Relacja ze 168. spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy PBP w Sieradzu
- Utworzono: środa, 23, kwiecień 2025 07:56
- Zofia Olechnowicz
Sto sześćdziesiąte ósme spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki rozpoczęłyśmy od gratulacji dla Pani Wiesławy Kruszek, która już po raz siódmy zdobyła nagrodę w konkursie organizowanym przez Instytut Książki. W lutym 2025 roku jury doceniło recenzję książki „Trylogia kopenhaska" Tove Ditlevsen i przysłało nagrodzonej podarunek w postaci książki. Ciszymy się, że przemyślenia i talent literacki naszej Klubowiczki zostały ponownie dostrzeżone przez profesjonalistów. Pani Wiesławie życzymy kolejnych sukcesów!
Głównym tematem spotkania była powieść "Sońka" Ignacego Karpowicza. Od jej publikacji w 2014 roku minęło już ponad 10 lat, ale opisana w niej historia nadal porusza czytelnika. Choć książka rozpoczyna się jak bajka ("Dawno, dawno temu"), nie ma jednak bajkowego zakończenia w stylu: "I żyli długo i szczęśliwie". Tytułowa Sońka swoją młodość przeżywała w czasach II wojny światowej. Dziewczyna zakochała się w niemieckim żołnierzu i chciała wierzyć, że po wojnie uda im się stworzyć szczęśliwą rodzinę. Los jednak zniweczył wszystkie marzenia Sońki. Pojawiający się na kartach książki reżyser teatralny uznał, że historię samotnej staruszki z białoruskiego pogranicza warto wykorzystać w spektaklu.
Ignacy Karpowicz przyznał, że do napisania tej powieści skłoniły go autentyczne wydarzenia.
Klubowiczki chwaliły autora za pokazanie, jak historia wpływa na życie zwykłych ludzi. Podobał nam się język powieści, niedopowiedzenia, filozofia życiowa Sońki. Przydatny okazał się zamieszczony na końcu książki słowniczek wyrazów białoruskich.
Spotkanie odbyło się 16 kwietnia 2025 roku, uczestniczyło w nim 9 osób.