Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Styczeń 2018 - Projekt prawda

Na styczniowym spotkaniu DKK zjawiło się 9 osób. Tym razem, przedmiotem naszej dyskusji była książka Mariusza Szczygła: "Projekt: prawda". Spotkanie zaczęliśmy od podsumowania ubiegłego roku, oraz planach na przyszłość. Następnie, obejrzeliśmy krótki film, na którym Mariusz Szczygieł opowiada o swojej prywatnej biblioteczce z książkami. Zastanawialiśmy się jak sklasyfikować obecne w książce teksty. Czy są to mini reportaże? A może felietony? Zawarta w środku powieść Stanisława Stanucha - "Portret z pamięci", nie przypadła Klubowiczom do gustu. Zgodnie uznaliśmy, że jeśli autor chciał ocalić kolegę pisarza od zapomnienia, mógł postarać się o wznowienie jego powieści, a nie umieszczać dzieło wewnątrz jego własnej książki, gdyż według nas, oprócz fragmentu dotyczącego prawdy, teksty nie są ze sobą powiązane. rozmawialiśmy również o naszych własnych prawdach, gdyż zgodziliśmy się z autorem, iż każdy posiada swoją. Spotkanie zakończyliśmy muzycznym akcentem i wysłuchaliśmy dwóch najnowszych utworów Jaromira Nohavicy. 

Listopad 2017 - Uparte serce

Na listopadowym spotkaniu DKK, zjawiło się 9 osób. Tym razem rozmawialiśmy o biografii Haliny Poświatowskiej. Książka przypadła wszystkim klubowiczom do gustu. Wybieraliśmy fragmenty, które cytowaliśmy, omawialiśmy obecne w książce zdjęcia i dzieliliśmy się faktami, które przed lekturą nie były nam znane. W drugiej części spotkania, czytaliśmy wiersze poetki, które najbardziej przypadły nam do serca. Każdy z Klubowiczów wybrał bądź wylosował swój z tomiku poezji. Było bardzo przyjemnie, a lekturę biografii Poświatowskiej autorstwa Kaliny Błażejowskiej polecamy wszystkim, bo naprawdę warto!

Pijane banany

Pijane banany to już druga powieść Petra Sabach, która omawialiśmy w tym roku. Tym razem jednak, nie spotykamy się z bohaterem, który doświadcza uroków tacierzyństwa. W powieści „Pijane banany”, narratorem jest szesnastoletni chlopiec. Świat opisywany przez niego to typowa komunistyczna przestrzeń. Młodzi ludzie, kreują jednak swój własny świat,  słuchając muzyki, wagarując, robiąc innym i sobie nawzajem  dowcipy i żarty. Jest alkohol, są papierosy, pierwsze dziewczyny i wielkie plany na wycieczkę nad morze  skradzionym wcześniej samochodem.
Obserwujemy samych młodych ludzi, ale także ich rodziców sąsiadów i nauczycieli. Książka skłoniła nas niejako do kontynuacji poprzedniego spotkania, gdzie rozmawialiśmy o czasach dzieciństwa. Tym razem jednak wróciliśmy pamięcia do lat młodzieńczych i wspominaliśmy nasze przygody, żarty i drobne przewinienia. Było naprawdę wesoło! :)

Książki mojego dzieciństwa

Tematem przewodnim naszego drugiego już spotkania wrześniowego, były książki naszego dzieciństwa. Kiedyś już, zorganizowaliśmy spotkanie o takiej tematyce, a ponieważ cieszyło się dużym powodzeniem, a część Klubowiczów dołączyła do naszego grona niedawno, postanowiliśmy je powtórzyć. Była to piękna i niezpomniana podróż do naszego dzieciństwa. Podzieliliśmy ją na dwie części. Najpierw rozmawialiśmy o ulubionych książkach, a także tych, które jako pierwsze czytaliśmy samodzielnie. Pojawiły się takie tytuły jak: Tajemniczy Ogród, Ania z Zielonego Wzgórza, W pustyni i w puszczy, Karolcia, baśnie Rosyjskie, baśnie Andersena, Szatan z siódmej klasy, czy książki Małgorzaty Musierowicz i Krystyny Siesickiej. Druga część spotkania, to nasze wspomnienia dotyczące dziecięcych przygód. Było bardzo przyjemnie i nostalgicznie. Naprawdę warto i polecamy wszystkim spotkanie o takiej tematyce :)

Boginie z Zitkovej

Wrześniowe spotkanie odbyło się w ogrodzie restauracji Presto. Tym razem, przedmiotem dyskusji była powieść Kateriny Tuckovej - „Boginie z Zitkovej.
Główna bohaterka, Dora jako etnografka, pragnie zbadać historię swoich przodkiń, które nazywały siebie boginiami i zajmowały się uzdrawianiem. Podobało nam się, że powieść momentami Czytało się jak baśń, chwilami jak horror, albo wprost przeciwnie – jak historyczny dokument. Ponieważ pogoda nam sprzyjała, dyskusja na świeżym powietrzu była długa i owocna.  Rozmawialiśmy również o medycynie alternatywnej, ziołolecznictwie, znachorach i szeptuchach. To było bardzo owocne i przyjemne spotkanie!

Oblicza strachu

Czerwcowe spotkanie, ze względu na ładną pogodę, odbyło się w restauracji Presto. Klubowicze dopisali, gdyż w spotkaniu wzięło udział 9 osób. Tym razem na pulpicie naszych dywagacji, znalazła się książka Jacka Pałkiewicza: „Oblicza strachu”. Tu przyznaję, że podczas doboru lektury, zasugerowałam się nazwiskiem autora nie sprawdzając uprzednio treści. Niestety, jak się okazało, jest to poradnik mówiący o tym, czego należy się wystrzegać podczas wyjazdów, podróży i pobytów w innych krajach. Lektura książki skłoniła nas jednak do dyskusji nad ostrożnością. Rozmawialiśmy również o tym, co nas spotkało podczas krajowych i zagranicznych wojaży, a także, czego należy się wystrzegać, by urlop upłynął nam miło, komfortowo i bezproblemowo. 

Kora

Podczas majowego spotkania, postanowiliśmy omówić wspólnie książkę autorstwa Lorrie Moore – „Kora”. Jest to zbiór ośmiu amerykańskich opowiadań. Klubowicze podzielili się na dwa obozy. Jednym ksiązka wyraźnie przypadła do gustu i chwalili zarówno pomysłowość jak i lekkie pióro autorki. Inii zaś, uznali, że opowiadania są płytkie, słabe i mało ciekawe.  Największym uznaniem cieszyło się pierwsze i najdłuższe  opowiadanie, pod tytułem „Wysiadka”. Bohater po odejściu żony, pogrąża się w depresji. Za namową przyjaciela, postanawia poszukać kandydatki na kolejną panią Milkins. I tak trafia na seksowną Zorę, chorobliwie zapatrzoną w swojego syna… Warto samemu przeczytać zbiór opowiadań autorki, by wyrobić sonie opinię na jego temat. U nas z pewnością ocena nie była jednoznaczna. W spotkaniu jednak, wzięło udział 10 osób, podobnie jak w kwietniu, zatem dyskusja była przyjemna i owocna.

Gaumardżos!

W kwietniowym spotkaniu wzięło udział 10 osób. Tym razem, wybór książki był niezwykle trafiony. Gruzja fascynuje przede wszystkim bogactwem krajobrazów, smaków oraz gościnnością. Kojarzy się z dobrym winem, muzyką i zabawą. Autorzy książki, Marcin Meller i Anna Dziewit-Meller, zabrali nas w podróż po niezwykłych zakątkach tego kraju. Urzekły nas zabawne anegdoty oraz piękne zdjęcia. Podczas spotkania, czytaliśmy fragmenty książki, które najbardziej nas urzekły. Rozmawialiśmy również o Bałkanach i naszych podróżach, a także zabawnych sytuacjach, które miały miejsce podczas wyjazdów. Serdecznie polecamy książkę wszystkim, którzy lubią zabawne, ale i mądre reportaże. Nie sposób przy niej się nudzić!

Batalion czołgów

Książka Josefa Skvoreckiego zdobyła mnóstwo przychylnych recenzji. Niestety, naszym Klubowiczom nie przypadła do gustu. W spotkaniu wzięło udział 7 osób Wspólnie uznaliśmy, że porównanie do wojaka Szwejka było wielce nietrafione, dlatego też dyskusja nad książką nie trwała taki długo, jak rozmowy o innych omawianych przez nas lekturach. Nie jest łatwo konkurować z Haskiem, Kunderą czy Hrabalem. Może w innych klubach, książka będzie cieszyła się większym uznaniem. My niestety byliśmy dość mocno rozczarowani.

Podróże konika morskiego

W lutym rozmawialiśmy o książce Petra Sabacha: „Podróże konika morskiego”. Była to jedna z najcieplej przyjętych książek podczas naszych spotkań. Zabawne perypetie ojca przebywającego na urlopie tacierzyńskim, wzruszały i bawiły klubowiczów. Podczas spotkania przytaczaliśmy fragmenty książki i wspólnie dyskutowaliśmy na ich temat. Naszą uwagę zwrócił główny bohater – jego częsta nieudolność mimo chęci oraz urocza bezradność i zagubienie. Książka skłoniła nas do refleksji na temat opieki nad małymi dziećmi w dzisiejszych czasach. Porównywaliśmy jak wyglądało to kiedyś, a jak wygląda teraz. Spotkanie było bardzo udane, oby takich jak najwięcej!

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi