Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Kto to pani zrobił? Agata Passent

W czwartek, 26 stycznia 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź –Śródmieście Filia Nr 11 przy ul. Próchnika 7, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone książce Agaty Passent „Kto to pani zrobił?”

Kto to pani zrobił?” to zbiór felietonów, gatunek wymagający od piszącego znakomitego warsztatu pisarskiego, lekkości pióra i zmysłu obserwacji. W grudniu 2016 r. autorka była gościem w naszym klubie, więc dyskusja o jej książce odbywała się w innym wymiarze, gdyż inaczej odbiera się teksty jeżeli zna się autora.

 

Pisane przez Agatę Passent teksty charakteryzują się dużym poczuciem humoru, ironią oraz dystansem do otaczającej nas rzeczywistości. Autorka skupia się na obserwowaniu współczesnego stylu życia Polaków, głównie w Warszawie, życiu w stresie dużego miasta oraz zmieniające się normy obyczajowe. Błyskotliwie, niekiedy z przekąsem maluje obraz współczesnego człowieka i otaczającego świata pełnego absurdów. Obrywają zarówno kobiety jak i mężczyźni, niejako po równo. Zaskakuje ilość tematów, które autorka podjęła, właściwie wypowiada się na każdy temat, czasami kąśliwie, czasami z przymrużeniem oka.

 

Warto sięgnąć po tę książkę, ale wskazana dawka to dwa, trzy felietony dziennie, aby dozować ilość pozytywnej energii. W przeciwnym razie zamiast literackiej uczty będzie niepotrzebny chaos i zmęczenie.

 

Nocne spotkanie z "Dziewczyną z pociągu"

Sobota, 4 czerwca 2016 r. trawa II Ogólnopolska edycja Nocy Bibliotek... A w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź–Śródmieście przy ul. A. Struga 14, dwanaście osób spotkało się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki z tytułem „Dziewczyna z pociągu”.

 Paula Hawkins należy do młodego pokolenia pisarek brytyjskich. Urodziła się w 1972 r. w Zimbabwe. W 1989 r. przeprowadziła się do Londynu, gdzie studiowała filozofię, nauki polityczne i ekonomię Na Uniwersytecie Oksfordzkim. Pracowała jako dziennikarka gazety The Times ; napisała poradnik ekonomiczny dla kobiet. Jej debiutancka powieść „Dziewczyna z pociągu” szybko znalazła się na listach bestsellerów, a prawa do jej wydania sprzedano do 47 krajów ; na podstawie książki powstaje film. Książka otrzymała tytuł Książki Roku 2015 na popularnym portalu lubimyczytac.pl w kategorii Kryminał Sensacja Thriller.

Codziennie, oprócz weekendów, Rachel Watson podróżuje pociągiem do i z pracy. Pociąg za każdym razem zatrzymuje się w tym samym miejscu, a Rachel pilnie obserwuje pewien dom i całą uwagę skupia na jego mieszkańcach. Ma swoje powody. I któregoś dnia widzi coś dziwnego, związanego z zaginięciem Megan. Problem w tym, że nie może sobie przypomnieć co to było. Z pełną determinacją podejmuje próby, bydotrzeć do źródła własnego niepokoju.

Książka wśród użytkowników portali literackich ma skrajne opinie : albo zachwyt albo hejt. Zdaniem naszych klubowiczów jest dobra, choć troszkę przereklamowana. Napisana potoczystym językiem, bohaterowie wyraziści, główna bohaterka charakterystyczna, nie papierowa, ciekawie wykreowana.

Wspólnie zastanawialiśmy się nad kilkoma zagadnieniami : czy to jest kryminał czy thriller psychologiczny? Jakie emocje w czytelniku wzbudzała postawa Rachel – współczucie czy irytację? Co najbardziej zaskakuje?

