Mariola, moje krople... czyli książkowy Bareja

Małgorzata Gutowska-Adamczyk - pisarka , historyk teatru, scenarzystka filmowa, dziennikarka, absolwenta Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej. Autorka kilkunastu powieści, między innymi cyklu "Cukiernia pod Amorem", "Podróż do miasta świateł", "Serenada, czyli życie moje niecodzienne", "Wystarczy, że jesteś".

"Mariola, moje krople...!" - wykrzykuje raz po raz do swej sekretarki Zbytek, dyrektor prowincjonalnego teatru na Dolnym Śląsku, którzy marzy o spokojnej emeryturze. Jest listopad 1981 r. W teatrze, jak w całej Polsce, działa i "Solidarność" i stary związek zawodowy. Bufetowa na zapleczu pędzi bimber, a zespól ma mieć mięso ze świni hodowanej za sceną. Aktorzy spóźniają się na próby, bo stoją w kilometrowych kolejkach po... cokolwiek. W teatrze pojawia się Magda, działaczka NZS, by ukryć powielacz i sprzedawać książki z drugiego obiegu.

Zabawna komedia w stylu Barei. Ciekawi bohaterowie, fenomenalne poczucie humoru, specyficzny klimat PRL-u. Klubowiczki pamiętają tamten okres i z perspektywy czasu też mają inne spojrzenie: jako zabawny, trochę przekorny i nierzeczywisty spektakl, którego są widzami, ale w nim nie uczestniczą. Autorka traktuje całą historię z przymrużeniem oka, postacie potraktowane są z dystansem, nie ma czarnych charakterów. Nic dziwnego, że książki Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk cieszą się wielką popularnością wśród czytelniczek w każdym wieku.