Spotkanie autorskie z Izabellą Klebańska w marcu Filia nr 53

Filię nr 53 Biblioteki Miejskiej w Łodzi, dnia 26 marca 2018 odwiedził wyjątkowy gość. W bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z autorką książek dla dzieci poświęconych muzyce i instrumentom – Izabellą Klebańska. Pisarka również znana jest z pisania scenariuszy radiowych i telewizyjnych dla dzieci i młodzieży, bajek, piosenek oraz dobranocek. Autorka jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi. Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książek oraz Dyskusyjnego Klubu Książek działającego w naszej instytucji. Uczestnikami spotkania były Klubowiczki Dyskusyjnego Klubu Książek i uczniowie z II klasy ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Łodzi. W sumie 26 osób. Pani Izabella napisała wiele książek dla dzieci m.in.: Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie, Jak dżownica Anakonda o muzyce opowiada, Muzyczna zgraja. Podczas spotkania autorka opowiedziała dzieciom: m. in. za pomocą jakich znaków można zapisać muzykę, co to jest nuta, partytura, pięciolinia, półnuta, ósemka, klucz wiolinowy. Pisarka rozrysowała na tablicy jak wyglądają poszczególne znaki muzyczne i opowiedziała jakie rodzaje instrumentów występują w jej książkach. Na zajęcia pani Izabella przyniosła skrzypce, na których wygrywała takty melodii. Uczniowie mogli zobaczyć z jakich elementów zbudowany jest instrument (żabka, ślimak, żeberko, gryf, strunnik itd.) W trakcie spotkania odtwarzano znane fragmenty muzyki poważnej. Na końcu było bardzo dużo pytań do autorki . Pytania dotyczyły np.: (od ilu lat pani Iza pisze książki, jakie książki jest najtrudniej pisać, o jakiej porze dnia najlepiej pisze się książki, czy czytała pani Harrego Pottera?) Spotkanie było wesołe, muzyczne i zakończono je wspólnym tańcem francuskim „branle”.