Matematyka według Krajewskiego

W czwartek, 24 listopada 2011 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź –Śródmieście Filia Nr 11 przy ul. Próchnika 7, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone książce Marka Krajewskiego Liczby Charona

Na początku przybliżyłam postać pisarza.

Marek Krajewski jeden z najgłośniejszych współczesnych autorów kryminałów. Urodził się w 1966 r. we Wrocławiu. Z wykształcenia filolog klasyczny.

Zadebiutował w 1999 r. „Śmiercią w Breslau”, pierwszą z serii powieści z Eberhardem Mockiem, których akcja rozgrywa się w dawnym Wrocławiu.

Marek Krajewski jest laureatem Paszportu Polityki za 2005 rok, Nagrody Księgarzy „Witryna” za najlepszą książkę roku 2005 oraz Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszą powieść kryminalną w roku 2003.

Pracował jako bibliotekarz, sprzedawca, magazynier, od 1992 r. jako asystent w Instytucie Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, później jako adiunkt i starszy wykładowca. Od 2007 r. zawodowo trudni się pisarstwem.

Liczby Charona

Międzywojenny Lwów. W okrutny sposób zostaje zamordowana wróżbitka. Kolejną ofiarą jest prostytutka. Dla Edwarda Popielskiego znalezienie sprawcy jest szansą na powrót do pracy w policji, co oznaczałoby poprawę sytuacji materialnej i ułożenie sobie życia osobistego, gdyż zakochuje się w pięknej kobiecie. Kluczem do rozwiązania zagadki są tajemnicze listy z hebrajskimi znakami. Fascynujący świat matematyki stanowi główny atut powieści. To kryminał retro z naukowym odniesieniem do mitologii, a język i przekaz jest obrazowy, bohater realny, a nie „policjant z Miami”