Ponieważ dyskusja toczyła się w Nocy Bibliotek (do późnych godzin) automatycznie rozmowa skierowała się na tematy biblioteczne, czyli wspomnienia o pierwszych spotkanych bibliotekarkach – czy zaraziły nas pasją czytania, ulubionych lekturach, do których wraca się po latach i czy dom rodzinny ma wpływ na kulturę czytania od najmłodszych lat.

Dziewczyna z pociągu

"Bezdomna" Katarzyna Michalak

W czwartek, 28 stycznia 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź –Śródmieście Filia Nr 11 przy ul. Próchnika 7, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone książce Katarzyny Michalak „Bezdomna”.

 

Autorka kilkudziesięciu powieści i opowiadań, między innymi „Poczekajka”, „Rok w Poziomce”, „Sklepik z Niespodzianką”, „Mistrz”.
Należy do najbardziej wszechstronnych polskich pisarek, swobodnie poruszając się między tak odmiennymi gatunkami jak powieść obyczajowa, sensacja, erotyk i fantasy. W planach ma również powieść historyczną i sagę rodzinną, jak również scenariusz serialu oraz komedii romantycznej.
Na co dzień Katarzyna Michalak mieszka w wymarzonym domku gdzieś na mazowieckiej wsi, jest mamą dwóch chłopców, cieszy się spokojnym życiem, śpiewem ptaków, pięknem przyrody i… pisze nową powieść.

 

Opis na okładce "Bezdomnej" zapowiadał banalną historię: żona spotyka kochankę męża w dramatycznych okolicznościach. W wigilijną noc bezdomna Kinga zaszywa się osiedlowym śmietniku, by przy pomocy tabletek i wódki popełnić samobójstwo. Przeszkodził jej bury kot i Aśka, która postanowiła o północy wyrzucić śmieci. Kinga miała dom, pracę i męża. Aśka jest dziennikarką, samotną kobieta, która uwikłała się w romans z żonatym facetem. Właśnie tej magicznej nocy los zetknął obie kobiety ze sobą. Aśka wyciągnęła do Kingi pomocną dłoń, ofiarując pracę i mieszkanie. Powoli dowiadywała się o tragedii Kingi.

Historia napisana bez zbędnych banałów, stopniowo odsłaniana jest okrutna, przerażająca prawda o tym, co spotkało Kingę i doprowadziło do jej obecnego stanu. Książka porusza szokujący problem dzieciobójstwa. Każe zastanowić się także nad bezwzględnością prasy, mechanizmami przekazywania informacji i braku empatii wśród dziennikarzy. Dodatkowo dramaturgię podkreśla prosty przekaz.

Nie analizowałyśmy, czy opisana historia jest prawdziwa, czy nie, po prostu czytało z zapartym tchem i sercem w gardle. Pod koniec lektury byłyśmy w szoku.

 

"Służące" czyli biało-czarna Ameryka

 

W czwartek, 27 lutego 2014 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź –Śródmieście Filia Nr 11 przy ul. Próchnika 7, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone książce Kathryn Stockett „Służące”.

Kathryn Stockett - urodzona w 1969 r. amerykańska autorka, pochodzi z Jackson, Mississippi. Po ukończeniu University of Alabama na kierunku język angielski oraz kreatywne pisanie, przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie pracowała w branży czasopism i marketingu. Obecnie mieszka w Atlancie z rodziną. „Służące” to jej debiutancka i jak na razie jedyna książka.

Lata sześćdziesiąte XX wieku w południowym stanie USA. Skeeter i Hilly przyjaźnią się od szkolnych lat. Aibileen i Minny także są wieloletnimi przyjaciółkami. Różnica między Skeeter i Hilli a Aibileen i Minny to kolor skóry. Skeeter właśnie skończyła studia i wróciła do domu. Jedynym marzeniem jej matki jest zamążpójście córki. Aibileen to czarna służąca, mądra i godna szacunku, wychowuje już siedemnaste białe dziecko. Minny, znakomita kucharka, nie umiejąca trzymać języka za zębami. Skeeter postanawia namówić służące do napisania pamiętników. Pomysł wydaje się szalony i ze względu na sytuację społeczną bardzo ryzykowny.


Kathryn Stockett przejmująco i realnie przedstawiła relacje między białymi i czarnymi. Absurdalny pomysł Hilly zapoczątkował lawinę zdarzeń, które zburzyły spokój miasteczka i ujawniły hipokryzję "białych pań". Znakomita powieść, świetnie napisana, tym samym znakomicie się czyta.

Książka została również zekranizowana zdobywając pozytywne recenzje.

Nieznana towarzyszka panienka

W czwartek, 5 grudnia 2013 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź –Śródmieście Filia Nr 11 przy ul. Próchnika 7, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone wspomnieniom Moniki Jaruzelskiej „Towarzyszka panienka”

Monika Jaruzelska - Jedna z pierwszych polskich stylistek. Specjalistka od kreowania wizerunku, trener autoprezentacji. Przez osiem lat kierowała Działem Stylizacji Twojego Stylu. Realizowała liczne kampanie reklamowe dla firm odzieżowych, kosmetycznych i jubilerskich. Od 2001 do 2008 roku dyrektor kreatywny W.Kruk i Deni Cler. Założyła Szkołę Stylu i prowadzi autorski program dla Radia Chilli Zet. Absolwentka Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

Jakim ojcem był generał Jaruzelski? Jaką córką była Monika? Autobiograficzna opowieść Moniki Jaruzelskiej to pełna ironii i dowcipu opowieść o dorastaniu u boku sławnego ojca. Okazuje się, że niełatwo być córką generała. Zarówno, gdy się jest nieśmiałą nastolatką, jak też dojrzałą kobietą, idącą przez życie z „gorącym” nazwiskiem.

 "Towarzyszka Panienka" to przede wszystkim piękna polszczyzna i wspaniały styl. Czyta się z przyjemnością. Nie jest to typowa biografia, ani klasyczne wspomnienia. Kto szuka w tej książce pikantnych szczegółów z życia państwa Jaruzelskich lub ploteczek zawiedzie się. I to srogo. Dzieciństwo i młodość panna Jaruzelska opowiada w formie humorystycznych opowiastek i anegdot. Zresztą w takim stylu utrzymana jest cała opowieść. Ciepło opowiada o swoich przyjaciołach, o wrogach wspomina z wielkim taktem. Dosłownie muska aspekty polityczne, z wielką dyplomacją wypowiada się o swoim ojcu jako polityku. Barwnie przedstawia podróże, w trakcie których poznała wielkich tego świata, miedzy innymi Fidela Castro czy Jana Pawła II. Klubowiczka zgodnie podziwiają Monikę Jaruzelską za wyważone opinie, które wyraziła w swej książce, kulturę osobistą i takt.

"Marzenia i tajemnice" Pierwszej Damy

15 maja 2013 r., w ostatnim dniu Tygodnia Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź-Śródmieście Filia Nr 11 przy ul. Próchnika 7 odbyło się spotkanie DKK poświęcone wspomnieniom Danuty Wałęsy "Marzenia i tajemnice".

Prezydentowa Danuta Wałęsowa aż do tej pory unikała wszelkiego rozgłosu. Najchętniej chowała się w domowym zaciszu, widać, że się źle czuła "na salonach". I nagle znalazła się w środku medialnego zgiełku za sprawą książki, która stała się głośna i wzbudziła wiele kontrowersji.

Danuta Wałęsa w książce opowiedziała o tym, co w swoim życiu przeżyła i zobaczyła, począwszy od wspomnień z rodzinnego domu, wyprowadzkę do Gdańska, poznanie Lecha, narodziny dzieci, a skończywszy na roli Pierwszej Damy. Przez te wszystkie lata przeżyła wiele, zdana tylko na siebie. Sama wychowywała ośmioro dzieci, sama załatwiała mnóstwo spraw, prowadziła dom.

Lektura zdecydowanie godna polecenia.

Hanna Cygler po raz pierwszy

W czwartek, 25 kwietnia 2013 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź –Śródmieście Filia Nr 11 przy ul. Próchnika 7, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone książce Hanny Cygler pt. „Tryb warunkowy”

Gdańszczanka Hanna Cygler, a właściwie Anna Kanthak, należy do grona najchętniej czytanych polskich pisarek współczesnych. Ukończyła skandynawistykę na Uniwersytecie Gdańskim. Zawodowo zajmuje się tłumaczeniami z języka szwedzkiego i angielskiego. „Tryb warunkowy” to pierwsza część tryptyku o Zosi Knyszewskiej. Inne znane jej powieści to „Czas zamknięty”, „Pokonani”, „Dobre geny”, „Bratnie dusze”, „Kolor bursztynu”.

Zosia Knyszewska rozpoczyna studia i dorosłe życie w burzliwych latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, gdy rozgrywają się przełomowe wydarzenia polityczne tamtych czasów. Poznajemy burzliwe życie bohaterki: miłość, przyjaźń, kłamstwa, zdrady.

„Tryb warunkowy” to znakomita powieść obyczajowa z ciekawym tłem obrazującym społeczne zmiany w ówczesnej Polsce. Historia miłości do dwóch mężczyzn czasami wzrusza, choć czasami postępowanie bohaterki irytuje. Wykreowane postacie i konstrukcja fabuły powoduje, że od książki nie można się oderwać. Jak dobrze, że dalsze losy Zosi poznamy w następnych częściach („Deklinacja męsko/żeńska” i „Przyszły niedokonany”), gdyż inaczej pozostałby niedosyt, a ciekawość czytelnika by dosłownie zjadła.

Mariola, moje krople... czyli książkowy Bareja

Małgorzata Gutowska-Adamczyk - pisarka , historyk teatru, scenarzystka filmowa, dziennikarka, absolwenta Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej. Autorka kilkunastu powieści, między innymi cyklu "Cukiernia pod Amorem", "Podróż do miasta świateł", "Serenada, czyli życie moje niecodzienne", "Wystarczy, że jesteś".

"Mariola, moje krople...!" - wykrzykuje raz po raz do swej sekretarki Zbytek, dyrektor prowincjonalnego teatru na Dolnym Śląsku, którzy marzy o spokojnej emeryturze. Jest listopad 1981 r. W teatrze, jak w całej Polsce, działa i "Solidarność" i stary związek zawodowy. Bufetowa na zapleczu pędzi bimber, a zespól ma mieć mięso ze świni hodowanej za sceną. Aktorzy spóźniają się na próby, bo stoją w kilometrowych kolejkach po... cokolwiek. W teatrze pojawia się Magda, działaczka NZS, by ukryć powielacz i sprzedawać książki z drugiego obiegu.

Zabawna komedia w stylu Barei. Ciekawi bohaterowie, fenomenalne poczucie humoru, specyficzny klimat PRL-u. Klubowiczki pamiętają tamten okres i z perspektywy czasu też mają inne spojrzenie: jako zabawny, trochę przekorny i nierzeczywisty spektakl, którego są widzami, ale w nim nie uczestniczą. Autorka traktuje całą historię z przymrużeniem oka, postacie potraktowane są z dystansem, nie ma czarnych charakterów. Nic dziwnego, że książki Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk cieszą się wielką popularnością wśród czytelniczek w każdym wieku.

Mistrz Harlan Coben

W czwartek, 28 lutego 2013 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź - Śródmieście Filia Nr 11 odbyło się kolejne spotkanie DKK poświęcone ksiązce Harlana Cobena "Najczarniejszy strach".

Harlan Coben - współczesny amerykański autor kryminałów, nazywany megagwiazdą thrillerów. Powieść "Nie mów nikomu" przyniosła mu międzynarodową sławę. Natomiast cyklem z Myronem Bolitarem podbił szturmem serca milionów czytelników na całym świecie. "Najczarniejszy strach" jest siódmą częścią cyklu z agentem sportowym Myronem i jego przyjacielem, charyzmatycznym Winem.

Jak grom z jasnego nieba spada na Myrona wiadomość, że ma syna. Może nie dowiedziałby się o tym nigdy, gdyby dziecko nie chorowało na białaczkę, a dawca nie zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach. Myron wykorzystuje wszystkie możliwe sposoby, by odnaleźć dawcę, który jest ratunkiem dla syna.

Książka jest bardzo wciągająca. Jak zwykle u Cobena już wydaje się, że jest się blisko rozwiązania sprawy, a po chwili okazuje się, że był to fałszywy trop, tak naprawdę prowadzący donikąd. Dynamiczna akcja, humorystyczne dialogi, i niespodziewane, zaskakujące zakończenie, rozwiązanie zagadki dosłownie na ostatnich stronach.

Ksiązki Harlana Cobena sa jak narkotyk, raz spróbujesz i jesteś uzależniony. Koncząc jedną książkę, czytelnik już myśli jak zdobyć następną.

Ten sam dzień, ta sama godzina, ta sama książka czyli Trafny wybór

Pierwsza Ogólnopolska Dyskusja Literacka Dyskusyjnych Klubów Książki organizowana przez Instytut Książki i wydawnictwo Znak. 12 grudnia 2012 r. o godzinie 18:00 w 150 Klubach dyskutowano o książce J.K. Rowling „Trafny wybór”. DKK przy Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź – Śródmieście Filia Nr 11 dołączył do tej akcji.

Joanne Kathleen Rowling jest autorką serii książek o przygodach Harry`ego Pottera, która przyniosła jej międzynarodową sławę. Każda kolejna część była z niecierpliwością oczekiwana przez czytelników, a premierom towarzyszył ogromny rozgłos i emocje. Książki zostały przetłumaczone na 74 języki. Autorka jest laureatką licznych nagród, w tym Orderu Imperium Brytyjskiego za zasługi dla literatury dziecięcej, Nagrody Księcia Austrii za osiągnięcia na rzecz zgody między narodami, francuskiej Legii Honorowej i Nagrody Hansa Christiana Andersena. „Trafny wybór” to jej pierwsza powieść dla dorosłych.

Lektura nie należy do najłatwiejszych. Początkowo czujemy się zagubieni w gąszczu pojawiających się kolejno na scenie postaci. Akcja rozwija się bez pośpiechu, by nagle wyrwać nas z monotonii i rzucić w wir szybko następujących po sobie zwrotów akcji. "Trafny wybór" to wstrząsająca opowieść o małomiasteczkowym środowisku, ludzkich pragnieniach, zawiedzionych oczekiwaniach, miejscami wulgarna, rzadko kiedy wesoła.

Na spotkanie przyszło polemizować 10 czytelniczek. Od progu zapowiadało się na gorącą dyskusję. Dla bezpieczeństwa książek, aby nie uległy uszkodzeniu przy przekazywaniu emocji przez  klubowiczki, na wszelki wypadek odstawiłam filiżanki z kawą. Okazało się, że dobrze zrobiłam, gdyż debacie towarzyszyła gwałtowna gestykulacja. Poza tym świadomość, że tego samego dnia, o tej samej porze, w 150 miejscach rozmawia się o tej samej książce pozytywnie wpłynęła na charakter i emocje spotkania.

Rozmowa o książce była szczera. Trzy osoby przyznały się, że nie przeczytały powieści do końca, nie mogły przebrnąć przez gąszcz postaci pojawiających się na początku, uważały je za mało wyraziste, a akcję za mało ciekawą. Natomiast siedem osób pozostało pod wrażeniem książki, zachwalając intrygujący styl i ciężar podejmowanych przez autorkę problemów społecznych. Nie obyło się bez porównań z naszą rzeczywistością i otaczającym nas na co dzień światem i ludźmi -znajomymi, sąsiadami.

Sportowy wynik dyskusji to 7:3 dla Rowling, a w szkolnej skali książka dostała ocenę dobrą, czyli 4.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi