Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Ciotka Klotka" w Naramicach

We wtorek 16 października 2018r. w Bibliotece Publiczno-Szkolnej w Naramicach gościliśmy   Ewę Chotomską,  reżyserkę, scenarzystkę i  autorkę tekstów piosenek dla dzieci.
Spotkanie odbyło się w ramach  Dyskusyjnego Klubu Książki.  Zorganizowano je we współpracy z Instytutem Książki i Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Łodzi.  W spotkaniu uczestniczyło sześćdziesięcioro uczniów z klas I-VI.
 Artystka    opowiadała najmłodszym o swoich zwierzętach (m.in. o psie Felku Parerasie, któremu poświęciła całą książkę), o tym, jak powstają jej piosenki, i o wyobraźni, którą najlepiej jest rozwijać poprzez czytanie.
Chotomska całe dorosłe życie przepracowała w telewizji, ale kojarzona jest przede wszystkim z jednym programem – legendarnym Tik-Takiem, w którym ogrywała rolę Ciotki Klotki.
Piosenki Chotomskiej, a napisała ich około 500, najczęściej wykonywał zespół Fasolki, którego autorka „(Piosennika Ciotki Klotki”) jest założycielką. W ubiegłym roku grupa świętowała 25-lecie istnienia.     W zespole występują już dzieci Fasolek, a także wnuczka artystki, Zuzia.
Oczywiście nie obyło się bez pytań od publiczności i składania licznych autografów.


 

Warsztaty detektywistyczne- Dariusz Rekosz w Naramicach

W czwartek 08 czerwca 2017r. gościem Biblioteki Publiczno-Szkolnej w Naramicach był Dariusz Rekosz, autor książek dla dzieci i młodzieży oraz słuchowisk radiowych, m.in. cyklu Detektywów para – Jacek i Barbara, emitowanych w Polskim Radiu Bis.

Spotkanie autora z uczniami z klas IV-VI   połączono z warsztatami detektywistycznymi, które zorganizowano w ramach działającego przy bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, dzięki czemu spotkanie uzyskało dofinansowanie z Instytutu Książki.

Dariusz Rekosz z wykształcenia jest informatykiem, specjalistą ds. turystyki, ekonomistą. Interesuje się tworzeniem stron internetowych i matematyką, a jego pasją jest piłkarstwo. Wszystkie zainteresowania umiejętnie łączy w swojej literackiej twórczości, a ciekawostki z każdej z tych dziedzin służą autorowi do prowadzenia interesujących warsztatów, podczas których uczestnicy łamią sobie głowy nad szyframi, rebusami i łamigłówkami. Oprócz zajęć praktycznych Dariusz Rekosz przygotował krótką prezentację o swojej literackiej działalności i przedstawił ciekawych ludzi, których miał przyjemność spotkać na swej pisarskiej drodze. Miłośnicy jego twórczości mieli też okazję nabyć książki autora i zdobyć od niego autograf i dedykację.

Były też zabawy w skojarzenia, rozpoznawanie postaci literackich, szukanie ukrytych słów. Do najbardziej aktywnych trafiły nagrody – książki i audiobooki.

 

 

 

Barbara Gawryluk w Naramicach

Dnia 18 listopada 2015 roku w naszej  szkolnej bibliotece odbyło się spotkanie  z Panią Barbarą Gawryluk – pisarką bardzo ciekawych, często opowiadających prawdziwe historie, książek dla dzieci i młodzieży, a także tłumaczką (między innymi wszystkich części Biura Lassego i Mai).  Na spotkanie przybyli uczniowie z klasy trzeciej, czwartej i piątej należący do Dyskusyjnego Klubu Książki.

Podczas spotkania pisarka opowiadała o swoich trzech zawodach: o byciu pisarką, tłumaczką oraz dziennikarką radiową. Następnie zaprezentowała napisane przez siebie książki. Były to między innymi: „Moje Bullerbyn” i wszystkie dalsze części tej książki, "Dżok, legenda o psiej wierności"  „Klifka”, „Klinika zdrowego Chomika”, "Kaktus, dobry pies", "W Zielonej Dolinie", "Baltic-pies, który płynął na krze" – to  historia, którą żyła Polska i cały świat. Książka opowiada o psie, który płynął Wisłą na krze i został uratowany przez mechanika statku badawczego R/V Baltica. Historie, jakie opisuje pani Barbara są zabawne i pełne ciepła, autorka porusza w nich jednak trudne i ważne dla młodych czytelników problemy.

 Na koniec był czas na zadawanie pisarce pytań, wspólne zdjęcia oraz autografy.

 Spotkanie odbyło się dzięki łódzkiej koordynatorce DKK  Pani Kingi Siekierskiej we  współpracy z Instytutem Książki

 

 

Agnieszka Tyszka w Naramicach

W dniu 18.04.2016 r. w poranek poniedziałkowy, biblioteka szkolna w Naramicach gościła  autorkę książek dla dzieci i młodzieży- Agnieszkę Tyszkę. Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Instytutem Książki w Ramach Programu Rozwoju Czytelnictwa. W spotkaniu uczestniczyli członkowie DKK oraz uczniowie z klasy pierwszej i drugiej. Pani Agnieszka przez kilka lat pracowała jako dziennikarka   Jej zabawne i poruszające bajeczki ukazywały się w telewizyjnej ,,Jedyneczce”. Cykl książek o ,,Zosi z ulicy Kociej” zdobywa serca czytelników z całej Polski. W 2005 r. otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego za książkę pt.: „Róże w garażu”.

Spotkanie z najmłodszymi dzieciakami zaczęła od pytania –kto lubi czytać książki? W górze ukazała się chmara rąk, ale po krótkiej pogadance wyłonili się tacy , którzy nie na widzą czytać. Autorka zachęcała do czytania książek oraz opowiadała skąd czerpie literackie pomysły i jak zbiera materiały do swoich utworów. „Róże w garażu” i „Deszczowa zagadka inspektora Nielubca” – to dwie powieści, która pisarka szczególnie przybliżyła młodym czytelnikom na spotkaniu i zachęciła ich do lektury, czytając głośno fragmenty oraz wprowadziła dzieci w tajniki „języka lolowego”, którym porozumiewają się bohaterowie książki.

Na zakończenie młodzi słuchacze chętnie zadawali autorce pytania. Pytali o ilość książek, które  napisała, skąd czerpie pomysły do pisania, jak długo pisze jedną książkę? itp.. Po czym nadszedł czas na autografy, które Pani Agnieszka składała w nowo zakupionych przez dzieci książkach lub na zakładkach z wizerunkiem bohaterki Zosi, które rozdała młodym czytelnikom.

Barbara Kosmowska w Naramicach

20 maja 2014r. odwiedziła  naszą bibliotekę pani Barbara  Kosmowska autorka książek dla dzieci takich jak: Głodna kotka, Prowincja, Niebieski autobus, Buba, Sezon ogórkowy czy Sezon na Zielone Kasztany.

Spotkanie mogło odbyć się dzięki przynależności  czytelników do Dyskusyjnego Klubu Książki. Pani Barbara okazała się być osobą niezwykle miłą, skromną i otwartą. Tym razem dużą wiedzą i znajomością lektury pt.: "Buba" autorstwa pani Kosmowskiej, wykazali się członkowie  Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczniowie byli bardzo dociekliwi i zadawali wiele mądrych i przemyślanych pytań. Na każde z nich padła wyczerpująca odpowiedź. Dzięki pani Kindze Siekierskiej oprócz klubowiczów skorzystało jeszcze wiele więcej osób , bo aż 71. Bardzo, bardzo dziękujemy.

 Barbara Kosmowska w NaramicachBarbara Kosmowska w naramicachBarbara Kosmowska w NaramicachBarbara Kosmowska w NaramicachBarbara Kosmowska w naramicach

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi