brytyjskiego za zasługi dla literatury dziecięcej, Nagrody Księcia Austrii za osiągnięcia na rzecz zgody między narodami, francuskiej Legii Honorowej i Nagrody Hansa Christiana Andersena. „Trafny wybór” to jej pierwsza powieść dla dorosłych.

Lektura nie należy do najłatwiejszych. Początkowo czujemy się zagubieni w gąszczu pojawiających się kolejno na scenie postaci. Akcja rozwija się bez pośpiechu, by nagle wyrwać nas z monotonii i rzucić w wir szybko następujących po sobie zwrotów akcji. "Trafny wybór" to wstrząsająca opowieść o małomiasteczkowym środowisku, ludzkich pragnieniach, zawiedzionych oczekiwaniach, miejscami wulgarna, rzadko kiedy wesoła.

Na spotkanie przyszło polemizować 10 czytelniczek. Od progu zapowiadało się na gorącą dyskusję. Dla bezpieczeństwa książek, aby nie uległy uszkodzeniu przy przekazywaniu emocji przez  klubowiczki, na wszelki wypadek odstawiłam filiżanki z kawą. Okazało się, że dobrze zrobiłam, gdyż debacie towarzyszyła gwałtowna gestykulacja. Poza tym świadomość, że tego samego dnia, o tej samej porze, w 150 miejscach rozmawia się o tej samej książce pozytywnie wpłynęła na charakter i emocje spotkania.

Rozmowa o książce była szczera. Trzy osoby przyznały się, że nie przeczytały powieści do końca, nie mogły przebrnąć przez gąszcz postaci pojawiających się na początku, uważały je za mało wyraziste, a akcję za mało ciekawą. Natomiast siedem osób pozostało pod wrażeniem książki, zachwalając intrygujący styl i ciężar podejmowanych przez autorkę problemów społecznych. Nie obyło się bez porównań z naszą rzeczywistością i otaczającym nas na co dzień światem i ludźmi -znajomymi, sąsiadami.

Sportowy wynik dyskusji to 7:3 dla Rowling, a w szkolnej skali książka dostała ocenę dobrą, czyli 4.

Ziarno prawdy Wielkiego Kalibru

Na andrzejkowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Filii Nr 11 MBP Łódź – Śródmieście dyskutowano o książce Zygmunta Miłoszewskiego pt. Ziarno prawdy.

Zygmunt Miłoszewski jest młodym (1976 r.) pisarzem i publicystą. Od lat 90. pracuje jako dziennikarz. Zaczynał w „Super Expressie”, był stałym felietonistą w „Metropolu”, związany z „Newsweekeim”. Zadebiutował w 2005 r. powieścią „Domofon”. Dwukrotnie otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru : w 2008 r. za „Uwikłanie” oraz w 2012 r. za powieść „Ziarno prawdy”.

Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana jest podczas organizowanego we Wrocławiu Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Ponieważ w tym roku uczestniczyłam w tym wydarzeniu, więc mogłam podzielić się z klubowiczkami swoimi wrażeniami z pobytu we Wrocławiu, ze spotkania autorskiego z Zygmuntem Miłoszewskim oraz z przebiegu gali przyznania nagrody.

Akcja powieści rozgrywa się we współczesnej Polsce, czytając ją odnosi się wrażenie, że historia jest realna i rozgrywa się tuż obok nas. Wyraziście i dosłownie oddaje emocje i poglądy Polaków na sprawy wiary i stosunki międzyludzkie. Autor celnie i dosadnie przedstawia sposób przepływu informacji w mediach (prasie, telewizji) oraz ich wpływ na opinię odbiorców. Powtarzana w kółko plotka staje się w odczuciach czytelników bądź słuchaczy prawdą. Obieg informacji jest błyskawiczny, nie ma czasu na szukanie prawdziwego źródła ani na weryfikację, za każdym razem dodawane jest tylko słowo własnego komentarza.

Ocena powieści była jednomyślna : znakomita lektura.

Małgorzata Kalicińska raz jeszcze

 

Na pierwszym po wakacjach spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Filii Nr 11 MBP Łódź – Śródmieście dyskutowano o książce Małgorzaty Kalicińskiej Lilka

 

 

 


Małgorzata Kalicińska ur. w 1956 r., polska powieściopisarka. Znana z programu „Kawa czy herbata?”. Popularność przyniosła jej wydana w 2006 roku trylogia mazurska.

 

Lilka” to druga powieść pani Kalicińskiej, którą wzięliśmy w naszym DKK na literacki warsztat. W lutym 2011 roku omawiałyśmy „Dom na rozlewiskiem”

 

 

 

Lilka

 

Marianna to kobieta po pięćdziesiątce. Ma satysfakcjonującą pracę, spełnia się zawodowo, ale nie ma szczęścia w życiu osobistym. Po trzydziestu latach spokojnego małżeństwa mąż zostawia ją, wyprowadza się z domu. Równocześnie dowiaduje się, że przyrodnia siostra jest ciężko chora. Wzruszająca opowieść o zwycięstwach i porażkach życiowych, przyjaźniach i rozczarowaniach. Historia chwyta za serce i momentami wyciska łzy wzruszenia. Dzień po dniu bohaterka stawia czoło przeciwnościom losu, mając oparcie w najbliższych jej osobach, nie załamuje się. Temat książki jest nie wesoły, wręcz przygnębiający, ale autorka pięknie opowiada o przyjaźni, odpowiedzialności, a przede wszystkim zdroworozsądkowo ocenia relacje między ludzkie, dosadnie nazywa emocje, postępowanie w określonych sytuacjach, bez woalu i szczerze do bólu. Warto przeczytać.

 

Dylematy "Lektora"

 

Na majowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Filii Nr 11 MBP Łódź – Śródmieście dyskutowano o książce Bernharda Schlinka Lektor


Bernhardt Schlink jest profesorem nauk prawniczych i powieściopisarzem. Urodził się w 1944 roku w Niemczech. Twórczość pisarza to głównie powieści i opowiadania psychologiczne. Oprócz „Lektora” napisał „Powrót do domu”, „Koniec tygodnia”, „Coraz dalej od miłości”, „Miłosne ucieczki”, „Letnie kłamstwa”.


„Lektor” to historia miłości w czasach po drugiej wojnie światowej. Czasach trudnych dla wielu osób. Szczególnie dla tych, którzy brali czynny udział w tej wojnie również po tej złej stronie. Tytułowym lektorem jest Michael Berg, 15 letni chłopiec. Między nim a 36-letnią kobietą rozkwitł romans. Połączyła ich namiętność i fala pożądania. Kobieta była mentorem i nauczycielem, zagłębiła Michaela w tajniki miłości, przy niej zatracał się i spełniał. Seks stał się ich codziennością tak jak czytanie książek - rytuał i nowo odkryta pasja. Michael codziennie na głos czytał dzieła wybitnych pisarzy. I nagle Hanna wyjechała bez słowa pożegnania. Michaelowi w jednej sekundzie runął cały świat, ból i rozpacz były nie do zniesienia. Po kilku latach Micheal jako student prawa uczestniczył w procesie byłych oficerek SS. Doznał szoku gdy wśród oskarżonych rozpoznał swą dawną kochankę. Kobieta ukrywa niejedną tajemnicę. Hanna musi się otworzyć i ujawnić swój sekret. Niestety, przyznanie się do własnych wad i słabości okazuje się być zbyt trudne i wstydliwe…

Przepiękna, wartościowa powieść poruszająca tak bliskie człowiekowi problemy miłości, cierpienia i rozstania. "Lektor" napisany jest prostym językiem, jednak znowu podkreśla on wymowę książki, uczucia w niej zawarte, ważność poruszanych tematów.

Opowieść ta wzbudza ogromne emocje, jest także pełna niedomówień... Porusza w człowieku wiele skrajnych odczuć od miłości i namiętności aż po nienawiść i wstyd. Wstyd dopadł Hannę. Wstyd przed kompromitacją był tak wielki, że "zamiast nieszkodliwego zdemaskowania swojego analfabetyzmu wybrała potworną kompromitację, kompromitację zbrodniarki". Powieść przepełniona jest wieloma dojrzałymi przemyśleniami, swoistej filozofii. Schlink stawia trudne pytania o wymiar i następstwa miłości między 16-latkiem a 36-latką.

Rozmowy z Bogiem w "Chacie"

 

W czwartek, 29 marca 2012 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź –Śródmieście Filia Nr 11 przy ul. Próchnika 7, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone książce Williama P. Younga Chata

 

William P. Young miał bardzo dziwne życie. Urodził się w 1955 roku w Kanadzie, ale większą część dzieciństwa spędził na Papui - Nowej Gwinei wśród plemienia z epoki kamiennej. Jego rodzice byli misjonarzami. W jednym z wywiadów przyznał, że był w tym czasie wielokrotnie molestowany seksualnie. Pod wpływem doznanej traumy Young doświadczył zwątpienia i przechodził kryzys wiary. Jednak powieść "Chata" to jego dość nietypowy debiut prozatorski.

 

Powieść filozoficzna z cyklu rozmowy z Bogiem. Mała córka Macka zostaje porwana i zamordowana. Mack nie może się z tym pogodzić, jego wiara w Boga jest zachwiana. Na pytanie dlaczego Bóg odpowiada, że taka jest miłość i dobroć.

Trudno jednoznacznie tę powieść zaklasyfikować, gdyż jest to zarówno poieść filozoficzna jak i psychologiczna.

 

Książka wymaga w trakcie czytania wyciszenia i skupienia, inaczej lektura jej mija się z celem.

Dotknij teatru - ABC teatru lalek

 

W ramach projektu „Dotknij Teatru” 20 marca 2012 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź – Śródmieście, Filia Nr 11 dla Dorosłych przy ul. Próchnika 7 zorganizowano warsztaty teatralne „ABC teatru lalek”

Zajęcia przeprowadziła pani Mariola Eckert, kustosz Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Dział Widowisk Lalkowych.

 

Któż z nas nie marzył w dzieciństwie o karierze gwiazdy filmowej? Niestety, marzenia nie zawsze się spełniają... ale teatrzyki kukiełkowe robiliśmy wszyscy!
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru zaprosiliśmy również pensjonariuszy ze Stowarzyszenia "Pomost" do wspólnej zabawy na zajęciach plastycznych w formie warsztatów teatralnych „Jak zrobić lalkę?”. Głównym celem spotkania było przybliżenie młodzieży historii widowiska teatralnego.

Na początku spotkania pani Mariola wprowadziła nas w klimat teatru lalkowego: jak powstaje lalka teatralna i spektakl teatralny, co oznacza w teatrze lalek animacja, jakie są formy teatru lalek na świecie. Następnie nasz gość zdradził nam tajniki technik robienia prostych laleczek, po czym przystąpiliśmy do twórczej pracy.

Wykorzystując rolki po ręcznikach papierowych, kolorowe papiery wycinankowe, mazaki i resztki włóczki uczestnicy wyczarowali piękne, kolorowe, śmiejące się ludziki.

Na zakończenie każdy pochwalił się swoim dziełem i wiedzą na temat teatru lalek.

Z Wallanderem "O krok"

 

Na drugim w 2012 roku spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Filii Nr 11 MBP Łódź – Śródmieście dyskutowano o książce Henninga Mankella O krok

 

Henning Mankell to popularny szwedzki pisarz, dziennikarz i reżyser teatralny. Zasłynął cyklem powieści kryminalnych, których bohaterem jest komisarz Kurt Wallander

 

Troje przyjaciół spotyka się w noc świętojańską na polanie leśnej, aby dla zabawy odegrać zaplanowaną wcześniej maskaradę. Niestety nie wracają do domu. Policja po dwóch miesiącach znajduje ich ciała – zostali zamordowani. Wallander rozpoczyna śledztwo. Depcze mordercy po pietach, jednakże on wymyka się i jest przed komisarzem o krok.

Kurt Wallander to pięćdziesięcioletni mężczyzna po przejściach. Rozwodnik, z córką widuje się rzadko. Z kolegami z pracy nie utrzymuje towarzyskich kontaktów. Dawny kolega i przyjaciel który nauczył go wszystkiego od kilku lat nie żyje. Odczuwa coraz częstsze znużenie i znużenie oraz symptomy cukrzycy. Od jakiegoś czasu waha się, czy nie odejść z pracy w policji. W trakcie poszukiwania zabójcy młodych ludzi ginie jeden ze współpracowników. Wallander zostaje w służbie.

Postać komisarza jest nam bliska, razem z nim martwimy się o jego zdrowie, przeżywamy rozterki. To nie jest papierowa postać.

Mankell perfekcyjnie buduje napięcie, stan emocjonalny bohaterów opisany bez tzw. dłużyzn, fabuła precyzyjnie skonstruowana. Kryminał, który pochłania.

 

Po latach sensacyjnych powieści typu "zabili go i uciekł" czytelnicy zatęsknili i docenili dobre pióro klasycznego kryminału. Dzięki Henningowi Mankellowi kryminał szwedzki ma dobrą markę.

Matematyka według Krajewskiego

 

W czwartek, 24 listopada 2011 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź –Śródmieście Filia Nr 11 przy ul. Próchnika 7, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone książce Marka Krajewskiego Liczby Charona

 

Na początku przybliżyłam postać pisarza.

Marek Krajewski jeden z najgłośniejszych współczesnych autorów kryminałów. Urodził się w 1966 r. we Wrocławiu. Z wykształcenia filolog klasyczny.

Zadebiutował w 1999 r. „Śmiercią w Breslau”, pierwszą z serii powieści z Eberhardem Mockiem, których akcja rozgrywa się w dawnym Wrocławiu.

Marek Krajewski jest laureatem Paszportu Polityki za 2005 rok, Nagrody Księgarzy „Witryna” za najlepszą książkę roku 2005 oraz Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszą powieść kryminalną w roku 2003.

Pracował jako bibliotekarz, sprzedawca, magazynier, od 1992 r. jako asystent w Instytucie Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, później jako adiunkt i starszy wykładowca. Od 2007 r. zawodowo trudni się pisarstwem.

 

Liczby Charona

Międzywojenny Lwów. W okrutny sposób zostaje zamordowana wróżbitka. Kolejną ofiarą jest prostytutka. Dla Edwarda Popielskiego znalezienie sprawcy jest szansą na powrót do pracy w policji, co oznaczałoby poprawę sytuacji materialnej i ułożenie sobie życia osobistego, gdyż zakochuje się w pięknej kobiecie. Kluczem do rozwiązania zagadki są tajemnicze listy z hebrajskimi znakami. Fascynujący świat matematyki stanowi główny atut powieści. To kryminał retro z naukowym odniesieniem do mitologii, a język i przekaz jest obrazowy, bohater realny, a nie „policjant z Miami”

Królowa szwedzkiego kryminału

W czwartek, 29 września 2011 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź –Śródmieście Filia Nr 11 przy ul. Próchnika 7, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone książce Camilli Lackberg „Niemiecki bękart”.

Na początku przybliżyłam postać pisarki.

Jean Edith „Camilla” Lackberg Eriksson urodziła się 30 sierpnia 1974 r. w Fjallbace. Jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Goteborgu. Ma troje dzieci. W 2010 r. wyszła za mąż za Martina Melina, funkcjonariusza policji.

Kryminalne powieści Lackberg rozgrywają się w jej rodzinnej miejscowości Fjallbacka, położonej na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Główni bohaterowie to pisarka Erika Falck i policjant Patrik Hedstrom.

Pierwsze cztery tytuły zostały sfilmowane przez szwedzką TV.

Książki Lackberg trafiają na czołowe listy bestsellerów, zostały przetłumaczone na kilkanaście języków. Jest również autorką jednej książki dla dzieci oraz współautorką książki kucharskiej.

 

Saga Kryminalna Camilli Lackberg to nie tylko powieści kryminalne. W każdej historii interesują nas zarówno morderstwa, jak i problemy, troski oraz radości Eriki, Patrika i ich przyjaciół. Martwimy się, gdy mają kłopoty, cieszymy się, gdy wszystko się im układa. „Niemiecki bękart” czyta się dobrze, napisany tak jak na kryminał przystało prostym językiem, bez udziwnień i zbędnych metafor czy przenośni. I wszystkie te elementy sprawiają, że Lackberg, okrzyknięta szwedzką królową kryminału, jest jedną z najchętniej czytanych autorek.

 

W Polsce do tej pory ukazały się tytuły:

Księżniczka z lodu, Kaznodzieja, Kamieniarz, Ofiara losu, Niemiecki bękart, Syrenka, Latarnik

Twórczość współczesnych pisarek polskich

Styczniowe potkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii Nr 11 MBP Łódź - Śródmieście, poświęcone było omówieniu twórczości polskich, młodych pisarek współczesnych

Na pierwszy ogień poszła twórczość młodziutkiej (23 lata) Olgi Rudnickiej.

"Martwe jezioro", "Czy ten rudy kot to pies?", "Lilith" oraz 2 części "Zacisze 13" należy po prostu przeczytać. Dynamiczna akcja łączy wątek kryminalny z romansem. Wybranie, która powieść jest najlepsza, jest po prostu niemożliwe. Godna następczyni Joanny Chmielewskiej. Z niecierpliwością czekamy na następne tytuły

Nierówna w formie Ewa Stec "Romans z trupem w tle" to klasyczny mix kryminału z romansem, który trudno zdecydowanie zaklasyfikować do jednego gatunku. Niestety następne powieści nas zawiodły. Powieści obyczajowe "Klub matek swatek" i "Słońce w słonecznikach" troszkę nas rozczarowały. Zabrakło lekkości snucia fabuły, czasami nudnawe, po przeczytaniu czuje się nie dosyt. Pani Ewo, prosimy o hit na letnie miesiące!

Manula Kalicka powieścią "Rembrant, wojna i dziewczyna z kabaretu" jak burza wdarła się do serc czytelniczek. Napisać książkę o dramatycznych przeżyciach młodej dziewczyny, która ukrywa żydowskiego chłopca w czasie II wojny światowej, równocześnie przedstawić w pogodnym stylu horror tamtych lat, to wielka sztuka.

Czytając "Szczęście za progiem" z całych sił trzymamy kciuki za bohaterkę, płacząc i śmiejąc się razem z nią. Dziewczynie z takim hartem ducha musi się udać spełnienie marzeń w wielkim mieście, choć często szczęście wisiało na włosku.

"Wirtualne zauroczenie"... no cóż Januszem Wiśniewskim ("Samotność w sieci") Pani nie jest. I bardzo dobrze, niech tak zostanie

Literacki deser : Katarzyna Gacek & Agnieszka Szczepańska

Każda książka tego młodego duetu zawiera elementy powieści kryminalnej, humorystycznej, obyczajowej, fantasy i romansu. Po każdy tytuł sięgamy z niecierpliwością, aby przeżywać z bohaterkami ich przygody. Nie ma co dyskutować, zapraszamy do lektury.

 

 

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki pod hasłem „Lektura lekka, łatwa i przyjemna, czyli co przeczytać na urlopie”

W czwartek, 24 czerwca 2010 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź –Śródmieście Filia Nr 11 przy ul. Próchnika 7, odbyło się wakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki pod hasłem „Lektura lekka, łatwa i przyjemna, czyli co przeczytać na urlopie”.

Omówiono pięć tytułów nowości wydawniczych zakupionych w czerwcu do biblioteki. Rani Manicka \"Japońska parasolka\" Napisana z rozmachem saga rodzinna osadzona w egzotycznej Malezji I połowy XX wieku. Bajkowa historia urodzonej na Cejlonie ciemnoskórej Parwati, o której losach zadecydowała przepowiednia.

Marek Krajewski "Erynie" Lwów, maj 1939 roku. Widmo zbliżającej się wojny i paraliżujący strach rządzą Lwowem, tylko jego przestępczy świat żyje według starych reguł. Miasto przesiąknięte zbrodnią, przesłonił cień Erynii, bogiń zemsty.

Helena Frith Powell "Do piekła na wysokich obcasach" Czy nie wolałabyś pójść do piekła na wysokich obcasach niż do nieba w wygodnych butach? Dla urody zrobisz wszystko! Przezabawna opowieść o kobiecie, która walczy z przejawami upływającego czasu.

Monika Szwaja "Zupa z ryby fugu" "Życie jest potrawą dla inteligentnych. Trzeba zawsze myśleć o tym, co robimy, jakie decyzje podejmujemy - choćby targały nami zgoła szekspirowskie emocje."

Bernard Schlink - "Coraz dalej od miłości" Sławę przyniosła mu powieść "Lektor". Każdą następną również czyta się jednym tchem

Beata Barbus
Moderator DKK przy MBP Łódź-Śródmieście FB nr 11

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Magdalena Szymańska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi