Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Grudniowe spotkanie DKK klasy VII i książka Ireny Landau "Jest OK!"

Dnia 12 grudnia br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich miało miejsce spotkanie klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki z klasy VII. Omówiona została książka Ireny Landau pt. „Jest OK!”. Poniżej przedstawiamy relację napisaną przez członków klubu:

   Książka Ireny Landau „Jest OK!” napisana jest w formie pamiętnika prowadzonego przez nauczycielkę Barbarę Nowaczyk. Kobieta ma 30 lat, męża Antoniego i 6 letniego synka Ignasia, który urodził się z chorobą „Downa”. Rozpoczynając pracę w nowej szkole Basia miała pewne wątpliwości, czy zostanie zaakceptowana przez uczniów. Obawy okazały się jednak bezpodstawne.  Młoda nauczycielka chciała przedstawić klasie swojego niepełnosprawnego synka, lecz bała się reakcji dzieci. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło, Ignaś został mile przyjęty przez wszystkich, a Waldek, który podczas pierwszego spotkania pokazał się z nie najlepszej strony, naśmiewając się z jej niepełnosprawnego synka osobiście przeprosił Panią Basię i jej syna za swoje wcześniejsze zachowanie. Książka przypadła nam do gustu, ponieważ opowiada o historii, którą sami nieraz przeżywamy w naszych szkołach.

Uczestnicy DKK: Maja Kołodziejek, Julia Krawczyk, Daria Mrozik, Aleksandra Szypowska, Marta Malinowska, Natalia Szczęsna oraz Hubert Mielczarek

DKK klas V-VI "Jak zabić nastolatkę (w sobie)?..."

W czwartkowe popołudnie - 7.12.2017 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla uczniów klas V-VI. Omawianą książką była powieść ,, Jak zabić nastolatkę (w sobie)?...’’ Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, autorki wielu utworów dla młodzieży. Poniżej przedstawiamy relację uczestników:

   Książka opowiada o 40-letniej kobiecie, która wraz z mężem i dwójką dzieci wyjeżdża na wakacje nad polskie morze. Wyjazd ten ma być pewnego rodzaju odskocznią od codzienności i obowiązków, jakie spoczywają na barkach gospodyni domowej – Lilki. Pojawia się także wątek zazdrości, co dodaje fabule lekkiego dramatyzmu. Główna bohaterka jest znudzona codziennym życiem, jak każda kobieta chce, by ktoś się o nią troszczył, ktoś przytulił. Tęskni za tym, co minęło. Lata małżeństwa jakby przeleciały jej między palcami, a ona chciałaby wciąż być tą młodą, śliczną, zgrabną i uwielbianą. Przedstawione sytuacje w powieści są bardzo humorystyczne. Tytuł książki ma Nam uświadomić, że nie ważne ile ma się lat, czy jest się nastoletnią dziewczyną, czy osobą dorosłą – zawsze trzeba wiedzieć, jak zachować się w sytuacjach wymagających „dorosłych” decyzji. Powieść ta bardzo Nam się  spodobała i zachęcamy wszystkich do jej przeczytania, jest bardzo ciekawa, zabawna i przede wszystkim wciągająca. Mamy nadzieję, że i wam się ona spodoba.

Grudniowe spotkanie DKK gimnazjalistek i książka "Ania"

Dnia 4 grudnia br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich miało miejsce ostatnie spotkanie DKK gimnazjalistek w tym roku. Omawianą książka była „Ania” Barbary Ciwoniuk. Oto relacja klubowiczek:

   Książka „Ania” to opowieść o nastoletniej dziewczynie i jej życiu. Nastolatka musi się uporać z problemami, które są bliskie dzisiejszej młodzieży. Tytułowa Ania ma na szczęście oparcie w swoim przyjacielu Igorze.

   Naszym zdaniem książka ta była bardzo interesująca i przyjemna do czytania. Opowiada ona o ciężkich losach dziewczyny w naszym wieku. My niestety często nie doceniamy tego co mamy, a powinnyśmy! Polecamy tę książkę wszystkim naszym rówieśnikom. W spotkaniu wzięły udział: Julia Aninowska, Julia Nikodemska , Maria Konecka, Joanna Michalska, Kinga Mielczarek, Wiktoria Ruszczak, Natalia Piaseczna, Agnieszka Stasiak.    

Listopadowe spotkanie DKK dorosłych

Listopadowe spotkanie DKK dorosłych odbyło się poza siedzibą biblioteki. Dyskusja na temat książki Piotra Głuchowskiego pt.: „Lód nad głową” miała miejsce w jednej z łęczyckich pizzerii, we wtorkowe popołudnie 14.11.2017 r. Autor książki - Piotr Głuchowski jest zawodowym reporterem, laureatem nagrody Grand Press za reportaż o władcach Korei Północnej. „Lód nad głową” to jego druga po „Umarli tańczą” (2012) powieść z redaktorem Robertem Pruskim w roli głównej. Książka ta to polityczny thriller o mrocznych kulisach władzy, biznesu i mediów. - Całe dorosłe życie pisałem reportaże i "Lód nad głową", poza tym że jest szybkim thrillerem, jest także dużym reportażem o współczesnej Polsce - opowiada Piotr Głuchowski o swojej nowej książce. "Lód nad głową" to całkiem sprawnie skonstruowany thriller polityczny i powieść sensacyjna w jednym. Akcja trzyma w napięciu, zmierzając do spektakularnego finału, w którym władza dostanie pstryczka w nos, a świat mediów udowodni, że można jeszcze w przypadku dziennikarzy mówić o tzw. czwartej władzy. Finałem spotkania był seans filmowy w łęczyckim kinie.

DKK klasy V-VI i książka Pawła Beręsewicza pt. Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek"

   Dnia 2 listopada 2017 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki klasy V i VI. Poniżej przedstawiamy relację omawianej lektury:

    Książka, którą w ostatnim czasie przeczytali nasi klubowicze nosi tytuł „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”. Jej autorem jest Paweł Beręsewicz - pisarz znany z powieści, opowiadań i wierszy dla dzieci.

     Główną bohaterką powieści jest tytułowa Kaśka Kwiatek, która jak się okazuje jest bardzo przebojową i błyskotliwą osobą, inną od pozostałych dziewczyn, co bardzo imponuje Jackowi – koledze z ławki. Całości dopełnia fakt, że niedawno przyjechała z Nowego Jorku, czym jeszcze bardziej oczarowała nowo poznanych kolegów. Mimo licznych porażek, misternie ułożony plan rozkochania w sobie tytułowej bohaterki kończy się powodzeniem.

     Zachęcamy wszystkich, głównie młodzież gimnazjalną do przeczytania tej ciekawej lektury.

DKK klasy VII i książka pt. "Znowu kręcisz, Zuźka"

     Dnia 24 października b.r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki klasy VII. Poniżej przedstawiamy relację klubowiczów:

    Książka pt. „Znowu kręcisz, Zuźka” Doroty Suwalskiej opowiada o dziewczynie o imieniu Zuzia. Mieszka w Brzezinie, wraz ze swoimi rodzicami przeprowadziła się tam z Warszawy. Chodzi do trzeciej klasy szkoły podstawowej. Mieszka na ulicy Leśnej 8, gdzie nie mieszkają żadne dzieci w jej wieku. Do momentu, gdy naprzeciwko ich domu przeprowadziła się Marta. Wraz z nią stworzyły klub superdetektywów. Pod koniec historii jej rodzice się kłócą oraz chcą wziąć rozwód, ale wszystko szczęśliwie się kończy.

     Książka nie bardzo przypadła nam do gustu, ponieważ ma za dużo opisów sytuacji i miejsc. Naszym zdaniem jest ona dla młodszych odbiorców.

Uczestnicy DKK: Maja Kołodziejek, Julia Krawczyk, Marta Malinowska, Hubert Mielczarek, Daria Mrozik,  Natalia Szczęsna, Aleksandra Szypowska

DKK młodzieży i książka "Tylko Matylda"

Dnia 9 października b.r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się pierwsze w nowym roku szkolnym spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki gimnazjalistek. Omawianą książką była powieść autorstwa Mikołaja Wójcika pt. „Tylko Matylda”. Poniżej relacja naszych klubowiczek:

Na dzisiejszym spotkaniu DKK została przez nas omówiona książka „Tylko Matylda” Mikołaja Wójcika. Na wszystkich czytelniczkach wywarła pozytywne wrażenie. Książka jest ujmująca i pełna wiary, polecamy ją nie tylko młodzieży, ale także i dorosłym. Akcja rozgrywała się w Warszawie Powieść opowiadała o życiu dziewczyny takiej, jak my. Tłem tej historii jest relacja ojciec-córka.

   Bardzo spodobała nam się ta książka, serdecznie ją polecamy osobom, które lubią książki o prawdziwym życiu.

W spotkaniu wzięły udział: Kinga Mielczarek, Wiktoria Ruszczak, Agnieszka Stasiak, Julia Nikodemska, Julia Aninowska,  Natalia Piaseczna, Katarzyna Myszka, Maria Konecka.

DKK dorosłych i książka "Cienie na księżycu"

W poniedziałkowe popołudnie – 19 czerwca 2017 r. w Gminnej  Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się spotkanie DKK dla dorosłych. Zaplanowana na to spotkanie lektura - „Cienie na księżycu” autorstwa Zoe Mariott omawiana była w przestrzeni publicznej. Po tradycyjnej herbatce w siedzibie biblioteki Klubowiczki przeszły do urokliwych altanek w centrum miejscowości znajdujących się pod kwitnąca właśnie lipą, by tam kontynuować dyskusję nad wyżej wymienioną książką.  Główną bohaterką powieści jest Suzume, kilkunastoletnia dziewczyna, której życie pewnego dnia ulega całkowitej zmianie. Jest świadkiem morderstwa ojca uznano za zdrajcę. Dziewczyna ledwo uchodzi z życiem podczas obławy. Cudem, udaje jej się uciec. Później dowiaduje się, że do śmierci jej ojca przyczynił się jej ojczym. Przepełnia ją żądza pomszczenia śmierci ukochanego taty. Na swojej drodze spotyka niezwykłych ludzi, poznaje życie z tej ciemniejszej strony, a przede wszystkim odkrywa czym jest miłość. Książka ta ujmuje za serce czytelnika tak bardzo i zostaje w pamięci na długo.

Spotkanie najmłodszych członków Dyskusyjnego Klubu Książki

Dnia 20.06.2017 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie najmłodszego Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiana była książka Mikołaja Wójcika pt. „Tylko Matylda”. Bohaterami tej psychologiczno-obyczajowej powieści są: Hieronim Czarnota, redaktor naczelny brukowego pisma „Szmaciak”, w którego życiu jest czas wyłącznie na pracę oraz  jego 14-letnia córka Matylda, wesoła, inteligentna nastolatka, która postanawia zmienić poukładane życie ojca, obudzić w nim uśpione ojcowskie uczucia. Rzecz dzieje się w Warszawie i mówi o relacji ojciec-córka. To coś bardzo rzadkiego w literaturze, tym bardziej, że opowiada o niej sam ojciec.  Książka ta emanuje bardzo pozytywną energią. Jest ciepła i pełna wiary w to, że w ludziach tkwią pokłady dobra. Książka ta zmusza czytelnika do zastanowienia się co jest w życiu najważniejsze. Ta książka zdecydowanie jest warta przeczytania!

Spotkanie z klubowiczami z klasy VI i książka Barbary Ciwoniuk pt. "Ania"

W środę 14 czerwca br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie najmłodszych członków DKK. Omawiali oni książkę Barbary Ciwoniuk pt. „Ania”. Poniżej z przyjemnością przedstawiamy relację naszych klubowiczów:

Książka pt.”Ania” autorstwa Barbary Ciwoniuk to opowieść o 13 letniej dziewczynie. W jej zawsze poukładanym życiu, nagle spotkała się z pewnymi problemami związanymi z jej dziadkiem. Okazuje się, że dziadek był samotny i potrzebował opieki i towarzystwa. Mama dziewczyny postanawia zaopiekować się swoim ojcem. Również kłopoty ma brat Ani, Daniel. Chłopak we wczesnym wieku zostaje ojcem. Rodzina Daniela pomaga mu się z tym oswoić . Ania ma oparcie w swoim przyjacielu - Igorze. Książka bardzo nam się podobała, ponieważ pokazuje problemy z jakim mogą zmagać się młodzi ludzie. Bardzo polecamy ten tytuł.

 

Uczestnicy DKK:

Maja Kołodziejek

Marta Malinowska

Hubert Mielczarek

Daria Mrozik

Natalia Szczęsna 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi