Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Dyktando DKK w Naramicach

Dyktando Dyskusyjnego Klubu Książki

W piątkowy poranek  30 listopada br. Uczestniczki  DKK   Publiczno-Szkolnej Biblioteki w Naramicach   włączając  się w akcję  wojewódzką – pisały  IV  DYKTANDO  DKK.   W  tym roku  treść  dotyczyła powieści  Marii Dąbrowskiej  „Noce  i  dnie  „  Tytuł  dyktanda  –  „Ulubiona  książka  pani  Marii”

Tekst dyktanda  nie był łatwy, tym bardziej, że pisały go uczennice z klasy IV i VII, ale za to bardzo interesujący.

Pomyłki  i  błędy  się zdarzały, ale warto było pisać- (tak oceniły uczestniczki).  Po   napisaniu omówiłyśmy trudne wyrazy oraz wyjaśniłyśmy zasady pisowni. Spotkanie  upłynęło  w bardzo miłej  i  wesołej   atmosferze. Na kolejnym świątecznym spotkaniu zostaną wręczone dyplomy i upominki.

 

Pan Cogito odwiedził bibliotekę w Naramicach

"Pan Cogito odwiedził bibliotekę w Naramicach” – wieczór z Herbertem w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki"

W piątek 6  listopada 2018 r.  „Pan Cogito odwiedził Bibliotekę w Naramicach”.  Na spotkanie z Cogito zostali zaproszeni nie tylko klubowicze  DKK,  ale również sympatycy książki.  

 W kameralnym gronie, tj. 19 uczestników czytaliśmy fragmenty biografii i wiersze Zbigniewa Herberta. W sposób szczególny skupiliśmy się na jednym z wierszy poety, a mianowicie utworze   pt. „Pudełko zwane wyobraźnią”. Wszyscy się dobrze bawili, a jednocześnie otrzymali dawkę wiedzy na temat życia i twórczości autora.

 

"Kamienica"- spotkanie styczniowe w Naramicach

Tajemnica kamienicy Pod Świńskim Kopytkiem

W pierwszy dzień ferii 29 stycznia 2018r. klubowicze DKK spotkali się w bibliotece szkolnej w Naramicach aby podyskutować na temat przeczytanej książki autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pt. "Kamienica”. Ogółem uczestników było osiemnaścioro. Do stałych klubowiczów dołączyła dość liczna grupa sympatyków ze Szkolnego Klubu Książki.

Książka Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pt. "Kamienica" opowiada o mieszkańcach pewnego domu, zamieszkałego przez świnki. Pod postaciami świnek ukryte są charaktery ludzkie.

Pewnego dnia do kamienicy Pod Świńskim Kopytkiem niespodziewanie wprowadza się nowa lokatorka – sympatyczna dekoratorka wnętrz Klara Kwik, świnka obdarzona temperamentem, fantazją i nieposkromioną kreatywnością. Wynika z tego wiele nieporozumień i sąsiedzkich konfliktów, a w tle czai się niepokojąca tajemnica z przeszłości, związana z dziwną (sami przyznajcie!) nazwą kamienicy...

Książka zawiera wiele wątków o miłości, o nienawiści i o zazdrości. Można się z niej wiele nauczyć, pomaga zrozumieć jak patrzeć na odmienność i jak nauczyć się tolerancji. Na szczęście książka kończy się dobrze, ale wiele wskazywało na to, że mieszkańcy kamienicy nigdy nie dojdą do porozumienia. Frapująca powieść z dreszczykiem dla czytelników od lat 8, będąca jednocześnie pełną humoru opowieścią o szacunku dla odmienności, indywidualizmie i niestandardowym podejściu do życia.

Dyktando 2017 w Naramicach

29.11.2017r. odbyło się również w naszej bibliotece po raz pierwszy Dyktando Dyskusyjnych Klubów Książki województwa łódzkiego. W nieco okrojonym składzie, (bo tylko sześć osób) klubowicze chętnie zabrali  się za pisanie zaproponowanego tekstu dyktanda, choć tekst okazał się nie lada wyzwaniem!  Tekst dyktanda pt. „Sobota z weselem jak u Reymonta” przygotowała Pani  Anna  Pawlak – Łacina.Jego głównymi bohaterami byli:  Jagna Paczesiówna i Maciej Boryna z Lipiec.

Najlepsza okazała się Agnieszka Karpińska uczennica z klasy  szóstej. Jednak my gratulujemy wszystkim odważnym, którzy podjęli niełatwe zadanie.

 

 

"Jak nie czytamy, jak czytamy"- Naramice

 

W czwartek 01 czerwca, o 8,20 klubowicze DKK Publicznej Szkoły Podstawowej   w Naramicach przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji masowego czytania "Jak nie czytam, jak czytam".   

Akcja została zorganizowana przez   redakcję  miesięcznika „Biblioteka w Szkole”.

Zebraliśmy się na skwerku obok szkoły i tak jak to jest w założeniach akcji przez 15 minut dzieci  rozłożone na trawce czytały wypożyczone z biblioteki ulubione książki. 

Podczas przemarszu ze szkoły do parku w Naramicach wszyscy uczestnicy akcji  propagowały ideę czytania, niosąc kolorowe transparenty oraz śpiewając radosną piosenkę pt. „Cała Polska czyta dzieciom”.

Podczas przerwy w parku staraliśmy omówić książki, które zdążyliśmy przeczytać podczas tej akcji. Dużym zainteresowaniem okazała się seria „Franklin….” Klubowiczom bardzo podobała się taka akcja i wyrazili chęć częstszych spotkań tego typu. Każdy z osobna omawiał swoją książkę i  powstała ożywiona dyskusja na dany temat.

W akcji wzięli udział wszyscy klubowicze, czyli 12 osób.

Noc detektywów w Naramicach

Dużo ciekawych atrakcji czekało na klubowiczów DKK „Nocy detektywów”, która odbyła się z 09 na 10 czerwca w Bibliotece Publiczno-Szkolnej w Naramicach. Dzień wcześniej gościł w naszej szkole   Dariusz Rekosz – z wykształcenia informatyk, specjalista ds. turystyki i ekonomii. Ale przede wszystkim autor książek dla dzieci i młodzieży o tematyce detektywistycznej. Wprowadził nas w tajemnice odczytywania szyfrów i kodowania. Nabyte umiejętności zostały wykorzystane tej nocy. Wszystkich uczestników było szesnaścioro, klubowicze DKK oraz inni miłośnicy książek. Nocną opiekę zapewniły: B. Leszczyńska, A. Jajczak i J. Halusiak. Spotkanie rozpoczęliśmy od złożenia ślubowania :  

 "My młodzi detektywi przysięgamy tego wieczoru i nocy być odpowiedzialni, prezentować pogodę ducha, dobry humor, i okrutną chęć zabawy. Nie będziemy marudzili, narzekali, płakali i pokażemy wszystkim, jacy jesteśmy wspaniali. Przysięgamy!"

Następnie każdy losował nowe imię i rysował swój portret, tym sposobem wykonaliśmy tabulo młodego detektywa. Uczestnicy chętnie brali udział w różnego typu zagadkach : wykorzystali przy tym: węch, słuch, smak i wzrok. Po zjedzeniu smacznej kolacji przygotowanej przez rodziców i opiekunów, wspólnie wyruszyliśmy szukać ukrytego skarbu. Zadania były w zaklejonych kopertach umieszczone w skwerkach   na terenie szkoły, przy oczyszczalni ścieków  i koło krzyża. Celem zabawy było zdobycie ukrytego skarbu. Aby go odnaleźć, uczestnicy  musieli wykazać się umiejętnościami matematycznymi i orientacją w terenie.Wróciliśmy  około godz. 23.30. Skorzystaliśmy z filmu pt. „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” który był nadesłany przez organizatorów tj. Centrum Edukacji Obywatelskiej. Ciekawa okazała się również książka z cyklu: Biuro detektywistyczne Lassego i Mai- „Tajemnica zwierząt”  Karla Martina Widmarka, Heleny Willis

 Akcja książki rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne. Po przeczytaniu i obejrzeniu filmu grupa młodszych uczestników zaczęła zasypiać, ale za to o 5.00 rano już nie spała, natomiast starsi czytelnicy nie zmrużyli oka.

Na koniec spotkania każdy otrzymał zakładkę NOC BIBLIOTEK  i ODZNAKĘ MŁODEGO DETEKTYWA

Noc uważamy za ciekawą, pełną wrażeń i miłych wspomnień.

 

 

 

Wrześniowe spotkanie w Naramicach

Wrześniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki miało nietypowy charakter. Otóż odbyło się 13 września 2016 r. w formie Nordic Walking  czyli dyskutowaliśmy w biegu.       Sprzyjała nam piękna pogoda. Oprócz trzynaściorga  dzieci w spotkaniu uczestniczył z nami braciszek jednej z klubowiczek - Ksawery.  Czytaliśmy fragmenty książki, odgrywaliśmy scenki i dyskutowaliśmy   o  książce pt. „Zezia i Giler” Agnieszki Chylińskiej”. Autorka opisała w książce spostrzeżenia ośmioletniej dziewczynki Zezi i jej pięcioletniego braciszka Gilera. Jawi się jako osoba bacznie obserwująca otaczający ją świat i potrafiąca go opisać w sposób interesujący. Za sprawą książki osoby dorosłe mogą łatwo się przekonać, jak świetnymi obserwatorami są dzieci, które czasem wiedzą więcej na temat naszych relacji w domu, niż sami jesteśmy w stanie zrozumieć. Agnieszka Chylińska  w książce uświadamia, że nie wszyscy są tacy sami, uczy tolerancji i szacunku do drugiego człowieka. Po zakończeniu lektury wprost chce się sięgnąć po jej kontynuację, która - być może - powstanie. 

Nasze spotkanie udało się wyśmienicie, więc postanowiliśmy jeśli pogoda dopisze częściej organizować tego typu spotkania.

 

Noc Bibliotek w Naramicach

Ach! Co to była za noc! Z takim westchnieniem wspominamy wspaniałą  noc spędzoną w   Bibliotece Publiczno- Szkolnej w Naramicach 04.06.2016r.

 

Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki - trzynaście osób oraz zaproszeni goście: wójt Gminy Biała – p. Aleksander Owczarek, dyrektor  GOKiS w Białej –p. Agnieszka Sowa, przewodnicząca Rady Rodziców –p. Anna Drewicz,   oraz panie  włączyli się do ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek” pod hasłem „Wolno czytać”

Organizatorami akcji są: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Książki, Fundacja ABC XXI, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz poszczególne biblioteki.

Inspiracją stała się książka „Janko Muzykant”  H. Sienkiewicza , jako że w tym roku obchodzimy jubileuszowy  rok Sienkiewiczowski. Stąd  pomysł na hasło w naszej bibliotece „Graj skrzypku  graj, przez całą noc” . Po przeczytaniu i omówieniu książki była okazja do grania na skrzypcach i basach, a  zawdzięczamy to znakomitym gościom p. Zbigniewowi Szczepańskiemu i Kazimierzowi Gruchotowi.  To nie koniec atrakcji tej nocy. Był czas na  czytanie , śpiewy, tańce, szukanie duchów w środku nocy oraz wspólne  biesiadowanie. Uczestnicy nocnych harców nie leniuchowali, bowiem postanowili wyreżyserować spektakl teatralny pt.: „Janko Muzykant”. Sami starannie dobrali role, stroje i rekwizyty i to również dostarczyło im dużo radości. Największą frajdą przygotowaną dla dzieci była możliwość nocowania między półkami z  książkami.  Kiedy słońce zaglądało do okien , niektórym dopiero sen zaglądał do oczu. Rano o 7.30 z żalem, ale za to z dyplomami „nocne marki” opuściły mury biblioteki.

Całe wydarzenie odbywało się pod czujnym okiem bibliotekarki oraz p. Justyny Halusiak i p. Anny Jajczak.

 

 

"Przygody osmioletniej Neli"

13 lutego  w sobotni poranek klubowicze DKK spotkali się w bibliotece by podyskutować o   książce pt: „10 niesamowitych przygód Neli”. W spotkaniu wzięło udział   dziewięcioro uczestników.

 

"10 niesamowitych przygód Neli" to zbiór dziesięciu reportaży z egzotycznych miejsc na świecie. Znakomita  książka dla rówieśników autorki. Opracowanie graficzne niezwykle przyciąga uwagę najmłodszych. Kolorowe fotografie, duże litery i prostota języka –wszystko to sprawia, że się przyjemnie czyta. Ośmioletnia Nela w formie krótkich opowiadań zabiera nas na Zanzibar, do Boliwii i Tajlandii, opowiada o tym, co widziała, czego spróbowała i czego się nauczyła.   Krótkie scenki zwykle cytowane są w języku angielskim wraz z polskim tłumaczeniem w nawiasie.   Bardzo ciekawa pozycja dla dzieci, które interesują się podróżami.  Każdy rozdział po prostu trzeba było skomentować, odnieść do swojej wiedzy czy obserwacji.   Niektórym osobom trudno było „wejść w słowo” i wyrazić swoje zdanie.

Zachęcamy do przeczytania tej lektury.

"Labirynt Lukrecji"

"Labirynt Lukrecji"

23 stycznia 2016r. w bibliotece szkolnej siedmioro klubowiczów DKK skupiło się wokół książki „Labirynt Lukrecji”  Agnieszki Chylińskiej

Książka jest historią dziewczynki o imieniu Lukrecja, opisującej świat dorosłych widziany z własnej perspektywy.   Jej życie jest troszkę inne  niż pozostałych dzieci. Mieszka w dużym domu z rodzicami (którzy są  małomówni, smutni i nie bardzo się kochają), nie ma koleżanek, za to ma babcię i dwie przyjaciółki, z których tylko jedna istnieje naprawdę. Lukrecja jest właściwie sama. Często kłóci się z Mamą, Tata nigdy nie ma dla niej czasu... Pewnego dnia Lukrecji przyśnił się labirynt. Zaraz po wejściu do niego dziewczynka znajduję karteczkę zawierającą polecenie skierowane właśnie do niej. Zgodnie z nim Lukrecja ma przestać  mówić. Za każdym razem, gdy śni się jej labirynt i wchodzi do niego głębiej, znajduje kolejny liścik. Zauważa, że jeśli zrobi to, co jest w nim napisane, spotykają ją miłe rzeczy….

Pięknie ilustrowany Labirynt Lukrecji opowiada o jesiennej szarudze i wiosennym ociepleniu, o dziecięcych smutkach i radościach, a przede wszystkim o tęsknocie każdego z nas za szczęściem.  .
Książka nie tylko dla osób w wieku szkolnym, nastolatek, ale także dla dorosłych  może niektórym wydać się smutna, ale warto przeczytać.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi