Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

W słusznej sprawie

 „  W słusznej sprawie „

Relacja ze spotkania DKK przy GBP w Strzelcach  Wielkich

Daniela Duchowska

 

Kolejne spotkanie DKK przy GBP Strzelce Wielkie odbyło  się 13 grudnia 2017 roku. Omawiano  książkę  „W słusznej sprawie” Diane Chamberlain , wydaną  w cyklu „Kobiety to Czytają”.

Jane jest wykształconą , pełną zapału opiekunką społeczną, która właśnie podjęła swoją pierwszą pracę. Ivy , jej podopieczna razem z babką i starszą siostrą żyją w skrajnej biedzie .Fatalna sytuacja materialna tej rodziny sprawia , że Jane  , zgodnie z obowiązującymi  w Karolinie Północnej przepisami  , ma doprowadzić do sterylizacji Ivy . Sytuacja się komplikuje , gdy dziewczyna zachodzi w ciąże….

Czy uda jej się zachować przy sobie córeczkę i uchronić ją przed adopcją ?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie co byłoby lepsze dla bohaterek powieści. Kto ma prawo decydować o przyszłości drugiego człowieka , o tym co byłoby dla niego najlepsze…

Oto niektóre wypowiedzi  klubowiczek:

-  książka odsłania gorzką prawdę o programie sterylizacji eugenicznej ,

- poruszająca i kontrowersyjna fabuła , która obnaża ciemne strony ludzkiej natury ,

-wstrząsająca powieść o tym , jak pozbawiono kobiet kontroli nad ich własnymi ciałami ,

- książka napisana przystępnym językiem , wciąga od pierwszych stron ,

- obowiązkowa dla kobiet .

 

Następne spotkanie  DKK  już w Nowym Roku  26 stycznia 2018 roku. Omawiać będziemy książkę  Agaty Passent „Kto to Pani zrobił ? „

 

Góra Tajget

Relacja ze spotkania DKK przy GBP Strzelce Wielkie

Daniela Duchowska

                                                                         

W dniu 29.11.2017 roku Dyskusyjny Klub Książki Przy GBP Strzelce Wielkie omawiał książkę „Góra Tajget”  Anny Dziewit-Meller. Na spotkanie przybyło 6 osób.

Akcja  książki dzieje się na Śląsku, który swego czasu był istnym piekłem na ziemi i niemym świadkiem okrucieństwa. Opowiada o realizowanym przez III  Rzeszę programie eksterminacji ludzi chorych psychicznie , słabych i niedostosowanych .

Historia , którą przedstawiła autorka w swojej książce, dotyczy ludzkich obaw , strachu i lęku. Fobie , które targają bohaterami powieści są mocne i przenikliwe .W fabule przeplata się kilka opowieści , a współczesność miesza się z historią.

Książka ma kilku głównych bohaterów, ich opowieści  to  koszmarne wspomnienia z okresu hitlerowskiego reżimu.

Z jednej strony mamy Sebastiana ,któremu urodziła się córka, ale codzienność nie jest  dla niego łaskawa ,bo odtąd żyje w strachu o jej bezpieczeństwo. Mamy też pokazaną historię dzieci , na których zostały przeprowadzone eksperymenty naukowe oraz poruszony  temat osób chorych psychicznie i zasadności  ich życia w społeczeństwie.

W/w książka bardzo podobała się klubowiczkom ,ścisnęła za serca .

Czytając tę książkę czytelnik doświadcza emocji wraz z bohaterami opowiadań. ”Górę Tajget” polecamy każdemu.

Następne spotkanie DKK  13 grudnia 2017 r. Omawiana książka to „W słusznej sprawie”  Diane Chamberlain.

 

 W dniu 29.11.2017 r. 0 godz. 17 –tej w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyło się dyktando DKK.

Tekst dyktanda napisała Anna Pawluk-Łacina  bibliotekarka i nauczycielka jęz. polskiego w Wieluniu .Pisanie dyktanda potraktowaliśmy na wesoło jako miła pouczająca rozrywka .Wszyscy dobrze się bawili. Klubowicze tekst dyktanda uznali za bardzo łatwy.

Dziękujemy i pozdrawiamy organizatorów.

„Góra  Tajget” i Dyktando 2017 r. DKK                                                                      

                                                

                                                                                        

Wspólne spotkanie DKK Sulmierzyce, Strzelce Wielkie i Lgota Wielka

W dniu 26 października 2017 roku  odbyło się spotkanie trzech Dyskusyjnych Klubów Książki z Sulmierzyc, Strzelec Wielkich oraz Lgoty Wielkiej. Spotkanie odbyło się na zaproszenie pani Anity Wawrzyniak - kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Sulmierzycach. Podczas spotkania metodą Jigsaw omówione zostały następujące książki: " Zabójca " Marii Nurowskiej, "Mrok i Mgła" Stefana Turschmidta oraz "Obiecaj mi" Haralda Cobena. Dyskusję rozpoczęliśmy od  podzielenia się na grupy, pośród których  znajdowały się przedstawicielki poszczególnych klubów. Każda z klubowiczek miała za zadanie zainteresować Panie z pozostałych klubów swoją książką ,nie zdradzając szczegółów fabuły. Na spotkaniu poruszyliśmy zagadnienia związane z treścią książki ,  a także z życiem i twórczością poszczególnych autorów. Uwagę zwróciłyśmy również na  zależność między tematyką książki, a życiem prywatnym autora.

Jakie wrażenia po spotkaniu? - Jak najlepsze. Niesamowite doświadczenie, miła atmosfera, całkowita integracja klubów i kobiet , które wcześniej się nie znały, zero barier i krępacji (oczywiście w pozytywnym tych słów znaczeniu).

Rezultat - omówione książki, plany na kolejne spotkanie - bliżej wiosny oraz pomysł na wspólny wyjazd do kina.

 

Spotkanie DKK Strzelce Wielkie - "Czucie i wiara..."

„Czucie i wiara czyli warszawskie duchy ”

Relacja ze spotkania  DKK przy  GBP Strzelce Wielkie

Daniela Duchowska

                                                                         

                                                                                        W dniu 29.09.2017 r., po wakacyjnej przerwie, odbyło się kolejne spotkanie klubowiczek. Omawiano książkę Małgorzaty Karoliny Piekarskiej „Czucie i Wiara czyli warszawskie duchy. „czucie i wiara” to nazwa mieszczącego się na Saskiej Kępie biura detektywistycznego, prowadzonego przez Józefa i Bronisława Krosnowskich. Panowie zajmują się wyjaśnianiem zjawisk paranormalnych, których przyczynami są wydarzenia z przeszłości.

                Książka składa się z 18 opowiadań, których akcja rozgrywa się na terenie poszczególnych dzielnic Warszawy. To także jedna różnie pojmowana przez autorkę epoka lub wydarzenie historyczne.  Są tu więc powstania narodowe, wojny ze Szwedami, rewolucja 1905 roku itp. W tych wydarzeniach prawda miesza się z fikcją, a współczesność z historią. Autorka wykorzystała w książce zarówno swoją, jak i innych (historyków, naukowców),  wiedzę historyczną. Zagadki historyczne są opatrzone klimatycznymi czarno-białymi fotografiami, dokumentującymi prawdziwość opisanych przypadków. Książkę polecamy dla osób zainteresowanych historią, Warszawą i „warszawskimi duchami”. Naszym klubowiczkom jednak też przypadła do gustu.

 

Kolejne spotkanie naszego klubu odbędzie się, wyjątkowo w GBP Sulmierzyce 26 października 2017 roku, gdyż zostałyśmy zaproszone na wspólne dyskusje o książce „Mrok i mgła” STEFANA TÜRSCHMIDA.

 

Spotkanie plenerowe DKK Strzelce Wielkie

W dniu 28 lipca 2017 roku odbyło się wyjazdowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Strzelcach Wielkich. Klubowiczki wybrały się do miejscowości Wiewiec.

Omawiano książkę autorstwa Doroty Wachnickiej pt. „Farciara”, opowiadającą historię młodej prawniczki Natalii, która wdaje się w wakacyjny romans z mężczyzną, który okazuje się jej… szefem. Autorka przenosi nas w świat korporacji, zagranicznych podróży i ukazuje zarys życia współczesnych, wykształconych  30-latków z dużych miast, w którym pełno jest intryg, romansów, ale także trudnych życiowych decyzji i w którym uczucia też stają w sprzeczności ze zdrowym rozsądkiem.

Obecne na spotkaniu klubowiczki dyskutowały o tym, czy bohaterka powieści podjęła słuszną decyzję uciekając z przed ołtarza i idąc za głosem serca. Książka Doroty Wachnickiej stała się również inspiracją do rozmowy na temat wyższości serca nad rozumem i konsekwencji życiowych decyzji podjętych pod wpływem emocji.

Kolejne spotkanie DKK w Strzelcach Wielkich planuje się na dzień 29 września 2017 roku. Będziemy dyskutować o książce Małgorzaty Karoliny Piekarskiej pt. „Czucie i wiara czyli warszawskie duchy”.

 

 

Poezja Emilii Zimnickiej - GBP Strzelce Wielkie

Poezja Emilii Zimnickiej

Relacja ze spotkania  DKK przy  GBP Strzelce Wielkie

Daniela Duchowska

                                                                         

                                                                                        W dniu 26.05.2017 r. Dyskusyjny Klub Książki  działający przy GBP Strzelce Wielkie omawiał  wiersze Emilii Zimnickie. Na  spotkanie przybyło  7 osób.

Emilia Zimnicka urodziła się we wsi Zamoście, w gminie Strzelce Wielkie. Jako dorosła kobieta osiedliła się w Izbicy, w gminie Główczyce (powiat słupski), gdzie mieszka do dziś.

Ukazały się dotąd trzy tomiki wierszy Emilii Zimnickiej:  „I obejmę jabłoń w sadzie”, „Szmaragdowe oko świata” i „Ścieżki życia”. Wiele wierszy poetki ma motywy autobiograficzne i opisuje „kraj lat dziecinnych”. Autorka wyznacza zasięg małej ojczyzny przywołując nazwy, topografię i krajobrazy rodzinnej wsi Zamoście oraz pobliskich miejscowości: Pajęczna, Siedlca, Wistki, Brzeźnicy i Strzelec, którym poświęca utwory.

Emilia Zimnicka w swojej twórczości odwołuje się do powtarzalnych motywów, tradycji biblijnych i literackich związanych z przyrodą. Na spotkaniu klubowiczki odczytywały wybrane przez siebie utwory, co było inspiracją do dyskusji na temat życia w naszej lokalnej społeczności.

Następne spotkanie DKK  odbędzie się 20.06.2017 roku i będzie spotkaniem autorskim z pisarką Agnieszką Lingas – Łoniewską. 

"Rewers" - spotkanie DKK w Strzelcach Wielkich

„Rewers ”

Relacja ze spotkania  DKK przy  GBP Strzelce Wielkie

Daniela Duchowska

                                                                         

                                                                                        W dniu 28.04.2017 r. Dyskusyjny Klub Książki  działający przy GBP Strzelce Wielkie omawiał  książkę „Rewers” Andrzeja Barta . Na  spotkanie przybyło  7 osób.

Rzecz dzieje się w roku 1952, ale co jakiś czas znajdujemy się na początku XXI wieku. Miejscem akcji jest Warszawa, nad którą nie góruje jeszcze Pałac Kultury. Bohaterką książki jest Sabina Jankowska – skromna redaktorka działu poezji w wydawnictwie „Nowina”. Dobiega ona już trzydziestki i wciąż, ku zmartwieniu matki i babci, nie ma adoratora (i tym samym kandydata na męża). Andrzej Bart ukazuje w powieści rodzinę, która w tamtych czasach jest właściwie nieźle sytuowana. Z pewnością ma na to wpływ pozycja brata Sabiny, Arkadego, który maluje propagandowe obrazy dla nowej władzy.

Zło ucieleśnia się w powieści w postaci przystojnego Bronisława Falskiego – adoratora głównej bohaterki. Przez tę postać okaże się, że państwo wie wszystko o swych obywatelach i nic się przed nim nie ukryje, a romans, który miał się skończyć małżeństwem, ma zupełnie inny finał.

Andrzej Bart napisał „Rewers” na podstawie scenariusza filmowego. Czytając mamy wrażenie oglądania kolejnych scen filmowych. Książka podobała się czytelniczkom.

Następne spotkanie DKK  26.05.2017 r.- dyskusja nad poezją Emilii Zimnickiej.

"Potęga kobiety" - spotkanie DKK Strzelce Wielkie

„Potęga kobiety”

Relacja ze spotkania DKK przy GBP w Strzelcach Wielkich.

Daniela Duchowska

                                                                          

                                                                Dnia  31.03. 2017 r.  panie  z  DKK  dyskutowały o przeczytanej książce „Potęga kobiety” Barbary  Taylor Bradford. Przybyło 10 osób.

Piękna wdowa Stephanie , kierująca amerykańską filią wielkiej spółki jubilerskiej , przekonuje się pewnego dnia , ze majątek i wysoka pozycja społeczna nie stanowią wystarczającej ochrony przed niespodziewanym ciosem losu. Walcząc o zdrowie i szczęście ukochanej córki bohaterka zmuszona jest powrócić do wydarzeń z przeszłości , o których chciała na zawsze zapomnieć. Miłość macierzyńska i umiejętność wybaczania dawnych krzywd dają jej potęgę niezbędną w chwili najtrudniejszej życiowej próby. W tej powieści piękna wdowa , właścicielka wielkiej firmy jubilerskiej przekonuje się w niezwykle dramatycznych okolicznościach , co jest naprawdę ważne. Z ogromną konsekwencją walczy o życie swojej córki , doświadczając przez macierzyństwo potęgi kobiety.

„Potęga kobiety”  -to poruszająca opowieść o kobiecie sukcesu , której matczyna miłość oraz zdolność wybaczania dawnych krzywd stały się źródłem siły potrzebnej do przetrwania najcięższej życiowej próby.

Następne spotkanie DKK  28.04.2017 r. omawiana książka to „Rewers” Andrzeja Barta

 

"Zabójca" M. Nurowskiej - spotkanie DKK Strzelce Wielkie

„Zabójca ”

Relacja ze spotkania  DKK przy  GBP Strzelce Wielkie

Daniela Duchowska

                                                                         

                                                                                        W dniu 24.02.2017 r.Dyskusyjny Klub Książki  działający przy GBP Strzelce Wielkie omawiał  książkę „Zabójca” Marii Nurowskiej . Na  spotkanie przybyło  10 osób.

Joanna Padlewska  to młoda  dziennikarka , która w obliczu kryzysu szuka dobrego materiału na artykuł. W czasie służbowej podróży do Zakopanego do jej przedziału w pociągu wsiada tajemniczy mężczyzna. Pod wpływem chwili Joanna postanawia odkryć jego tajemnicę , więc postanawia go śledzić. I właśnie w tej chwili Joanna odkrywa materiał na genialny artykuł, ale także poznaje Adama , człowieka , który wiele przeżył i nie do końca na początku chce się z tą historią podzielić.

W końcu  Adam  Madej zgadza się na opisanie jego historii oraz udostępnia Joannie dziennik pisany w więzieniu w San Quentin , które jest jednym z najcięższych więzień w USA. Trafił tam za zabójstwo , ale czy na pewno?

Wraz z kolejnymi  wizytami w Zakopanem między tymi ludźmi zdawało by się z dwóch różnych  światów zaczyna rodzić się uczucie. Ale czy ma ono szansę przetrwać?

Mimo różnicy zdań w ocenie przeczytanej książki warto poznać  głównego bohatera , którego zbyt mocno doświadczyło życie.

Polecamy również inne książki Marii Nurowskiej.

Następne spotkanie DKK  31.03.2017 r.- dyskusja nad książką Barbary Taylor-Bradford „Potęga kobiety”

 

"Warto mimo wszystko"

„Warto mimo wszystko”

Relacja ze spotkania DKK przy GBP w Strzelcach Wielkich.

Daniela Duchowska

                                                         

                                                                    W dniu  27.01. 2017 r.  Dyskusyjny Klub  omawiał książkę „Warto mimo wszystko” . Jest to wywiad –rzeka przeprowadzony przez Wojciecha  Szczawińskiego z Anną Dymną , świetną aktorką  a  przede wszystkim  cudowną osobą.

Jest to książka o niezwykłej codzienności aktorki, o działalności fundacji , o niepełnosprawnych podopiecznych , o świecie teatru, a wreszcie o tym, co naprawdę  w życiu  ważne. Wybrała taką drogę a nie inną, ponieważ jak pisze, zawsze czuła, że to droga słuszna, dająca dużo radości i prawdziwa.

Anna Dymna opowiada o swoim  życiu prywatnym –śmierci męża, synu , przyjaciołach, dlaczego taką drogę wybrała i jakie są jej wartości życiowe. Jest pełna pozytywnej energii, zapału do pracy i pomocy innym.

Na temat wymienionej wyżej książki wyłoniła się burzliwa  dyskusja  głównie o prowadzonej przez  panią   Dymną fundacji. O jej poświęceniu i ciężkiej pracy z osobami niepełnosprawnymi.

Książka bardzo podobała się klubowiczkom,  jest bardzo fajnie napisana, jest to rozmowa gdzie aktorka nie wywyższa się, pokazuje jaka jest. Książkę polecamy , pozostawia po sobie wiele tematów do przemyśleń, odmienia  spojrzenie na niepełnosprawność , bogactwo , drugiego człowieka i otaczający nas świat.

Następne spotkanie  DKK 24.02.2017 r. Czytamy książkę „Zabójca „ Marii Nurowskiej.

 

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi