Dyktando DKK w Naramicach
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy BP-S w Naramicach
- Utworzono: niedziela, 02, grudzień 2018 21:14
- Bożena Leszczyńska
Dyktando Dyskusyjnego Klubu Książki
W piątkowy poranek 30 listopada br. Uczestniczki DKK Publiczno-Szkolnej Biblioteki w Naramicach włączając się w akcję wojewódzką – pisały IV DYKTANDO DKK. W tym roku treść dotyczyła powieści Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie „ Tytuł dyktanda – „Ulubiona książka pani Marii”
Tekst dyktanda nie był łatwy, tym bardziej, że pisały go uczennice z klasy IV i VII, ale za to bardzo interesujący.
Pomyłki i błędy się zdarzały, ale warto było pisać- (tak oceniły uczestniczki). Po napisaniu omówiłyśmy trudne wyrazy oraz wyjaśniłyśmy zasady pisowni. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej i wesołej atmosferze. Na kolejnym świątecznym spotkaniu zostaną wręczone dyplomy i upominki.
Pan Cogito odwiedził bibliotekę w Naramicach
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy BP-S w Naramicach
- Utworzono: wtorek, 20, listopad 2018 18:22
- Bożena Leszczyńska
"Pan Cogito odwiedził bibliotekę w Naramicach” – wieczór z Herbertem w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki"
W piątek 6 listopada 2018 r. „Pan Cogito odwiedził Bibliotekę w Naramicach”. Na spotkanie z Cogito zostali zaproszeni nie tylko klubowicze DKK, ale również sympatycy książki.
W kameralnym gronie, tj. 19 uczestników czytaliśmy fragmenty biografii i wiersze Zbigniewa Herberta. W sposób szczególny skupiliśmy się na jednym z wierszy poety, a mianowicie utworze pt. „Pudełko zwane wyobraźnią”. Wszyscy się dobrze bawili, a jednocześnie otrzymali dawkę wiedzy na temat życia i twórczości autora.
"Kamienica"- spotkanie styczniowe w Naramicach
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy BP-S w Naramicach
- Utworzono: niedziela, 04, luty 2018 19:57
- Bożena Leszczyńska
Tajemnica kamienicy Pod Świńskim Kopytkiem
W pierwszy dzień ferii 29 stycznia 2018r. klubowicze DKK spotkali się w bibliotece szkolnej w Naramicach aby podyskutować na temat przeczytanej książki autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pt. "Kamienica”. Ogółem uczestników było osiemnaścioro. Do stałych klubowiczów dołączyła dość liczna grupa sympatyków ze Szkolnego Klubu Książki.
Książka Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pt. "Kamienica" opowiada o mieszkańcach pewnego domu, zamieszkałego przez świnki. Pod postaciami świnek ukryte są charaktery ludzkie.
Pewnego dnia do kamienicy Pod Świńskim Kopytkiem niespodziewanie wprowadza się nowa lokatorka – sympatyczna dekoratorka wnętrz Klara Kwik, świnka obdarzona temperamentem, fantazją i nieposkromioną kreatywnością. Wynika z tego wiele nieporozumień i sąsiedzkich konfliktów, a w tle czai się niepokojąca tajemnica z przeszłości, związana z dziwną (sami przyznajcie!) nazwą kamienicy...
Książka zawiera wiele wątków o miłości, o nienawiści i o zazdrości. Można się z niej wiele nauczyć, pomaga zrozumieć jak patrzeć na odmienność i jak nauczyć się tolerancji. Na szczęście książka kończy się dobrze, ale wiele wskazywało na to, że mieszkańcy kamienicy nigdy nie dojdą do porozumienia. Frapująca powieść z dreszczykiem dla czytelników od lat 8, będąca jednocześnie pełną humoru opowieścią o szacunku dla odmienności, indywidualizmie i niestandardowym podejściu do życia.
Dyktando 2017 w Naramicach
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy BP-S w Naramicach
- Utworzono: niedziela, 03, grudzień 2017 18:10
- Bożena Leszczyńska
29.11.2017r. odbyło się również w naszej bibliotece po raz pierwszy Dyktando Dyskusyjnych Klubów Książki województwa łódzkiego. W nieco okrojonym składzie, (bo tylko sześć osób) klubowicze chętnie zabrali się za pisanie zaproponowanego tekstu dyktanda, choć tekst okazał się nie lada wyzwaniem! Tekst dyktanda pt. „Sobota z weselem jak u Reymonta” przygotowała Pani Anna Pawlak – Łacina.Jego głównymi bohaterami byli: Jagna Paczesiówna i Maciej Boryna z Lipiec.
Najlepsza okazała się Agnieszka Karpińska uczennica z klasy szóstej. Jednak my gratulujemy wszystkim odważnym, którzy podjęli niełatwe zadanie.
"Jak nie czytamy, jak czytamy"- Naramice
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy BP-S w Naramicach
- Utworzono: sobota, 10, czerwiec 2017 23:02
- Bożena Leszczyńska
W czwartek 01 czerwca, o 8,20 klubowicze DKK Publicznej Szkoły Podstawowej w Naramicach przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji masowego czytania "Jak nie czytam, jak czytam".
Akcja została zorganizowana przez redakcję miesięcznika „Biblioteka w Szkole”.
Zebraliśmy się na skwerku obok szkoły i tak jak to jest w założeniach akcji przez 15 minut dzieci rozłożone na trawce czytały wypożyczone z biblioteki ulubione książki.
Podczas przemarszu ze szkoły do parku w Naramicach wszyscy uczestnicy akcji propagowały ideę czytania, niosąc kolorowe transparenty oraz śpiewając radosną piosenkę pt. „Cała Polska czyta dzieciom”.
Podczas przerwy w parku staraliśmy omówić książki, które zdążyliśmy przeczytać podczas tej akcji. Dużym zainteresowaniem okazała się seria „Franklin….” Klubowiczom bardzo podobała się taka akcja i wyrazili chęć częstszych spotkań tego typu. Każdy z osobna omawiał swoją książkę i powstała ożywiona dyskusja na dany temat.
W akcji wzięli udział wszyscy klubowicze, czyli 12 osób.
Noc detektywów w Naramicach
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy BP-S w Naramicach
- Utworzono: sobota, 10, czerwiec 2017 22:52
- Bożena Leszczyńska
Dużo ciekawych atrakcji czekało na klubowiczów DKK „Nocy detektywów”, która odbyła się z 09 na 10 czerwca w Bibliotece Publiczno-Szkolnej w Naramicach. Dzień wcześniej gościł w naszej szkole Dariusz Rekosz – z wykształcenia informatyk, specjalista ds. turystyki i ekonomii. Ale przede wszystkim autor książek dla dzieci i młodzieży o tematyce detektywistycznej. Wprowadził nas w tajemnice odczytywania szyfrów i kodowania. Nabyte umiejętności zostały wykorzystane tej nocy. Wszystkich uczestników było szesnaścioro, klubowicze DKK oraz inni miłośnicy książek. Nocną opiekę zapewniły: B. Leszczyńska, A. Jajczak i J. Halusiak. Spotkanie rozpoczęliśmy od złożenia ślubowania :
"My młodzi detektywi przysięgamy tego wieczoru i nocy być odpowiedzialni, prezentować pogodę ducha, dobry humor, i okrutną chęć zabawy. Nie będziemy marudzili, narzekali, płakali i pokażemy wszystkim, jacy jesteśmy wspaniali. Przysięgamy!"
Następnie każdy losował nowe imię i rysował swój portret, tym sposobem wykonaliśmy tabulo młodego detektywa. Uczestnicy chętnie brali udział w różnego typu zagadkach : wykorzystali przy tym: węch, słuch, smak i wzrok. Po zjedzeniu smacznej kolacji przygotowanej przez rodziców i opiekunów, wspólnie wyruszyliśmy szukać ukrytego skarbu. Zadania były w zaklejonych kopertach umieszczone w skwerkach na terenie szkoły, przy oczyszczalni ścieków i koło krzyża. Celem zabawy było zdobycie ukrytego skarbu. Aby go odnaleźć, uczestnicy musieli wykazać się umiejętnościami matematycznymi i orientacją w terenie.Wróciliśmy około godz. 23.30. Skorzystaliśmy z filmu pt. „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” który był nadesłany przez organizatorów tj. Centrum Edukacji Obywatelskiej. Ciekawa okazała się również książka z cyklu: Biuro detektywistyczne Lassego i Mai- „Tajemnica zwierząt” Karla Martina Widmarka, Heleny Willis
Akcja książki rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne. Po przeczytaniu i obejrzeniu filmu grupa młodszych uczestników zaczęła zasypiać, ale za to o 5.00 rano już nie spała, natomiast starsi czytelnicy nie zmrużyli oka.
Na koniec spotkania każdy otrzymał zakładkę NOC BIBLIOTEK i ODZNAKĘ MŁODEGO DETEKTYWA
Noc uważamy za ciekawą, pełną wrażeń i miłych wspomnień.
Wrześniowe spotkanie w Naramicach
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy BP-S w Naramicach
- Utworzono: piątek, 30, wrzesień 2016 21:04
- Bożena Leszczyńska
Wrześniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki miało nietypowy charakter. Otóż odbyło się 13 września 2016 r. w formie Nordic Walking czyli dyskutowaliśmy w biegu. Sprzyjała nam piękna pogoda. Oprócz trzynaściorga dzieci w spotkaniu uczestniczył z nami braciszek jednej z klubowiczek - Ksawery. Czytaliśmy fragmenty książki, odgrywaliśmy scenki i dyskutowaliśmy o książce pt. „Zezia i Giler” Agnieszki Chylińskiej”. Autorka opisała w książce spostrzeżenia ośmioletniej dziewczynki Zezi i jej pięcioletniego braciszka Gilera. Jawi się jako osoba bacznie obserwująca otaczający ją świat i potrafiąca go opisać w sposób interesujący. Za sprawą książki osoby dorosłe mogą łatwo się przekonać, jak świetnymi obserwatorami są dzieci, które czasem wiedzą więcej na temat naszych relacji w domu, niż sami jesteśmy w stanie zrozumieć. Agnieszka Chylińska w książce uświadamia, że nie wszyscy są tacy sami, uczy tolerancji i szacunku do drugiego człowieka. Po zakończeniu lektury wprost chce się sięgnąć po jej kontynuację, która - być może - powstanie.
Nasze spotkanie udało się wyśmienicie, więc postanowiliśmy jeśli pogoda dopisze częściej organizować tego typu spotkania.
Noc Bibliotek w Naramicach
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy BP-S w Naramicach
- Utworzono: środa, 15, czerwiec 2016 21:56
- Bożena Leszczyńska
Ach! Co to była za noc! Z takim westchnieniem wspominamy wspaniałą noc spędzoną w Bibliotece Publiczno- Szkolnej w Naramicach 04.06.2016r.
Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki - trzynaście osób oraz zaproszeni goście: wójt Gminy Biała – p. Aleksander Owczarek, dyrektor GOKiS w Białej –p. Agnieszka Sowa, przewodnicząca Rady Rodziców –p. Anna Drewicz, oraz panie włączyli się do ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek” pod hasłem „Wolno czytać”
Organizatorami akcji są: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Książki, Fundacja ABC XXI, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz poszczególne biblioteki.
Inspiracją stała się książka „Janko Muzykant” H. Sienkiewicza , jako że w tym roku obchodzimy jubileuszowy rok Sienkiewiczowski. Stąd pomysł na hasło w naszej bibliotece „Graj skrzypku graj, przez całą noc” . Po przeczytaniu i omówieniu książki była okazja do grania na skrzypcach i basach, a zawdzięczamy to znakomitym gościom p. Zbigniewowi Szczepańskiemu i Kazimierzowi Gruchotowi. To nie koniec atrakcji tej nocy. Był czas na czytanie , śpiewy, tańce, szukanie duchów w środku nocy oraz wspólne biesiadowanie. Uczestnicy nocnych harców nie leniuchowali, bowiem postanowili wyreżyserować spektakl teatralny pt.: „Janko Muzykant”. Sami starannie dobrali role, stroje i rekwizyty i to również dostarczyło im dużo radości. Największą frajdą przygotowaną dla dzieci była możliwość nocowania między półkami z książkami. Kiedy słońce zaglądało do okien , niektórym dopiero sen zaglądał do oczu. Rano o 7.30 z żalem, ale za to z dyplomami „nocne marki” opuściły mury biblioteki.
Całe wydarzenie odbywało się pod czujnym okiem bibliotekarki oraz p. Justyny Halusiak i p. Anny Jajczak.
"Przygody osmioletniej Neli"
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy BP-S w Naramicach
- Utworzono: czwartek, 25, luty 2016 16:50
- Bożena Leszczyńska
13 lutego w sobotni poranek klubowicze DKK spotkali się w bibliotece by podyskutować o książce pt: „10 niesamowitych przygód Neli”. W spotkaniu wzięło udział dziewięcioro uczestników.
"10 niesamowitych przygód Neli" to zbiór dziesięciu reportaży z egzotycznych miejsc na świecie. Znakomita książka dla rówieśników autorki. Opracowanie graficzne niezwykle przyciąga uwagę najmłodszych. Kolorowe fotografie, duże litery i prostota języka –wszystko to sprawia, że się przyjemnie czyta. Ośmioletnia Nela w formie krótkich opowiadań zabiera nas na Zanzibar, do Boliwii i Tajlandii, opowiada o tym, co widziała, czego spróbowała i czego się nauczyła. Krótkie scenki zwykle cytowane są w języku angielskim wraz z polskim tłumaczeniem w nawiasie. Bardzo ciekawa pozycja dla dzieci, które interesują się podróżami. Każdy rozdział po prostu trzeba było skomentować, odnieść do swojej wiedzy czy obserwacji. Niektórym osobom trudno było „wejść w słowo” i wyrazić swoje zdanie.
Zachęcamy do przeczytania tej lektury.
"Labirynt Lukrecji"
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy BP-S w Naramicach
- Utworzono: poniedziałek, 25, styczeń 2016 19:46
- Bożena Leszczyńska
"Labirynt Lukrecji"
23 stycznia 2016r. w bibliotece szkolnej siedmioro klubowiczów DKK skupiło się wokół książki „Labirynt Lukrecji” Agnieszki Chylińskiej
Książka jest historią dziewczynki o imieniu Lukrecja, opisującej świat dorosłych widziany z własnej perspektywy. Jej życie jest troszkę inne niż pozostałych dzieci. Mieszka w dużym domu z rodzicami (którzy są małomówni, smutni i nie bardzo się kochają), nie ma koleżanek, za to ma babcię i dwie przyjaciółki, z których tylko jedna istnieje naprawdę. Lukrecja jest właściwie sama. Często kłóci się z Mamą, Tata nigdy nie ma dla niej czasu... Pewnego dnia Lukrecji przyśnił się labirynt. Zaraz po wejściu do niego dziewczynka znajduję karteczkę zawierającą polecenie skierowane właśnie do niej. Zgodnie z nim Lukrecja ma przestać mówić. Za każdym razem, gdy śni się jej labirynt i wchodzi do niego głębiej, znajduje kolejny liścik. Zauważa, że jeśli zrobi to, co jest w nim napisane, spotykają ją miłe rzeczy….
Pięknie ilustrowany Labirynt Lukrecji opowiada o jesiennej szarudze i wiosennym ociepleniu, o dziecięcych smutkach i radościach, a przede wszystkim o tęsknocie każdego z nas za szczęściem. .
Książka nie tylko dla osób w wieku szkolnym, nastolatek, ale także dla dorosłych może niektórym wydać się smutna, ale warto przeczytać.