Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską

Dnia 3 kwietnia 2019 w Filii nr 53 przy ul. Jurczyńskiego odbyło się spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską. W spotkaniu uczestniczyły 52 osoby. Pani Basia jest autorem książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Napisała m in.: "Pozłacaną rybkę", "Buba", "Sezon na zielone kasztany", "Puszka", "Niechciana", "Gobelin", "Teren prywatny", "Ukrainka". Autorka okazała się bardzo sympatyczną i ciepłą osobą. Odpowiadała na mnóstwo pytań zadawanych przez uczestników. Pytania dotyczyły: ulubionej książki, hobby, twórczości, ulubionych autorów polskich i obcych, życia prywatnego. Zdradziła kilka sekretów, że w wolnym czasie chodzi na grzyby, nie lubi się nudzić, dużo podróżuje, uwielbia wypoczywać w swoim domu na wsi. Spotkanie należało do bardzo udanych, uczniowie byli bardzo zachwyceni pisarką.

Spotkanie autorskie z Izabellą Klebańska w marcu Filia nr 53

Filię nr 53 Biblioteki Miejskiej w Łodzi, dnia 26 marca 2018 odwiedził wyjątkowy gość. W bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z autorką książek dla dzieci poświęconych muzyce i instrumentom – Izabellą Klebańska. Pisarka również znana jest z pisania scenariuszy radiowych i telewizyjnych dla dzieci i młodzieży, bajek, piosenek oraz dobranocek. Autorka jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi. Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książek oraz Dyskusyjnego Klubu Książek działającego w naszej instytucji. Uczestnikami spotkania były Klubowiczki Dyskusyjnego Klubu Książek i uczniowie z II klasy ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Łodzi. W sumie 26 osób. Pani Izabella napisała wiele książek dla dzieci m.in.: Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie, Jak dżownica Anakonda o muzyce opowiada, Muzyczna zgraja. Podczas spotkania autorka opowiedziała dzieciom: m. in. za pomocą jakich znaków można zapisać muzykę, co to jest nuta, partytura, pięciolinia, półnuta, ósemka, klucz wiolinowy. Pisarka rozrysowała na tablicy jak wyglądają poszczególne znaki muzyczne i opowiedziała jakie rodzaje instrumentów występują w jej książkach. Na zajęcia pani Izabella przyniosła skrzypce, na których wygrywała takty melodii. Uczniowie mogli zobaczyć z jakich elementów zbudowany jest instrument (żabka, ślimak, żeberko, gryf, strunnik itd.) W trakcie spotkania odtwarzano znane fragmenty muzyki poważnej. Na końcu było bardzo dużo pytań do autorki . Pytania dotyczyły np.: (od ilu lat pani Iza pisze książki, jakie książki jest najtrudniej pisać, o jakiej porze dnia najlepiej pisze się książki, czy czytała pani Harrego Pottera?) Spotkanie było wesołe, muzyczne i zakończono je wspólnym tańcem francuskim „branle”.

Spotkanie autorskie z Agnieszką Tyszką

W dniu 19 kwietnia 2016 r. w Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Widzew, odbyło się spotkanie autorskie z pisarką książek dla dzieci i młodzieży - Agnieszką Tyszką. Spotkanie było połączone z warsztatami literacko-redakcyjnymi . Z racji tego, że w bibliotece działa Dyskusyjny Klub Książek możliwe było przeprowadzenie programu zrealizowanego przy współpracy z Instytutem Książki. W imprezie, uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Łodzi (kl. IV „b”) oraz Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książek. W sumie były 32 osoby. Na początku pisarkę przedstawiła redaktorka wydawnictwa „Akapit Press” pani Magdalena Granosik, tłumacząc, że tworzenie książek jest jedną z wielu magicznych przypadłości Pani Agnieszki. Generalnie wychowywała się wśród wróżek i ma zwyczaj latać na miotle. W dalszej części uczestnicy spotkania mieli możliwość zadać pani Agnieszce przygotowane wcześniej pytania. Dzieci pytały m.in.: o to którą książkę lubi najbardziej, dlaczego zaczęła pisać oraz czy planuje stworzyć publikację dla dorosłych. Kolejnym punktem programu było zaproponowanie dzieciom zabawy w scenopisarstwo. Autorka przeczytała fragment jednej ze swoich książek by pokazać uczestnikom, w jaki sposób konstruować dialogi w powieści. Na podstawie podanych wskazówek młodzi czytelnicy zostali poproszeni o przygotowanie i odegranie swoich scenek. W trakcie prezentowania krótkich etiud nie obyło się bez zabawnych momentów okraszonych dużą dawką śmiechu. Na zakończenie spotkania można było zakupić książkę z dedykacją autorki.

Relacja ze spotkania autorskiego z Beatą Ostrowicką

Dnia 09 maja 2017 w trakcie XIV edycji programu Tygodnia Bibliotek 2017 w  Filii  nr 3 gościliśmy Beatę Ostrowicką - pisarkę, autorkę książek dla dzieci i młodzieży. Spotkanie zrealizowane zostało w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży oraz przy współpracy z Instytutem Książki. Biblioteka zaprosiła uczniów kl. IV i V ze SP nr 12 (45 osób). Na wstępie literatka rozmawiała z dziećmi o tym czy lubią czytać książki i czy sami piszą opowiadania lub wiersze. Młodzież bardzo chętnie i aktywnie włączyła się w rozmowę i zadawała wiele pytań autorce. W grupie zaproszonych gości były dziewczyny ze Szkolnego Koła Dziennikarskiego. Pani Beata Ostrowicką udzielała odpowiedzi na zadane przez nie pytania i wyraziła zgodę na umieszczenie ich w szkolnej gazetce. W trakcie zajęć odbył się konkurs na najładniejszą okładkę do książek  pisarki. Jedna z uczennic przeczytała fragment napisanej przez siebie książki, który pani Beata pochwaliła.

Na zakończenie uczniowie zakupili książki z dedykacją od autorki.

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze.

Relacja ze spotkania autorskiego z Barbarą Ciwoniuk

27 maja w Filii nr 3 mieliśmy przyjemność gościć panią Barbarę Ciwoniuk, autorkę powieści dla młodzieży. Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki przy współpracy z Instytutem Książki w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. Uczestnikami byli uczniowie SP nr 12 (kl. VI- 19 osób). Pisarka zadebiutowała w 2005 roku książką pt. „Igor” , która została nominowana przez Polską sekcję IBBY do programu „ Outstanding Books for People with Disabilities”. Książka opowiada o problemach chłopca w wieku gimnazjalnym cierpiącego na dysleksję. Literatka wydała do tej pory dziewięć powieści dla młodzieży „Igor”, „Ania”, „Rokko”, „Wakacje z gangsterem”, „Ten gruby”, „Własny pokój”, „Uciec jak najbliżej”, „Musisz to komuś powiedzieć”, „A jeśli zostanę” i jedną dla dorosłych : „Wszystko inne poczeka”. Autorka w swoich książkach porusza tematy bliskie młodzieży tj. samotność, miłość, konflikty z rówieśnikami i dorosłymi, niepełnosprawność, śmierć bliskich... Pani Ciwoniuk zaprezentowała swoje powieści i opowiedziała o perypetiach ich bohaterów. Przeczytała fragment powieści „Igor” i przeprowadziła z uczniami krótką dyskusję. Na zakończenie uczniowie zadawali Pani Ciwoniuk pytania. Uczestnicy otrzymali autografy od autorki.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi