Nieznana towarzyszka panienka

W czwartek, 5 grudnia 2013 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź –Śródmieście Filia Nr 11 przy ul. Próchnika 7, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone wspomnieniom Moniki Jaruzelskiej „Towarzyszka panienka”

Monika Jaruzelska - Jedna z pierwszych polskich stylistek. Specjalistka od kreowania wizerunku, trener autoprezentacji. Przez osiem lat kierowała Działem Stylizacji Twojego Stylu. Realizowała liczne kampanie reklamowe dla firm odzieżowych, kosmetycznych i jubilerskich. Od 2001 do 2008 roku dyrektor kreatywny W.Kruk i Deni Cler. Założyła Szkołę Stylu i prowadzi autorski program dla Radia Chilli Zet. Absolwentka Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

Jakim ojcem był generał Jaruzelski? Jaką córką była Monika? Autobiograficzna opowieść Moniki Jaruzelskiej to pełna ironii i dowcipu opowieść o dorastaniu u boku sławnego ojca. Okazuje się, że niełatwo być córką generała. Zarówno, gdy się jest nieśmiałą nastolatką, jak też dojrzałą kobietą, idącą przez życie z „gorącym” nazwiskiem.

"Towarzyszka Panienka" to przede wszystkim piękna polszczyzna i wspaniały styl. Czyta się z przyjemnością. Nie jest to typowa biografia, ani klasyczne wspomnienia. Kto szuka w tej książce pikantnych szczegółów z życia państwa Jaruzelskich lub ploteczek zawiedzie się. I to srogo. Dzieciństwo i młodość panna Jaruzelska opowiada w formie humorystycznych opowiastek i anegdot. Zresztą w takim stylu utrzymana jest cała opowieść. Ciepło opowiada o swoich przyjaciołach, o wrogach wspomina z wielkim taktem. Dosłownie muska aspekty polityczne, z wielką dyplomacją wypowiada się o swoim ojcu jako polityku. Barwnie przedstawia podróże, w trakcie których poznała wielkich tego świata, miedzy innymi Fidela Castro czy Jana Pawła II. Klubowiczka zgodnie podziwiają Monikę Jaruzelską za wyważone opinie, które wyraziła w swej książce, kulturę osobistą i takt.