Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

GBP Strzelce Wielkie - Aby do pełni

25 października 2019 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Strzelcach Wielkich odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiano powieść Agaty Harrison - "Aby do pełni". Spotkanie było połączone z uroczystym odejściem na emeryturę naszej klubowiczki - pani Emilii :) Atmosfera była więc uroczysta, i w duchu omawianej książki - magiczna :)

GBP Strzelce Wielkie- Między życiem a życiem

27 września 2019 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Strzelcach Wielkich. Tym razem „na tapecie” znalazła się powieść Jessici Shirvington pt. „Między życiem a życiem” – historia nastoletniej Sabine, żyjącej w dwóch równoległych rzeczywistościach. Mimo, iż pozycja jest zaadresowana dla nastolatek, to podobała się także ich starszym koleżankom. Kolejne spotkanie zaplanowano na 25 października 2019 roku, na którym omawiać będziemy „Aby do pełni” Agaty Harrison.

GBP Strzelce Wielkie - Stażystka

„Stażystka”

Relacje DKK przy GBP Strzelce Wielkie

Daniela Duchowska

 

W dniu 31.05.2019 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK przy GBP Strzelce Wielkie . Omawiano książkę   Mimi  Alford „Stażystka”.

Latem 1962 roku dziewiętnastoletnia Mimi  Beardsley , ukończywszy szkołę dla dziewcząt , przyjechała pociągiem do Waszyngtonu , by rozpocząć staż w biurze prasowym Białego Domu. Dla młodej i zupełnie niewinnej dziewczyny praca ta wydawała się życiową szansą. Czwartego dnia została zaproszona na spotkanie z Prezydentem do Białego Domu. Tego samego wieczoru rozpoczął się trwający półtora roku romans prezydenta JFK z Mimi  Alford , przerwany tragiczną śmiercią w Dallas , skrywany przez autorkę następne 40 lat a odkryty przez dziennikarzy w 2003 roku.

Książka ta napisana została bardzo lekkim i przyjemnym językiem, to ciekawa opowieść  o zwyczajnym życiu niezwykłych osób. To próba rozliczenia się  z przeszłością i uporania z tajemnicą , która przez wiele lat ciążyła autorce. Podczas lektury tej  książki  klubowiczki  zastanawiały się nad naiwnością głównej  bohaterki , z czego wynika , że dyskusja o Mimi była burzliwa.

Opowieść Podręcznej - Margaret Atwood

Na ostatnim spotkaniu DKK czytelniczki dyskutowały o książce Margaret Atwood pt. „Opowieść podręcznej". Powieść wydana została w 1985 roku, po raz pierwszy zekranizowana w 1990, a niedawno przypomniana dzięki serialowi HBO GO. Choć jest trudna w odbiorze przez liczne retrospekcje, ciągłe pomieszanie przeszłości z teraźniejszością, to należy do tego gatunku lektur, której nie wolno odkładać, póki się jej nie skończy.


Akcja powieści toczy się w niedalekiej przyszłości w fikcyjnej Republice Gilead utworzonej na terenie USA przez fanatyków religijnych. Państwo zmaga się z problemem masowej bezpłodności kobiet, będącej skutkiem zanieczyszczenia środowiska i panującej za poprzedniej władzy swobody seksualnej (dostęp do antykoncepcji, aborcji). W związku z tym zostaje wprowadzona szczególna polityka seksualna, oparta na ścisłej kontroli prokreacji. Społeczeństwo, a dotyczy to głównie kobiet, zostaje podzielone na kasty (kolory ubrań symbolizują przynależność do danej grupy): Żony, Córki (te dwie najwyżej w hierarchii), Marty (służące), Ciotki (szkolą kolejne Podręczne), Podręczne (ich zadanie to rodzić dzieci), Niekobiety. Kobietom nie wolno pracować, mieć własnych pieniędzy, niczego, nie wolno im czytać. Mają wypełniać swoje role, do których zostały przeznaczone, modlić się, być pokorne, posłuszne i na każdym kroku okazywać, jakie są szczęśliwe. Muszą się pilnować, bo zewsząd patrzą „Oczy", na ulicach roi się od strażników, kraj jest w stanie wojny. Poza tym obowiązuje jedna państwowa religia, kary wymierza się pokazowo, a obecność na nich jest obowiązkowa.
Opowieść poznajemy z ust Fredy, tytułowej podręcznej, która imię tak inne podręczne ma nadane od imienia komendanta, w którego domu przebywa. Jej zadaniem jest urodzenie komendantowi i jego żonie dziecka. W tym celu co miesiąc odbywa się ceremonia zapłodnienia poprzedzona czytaniem fragmentu Biblii. Historia Fredy jest wstrząsająca, bo pamięta ona swoje całkiem niedawne życie, w którym miała męża, córeczkę, pracę, a przede wszystkim prawo decydowania o sobie i swoim życiu. Jednak tamtego życia już nie ma. Co więcej Freda nie wie, jaki jest los spotkał ich bliskich, nie wie nawet czy nadal żyją.


Autorka wypowiada się zaskakująco spokojnie, unika brutalnych, czy też wulgarnych opisów, które i tak stają nam przed oczami w trakcie czytania. Przez to powieść jest jeszcze bardziej przejmująca i mocna, zostawia ślad. Wykreowany przez Atwood świat to fikcja, jednak analizując problem głębiej dostrzegamy, jak wiele jego małych elementów, z pozoru błahych, pojawia się w debacie publicznej w Polsce i na świecie. Dostrzegamy jak jej treść jest aktualna dziś, a może nawet bardziej aktualna niż trzydzieści lat temu.

Historia Pszczół - GBP w Strzelcach Wielkich

Relacja ze spotkania DKK przy GBP Strzelce Wielkie „Historia pszczół”-M. Lunde

Daniela Duchowska

 

            W dniu 29.03.2019 r. o godz. 16.00odbyło się kolejne spotkanie klubowiczek . Na spotkanie przybyło 10 osób. Dyskusja toczyła się o jednym z największych bestsellerów ostatnich lat „Historii pszczół” norweskiej pisarki, Mai Lunde.

Książka przedstawia trzy odrębne historie w różnym przedziale czasowym. Akcja powieści toczy się  w przeszłości/Anglia-rok 1857/ , teraźniejszości/Stany Zjednoczone- rok 2007/ i przyszłości/Chiny- rok 2098/. Spoiwem łączącym te historie są pszczoły-malutkie , niepozorne, ale bardzo pracowite owady.

Pszczoły to jednak nie jedyny temat tej powieści , z ich historią nierozerwalnie związana jest historia ludzi- Tao, Williama i George a , a także ich rodzin. Autorka przedstawia nam trudne relacje , jakie łączą rodziców z dziećmi , ale także niesie pocieszenie pokazując , że są one niezniszczalne bez względu na wszystko.

Omawiana książka to połączenie fantastyki, powieści obyczajowej i katastroficznej. Paniom klubowiczkom wymieniona książka bardzo przypadła do gustu , stwierdziły , że jest  delikatna , zmysłowa , niesie pozytywne przesłanie dla ludzkości i wyraźne ostrzeżenie dla świata. Zwraca uwagę na sprawy istotne dla przyrody i dla ludzi . Tłumaczy ,że każdy człowiek jest częścią  składową społeczeństwa , niczym  pojedyńcza   pszczoła w ulu. Jeśli one wymrą , następni będą ludzie. Historię pszczół można odczytywać na kilka różnych sposobów.

Następne spotkanie DKK  odbędzie się  26.04.2019 r. Omawiać będziemy książkę”Opowieść podręcznej „  Margaret Atwood.

 

 

Cmentarz w Pradze - GBP w Strzelcach Wielkich

Relacja ze spotkania DKK przy GBP Strzelce Wielkie  - „Cmentarz w Pradze.”          

Daniela Duchowska     

 

                         W dniu 28.02.2019 r. odbyło się kolejne spotkanie  Dyskusyjnego Klubu książki. Omawiana książka to „Cmentarz w Pradze” Umberto Eco .

Akcja tej historycznej powieści dzieje się w XIX wieku w różnych miejscach  , w Paryżu ,Palermo , Turynie . W swojej powieści  Eco silnie nawiązuje do „Protokołów Mędrców Syjonu”. Dokument głównego bohatera stał się podstawą do stworzenia słynnych „ Protokołów  „..Zanim jednak do tego doszło , tekst był wielokrotnie przez Simoniniego  modyfikowany , dostosowywany do różnych okoliczności. W międzyczasie został skradziony i opublikowany , a także kilkakrotnie sprzedany przez  samego autora.

Simone Simonini to główna postać  powieści. Czytelnik do ostatnich stron książki nie ma całkowitej  pewności , kim jest ów człowiek , mimo , że zapoznał  się zarówno z jego poglądami i wszelkimi  tajemnicami.  Simonini  to z wykształcenia notariusz z zawodu fałszerz , nienawidzi  Żydów , co odziedziczył po swoim dziadku , krytykuje Niemców , Francuzów , Włochów , księży zwłaszcza jezuitów , oraz masonów .Nienawidzi  również kobiet , o których jak przyznaje niewiele mu wiadomo.

Powieść pełna jest intryg , knowań , zdrad , spisków i oszustw , wśród których powracającym tematem są  Żydzi i ich domniemane dążenie do szeroko zakrojonego przejęcia władzy.

Klubowiczki  oceniły wymienioną  książkę jako trudną i wymagającą skupienia. Nie jest łatwa w odbiorze ze względu na bardzo liczne odniesienia do historii ,  w których niektórzy mogą się nieco pogubić. Mimo szczerych chęci  nie wszystkie kubowiczki przebrnęły przez te powieść.

„Cmentarz w Pradze” niewątpliwie jest powieścią ambitną i poruszającą trudny i kontrowersyjny temat. Niemniej jednak miejscami jest także nieco ..nudna. Mimo to  polecamy sięgnąć po inne utwory Umberto Eco.

Następne spotkanie DKK  29.03.2019 r. Omawiać  będziemy książkę „Historia pszczół „ M. Lunde.

Niewidzialni

W dniu 31 stycznia 2019 roku odbyło się kolejne spotkanie klubowiczek. Dyskutowano nad  książką  - reportażem  Mateusza Marczewskiego „Niewidzialni”.

Jest to opowieść  o rdzennych mieszkańcach Australii , którzy byli  tam od zawsze i o białych Australijczykach , jacy po pojawieniu się na nie swojej ziemi , szybko wprowadzili swoje prawa i kazali Aborygenom ich przestrzegać . To  opowieść o ludziach, którzy są dla siebie tak przejmująco obojętni , ze autor pokusił się nawet o tytułowy zwrot „niewidzialni” .

Marczewski Mateusz poświęcił  mnóstwo czasu i wysiłku w dotarciu do zamkniętego świata Aborygenów . Nie należą oni bowiem do rozmownych , nie patrzą w oczy i nie są skłonni do zwierzeń oraz refleksji na temat swego życia.

„Niewidzialni” to dość nietypowy reportaż  .Choć zawiera wiele interesujących informacji , nietrudno o moment , w którym czytelnik naprawdę nie ma pojęcia , o czym czyta . Klubowiczki  negatywnie oceniły ten reportaż , w trakcie czytania musiały wracać po kilka razy do tego co już przeczytały  by upewnić się czy dobrze zrozumiały treść. Książka ma swoją specyfikę ,ciężka do czytania .

Następną książkę  jaką będziemy  omawiać na DKK w lutym  to „Cmentarz w Pradze „ Umberto Eco.

Dyktando 2018

Dyktando  DKK w Strzelcach Wielkich

 

Autorką  tegorocznego dyktanda  była Pani Wiesława Kruszek – polonistka z wieloletnim

doświadczeniem pedagogicznym , klubowiczka  sieradzkiego DKK ,recenzentka omawianych książek.

 Pisanie dyktanda potraktowaliśmy na wesoło jako miła pouczająca rozrywka.

Klubowiczki tekst dyktanda uznali za bardzo łatwy.

Dziękujemy i pozdrawiamy organizatorów.

                                           

Światło nie może zgasnąć

                                               W dniu 30.listopada 2018 r. odbyło się kolejne spotkanie  klubowiczek. Tym razem  dyskusja odbywała  się po przeczytaniu książki  Diane Chamberlain „Światło nie może zgasnąć”.

W/w książka to bardzo przyjemna i miła lektura , czyta się ją bardzo szybko. Dotyczy ona spraw rodziny , przeszłości i tajemnic , które bohaterowie odkrywają na kartach powieści.

Przede wszystkim postać Annie jest jedną wielką niewiadomą ponieważ nie mamy szans poznać  jej osobiście. Z każdej strony obserwujemy fascynacje tą kobietą czy to ze strony jej mężą  – Aleca  czy Paula , który ma obsesję na jej punkcie , nawet Olivia ( żona Paula) z czasem  zaczyna pragnąć  być drugą Annie. To wydaje się dziwne, że jedna osoba miała tak duży wpływ na swoje otoczenie , nie tylko rodzinę , ale również na mieszkańców . Pod koniec książki dowiadujemy się jakie relacje tak naprawdę łączyły Annie i Paula , co też stawia ich oboje  w nieciekawym świetle .Książka od samego początku opiera się na kłamstwie. Kłamie Olivia , Paul ukrywa swoją przeszłość przed żoną , a postać Annie okazuje się być mocno przekoloryzowana.

Książka „Światło nie może zgasnąć” to kolejna książka Diane  Chamberlain a zarazem pierwszy tom trylogii o Kiss River. Autorka prowadzi nas do finału historii drogami, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Zaskakuje,  szokuje , porywa i na pewno nas nie zawiedzie  przy drugim i następnym tomie.

T. 2- Latarnia z Kiss River , T. 3- Cień matki

Następne spotkanie DKK w grudniu 28.12.2018r. Będziemy omawiać książkę  Jerzego Pilcha  ,”Moje  pierwsze samobójstwo’.

Rzeki Hadesu DKK Strzelce Wielkie

W dniu 26. 10. 2018 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK, działającego przy GBP w Strzelcach Wielkich. Przybyło na nie 7 klubowiczek. Tematem naszej dyskusji była książka Marka Krajewskiego pod tytułem ,,Rzeki Hadesu’. Stanowi ona trzecią część kryminalnej trylogii, której głównym bohaterem jest komisarz Edward Popielski. Poprzednie części nosiły tytuły : ,,Erynie’’ oraz ,,Liczby Charona’’.

   Akcja powieści rozpoczyna się w 1946 roku we Wrocławiu, dokąd Popielski został przesiedlony ze Lwowa po II wojnie światowej. Z powodu swojej wojennej działalności w AK ukrywa się on w przebraniu księdza przed oficerami UB. Wydać go może tylko torturowana w więzieniu kuzynka Leokadia. Tymczasem ktoś odpowiadający mu rysopisem porywa córkę szefa wrocławskiego UB Lucynkę Brzozowską. Sposób działania sprawcy bardzo przypomina policjantowi przestępcę, którego ścigał za podobną zbrodnię trzynaście lat wcześniej we Lwowie. Komisarz musi z pomocą dawnego przyjaciela Eberharda Mocka ponownie podjąć śledztwo i w ten sposób spróbować ocalić siebie i swoją rodzinę.

  Wyżej wymieniona książka niezbyt przypadła czytelniczkom do gustu. Uczestniczki spotkania zarzuciły jej przede wszystkim zbyt mocny i dosadny język. Rzeczywistość otaczająca bohaterów tej opowieści wydała im się zbyt mroczna, za bardzo wypełniona brzydotą , cierpieniem, wstydem i grzechem.

  Następne spotkanie DKK odbędzie się w dniu 30. 11. 2018 r. Omawiana będzie książka Diane Chamberlain pt. ,, Światło nie może zgasnąć’’

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi