Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Kamienica"- spotkanie styczniowe w Naramicach

Tajemnica kamienicy Pod Świńskim Kopytkiem

W pierwszy dzień ferii 29 stycznia 2018r. klubowicze DKK spotkali się w bibliotece szkolnej w Naramicach aby podyskutować na temat przeczytanej książki autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pt. "Kamienica”. Ogółem uczestników było osiemnaścioro. Do stałych klubowiczów dołączyła dość liczna grupa sympatyków ze Szkolnego Klubu Książki.

Książka Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pt. "Kamienica" opowiada o mieszkańcach pewnego domu, zamieszkałego przez świnki. Pod postaciami świnek ukryte są charaktery ludzkie.

Pewnego dnia do kamienicy Pod Świńskim Kopytkiem niespodziewanie wprowadza się nowa lokatorka – sympatyczna dekoratorka wnętrz Klara Kwik, świnka obdarzona temperamentem, fantazją i nieposkromioną kreatywnością. Wynika z tego wiele nieporozumień i sąsiedzkich konfliktów, a w tle czai się niepokojąca tajemnica z przeszłości, związana z dziwną (sami przyznajcie!) nazwą kamienicy...

Książka zawiera wiele wątków o miłości, o nienawiści i o zazdrości. Można się z niej wiele nauczyć, pomaga zrozumieć jak patrzeć na odmienność i jak nauczyć się tolerancji. Na szczęście książka kończy się dobrze, ale wiele wskazywało na to, że mieszkańcy kamienicy nigdy nie dojdą do porozumienia. Frapująca powieść z dreszczykiem dla czytelników od lat 8, będąca jednocześnie pełną humoru opowieścią o szacunku dla odmienności, indywidualizmie i niestandardowym podejściu do życia.

Dyktando 2017 w Naramicach

29.11.2017r. odbyło się również w naszej bibliotece po raz pierwszy Dyktando Dyskusyjnych Klubów Książki województwa łódzkiego. W nieco okrojonym składzie, (bo tylko sześć osób) klubowicze chętnie zabrali  się za pisanie zaproponowanego tekstu dyktanda, choć tekst okazał się nie lada wyzwaniem!  Tekst dyktanda pt. „Sobota z weselem jak u Reymonta” przygotowała Pani  Anna  Pawlak – Łacina.Jego głównymi bohaterami byli:  Jagna Paczesiówna i Maciej Boryna z Lipiec.

Najlepsza okazała się Agnieszka Karpińska uczennica z klasy  szóstej. Jednak my gratulujemy wszystkim odważnym, którzy podjęli niełatwe zadanie.

 

 

"Jak nie czytamy, jak czytamy"- Naramice

 

W czwartek 01 czerwca, o 8,20 klubowicze DKK Publicznej Szkoły Podstawowej   w Naramicach przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji masowego czytania "Jak nie czytam, jak czytam".   

Akcja została zorganizowana przez   redakcję  miesięcznika „Biblioteka w Szkole”.

Zebraliśmy się na skwerku obok szkoły i tak jak to jest w założeniach akcji przez 15 minut dzieci  rozłożone na trawce czytały wypożyczone z biblioteki ulubione książki. 

Podczas przemarszu ze szkoły do parku w Naramicach wszyscy uczestnicy akcji  propagowały ideę czytania, niosąc kolorowe transparenty oraz śpiewając radosną piosenkę pt. „Cała Polska czyta dzieciom”.

Podczas przerwy w parku staraliśmy omówić książki, które zdążyliśmy przeczytać podczas tej akcji. Dużym zainteresowaniem okazała się seria „Franklin….” Klubowiczom bardzo podobała się taka akcja i wyrazili chęć częstszych spotkań tego typu. Każdy z osobna omawiał swoją książkę i  powstała ożywiona dyskusja na dany temat.

W akcji wzięli udział wszyscy klubowicze, czyli 12 osób.

Noc detektywów w Naramicach

Dużo ciekawych atrakcji czekało na klubowiczów DKK „Nocy detektywów”, która odbyła się z 09 na 10 czerwca w Bibliotece Publiczno-Szkolnej w Naramicach. Dzień wcześniej gościł w naszej szkole   Dariusz Rekosz – z wykształcenia informatyk, specjalista ds. turystyki i ekonomii. Ale przede wszystkim autor książek dla dzieci i młodzieży o tematyce detektywistycznej. Wprowadził nas w tajemnice odczytywania szyfrów i kodowania. Nabyte umiejętności zostały wykorzystane tej nocy. Wszystkich uczestników było szesnaścioro, klubowicze DKK oraz inni miłośnicy książek. Nocną opiekę zapewniły: B. Leszczyńska, A. Jajczak i J. Halusiak. Spotkanie rozpoczęliśmy od złożenia ślubowania :  

 "My młodzi detektywi przysięgamy tego wieczoru i nocy być odpowiedzialni, prezentować pogodę ducha, dobry humor, i okrutną chęć zabawy. Nie będziemy marudzili, narzekali, płakali i pokażemy wszystkim, jacy jesteśmy wspaniali. Przysięgamy!"

Następnie każdy losował nowe imię i rysował swój portret, tym sposobem wykonaliśmy tabulo młodego detektywa. Uczestnicy chętnie brali udział w różnego typu zagadkach : wykorzystali przy tym: węch, słuch, smak i wzrok. Po zjedzeniu smacznej kolacji przygotowanej przez rodziców i opiekunów, wspólnie wyruszyliśmy szukać ukrytego skarbu. Zadania były w zaklejonych kopertach umieszczone w skwerkach   na terenie szkoły, przy oczyszczalni ścieków  i koło krzyża. Celem zabawy było zdobycie ukrytego skarbu. Aby go odnaleźć, uczestnicy  musieli wykazać się umiejętnościami matematycznymi i orientacją w terenie.Wróciliśmy  około godz. 23.30. Skorzystaliśmy z filmu pt. „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” który był nadesłany przez organizatorów tj. Centrum Edukacji Obywatelskiej. Ciekawa okazała się również książka z cyklu: Biuro detektywistyczne Lassego i Mai- „Tajemnica zwierząt”  Karla Martina Widmarka, Heleny Willis

 Akcja książki rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne. Po przeczytaniu i obejrzeniu filmu grupa młodszych uczestników zaczęła zasypiać, ale za to o 5.00 rano już nie spała, natomiast starsi czytelnicy nie zmrużyli oka.

Na koniec spotkania każdy otrzymał zakładkę NOC BIBLIOTEK  i ODZNAKĘ MŁODEGO DETEKTYWA

Noc uważamy za ciekawą, pełną wrażeń i miłych wspomnień.

 

 

 

Wrześniowe spotkanie w Naramicach

Wrześniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki miało nietypowy charakter. Otóż odbyło się 13 września 2016 r. w formie Nordic Walking  czyli dyskutowaliśmy w biegu.       Sprzyjała nam piękna pogoda. Oprócz trzynaściorga  dzieci w spotkaniu uczestniczył z nami braciszek jednej z klubowiczek - Ksawery.  Czytaliśmy fragmenty książki, odgrywaliśmy scenki i dyskutowaliśmy   o  książce pt. „Zezia i Giler” Agnieszki Chylińskiej”. Autorka opisała w książce spostrzeżenia ośmioletniej dziewczynki Zezi i jej pięcioletniego braciszka Gilera. Jawi się jako osoba bacznie obserwująca otaczający ją świat i potrafiąca go opisać w sposób interesujący. Za sprawą książki osoby dorosłe mogą łatwo się przekonać, jak świetnymi obserwatorami są dzieci, które czasem wiedzą więcej na temat naszych relacji w domu, niż sami jesteśmy w stanie zrozumieć. Agnieszka Chylińska  w książce uświadamia, że nie wszyscy są tacy sami, uczy tolerancji i szacunku do drugiego człowieka. Po zakończeniu lektury wprost chce się sięgnąć po jej kontynuację, która - być może - powstanie. 

Nasze spotkanie udało się wyśmienicie, więc postanowiliśmy jeśli pogoda dopisze częściej organizować tego typu spotkania.

 

Noc Bibliotek w Naramicach

Ach! Co to była za noc! Z takim westchnieniem wspominamy wspaniałą  noc spędzoną w   Bibliotece Publiczno- Szkolnej w Naramicach 04.06.2016r.

 

Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki - trzynaście osób oraz zaproszeni goście: wójt Gminy Biała – p. Aleksander Owczarek, dyrektor  GOKiS w Białej –p. Agnieszka Sowa, przewodnicząca Rady Rodziców –p. Anna Drewicz,   oraz panie  włączyli się do ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek” pod hasłem „Wolno czytać”

Organizatorami akcji są: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Książki, Fundacja ABC XXI, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz poszczególne biblioteki.

Inspiracją stała się książka „Janko Muzykant”  H. Sienkiewicza , jako że w tym roku obchodzimy jubileuszowy  rok Sienkiewiczowski. Stąd  pomysł na hasło w naszej bibliotece „Graj skrzypku  graj, przez całą noc” . Po przeczytaniu i omówieniu książki była okazja do grania na skrzypcach i basach, a  zawdzięczamy to znakomitym gościom p. Zbigniewowi Szczepańskiemu i Kazimierzowi Gruchotowi.  To nie koniec atrakcji tej nocy. Był czas na  czytanie , śpiewy, tańce, szukanie duchów w środku nocy oraz wspólne  biesiadowanie. Uczestnicy nocnych harców nie leniuchowali, bowiem postanowili wyreżyserować spektakl teatralny pt.: „Janko Muzykant”. Sami starannie dobrali role, stroje i rekwizyty i to również dostarczyło im dużo radości. Największą frajdą przygotowaną dla dzieci była możliwość nocowania między półkami z  książkami.  Kiedy słońce zaglądało do okien , niektórym dopiero sen zaglądał do oczu. Rano o 7.30 z żalem, ale za to z dyplomami „nocne marki” opuściły mury biblioteki.

Całe wydarzenie odbywało się pod czujnym okiem bibliotekarki oraz p. Justyny Halusiak i p. Anny Jajczak.

 

 

"Przygody osmioletniej Neli"

13 lutego  w sobotni poranek klubowicze DKK spotkali się w bibliotece by podyskutować o   książce pt: „10 niesamowitych przygód Neli”. W spotkaniu wzięło udział   dziewięcioro uczestników.

 

"10 niesamowitych przygód Neli" to zbiór dziesięciu reportaży z egzotycznych miejsc na świecie. Znakomita  książka dla rówieśników autorki. Opracowanie graficzne niezwykle przyciąga uwagę najmłodszych. Kolorowe fotografie, duże litery i prostota języka –wszystko to sprawia, że się przyjemnie czyta. Ośmioletnia Nela w formie krótkich opowiadań zabiera nas na Zanzibar, do Boliwii i Tajlandii, opowiada o tym, co widziała, czego spróbowała i czego się nauczyła.   Krótkie scenki zwykle cytowane są w języku angielskim wraz z polskim tłumaczeniem w nawiasie.   Bardzo ciekawa pozycja dla dzieci, które interesują się podróżami.  Każdy rozdział po prostu trzeba było skomentować, odnieść do swojej wiedzy czy obserwacji.   Niektórym osobom trudno było „wejść w słowo” i wyrazić swoje zdanie.

Zachęcamy do przeczytania tej lektury.

"Labirynt Lukrecji"

"Labirynt Lukrecji"

23 stycznia 2016r. w bibliotece szkolnej siedmioro klubowiczów DKK skupiło się wokół książki „Labirynt Lukrecji”  Agnieszki Chylińskiej

Książka jest historią dziewczynki o imieniu Lukrecja, opisującej świat dorosłych widziany z własnej perspektywy.   Jej życie jest troszkę inne  niż pozostałych dzieci. Mieszka w dużym domu z rodzicami (którzy są  małomówni, smutni i nie bardzo się kochają), nie ma koleżanek, za to ma babcię i dwie przyjaciółki, z których tylko jedna istnieje naprawdę. Lukrecja jest właściwie sama. Często kłóci się z Mamą, Tata nigdy nie ma dla niej czasu... Pewnego dnia Lukrecji przyśnił się labirynt. Zaraz po wejściu do niego dziewczynka znajduję karteczkę zawierającą polecenie skierowane właśnie do niej. Zgodnie z nim Lukrecja ma przestać  mówić. Za każdym razem, gdy śni się jej labirynt i wchodzi do niego głębiej, znajduje kolejny liścik. Zauważa, że jeśli zrobi to, co jest w nim napisane, spotykają ją miłe rzeczy….

Pięknie ilustrowany Labirynt Lukrecji opowiada o jesiennej szarudze i wiosennym ociepleniu, o dziecięcych smutkach i radościach, a przede wszystkim o tęsknocie każdego z nas za szczęściem.  .
Książka nie tylko dla osób w wieku szkolnym, nastolatek, ale także dla dorosłych  może niektórym wydać się smutna, ale warto przeczytać.

"Mali bohaterowie"- niezwykła opowieść.Naramice

„Mali bohaterowie” – niezwykła opowieść .

10 listopada w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie DKK. Uczestniczyło w nim  piętnaście osób. Przybyła do klubu jedna uczestniczka z klasy III – Maja Niemczyńska.

Tematem dyskusji była książka „Mali bohaterowie” autorstwa B. Gawryluk.

Barbara Gawryluk w książce ”Mali bohaterowie” opisuje sześć sytuacji, w których dzieci uratowały komuś życie. I to w różnych miejscach - na wsi, w mieście, na południu Polski i na północy, we własnym domu, na ulicy, nad jeziorem. To są sytuacje, w których dzieci wyróżniają się nie tylko bohaterską postawą, narażając własne życie, ale zachowując także trzeźwość umysłu i błyskawicznie reagując. Wszystkie kończą się szczęśliwie. Jedynie ta dedykacja na początku: „Januszowi [...], który [...] uratował dwie młodsze siostry z pożaru, a ratując najmłodszą, zginął razem z nią w płomieniach" nie daje spokoju i wskazuje, że tego typu historie mogą mieć różny finał.

Książka jest świetnie napisana, w formie mini-reportaży. Doskonale utrzymuje napięcie. Polecana jest jako lektura dla dzieci w wieku szkolnym, przy której, jak przy żadnej innej, emocje biorą górę. Zachęcamy  do przeczytania.

 

 

 

Tydzień Konstancji w BP-S w Naramicach

"Tydzień Konstancji" w Bibliotece Publiczno-Szkolnej w Naramicach.

            W sobotni poranek w dniu 3 października odbyło się w bibliotece spotkanie klubowiczów. W dość licznym gronie, bo aż trzynaścioro uczestników skupiało się wokół książki Olgi Masiuk. Książkę czytaliśmy i na bieżąco omawialiśmy wszystkie wątki. Każdy dzień Konstancji został omówiony, bo każdy dzień był inny i czym innym pachniał.

 

            Czy z  osobą niewidzącą już od urodzenia można rozmawiać o kolorach? "Tydzień Konstancji" Olgi Masiuk udowadnia, że tak! Z powodu "wyłączonych oczu" ma do rzeczywistości ograniczony dostęp, barwy opisują jej więc w sposób oryginalny i ciekawy najbliżsi. Nie zawsze jednak łatwo ich słowa spamiętać... Kolor złoty lubi najbardziej; każdy z nich pachnie. Zapachem przesycone jest właściwie wszystko- osoby, przedmioty, dni... To rozgadana narratorka książki, więc morzem słów opowiada w niej o ośmiu dobach własnego życia; nie następują one po sobie, są momentami, które w jakiś szczególny sposób utkwiły jej w głowie. Swoją historię zaczyna od soboty, która pachnie szarlotką i babcią; niedziela – kawą; poniedziałek nielubianym porannym wstawaniem, czwartek- papkowatym ryżem ze szkolnej stołówki......Konstancja pyta o otaczającą rzeczywistość, a dzięki kochającym ją bliskim oprócz słów doświadcza jej empirycznie- dotyka morza, słucha koncertu, jest mokra w Lany Poniedziałek... Otaczających ją ludzi wypełnia szczera radość i ciepło. Dzięki nim każdy tydzień życia Konstancji jest piękny, pełen wrażeń i bezpieczny.

Całość tej historii podkreślają wymowne czarno- białe rysunki Ewy Stiasny ukryte na każdej z kartek. Książkę czyta się bardzo szybko, dlatego polecamy  ją osobom w młodszym wieku ale również młodzieży i dorosłym.

 

 

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi