Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Nocne spotkanie z "Dziewczyną z pociągu"

Sobota, 4 czerwca 2016 r. trawa II Ogólnopolska edycja Nocy Bibliotek... A w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź–Śródmieście przy ul. A. Struga 14, dwanaście osób spotkało się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki z tytułem „Dziewczyna z pociągu”.

 Paula Hawkins należy do młodego pokolenia pisarek brytyjskich. Urodziła się w 1972 r. w Zimbabwe. W 1989 r. przeprowadziła się do Londynu, gdzie studiowała filozofię, nauki polityczne i ekonomię Na Uniwersytecie Oksfordzkim. Pracowała jako dziennikarka gazety The Times ; napisała poradnik ekonomiczny dla kobiet. Jej debiutancka powieść „Dziewczyna z pociągu” szybko znalazła się na listach bestsellerów, a prawa do jej wydania sprzedano do 47 krajów ; na podstawie książki powstaje film. Książka otrzymała tytuł Książki Roku 2015 na popularnym portalu lubimyczytac.pl w kategorii Kryminał Sensacja Thriller.

Codziennie, oprócz weekendów, Rachel Watson podróżuje pociągiem do i z pracy. Pociąg za każdym razem zatrzymuje się w tym samym miejscu, a Rachel pilnie obserwuje pewien dom i całą uwagę skupia na jego mieszkańcach. Ma swoje powody. I któregoś dnia widzi coś dziwnego, związanego z zaginięciem Megan. Problem w tym, że nie może sobie przypomnieć co to było. Z pełną determinacją podejmuje próby, bydotrzeć do źródła własnego niepokoju.

Książka wśród użytkowników portali literackich ma skrajne opinie : albo zachwyt albo hejt. Zdaniem naszych klubowiczów jest dobra, choć troszkę przereklamowana. Napisana potoczystym językiem, bohaterowie wyraziści, główna bohaterka charakterystyczna, nie papierowa, ciekawie wykreowana.

Wspólnie zastanawialiśmy się nad kilkoma zagadnieniami : czy to jest kryminał czy thriller psychologiczny? Jakie emocje w czytelniku wzbudzała postawa Rachel – współczucie czy irytację? Co najbardziej zaskakuje?

Ponieważ dyskusja toczyła się w Nocy Bibliotek (do późnych godzin) automatycznie rozmowa skierowała się na tematy biblioteczne, czyli wspomnienia o pierwszych spotkanych bibliotekarkach – czy zaraziły nas pasją czytania, ulubionych lekturach, do których wraca się po latach i czy dom rodzinny ma wpływ na kulturę czytania od najmłodszych lat.

Dziewczyna z pociągu

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi