Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Życie jest piękne -Spotkanie DKK gimnazjalistek

Dnia 29 października br. w Gminnej bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się kolejne spotkanie członków DKK. Oto relacja:
Na spotkaniu DKK w dniu 29.10.2018 r. dyskutowałyśmy na temat książki pod tytułem „Życie jest piękne” napisanej przez studentkę psychologii Natalię Murawską. Głównymi bohaterkami tej książki są Cornelia (Nel) i Natalie (Nat), które mają po siedemnaście lat i przeżywają trudny okres. Książka zaczyna się od tego, że poznajemy Nel czekającą w poczekalni szpitala na wyniki badań. Gdy lekarz wywołuje jej imie poczuła pewien niepokój. Okazało się, że zachorowała na białaczkę. Od tej chwili wszystko się zmieniło, zaczęła unikać nawet swojej najlepszej przyjaciółki, ponieważ nie wiedziała jak ma jej to powiedzieć. Przyjaciółka jednak nie odpuszczała i postanowiła odwiedzić ją wchodząc  do jej pokoju jak zawsze - przez okno. Wtedy Nel opowiedziała wszystko Nat. a ta postanowiła wspierać  przyjaciółkę. Gdy zaczyna się chemioterapia Nel czuje się bardzo źle. Leki nie działają, lekarze dają jej jeszcze silniejsze leki, przez które wypadają jej włosy. Wsparcie przyjaciółki okazuje się bezcenne.

Natomiast ojciec Nat porzucił ją i jej matkę, przez co matka stała się alkoholiczką, a ona zaszła w niechcianą ciążę. Lecz w jej życiu pojawiły się też piękne rzeczy. Jedną z nich była przyjaciólka Cornelia, a drugą przystojny chłopak poznany w barze, o imieniu Nash, który zmienił jej życie na lepsze, zaakceptował jej córeczkę i zaopiekował się nimi.  Wkrótce też urodził im się chłopczyk.

W tym samym czasie Cornelia poznała w szpitalu niebieskookiego Luka, któremu oddała swoje serce. Sprawiał on, że pomimo choroby każdy jej dzień był piękny. Cornelia wygrała walkę z białaczką i urodziła Lukowi chłopczyka, a kolejne dziecko było w drodze. Książka jest pełna emocji. Jest w niej radość, żal, rozpacz, miłość. Ta książka pokazuje nam, że w każdym momencie życia watro się cieszyć i czerpać z niego to, co najpiękniejsze, bo nic nie jest dane na zawsze.

DKK kl. VI i książka "Znowu kręcisz, Zuźka!"

Dnia 26 października br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się spotkanie DKK klasy VI. Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki omawiali utwór Doroty Suwalskiej pt. „Znowu kręcisz, Zuźka!”. Oto relacja klubowiczów:

Książkę pt. „Znowu kręcisz Zuźka” napisała Dorota Suwalska. Przedstawia ona historię Zuzi z Brzezin, która marzyła, by naprzeciwko jej domu zamieszkało dziecko w jej wieku. Marzenie to spełniło się, bowiem po wielu latach oczekiwań nową sąsiadką Zuzanny została Marta, z którą główna bohaterka nawiązała pozytywną relację.
Książka napisana jest prostym językiem, z dużą dawką humoru, dzięki czemu czyta się ją przyjemnie i błyskawicznie. Polecamy ją każdemu!  Dobra zabawa gwarantowana!

"Kłopotnik Pauli" kolejną książką omawianą przez członków DKK z klasy VII

Dnia 23 października br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się spotkanie DKK klasy VII. Członkowie klubu rozmawiali na temat książki Urlike Kuckero pt. „Kłopotnik Pauli”. Poniżej przedstawiamy refleksje płynące z dyskusji:

Urlike Kuckero w swojej książce porusza temat, o którym dość często słyszymy – temat przemocy. Zagłębiając się w lekturze dowiadujemy się, że główna bohaterka – Paula ma problemy w szkole. Jest obiektem drwin i ataków ze strony koleżanek. Trzynastolatka wstydzi się swoich problemów i nie ma odwagi opowiedzieć o tym swojemu chłopakowi. Jest całkiem bezradna i samotna, gdyż w tak trudnym dla niej czasie jej najlepsza przyjaciółka ląduje w szpitalu ze złamaną nogą, natomiast druga z przyjaciółek – Maxie na rok opuszcza rodzinny kraj, wyjeżdżając do Stanów Zjednoczonych.

Naszym zdaniem książka ta przeznaczona jest głównie dla dziewczyn, ponieważ są tam opisane sytuacje, które chłopcy mogą nie do końca zrozumieć.

DKK gimnazjalistek i książka "Wymyśliłam Cię"

Dnia 1 października br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich miało miejsce pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie klubowiczek DKK. Pomimo niewielkiej frekwencji członkinie dyskutowały na temat książki pt. „Wymyśliłam Cię”, którą napisała Francesca Zappia. Poniżej przedstawiamy refleksje oraz odczucia klubowiczek:

  Książka opowiada o losach chorej na schizofrenię Alex.
Dziewczyna ma problemy z odróżnieniem, co jest rzeczywistością, a co nie dzieje się naprawdę. Pomaga jej w tym aparat fotograficzny, który zawsze nosi przy sobie. Całkiem nieźle jej idzie: poznaje nowych znajomych, chodzi na imprezy i… zakochuje się. Tylko co z tego jest prawdą?
Książka bardzo nam się podobała, chociaż fabuła sama w sobie nie jest łatwa. Czytając ją utożsamiałyśmy się z główną bohaterką. Dzięki tej lekturze zrozumiałyśmy, jak ciężko jest osobie, która boryka się z chorobą. Książkę szczerze polecamy wszystkim czytelnikom!

Wakacyjne spotkanie DKK dorosłych

We wtorek - 21 sierpnia 2018 r. miało miejsce spotkanie DKK dorosłych działającym przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich. Tym razem było to aktywne spotkanie. W piękne, słoneczne popołudnie sprzed siedziby biblioteki w Świnicach W. klubowiczki wyruszyły na rajd rowerowy. Pokonując malowniczą trasę wiodącą przez Wyganów, Podgórze, Grodzisko i Strachów dotarły do miejsca docelowego, czyli placówki filialnej biblioteki w Piaskach. Tam czekały kiełbaski
z grilla oraz pyszny deser. Po godzinnym relaksie i podsumowaniu półrocznej pracy wyruszyły w drogę powrotną.

DKK dorosłych i książka "Okrążyć słońce"

26 czerwca b.r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich miało miejsce spotkanie DKK dorosłych. Tematem spotkania była książka Pauli McLain „ Okrążyć słońce’. Książka oparta na faktach. Opisuje barwne życie pionierki lotnictwa, buntowniczki, skandalistki, trenerki koni Beryl Markham. Treścią i klimatem nawiązuje do słynnego „Pożegnania z Afryką” Karen Blixen. Poruszająca opowieść o bezgranicznej wolności i pasji. To kolejna, po „Paryskiej żonie” znakomita książka tej amerykańskiej pisarki i poetki, uwielbianej przez krytyków i czytelników za niezwykły styl w budowaniu wielowymiarowych portretów niezwykłych kobiet.

Spotkanie DKK klasy V i VI

Dnia 29 maja br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się spotkanie DKK klasy V i VI. Omawianą książką była „Pozłacana rybka” Barbary Kosmowskiej. Oto relacja klubowiczów:

 Książka Barbary Kosmowskiej pt.,,Pozłacana rybka” opowiada o  nastoletniej Alicji, która zmaga się z nietypowymi problemami. Rozwód rodziców i choroba młodszego przyrodniego brata spowodowały, że bohaterka musiała w krótkim czasie dorosnąć.

Naszym zdaniem książka jest bardzo ciekawa, ponieważ opowiada o życiu z którym zmaga się większość nastolatków .

DKK gimnazjalistek i książka "Jest O.K.!" Ireny Landau

    Dnia 22 maja br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie DKK gimnazjalistek. Omawianym utworem była książka Ireny Landau pt. „Jest O.K.!”. Oto relacja klubowiczek: 

Na dzisiejszym spotkaniu dzieliłyśmy się wrażeniami po przeczytanej książce pt.,,Jest O.K.!” Napisana jest w formie pamiętnika młodej nauczycielki - Barbary Nowaczyk. Kobieta stara się poznać swoich nowych wychowanków. Niektóre dzieci mają problemy  i niekoniecznie chcą się nimi podzielić ze swoją wychowawczynią, która za wszelką cenę chce im pomóc, choć sama ma problemy w domu związane z chorobą swojego syna. Chłopiec cierpi na zespół Downa i jest bardzo samotny, dlatego pani Basia chciałaby go zapoznać ze swoimi wychowankami, lecz boi się ich reakcji na jego widok. Jednak wbrew jej obawom, dzieci zaakceptowały chłopca, nie dokuczały mu i nie poruszały tematu jego choroby.

                Książka jest bardzo przejmująca, a zarazem bardzo interesująca. Pozwala nam lepiej poznać i zrozumieć problemy z jakimi muszą się borykać osoby wychowujące dzieci niepełnosprawne lub w pewnym stopniu upośledzone.

W spotkaniu wzięły udział: Kinga Mielczarek, Agnieszka Stasiak, Joanna Michalska, Julia Nikodemska, Maria Konecka, Katarzyna Myszka, Wiktoria Ruszczak

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki gimnazjalistek

,,Znowu kręcisz, Zuźka”

Dnia 27 marca b.r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki gimnazjalistek. Oto relacja klubowiczek:

Ta jakże ciekawa książka opowiada o przygodach dziewczynki Zuzi. Bohaterka chodzi do trzeciej klasy i mieszka w Brzezinie. Początkowo nie przeszkadzała jej wyprowadzka rodziców z miasta na wieś. Dzięki przeprowadzce na ul. Leśną 8 zyskali przecież więcej przestrzeni dla całej rodziny i zwierząt. Zuźka potrzebowała jednak prawdziwej przyjaciółki z okolicy.

Przy ul. Leśnej 8 poza Zuźką i jej bratem nie ma żadnych dzieci, jednak pewnego dnia do sąsiedztwa wprowadza się Marta z rodziną. Zuźka jest zachwycona, bo wygląda na to, że ma z Martą wiele wspólnego – obie lubią grać w piłkę nożną, wspinać się na drzewa, a przede wszystkim uwielbiają zwierzęta. Co będzie dalej?? Okaże się jak przeczytasz! Nasz zespół DKK bardzo poleca tą książkę.

Uczestnicy spotkania: Maria Konecka, Julia Aninowska, Kinga Mielczarek, Wiktoria Ruszczak, Natalia  Piaseczna, Agnieszka Stasiak, Julia Nikodemska, Katarzyna Myszka.

Spotkanie DKK klasy V i VI i książka "Przecież Cię znam" Beaty Ostrowickiej

W czwartkowe popołudnie 22 marca b.r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki klasy V i VI. Poniżej przedstawiamy relację klubowiczów:

Książkę, którą ostatnio przeczytaliśmy napisała Beata Ostrowicka. Powieść nosi tytuł „Przecież Cię Znam”. Opowiada o życiu i problemach Laury – głównej bohaterki, która wciąż za czymś pędzi; chciałaby mieć „normalną” rodzinę, żyć bez problemów, ale niestety tak nie jest. Mimo nastoletniego wieku pomaga swojej siostrze, która samotnie wychowuje dziecko oraz starszej pani o imieniu Wanda, u której dorabia jej matka. Laura trzy razy w tygodniu udziela także korepetycji. Nastolatka tęskni za dawnymi czasami, nie może pogodzić się z nową miłością ojca, dlatego niechętnie się z nim spotyka. Na szczęście ma przyjaciół, na których zawsze może liczyć! Książka bardzo nam się podobała, ponieważ ukazuje sytuacje z życia codziennego, których może doświadczyć każdy z nas. Czytaliśmy ją z przyjemnością. Poruszyła także nasze serca.  Polecamy ją wszystkim naszym rówieśnikom.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi