Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Styczeń 2017 – Tuwim. Wylękniony bluźnierca

Na pierwsze w nowym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przybyło aż 11 osób. Tematem popołudniowej dyskusji była wyśmienita biografia Juliana Tuwima : „Tuwim. Wylękniony bluźnierca” autorstwa Mariusza Urbanka. Na spotkaniu zjawiło się aż 11 osób, dodatkowo okazało się, że wszyscy przeczytali książkę i byli pod ogromnym wrażeniem biografii, zatem dyskusja była długa i owocna. Rozmawialiśmy o szczegółach z życia poety, miejscach w których bywał – znanych nam przecież z Łodzi, jego lękach, obawach i radościach. Autor niezwykle skrupulatnie przygotował się do tematu, a bibliografia zawarta w książce jest imponująca. Czytaliśmy wspólnie wiersze poety, jego anegdoty oraz limeryki zawarte w zbiorze „Tuwim dla dorosłych”. Mamy nadzieję, że uda się zorganizować w tym roku spotkanie z autorem książki, gdyż mamy do niego wiele pytań. Styczniowe spotkanie sprawiło, że tuż po nim, Klubowicze wypożyczali w bibliotece wiersze poety oraz inne książki Mariusza Urbanka. Oby jak najwięcej podobnych spotkań!

Listopad 2016 – Ciekawy przypadek Benjamina Buttona i inne opowiadania

Podczas listopadowego spotkania DKK postanowiliśmy zmierzyć się z książką F.S. Fitzgeralda „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona i inne opowiadania”.  Najwięcej czasu poświęciliśmy opowiadaniu tytułowemu. Zastanawialiśmy się jakby to było, gdyby każdy z nas urodził się starcem, a następnie młodniał. Porównywaliśmy również tekst z filmem o tym samym tytule. Naszą uwagę skupiła również „Ruda czarodziejka”, „Cztery razy w gębę”, „Tył wielbłąda” oraz „Przybrzeżny pirat”. Dzieliliśmy się własnymi spostrzeżeniami, zauważając, że w każdym tekście ukrył się element zaskoczenia, który sprawiał, że tekst czytało się przyjemnie i jeszcze chętniej przechodziło do kolejnej historii. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że każda podejmowana decyzja ma swoje konsekwencje. Niestety (bądź stety), nic nie trwa wiecznie, a każdy osiągnięty sukces, w każdej chwili może przemienić się w porażkę. Podsumowując, warto sięgnąć po książkę, a jej lektura skłoniła nas tuż po spotkaniu, do sięgnięcia po inne dzieła autora. 

Październik 2016 – Biblioteka utraconych książek

Tematem październikowego spotkania DKK była „Biblioteka utraconych książek” autorstwa Alexandra Pechmanna. W spotkaniu wzięło udział 9 osób. Dyskusja była niezwykle ciekawa. Omawialiśmy poszczególne historie i anegdoty zagłębiając się w szczegóły dziejów Hemingwaya, Puszkina, Kafki, czy Joyce’a. Książka z pewnością jest warta przeczytania, jednakże zgodnie stwierdziliśmy, że pozostawia niedosyt. Część  opowieści wręcz domaga się pogłębienia, dalszego ciągu, kontynuacji.. Możliwe, że był to celowy zabieg ze strony autora, by samemu odszukać informacje na ten temat, jednakże nam zabrakło wielu informacji, dzięki którym spotkanie byłoby jeszcze ciekawsze. Rozmawialiśmy również na temat starych, zapomnianych dzieł, z którymi sami kiedyś się zetknęliśmy.

Wrzesień 2016 - Inicjatywy w ramach DKK – Fraszki, aforyzmy, limeryki

Dodatkowe, powakacyjne spotkanie plenerowe miało miejsce w centrum naszego miasta, w ogródku restauracji „Presto”. Odbyło się ono pod hasłem „Fraszki, aforyzmy limeryki”. Obok naszego stolika powiesiliśmy plakat DKK, na którym wszyscy klubowicze złożyli swoje podpisy. Zaczęliśmy od krótkiego wstępu, w którym przybliżyliśmy definicje poszczególnych form literackich, a następnie każdy czytał swoje ulubione, bądź też znalezione utwory. Przeważały limeryki. Pojawiły się zatem utwory Jana Sztaudyngera, Juliana Tuwima, Wisławy Szymborskiej, czy  Stanisława Barańczaka. Odczytaliśmy również limeryki, które zostały nadesłane na Konkurs Poetycki na Limeryk Antydepresyjny. W spotkaniu wzięło udział 6 osób, ale mieszkańcy miasta przechodzący lub siedzący obok z zaciekawieniem przysłuchiwali się naszym rozmowom.

Wrzesień 2016 - Widok na Castle Rock

Na wrześniowym, powakacyjnym spotkaniu DKK zjawiło się 5 osób. Pierwszą część spotkania poświęciliśmy omówieniu wakacyjnych wojaży oraz wspomnień związanych ze wspólnym wyjazdem do Wrocławia. Drugą część stanowiła dyskusja dotycząca książki Alice Munro – widok na Castle Rock. Tym razem nie wszyscy Klubowicze przebrnęli przez powieść. Doszliśmy do wniosku, że inne spośród książek noblistki są dużo lepsze zarówno pod kątem merytorycznym jak i znaczeniowym. Sagi rodzinne nie stanowią naszego ulubionego gatunku jak zgodnie stwierdziliśmy. Tematyka książki skłoniła nas jednak do refleksji na temat historii naszych przodków. I jako że samą książkę uznaliśmy za nudną i mało ciekawą, spotkanie bez wątpienia było interesujące.  

Czerwiec 2016 – Nikczemne historie

W czerwcowym spotkaniu DKK udział wzięły 4 osoby. Książka Moniki Piątkowskiej „Nikczemne historie”, nie spotkała się z zainteresowaniem ze strony Klubowiczów. Podczas omawiania poszczególnych opowiadań, na dłużej zatrzymaliśmy się przy „Warszawie 1897” oraz „Gończych psach miłości”. Zauważyliśmy, iż niektóre teksty przypominają dylematy Raskolnikowa z powieści Dostojewskiego. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że czytając książkę należy przede wszystkim zachować dystans do opisywanych treści. Czy zło można bowiem usprawiedliwiać? Jakie mogą być okoliczności łagodzące? Jak bardzo my sami jesteśmy nikczemni? To pytania które pojawiły się podczas spotkania. Rozmawialiśmy również o innych znanych zbrodniarzach i psychopatach znanych z historii dziejów. 

Maj 2016 - Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak

Spotkanie, które odbyło się 30 maja, poświęcone było książce Anny Kamińskiej: „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”. Wzięło w nim udział 9 Klubowiczów. Książka przypadła nam do gustu, zatem dyskusja była długa i owocna. Rozmawialiśmy o szczegółach z życia bohaterki biografii. Droga, którą wybrała nie była łatwa.  30 lat w leśniczówce bez wody i prądu – mało kto z Nas zdecydowałby się na podobne niedogodności w dzisiejszych czasach. Jednak wewnętrzna siła i chęć realizowania pasji sprawiły, że Simona odrzuciła rodzinne dziedzictwo na rzecz walki o obronę puszczy, obserwacji przyrody, zwierząt i ratowania przyrody. Z ogromnym zainteresowaniem śledziliśmy jej życie, które przybliżyła nam autorka książki. Miłość do przyrody była widoczna niemal na każdej stronie. I choć bohaterka bez wątpienia miała trudny charakter, żyła zgodnie z własnymi przekonaniami, co jest godne podziwu i naśladowania.  Ciekawa była również postać Lecha Wilczka. Podczas spotkania obejrzeliśmy krótki reportaż, w którym się wypowiadał, a także albumy dotyczące Puszczy Białowieskiej.

Kwiecień 2016 - Plac zabaw

Tym razem, miałam lekkie obawy, że lektura może spotkać się z dużą niechęcią ze strony Klubowiczów, jednak – na szczęście – okazało się, że kompletnie nie miałam racji.  Pod koniec kwietnia w czytelni zawitało 8 osób. Tematem dyskusji była książka Marka Kochana 'Plac Zabaw'. Większości, przypadły do gustu opowieści o upupionych mężczyznach, pełniących tutaj rolę Kotusiów. Dyskusja dotyczyła głównie warstwy językowej, ale także Kotusia-Bawidamka i piaskownicy w znaczeniu dosłownym i przenośnym. Wszyscy przecież toczyliśmy kiedyś bój o najlepsze foremki i uważaliśmy, by inni nie sypnęli nam piaskiem w oczy.
Klubowiczów zachwyciły neologizmy oraz mieszanka stylów literackich. Rozmawialiśmy o tacierzyństwie  - roli ojca we współczesnym świecie  i o tym, jak zmieniała się ona na przestrzeni lat.
Spotkanie było długie i owocne, oby jak najwięcej podobnych!

Marzec 2016 - Dym się rozwiewa

Podczas marcowego spotkania, biblioteczna czytelnia gościła 8 osób. Spotkanie było poniekąd kontynuacją omawianego wcześniej zbioru Witolda Szabłowskiego. U Jacka Milewskiego ponownie spotkaliśmy się ze społecznością Romów, jednak teraz z zupełnie innej perspektywy. Jacek Milewski w latach 1993-2009 pełnił funkcję dyrektora jedynej w Polsce szkoły romskiej. Zna ową społeczność, oni traktują go jak przyjaciela, a dzięki temu, przedstawione historie są bardziej prawdziwe. Dyskusja skłoniła nas do refleksji na temat naszych doświadczeń związanych ze społecznością romską. Każdy na podstawie własnych przeżyć, opowiadał i wspominał. Dzięki temu, dowiedzieliśmy się gdzie Cyganie stacjonowali w Aleksandrowie oraz czym się zajmowali przebywając w naszym mieście. To był bardzo ciekawy i udany wieczór.

Luty 2016 - Tańczące niedźwiedzie

Wszyscy, którzy zjawili się na spotkaniu, a przyszło tym razem, podobnie jak w styczniu 7 osób, byli przekonani, że książka stanowi zbiór reportaży wyłącznie o Bułgarii. Okazało się jednak, że jest inaczej. Wspólnie rozmawialiśmy o smutnej historii niedźwiedzi, oraz niedźwiedników, którym zwierzęta zostały odebrane. Podtytuł książki brzmi: reportaże z transformacji i o przemianie bez wątpienia jest tu mowa. Oprócz historii Romów przyglądamy się ludziom z Europy Środkowej i Bałkanów oraz Gruzji i Kuby, którzy w analogii do tytułowych zwierząt, znajdują się na różnych etapach odzyskiwania wolności. Już dawno żadna z książek podczas spotkań Klubu, nie wywołała aż tylu emocji. Zabrakło nam jedynie – i tutaj wszyscy byliśmy zgodni- fotografii w drugiej części zbioru. Wówczas bez wątpienia omawiana lektura stanowiłaby kompletną i spójną całość.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi