Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Hosseini Khaled - "Chłopiec z latawcem"

Na pierwszym w 2020 r. spotkaniu DKK dla dorosłych rozmawiałyśmy o książce Khaleda Hosseiniego, pt. "Chłopiec z latawcem". Klubowiczkom ta piękna, choć trudna powieść bardzo się podobała. Podkreślały mistrzostwo autora, który stworzył, tak prawdziwe postaci bohaterów, iż czytelnikowi wydaje się, że to żywi ludzie.
Tłem losów bohaterów jest Afganistan lat 70. Dwunastoletni Amir, syn zamożnego Pasztuna z Kabulu, wychowuje się w domu bez kobiet. By zyskać uznanie w oczach ojca, którego na ogół zawodzi, wygrywa bardzo ważne dla tamtejszej społeczności, zawody latawcowe. Pomaga mu w tym starszy o rok Hasan, służący i towarzysz zabaw. Pewnego dnia Amir jest świadkiem tragedii, która spotyka  Hasana,                   ale z tchórzostwa i wyrachowania nie staje w jego obronie, a nawet doprowadza do sytuacji, w której Hasan musi opuścić ich dom. Jednak świadomość czego się dopuścił nie pozwala mu o tym zapomnieć, w związku z czym żyje z piętnem winy, ale ponad 20 lat po tamtych tragicznych wydarzeniach, los pozwala Amirowi na odkupienie win.
Klubowiczki bardzo wczuły się w losy bohaterów książki, ale zafascynowało je także to, że autor nader malowniczo  i zajmująco opisuje egzotyczny, zwłaszcza dla Europejczyka, świat. W powieści mamy bowiem obraz Afganistanu sprzed sowieckiej inwazji oraz z czasów tuż po niej, kiedy to Afganistan został oswobodzony przez... talibów. Czytelnik może też znaleźć sporo wiadomości o samych Afgańczykach,         ich obyczajach, religii i charakterze. Panie stwierdziły, iż czytając tę opowieść zdały sobie sprawę, jak mało wiemy o tym zakątku świata i o tych ludziach, często swoje wyobrażenie opierając na medialnych stereotypach i że naprawdę warto było poznać tę historię.

W spotkaniu, które odbyło się  8 stycznia 2020 r. uczestniczyło 7 osób.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi