Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Tony Horowitz - "Podróż długa i dziwna : drugie odkrywanie Nowego Świata"

Dn. 11 marca na spotkaniu DKK dla dorosłych, z uwagi na wyjątkową, związaną z epidemią koronawirusa, sytuację, gościłyśmy tylko dwie panie.

Rozmawiałyśmy o publikacji autorstwa Tony'ego Horowitza, pt. "Podróż długa i dziwna : drugie odkrywanie Nowego Świata". Książka, jakkolwiek zakwalifikowana przez nasze klubowiczki, jako nieco trudniejsza w odbiorze, przypadła im do gustu, z uwagi na opisane przez autora mało znane fakty związane z postaciami odkrywców nowych lądów i krain i zdobywców nowych ziem i terenów na lądach już odkrytych.

Panie stwierdziły, z lekkim zaskoczeniem, jak mało wiemy o ludziach, którzy podejmowali ogromne ryzyko wypraw, w owych czasach najczęściej wieloletnich i kojarzących się z podróżą na "kraniec świata", z których wielu nie udało się wrócić.

Mimo, iż klubowa lektura, zdaniem naszych gości, nie zalicza się do książek komercyjnych - lekkich i łatwych, jednak zgodnym dwugłosem wystawiły jej opinię przyjemnej i pouczającej, wartej polecenia innym czytelnikom.

DKK dla niepełnosprawnych (luty'20r.)

Dnia 20 lutego, na spotkaniu DKK dla osób niepełnosprawnych, gościliśmy w Bibliotece grupę podopiecznych ze Środowiskowego Domu Samopomocy PSONI koło w Pabianicach. Czytaliśmy fragmenty książek: "Tappi: o tym, jak na Szepczący Las padł czar" Marcina Mortki, "Detektyw Pozytywka", "Nowe kłopoty detektywa Pozytywki", "Wielki powrót detektywa Pozytywki" Grzegorza Kasdepke, "Zima, której nie było" Katarzyny Minasowicz, "Mama Mu na sankach" Jujji i Tomasa Wieslander, "O zimie" Gorel Kristiny Naslund, a później o nich rozmawialiśmy. Nasi niepełnosprawni goście bardzo żywiołowo reagowali na przygody książkowych bohaterów, dorzucali celne, dowcipne komentarze i opowiadali o swoich, podobnych do tych opisanych przez autorów, przeżyciach. Wszystkie książki bardzo się naszym klubowiczom podobały, ale bodaj największy aplauz zebrał uroczy, bardzo nietypowy i nieco zagubiony w codziennym życiu, o wytwornych, niedzisiejszych manierach - detektyw Pozytywka, z książek Grzegorza Kasdepke oraz nader nietypowa krowa, Mama Mu i jej najbliższy przyjaciel i towarzysz zabaw i psot, równie nietypowy - Pan Wrona, których wesołe przygody podczas zjeżdżania na sankach, nasi goście poznali z lektury książki dwojga szwedzkich autorów - Jujji i Tomasa Wieslander. Na spotkaniu klubu było dużo śmiechu, bardzo ożywionej dyskusji i... dobrej zabawy. Uczestniczyło w nim 11 osób.

 

Bythell Shaun - "Pamiętnik księgarza"

 
Dn. 12 lutego na spotkaniu DKK dla dorosłych omawiałyśmy lekką, dowcipną książkę autorstwa Shauna Bythella - "Pamiętnik księgarza". Ta sympatyczna opowiastka z życia codziennego właściciela antykwariatu w małej szkockiej miejscowości Wigtown, bardzo spodobała się naszym klubowiczkom. Autorem jest księgarz i bibliofil, który swoje życie zawodowe i prywatne związał na dobre i... złe z książkami. Panie stwierdziły, że bardzo miło spędziły czas w towarzystwie barwnej galerii klientów i niezapomnianych, często mocno ekscentrycznych,  pracowników antykwariatu. Serdecznie ubawił je także specyficzny humor, z jakim autor opisuje swój świat - książek i ludzi, z którymi codziennie się styka. Nasze klubowiczki zgodnie uznały, że nawet lekko sarkastyczny i kąśliwy sposób narracji Shauna Bythella świetnie się sprawdza w tej opowieści, a dodatkowym atutem książki jest to, że z każdego słowa jasno wynika, iż dla autora ten jego "sklep z książkami", to nie praca, ale... pasja, a to w dzisiejszym zaganianym świecie, tak rzadko się zdarza.


W spotkaniu uczestniczyło 13 osób.

DKK dla niepełnosprawnych (styczeń'20r.)


Dnia 23 stycznia gościliśmy w naszej bibliotece, na spotkaniu DKK dla osób niepełnosprawnych, grupę podopiecznych ze Środowiskowego  Domu Samopomocy PSONI koło w Pabianicach. Czytaliśmy i omawialiśmy fragmenty  książek : "Razem ze słonkiem : zima" Marii Kownackiej, "366... i jeszcze kilka opowieści o przyrodzie" Anny Marii Dalmais, "Przez cały rok" Arnolda Lobela, "Leśne skrzaty pomagają zwierzętom" Rafała Klimczaka oraz "Wiersze o zimie" Wandy Chotomskiej. Ponieważ nasi goście bardzo dobrze się bawili i brali żywy udział w rozmowie, uzupełniłyśmy klubowe spotkanie o rozwiązywanie zagadek o zimie i krótkich wierszyków, zaczerpnąwszy pomysły z internetu. Ta forma także ogromnie przypadła do gustu naszym miłym klubowiczom.


W spotkaniu wzięło udział 13 osób.

Hosseini Khaled - "Chłopiec z latawcem"

Na pierwszym w 2020 r. spotkaniu DKK dla dorosłych rozmawiałyśmy o książce Khaleda Hosseiniego, pt. "Chłopiec z latawcem". Klubowiczkom ta piękna, choć trudna powieść bardzo się podobała. Podkreślały mistrzostwo autora, który stworzył, tak prawdziwe postaci bohaterów, iż czytelnikowi wydaje się, że to żywi ludzie.
Tłem losów bohaterów jest Afganistan lat 70. Dwunastoletni Amir, syn zamożnego Pasztuna z Kabulu, wychowuje się w domu bez kobiet. By zyskać uznanie w oczach ojca, którego na ogół zawodzi, wygrywa bardzo ważne dla tamtejszej społeczności, zawody latawcowe. Pomaga mu w tym starszy o rok Hasan, służący i towarzysz zabaw. Pewnego dnia Amir jest świadkiem tragedii, która spotyka  Hasana,                   ale z tchórzostwa i wyrachowania nie staje w jego obronie, a nawet doprowadza do sytuacji, w której Hasan musi opuścić ich dom. Jednak świadomość czego się dopuścił nie pozwala mu o tym zapomnieć, w związku z czym żyje z piętnem winy, ale ponad 20 lat po tamtych tragicznych wydarzeniach, los pozwala Amirowi na odkupienie win.
Klubowiczki bardzo wczuły się w losy bohaterów książki, ale zafascynowało je także to, że autor nader malowniczo  i zajmująco opisuje egzotyczny, zwłaszcza dla Europejczyka, świat. W powieści mamy bowiem obraz Afganistanu sprzed sowieckiej inwazji oraz z czasów tuż po niej, kiedy to Afganistan został oswobodzony przez... talibów. Czytelnik może też znaleźć sporo wiadomości o samych Afgańczykach,         ich obyczajach, religii i charakterze. Panie stwierdziły, iż czytając tę opowieść zdały sobie sprawę, jak mało wiemy o tym zakątku świata i o tych ludziach, często swoje wyobrażenie opierając na medialnych stereotypach i że naprawdę warto było poznać tę historię.

W spotkaniu, które odbyło się  8 stycznia 2020 r. uczestniczyło 7 osób.

Weronika Murek "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina"

Dnia 11 grudnia spotkaliśmy się w bibliotece na omówieniu książki Weroniki Murek "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina". Ten niewielki objętościowo zbiór opowiadań zaciekawił nas o tyle, że stanowił zupełną nowość w stosunku do tego, co miałyśmy ostatnio okazję czytywać. Najbardziej podobało się nam pierwsze opowiadanie, uznałyśmy je za najbardziej oryginalne. Senna sceneria opowiadań, rodem z czyjegoś koszmaru, była dla nas dość trudna i choć uznałyśmy debiut Weroniki Murek za godny uwagi, zdecydowałyśmy jednak, że wolimy powieści i opowiadania z bardziej realistyczną fabułą. 

Spotkanie DKK dla niepełnosprawnych

Dnia 5 listopada byliśmy w bibliotece przy ulicy Św. Jana na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Panie Adela i Ewelina czytały nam książki autorki Justyny Bednarek. Jedno opowiadanie było z książki pt.: "Dusia i Psinek-Świnek". Potem słuchaliśmy historii o zagubionej skarpetce, która została mysią mamą. Rozmawialiśmy o tym, że każdy z nas może zostać bohaterem. Bardzo zaciekawiły nas książki Pani Justyny Bednarek. Zapoznaliśmy się z twórczością autorki, a jutro osobiście się z nią spotkamy i porozmawiamy.

 

Tekst opracowali Ela Kraszewska i Gabriel Perenc

Donna Tartt, "Mały przyjaciel"

13 listopada na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w MBP przy ul. św. Jana 10 w Pabianicach omawialiśmy powieść "Mały przyjaciel" autorstwa Donny Tartt. Książka była dla nas wymagająca, najpierw pod względem objętości, ale także ze względu na mnogość niedokończonych wątków oraz tajemniczą atmosferę stanu Missisipi, pozostającego pod wpływem segregacji rasowej i mrocznych spraw tamtejszego przestępczego półświatka. Uznanie klubowiczów wzbudziła doskonale poprowadzona narracja oraz bogata galeria postaci, z których, jak się zgodzono, wnikliwie zostały zaprezentowane sylwetki kobiet. Wyobraźnia autorki trochę nas zaskoczyła, jednak jednogłośnie uznaliśmy, że powieść jest warta przeczytania.   

Spotkanie DKK dla osób niepełnosprawnych, Pabianice

Dnia 2 października poszliśmy do biblioteki przy uliicy Św. Jana na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkanie prowadziła nowa Pani Adela. Książki były poświęcone znaczeniu imion. Leszek dowiedział się, że jego imię oznacza człowieka działającego podstępnie. Imię Adam oznacza rolnika, a Marcin i Mariusz są wojownikami. Pani Adela czytała nam także przysłowia dotyczące naszych imion. Dowiedzieliśmy się ciekawych wiadomości o naszych imionach. Kolejne spotkanie odbędzie się za miesiąc. Dziękujemy i do zobaczenia.

Uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki

Sekta z wyspy mgieł Mariette Lindstein

Wciągający thriller opisujący mechanizmy działania sekt przykuł uwagę czytelniczek swym mroźnym, skandynawskim klimatem i okazał się ciekawym tematem rozmowy oraz punktem wyjścia do rozważań na temat podstaw funkcjonowania sekty scjentologicznej. Mariette Lindstein bardzo dobrze, bo z autopsji, opisała zależności panujące w hermetycznym środowisku odciętym od społeczeństwa za pomocą psychologicznej manipulacji i fizycznej odległości (wyspa). Klasyczne elementy New Age i sekty w realistycznym wydaniu, tak można w skrócie opisać kryminał "Sekta z wyspy mgieł".

W spotkaniu, które odbyło się 9 października 2019, uczestniczyło 9 osób.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi