Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Spotkanie z klubowiczami z klasy VI i książka Barbary Ciwoniuk pt. "Ania"

W środę 14 czerwca br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie najmłodszych członków DKK. Omawiali oni książkę Barbary Ciwoniuk pt. „Ania”. Poniżej z przyjemnością przedstawiamy relację naszych klubowiczów:

Książka pt.”Ania” autorstwa Barbary Ciwoniuk to opowieść o 13 letniej dziewczynie. W jej zawsze poukładanym życiu, nagle spotkała się z pewnymi problemami związanymi z jej dziadkiem. Okazuje się, że dziadek był samotny i potrzebował opieki i towarzystwa. Mama dziewczyny postanawia zaopiekować się swoim ojcem. Również kłopoty ma brat Ani, Daniel. Chłopak we wczesnym wieku zostaje ojcem. Rodzina Daniela pomaga mu się z tym oswoić . Ania ma oparcie w swoim przyjacielu - Igorze. Książka bardzo nam się podobała, ponieważ pokazuje problemy z jakim mogą zmagać się młodzi ludzie. Bardzo polecamy ten tytuł.

 

Uczestnicy DKK:

Maja Kołodziejek

Marta Malinowska

Hubert Mielczarek

Daria Mrozik

Natalia Szczęsna 

Spotkanie klubowiczów z gimnazjum i książka pt. "Betonowy ogród"

Dnia 13.06 b.r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie DKK gimnazjalistek. Omówiona została książka „Betonowy ogród”,a poniżej przedstawiamy relacje klubowiczek:

 

     Powieść opisuje losy pewnej rodziny, która zamieszkuje ulicę, na której oprócz domu bohaterów pozostały tylko ruiny innych willi, dawno opuszczonych przez właścicieli. W oddali znajduje się osiedle wysokich bloków. Po śmierci ojca główny bohater pozostaje w domu ze schorowaną matką i rodzeństwem: Julią, Sue i Tomem. Pewnego dnia umiera również matka. Dzieci z obawy przed czekającym ich w tej sytuacji przeniesieniem do domu dziecka. Wywołuje to panikę wśród rodzeństwa, które ostatecznie postanawia pochować matkę w betonie, pozostałym z remontu. Dzieci próbują stworzyć namiastkę normalnej rodziny, jednak niedojrzałość i brak kontroli dorosłych prowadzą do wielu nieodpowiedzialnych zachowań brzemiennych w skutki.
Książka, którą przeczytaliśmy bardzo nam się wszystkim podobała, ponieważ opowiada o etapie dorastania, w którym teraz się znajdujemy.

Autorkami recenzji są:

Agnieszka Stasiak

Natalia Piaseczna

Maria Konecka

Julia Nikodemska

Katarzyna Myszka

Julia Aninowska

Joanna Michalska

Wiktoria Ruszczak

DKK najmłodszych i książka Ireny Landau pt. "Jest OK!"

W środę – 19 kwietnia bieżącego roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się kolejne spotkanie z najmłodszymi klubowiczami DKK oraz omówiona została  książka Ireny Landau pt. „Jest OK!”. Oto relacja członków klubu:

Książkę pod tytułem: „Jest O.K.!”, którą omawialiśmy na dzisiejszym spotkaniu napisała Irena Landau. Opowiada ona o życiu młodej nauczycielki - Barbary Nowaczyk, która ma 30 lat, jej mąż ma na imię Antoni, a  jej sześcioletni syn, który urodził się z chorobą „Downa’’ ma na imię Ignaś. Rozpoczynając pracę w szkole pani Barbara miała obawy, czy sprosta zadaniu jakie przed nią stoi. Obawy okazały się jednak bezpodstawne. Poznała bowiem dużo fajnych dzieci i miała wiele ciekawych przygód. Książka ta napisana jest w formie pamiętnika i daje doskonałą okazję wczucia się ucznia w role nauczycielki. Uczy także szacunku zarówno do osób dorosłych, jaki i do osób chorych. Książka jest bardzo interesująca, pouczająca i nie nudna!  Zachęcamy do przeczytania zarówno każdego ucznia,  jak i osobę dorosłą.

"Jak zabić nastolatkę (w sobie)...?" - spotaknie DKK z klasy VI

Dnia 6 kwietnia 2017 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się kolejne spotkanie z członkami Dyskusyjnego Klubu Książki z klasy VI. Tematem dzisiejszej konwersacji była książka Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk pt. „Jak zabić nastolatkę (w sobie)…?”. Oto relacja klubowiczów:

 

Książka ta opowiada o kobiecie po czterdziestce, która buja w obłokach oraz myśli o napisaniu własnej opowieści. Przeszkadza jej jednak Grażyna (była kobieta jej męża. Podrywa ją Banderas,  ma z nim sny. Wcześniej jednak jej mąż podczas meczu siatkówki złamał nogę i zamiast do lekarza pojechali do weterynarza. Książka ta nie jest dla najmłodszych, żeby ją zrozumieć trzeba mieć przynajmniej 13-14 lat, ponieważ są w niej treści trudne, natomiast ma ona  ciekawe historie.

 

Uczestnicy DKK:

Maja Kołodziejek, Marta Malinowska, Daria Mrozik, Natalia Szczęsna, Aleksandra Szypowska oraz Hubert Mielczarek

Spotkanie klubowiczek z młodzieżowego DKK i książka Idy Pierelotkin "10 minut rowerem"

W słoneczny wtorek - 28 marca 2017 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich miało miejsce kolejne spotkanie gimnazjalistek z Dyskusyjnego Klubu Książki. Dziewczyny w pełnym, ośmioosobowym składzie z wielkim zapałem i determinacją analizowały książkę Idy Pierelotkin pt. „10 minut rowerem”. Poniżej przedstawiamy to, co napisały wspólnymi siłami:

 

Książka, którą przeczytałyśmy opowiada o przygodach miłosnych Karoliny Słomki- szesnastoletniej dziewczyny. Karolina próbuje wynaleźć sobie jakieś zajęcie, aby przestać myśleć o upalnym sierpniu…  Nadarza się okazja na wyjazd z miasta, więc dziewczyna od razu się zgadza i jedzie do swoich ciotek (Eryki i Felicji) do uroczej osady w Rzeszkach. Wszyscy jej znajomi pojechali na niezwykłe wymarzone wakacje, a jej chłopak wyjechał za granicę zarobić na jego upragniony komputer. U ciotek  jej się nie nudzi, codziennie jeździ rowerem na przejażdżki i poznaje tajemniczego podrywacza o okropnej reputacji. Czy Karolina zdoła oprzeć się jego urokowi? Koniecznie przeczytajcie!!!

W spotkaniu uczestniczyły: Julia Nikodemska, Maria Konecka, Natalia Piaseczna, Wiktoria Ruszczak, Julia Aninowska, Katarzyna Myszka, Kinga Mielczarek oraz Agnieszka Stasiak.

Ostatkowe spotkanie Klubowiczek z Dyskusyjnego Klubu Książki

W poniedziałkowe popołudnie -  27 lutego 2017 roku miało miejsce pierwsze w tym roku spotkanie DKK dorosłych. Ponieważ miało ono miejsce jeszcze w karnawale i miało charakter ostatkowy, dlatego odbyło się ono poza siedzibą biblioteki.  Podczas spotkania klubowiczki rozmawiały na temat książki Michela Bussiego pt. „Czarne nenufary”. Powieść pięknie opisuje normandzką miejscowość Giverny, w której żył i tworzył słynny malarz Claude Monet i namalował tam słynne, tytułowe nenufary. Wprawne pióro autora książki łączy klimat miasteczka z czasów Moneta z dużą dawką informacji z życia wielkiego malarza ze współcześnie toczącą się akcją powieści. Recenzowaną powieść można zaliczyć do kryminału, choć dominują w niej wątki miłosne, sekrety bohaterów, tajemnice, które ubarwiają treść. Wyrafinowany język i styl książki, wiele pięknych opisów, niezwykle nastrojowych fragmentów, doskonale pasujących do miejsca, w którym rozgrywa się akcja, nadają książce niezwykły klimat i sprawiają, że czyta się ją z niezwykłą przyjemnością. Niektórzy określają tą książkę nawet mianem „poetyckiego kryminału”. Zaskakujące zakończenie sprawia, iż warto tę książkę przeczytać do samego końca!

DKK najmłodszych członków oraz analiza książki Barbary Ciwoniuk pt. "Ania"

W środowe popołudnie 22 lutego bieżącego roku odbyło się spotkanie najmłodszych członków DKK. Omawiali oni książkę Barbary Ciwoniuk pt. „Ania”. Powieść ta znalazła się wśród dziesięciu książek wyróżnionych nominacją do nagrody „Książką Roku", przyznawanej przez Polską Sekcję IBBY. Poniżej przedstawiamy relację naszych klubowiczów:

W ostatnim miesiącu czytaliśmy książkę pod tytułem „Ania”. Napisała ją Barbara Ciwoniuk. Ta książka opowiada o 13-letniej Ani i jej kłopotach. Przeżyła bardzo ciekawe przygody, które mamy nadzieje, że was również zaciekawią. Wspaniale się nam ją czytało. Utwór dedykowany jest dla dzieci i młodzieży, zachęcamy do jej przeczytania. Podobną książką z tego gatunku jest „ Kroplówka z marzeniami”.

Młodzieżowe DKK i książka Barbary Kosmowskiej "Samotni.pl"

We wtorek - 21 lutego 2017 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się spotkanie młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki. Klubowiczki analizowały książkę pt. „Samotni.pl” Barbary Kosmowskiej, laureatki wielu prestiżowych nagród literackich. Autorka ukazała czytelnikowi, w jaki sposób samotność, nawet ta w tłumie wpływa na życie, co okazuje się ogromnym problemem wśród społeczeństwa. Napisana jest lekkim, prostym językiem, co od razu przykuwa uwagę czytelnika i zachęca do czytania. Fabuła „Samotnych.pl” to problemy młodych ludzi z gimnazjum i liceum widziane oczami ich samych oraz młodej nauczycielki. Uczestniczki spotkania zgodnie stwierdziły, że książka ta bardzo im się podobała i godna jest polecenia wszystkim tym, którzy chcą odpocząć od „wielkiej literatury”.

Spotkanie DKK grupy z klasy VI i książka M. Wójcika "Tylko Matylda"

W środę - 16.02.2017 roku odbyło się spotkanie DKK grupy z klasy VI. Tym razem młodzi klubowicze dyskutowali na temat książki Mikołaja Wójcika pt. „Tylko Matylda”. Autor ukazał tutaj swoje ciekawe spojrzenie, na relację ojca z córką. Przyglądając się konwersacji, jaką prowadzili uczestnicy spotkania, można było śmiało stwierdzić, że ta książka zdecydowanie przypadła im do gustu. Oto ich wrażenia:

Książka Mikołaja Wójcika opowiada o dziewczynie, która zwie się Matylda. Jej rodzice są rozwiedzeni, ojciec prowadzi tygodnik „Szmaciak”, natomiast matka nie mogła znaleźć pracy i znalazła partnera, który miał kontrakt z jej byłym mężem. Matylda miała chytry plan wobec swojego ojca i jego szofera. Plan ten dotyczył wycieczki w góry, potem nad morze, następnie do Piły. Bohaterka wystąpiła wraz ze swoim ojcem i jego szoferem w teleturnieju. Nagroda była obfita, ponieważ do wygrania było aż 10 tyś zł. Po tym incydencie wrócili do Warszawy, ponieważ Matylda miała operacje serca.

Książka bardzo nam się podobała, gdyż była pełna przygód oraz okazała się bardzo interesująca.  Polecamy ją wszystkim miłośnikom książek!

"Gang różowych kapeluszy"

20 grudnia 2016 r. miało miejsce spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Uczestniczki dyskutowały na temat książki Anny Szczęsnej pt. „Gang różowych kapeluszy”. Autorka w swojej książce przedstawia historie czterech niezwykłych kobiet wkraczających w jesień życia. Każda z nich ma własne doświadczenia i przeżycia. Jest to opowieść o szczerej i wartościowej przyjaźni napisana z ogromnym poczuciem humoru. Książka godna polecenia dla tych, którzy mają ochotę na lekką, pełną humoru i emocji powieść.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi