Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Dyktando 2018

Dyktando  DKK w Strzelcach Wielkich

 

Autorką  tegorocznego dyktanda  była Pani Wiesława Kruszek – polonistka z wieloletnim

doświadczeniem pedagogicznym , klubowiczka  sieradzkiego DKK ,recenzentka omawianych książek.

 Pisanie dyktanda potraktowaliśmy na wesoło jako miła pouczająca rozrywka.

Klubowiczki tekst dyktanda uznali za bardzo łatwy.

Dziękujemy i pozdrawiamy organizatorów.

                                           

Światło nie może zgasnąć

                                               W dniu 30.listopada 2018 r. odbyło się kolejne spotkanie  klubowiczek. Tym razem  dyskusja odbywała  się po przeczytaniu książki  Diane Chamberlain „Światło nie może zgasnąć”.

W/w książka to bardzo przyjemna i miła lektura , czyta się ją bardzo szybko. Dotyczy ona spraw rodziny , przeszłości i tajemnic , które bohaterowie odkrywają na kartach powieści.

Przede wszystkim postać Annie jest jedną wielką niewiadomą ponieważ nie mamy szans poznać  jej osobiście. Z każdej strony obserwujemy fascynacje tą kobietą czy to ze strony jej mężą  – Aleca  czy Paula , który ma obsesję na jej punkcie , nawet Olivia ( żona Paula) z czasem  zaczyna pragnąć  być drugą Annie. To wydaje się dziwne, że jedna osoba miała tak duży wpływ na swoje otoczenie , nie tylko rodzinę , ale również na mieszkańców . Pod koniec książki dowiadujemy się jakie relacje tak naprawdę łączyły Annie i Paula , co też stawia ich oboje  w nieciekawym świetle .Książka od samego początku opiera się na kłamstwie. Kłamie Olivia , Paul ukrywa swoją przeszłość przed żoną , a postać Annie okazuje się być mocno przekoloryzowana.

Książka „Światło nie może zgasnąć” to kolejna książka Diane  Chamberlain a zarazem pierwszy tom trylogii o Kiss River. Autorka prowadzi nas do finału historii drogami, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Zaskakuje,  szokuje , porywa i na pewno nas nie zawiedzie  przy drugim i następnym tomie.

T. 2- Latarnia z Kiss River , T. 3- Cień matki

Następne spotkanie DKK w grudniu 28.12.2018r. Będziemy omawiać książkę  Jerzego Pilcha  ,”Moje  pierwsze samobójstwo’.

Rzeki Hadesu DKK Strzelce Wielkie

W dniu 26. 10. 2018 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK, działającego przy GBP w Strzelcach Wielkich. Przybyło na nie 7 klubowiczek. Tematem naszej dyskusji była książka Marka Krajewskiego pod tytułem ,,Rzeki Hadesu’. Stanowi ona trzecią część kryminalnej trylogii, której głównym bohaterem jest komisarz Edward Popielski. Poprzednie części nosiły tytuły : ,,Erynie’’ oraz ,,Liczby Charona’’.

   Akcja powieści rozpoczyna się w 1946 roku we Wrocławiu, dokąd Popielski został przesiedlony ze Lwowa po II wojnie światowej. Z powodu swojej wojennej działalności w AK ukrywa się on w przebraniu księdza przed oficerami UB. Wydać go może tylko torturowana w więzieniu kuzynka Leokadia. Tymczasem ktoś odpowiadający mu rysopisem porywa córkę szefa wrocławskiego UB Lucynkę Brzozowską. Sposób działania sprawcy bardzo przypomina policjantowi przestępcę, którego ścigał za podobną zbrodnię trzynaście lat wcześniej we Lwowie. Komisarz musi z pomocą dawnego przyjaciela Eberharda Mocka ponownie podjąć śledztwo i w ten sposób spróbować ocalić siebie i swoją rodzinę.

  Wyżej wymieniona książka niezbyt przypadła czytelniczkom do gustu. Uczestniczki spotkania zarzuciły jej przede wszystkim zbyt mocny i dosadny język. Rzeczywistość otaczająca bohaterów tej opowieści wydała im się zbyt mroczna, za bardzo wypełniona brzydotą , cierpieniem, wstydem i grzechem.

  Następne spotkanie DKK odbędzie się w dniu 30. 11. 2018 r. Omawiana będzie książka Diane Chamberlain pt. ,, Światło nie może zgasnąć’’

Joyce Carol Oates "Zbłocona" DKK Strzelce Wielkie

„Zbłocona” Joyce Carol Oates

Relacja ze spotkania DKK przy GBP w Strzelcach Wielkich

Daniela Duchowska

 

Kolejne spotkanie DKK działającego przy GBP w Strzelcach Wielkich miało miejsce 29.06.2018 roku i odbyło się w ramach planu inicjatyw pod hasłem „Dyskusja o książce w przestrzeni publicznej”. Klubowiczki tym razem wybrały się na plac rekreacyjny w Strzelcach Wielkich. Przybyło 12 osób. Zorganizowano poczęstunek, podczas którego dyskutowano o książce Joyce Carol Oates pt. „Zbłocona”. Dla wszystkich klubowiczek było to pierwsze zetknięcie z prozą uznanej amerykańskiej pisarki, która od kilku lat jest wymieniana jako kandydatka do Literackiej Nagrody Nobla.

Po lekturze powieści „Zbłocona” wiemy już, że Oates nie można zaliczyć do pisarek typowo kobiecej literatury, byłoby to wręcz obraźliwe stwierdzenie. „Zbłocona” to przejmująca powieść psychologiczna, która opisuje losy Meredith Ruth Neukirchen, czyli cudem ocalałej Zbłotki, porzuconej w dzieciństwie przez własną matkę - niezrównoważoną psychicznie religijną fanatyczkę – w bagnistym zalewisku rzeki Black Snake. Dziewczynka cudem uratowana przez niedorozwiniętego chłopca, po trudnym pobycie w rodzinie zastępczej trafia w końcu do idealnego domu (ale czy do końca idealnego?). Nowi rodzice kochają ją z całego serca, otaczają ją opieką, ciepłem, dają poczucie bezpieczeństwa i wydaję się, że także szczęście. Merry dorasta, zdobywa solidne wykształcenie, robi karierę i zdobywa sukces. Zostaje rektorem prestiżowego uniwersytetu, jest pierwszym w historii uczelni rektorem płci żeńskiej. Opublikowała wiele prac naukowych, jest ceniona w naukowym świecie, lubiana przez studentów, szanowana przez współpracowników i podwładnych. Jednak za sukces zawodowy płaci wysoką cenę – ciągle musi udowadniać, zwłaszcza otaczającym ją mężczyznom, że świetnie sobie radzi ze wszystkimi obowiązkami. Postrzegana przez otoczenie jako silna jednostka, czuje, że nie może sobie pozwolić na chwile słabości, potknięcia. Toczy więc nieustającą walkę o akceptację świata i to w samotności, mimo wieloletniego związku z dużo starszym (ale żonatym) mężczyzną, również naukowcem. Losy Meredith już na zawsze zostały naznaczone czynem matki, która chciała zabić córkę, złożyć ją w ofierze Bogu jak biblijny Abraham Izaaka. Od tamtego czasu bohaterka wszystkim co robi próbuje udowodnić, że zasługuje na to, by żyć.

Powieść Oates stanowi wnikliwe studium skomplikowanego życia wewnętrznego dziewczynki, dziewczyny wreszcie kobiety poszukującej swojej własnej tożsamości. Zdaje się, że błoto, które przywarło do ciała dziewczynki tam nad brzegiem rzeki, towarzyszy jej przez całe życie. Tytuł powieści jest bardzo wymowny, „zbłocona” to w pewnym sensie naznaczona. Mimo że książka jest dość trudna w odbiorze naprawdę warto ją przeczytać.

Czerwcowe spotkanie klubu było ostatnim przed wakacyjną przerwą. Kolejne już jak zwykle w ostatni piątek września.

Blondynka z miasta Łodzi w DKK przy GBP Strzelce Wielkie

„Blondynka z miasta Łodzi” Andrzeja Kwietniewskiego

Relacja ze spotkania DKK przy GBP w Strzelcach Wielkich

Daniela Duchowska

 

 

 

              25. maja 2018 roku o godzinie 16. Odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Strzelcach Wielkich.  Tym razem tematem dyskusji klubowiczek był kryminał Andrzeja Kwietniewskiego pt. „Blondynka z miasta Łodzi”.

Czytelniczki zachęcone tytułem powieści (Łódź to nasze miasto wojewódzkie) spodziewały się ciekawej lektury. Jak się okazało trochę się zawiodły. Bohaterem tego ponoć klasycznego kryminału jest redaktor telewizyjnego programu o zbrodniach Rafał Martens, który zjawia się na miejscu zbrodni razem z policją. Okazuje się, że miejscem zbrodni jest mieszkanie, w którym trzydzieści lat temu ( w latach siedemdziesiątych) spotykał się z pewną blondynką, a ofiarą również jest kobieta o tym samym kolorze włosów. Co więcej przy ofierze znaleziono jego zdjęcie z lat młodości i należący do niego krawat.

Turpistyczny obraz Łodzi, zawiła intryga, pijacki ciąg Martensa, a poza tym nienaturalne, często wulgarne i przeintelektualizowane dialogi między bohaterami nie ułatwiają czytania. Po raz pierwszy od dawna okazało się, że książka bardzo rozczarowała czytelniczki. Niektóre panie wręcz stwierdziły, że nie były w stanie dotrwać do końca książki. Podsumowując, powieść Kwietniewskiego stanowi średnio udany debiut. Z pewnością nie sięgniemy po kolejny utwór tego autora.

Na kolejnym zaplanowanym na czerwiec spotkaniu będziemy omawiać powieść Joyce Carol Oates „Zbłocona”.

Dzwon śmierci GBP Strzelce Wielkie

„Dzwon śmierci”

Relacja ze spotkania DKK przy GBP Strzelce Wielkie

Daniela Duchowska

                                                              

                                                          W dniu 27. kwietnia odbyło się spotkanie klubowiczek. Przybyło   siedem pań. Omawiano książkę „Dzwon śmierci” Kerstin Ekman.

„Dzwon śmierci” to powieść psychologiczna z wątkiem kryminalnym, której akcja rozgrywa się w niewielkiej, zagubionej pośród lasów szwedzkiej osadzie, w czasie rozpoczynającego się sezonu polowań na łosie. Okres polowań na te zwierzęta stanowi jedyną rozrywkę  bohaterów – grupy kilku mężczyzn, której oddają się rok w rok. Tytułowy „dzwon śmierci” zaś oznacza w żargonie myśliwych charakterystyczny szczek psa wystawiającego swojemu panu zwierzynę.

Postaci z powieści Kertin Ekman to różniący się od siebie wiekiem i statusem społecznym mężczyźni, których łączy jedno - pasja do polowań, zwłaszcza na łosie. Po zakrapianym alkoholem wieczorze wybierają się oni na wycieczkę autobusem na stację kolejową (skrótem wiodącym przez las), by odebrać kolegę przywożącego nowego psa na polowanie i powodują wypadek. Ginie potrącona przez nich kobieta. Postanawiają, że sprawa pozostanie między  nimi. Są  pijani, więc nie udaje im się zatrzeć wszystkich śladów. Ofiara zostaje znaleziona następnego dnia nad ranem a już w popołudniowym wydaniu lokalnej gazety opisane zostają szczegóły dotyczące jej śmierci.

Cała akcja książki to oczekiwanie na ujawnienie zbrodni, obserwujemy ogromne napięcie między wspólnikami przestępstwa. Sprawa komplikuje się, gdy mężczyzna, którego mieli odebrać ze stacji feralnego wieczoru, zaczyna ich szantażować, był bowiem świadkiem zdarzenia. W trakcie lektury wychodzą na jaw trudne i niezałatwione sprawy z przeszłości. Kłamstwo rodzi kolejne kłamstwa. Najciekawsze są zachowania bohaterów. Ujawniają się w nich najgorsze instynkty, bo z jednej strony najłatwiej byłoby pozbyć się szantażysty, ale z drugiej jak żyć ze świadomością popełnienia kolejnego złego uczynku, czy sumienie im na to pozwoli?

Niewątpliwie powieść „Dzwon śmierci” skłania do refleksji. Niepozorna książka o odpychającej okładce okazała się, jak mówiły klubowiczki, dość przyjemną lekturą. Historia w założeniu jest prosta i brak w niej elementu zaskoczenia (przecież sprawców znamy od początku), niemniej jednak czyta się ją szybko, a narracja wciąga. Autorka opisuje męski świat, ale naprawdę robi to świetnie, wręcz doskonale.   

Na majowe spotkanie zaplanowano powieść Andrzeja Kwietniewskiego pt. „Blondynka z miasta Łodzi”.

 

Les Farfocles GBP Strzelce Wielkie

„Les Farfocles” Marcin Szczygielski

Relacja ze spotkania DKK przy GBP w Strzelcach Wielkich

Daniela Duchowska

 

      Podczas marcowego spotkania DKK w Strzelcach Wielkich czytelniczki dyskutowały o książce Marcina Szczygielskiego pod znaczącym tytułem „Les Farfocles”, na którą składają się dwie powieści „Nasturcje i ćwoki” oraz „Farfocle namiętności”.

W pierwszej części poznajemy główną bohaterkę Zosię i jej przyjaciółkę Agnieszkę. Kobiety pracują w redakcji warszawskiego modowego czasopisma Stylle, a przyjaciółkami są już od przedszkola. W trakcie lektury jesteśmy świadkami awansu Zosi, a także jej starań o względy pewnego mężczyzny zza ściany. O ile awans jest jej wielkim sukcesem  o tyle sprawy uczuciowe okażą się, mówiąc łagodnie katastrofą.

Druga część „Farfocle namiętności” jest utrzymana w podobnym tonie. Zosia w tej części musi poradzić sobie z nagłym bezrobociem, które w dużej mierze zawdzięcza „serdecznej” koleżance z redakcji, a także zbytniej pewności siebie. Na dodatek orientuje się, że jej chłopak flirtuje z dziewczynami przez Internet. Postanawia więc podszyć się pod spragnioną wrażeń internautkę i korespondować incognito z własnym facetem. Jak by tego było mało z Zosią zamieszka babcia, która cierpi na demencję.

Zaletą książki jest lekki i żartobliwy styl. Powieść jest lekka i przyjemna, w sam raz na wakacje, jak stwierdziły klubowiczki. Ta z pozoru błaha historyjka ukazuje nas kobiety w krzywym zwierciadle, pokazuje jak absurdalnie czasami się zachowujemy. Jednak zdaniem większości pań pewne cechy i zachowania kobiet w powieści są mocno przerysowane, wręcz karykaturalne. I to właśnie podczas lektury przeszkadza, bo aż tak głupio przecież nie można się zachowywać. Dużym plusem powieści jest szata graficzna, która idealnie pasuje do tematu i charakteru „Les Fafocles”.

Już za miesiąc koleje spotkanie. Tematem dyskusji będzie powieść Kerstin Ekman pt. „Dzwon śmierci”.

Nikczemne historie GBP Strzelce Wielkie

„Nikczemne historie”

Relacja ze spotkania DKK przy GBP w Strzelcach Wielkich

Daniela Duchowska

 

 

Kolejne spotkanie DKK działającego przy GBP w Strzelcach Wielkich odbyło się 23 lutego 2018 roku. Omawiano wtedy książkę Moniki Piątkowskiej pt. „Nikczemne historie”. Na spotkaniu pojawiło się 11 czytelniczek.

Książka Moniki Piątkowskiej to zbiór dwunastu opowiadań, których akcja rozgrywa się w europejskich stolicach (Paryż, Wiedeń, Praga czy Warszawa). Tłem historycznym są natomiast czasy pierwszej wojny światowej, dwudziestolecia międzywojennego czy wielkiej emigracji Polaków po nieudanym powstaniu listopadowym. Bohaterowie to z kolei zwyczajni, jak na owe czasy, ludzie – miejska biedota, złodzieje, emigranci czy arystokracja. Ich życie z jakiegoś jednak względu okazuje się interesujące. Ukrywają oni bowiem niezwykle fascynującą, trudną do jednoznacznej interpretacji zbrodnię, tytułową „nikczemną historię”, której są ofiarami, świadkami lub wykonawcami. Tak więc na kartach „Nikczemnych historii” poznajemy opowieść o zamordowanej we własnym mieszkaniu kobiecie i dziennikarzu badającym tę historię kilkadziesiąt lat później. Historia zamordowanej kobiety i bezowocne poszukiwania zbrodniarki stanowią lustro, w którym odbijają się uczucia i troski dziennikarza – opuszczenie przez kobietę czy trudną przyjaźń. W innym opowiadaniu natomiast planowane przez bohatera morderstwo wydaje się usprawiedliwione bolesną przeszłością, a sam czyn jedynie drogą do uspokojenia sumienia. Autorka bierze więc pod lupę wieloznaczność i problem obiektywnej oceny popełnionych przez bohaterów zbrodni. Stawia przed czytelnikiem pytanie czy zło można w jakikolwiek sposób usprawiedliwić?

W opowiadaniach brak jest chronologii. Zdarzenia rzeczywiste przerywane są mglistymi, nieprawdziwymi historiami, dygresjami, projekcjami jak mogłoby wyglądać życie danego bohatera, gdyby pewne sprawy nie wydarzyły się. Przy tym narrator zachowuje dystans do opisywanych zdarzeń, ocenę pozostawia czytelnikowi.

Z tych zapewne względów, jak stwierdziły klubowiczki, książka jest trudna w odbiorze. Na pewno jednak nie można przejść obok niej obojętnie, a opowiedziane historie i postaci bohaterów na długo zapadają w pamięci.

Na kolejnym spotkaniu dyskutować będziemy o książce Marcina Szczygielskiego „Les Farfocles”. Zapraszamy.

Kto pani to zrobił?

 

Relacja ze spotkania DKK przy GBP w Strzelcach Wielkich

Daniela Duchowska

 

 

                                                   W dniu 26.01 2018 r. odbyło się pierwsze w nowym 2018 roku spotkanie klubowiczek . Na spotkanie przybyło 5 osób. Omawiano książkę Agaty Passent „Kto to pani zrobił?”

W/w książka to zbiór felietonów Agaty Passent, które opublikowała wcześniej w „Twoim Stylu”.

Tytuł  zbioru pochodzi od jednego z felietonów, w którym autorka zastanawia się, jak odróżnić partacza od poprawiacza i dochodzi do wniosku, że  nie da się , bo to często jeden i  ten sam mężczyzna. Agata Passent lubi krytykować mężczyzn, ale robi to  pół żartem pół serio. Z tego też powodu panowie zajmują najwięcej miejsca w jej tekstach, np. – a to mężczyzna maruda , a to kawaler,  a to kryzysowy mąż czy ubezwłasnowolniony tatuś. Agata Passent ma  bardzo trafne spostrzeżenia na naszą rzeczywistość ,przepełnione humorem i ironią. Ma także dystans do siebie i świata.

To kobieta nowoczesna, niezależna, która ma niesamowite poczucie humoru, jest bystrym obserwatorem i wyraziście potrafi opisać zarówno to co widzi i co czuje. Błyskotliwie, celnie, niekiedy z przekąsem odmalowuje portret człowieka współczesnego i realia otaczającego go świata, pełnego absurdów i paradoksów.

Książka bardzo podobała się klubowiczkom , czyta się szybko,  napisana jest lekkim i zabawnym językiem.

Następne spotkanie  DKK dnia 23.02.2018 r. Omawiać będziemy książkę Moniki Piątkowskiej  „Nikczemne historie”.

 

 

W słusznej sprawie

 „  W słusznej sprawie „

Relacja ze spotkania DKK przy GBP w Strzelcach  Wielkich

Daniela Duchowska

 

Kolejne spotkanie DKK przy GBP Strzelce Wielkie odbyło  się 13 grudnia 2017 roku. Omawiano  książkę  „W słusznej sprawie” Diane Chamberlain , wydaną  w cyklu „Kobiety to Czytają”.

Jane jest wykształconą , pełną zapału opiekunką społeczną, która właśnie podjęła swoją pierwszą pracę. Ivy , jej podopieczna razem z babką i starszą siostrą żyją w skrajnej biedzie .Fatalna sytuacja materialna tej rodziny sprawia , że Jane  , zgodnie z obowiązującymi  w Karolinie Północnej przepisami  , ma doprowadzić do sterylizacji Ivy . Sytuacja się komplikuje , gdy dziewczyna zachodzi w ciąże….

Czy uda jej się zachować przy sobie córeczkę i uchronić ją przed adopcją ?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie co byłoby lepsze dla bohaterek powieści. Kto ma prawo decydować o przyszłości drugiego człowieka , o tym co byłoby dla niego najlepsze…

Oto niektóre wypowiedzi  klubowiczek:

-  książka odsłania gorzką prawdę o programie sterylizacji eugenicznej ,

- poruszająca i kontrowersyjna fabuła , która obnaża ciemne strony ludzkiej natury ,

-wstrząsająca powieść o tym , jak pozbawiono kobiet kontroli nad ich własnymi ciałami ,

- książka napisana przystępnym językiem , wciąga od pierwszych stron ,

- obowiązkowa dla kobiet .

 

Następne spotkanie  DKK  już w Nowym Roku  26 stycznia 2018 roku. Omawiać będziemy książkę  Agaty Passent „Kto to Pani zrobił ? „

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi