Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

DKK klasy V-VI i książka Pawła Beręsewicza pt. Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek"

   Dnia 2 listopada 2017 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki klasy V i VI. Poniżej przedstawiamy relację omawianej lektury:

    Książka, którą w ostatnim czasie przeczytali nasi klubowicze nosi tytuł „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”. Jej autorem jest Paweł Beręsewicz - pisarz znany z powieści, opowiadań i wierszy dla dzieci.

     Główną bohaterką powieści jest tytułowa Kaśka Kwiatek, która jak się okazuje jest bardzo przebojową i błyskotliwą osobą, inną od pozostałych dziewczyn, co bardzo imponuje Jackowi – koledze z ławki. Całości dopełnia fakt, że niedawno przyjechała z Nowego Jorku, czym jeszcze bardziej oczarowała nowo poznanych kolegów. Mimo licznych porażek, misternie ułożony plan rozkochania w sobie tytułowej bohaterki kończy się powodzeniem.

     Zachęcamy wszystkich, głównie młodzież gimnazjalną do przeczytania tej ciekawej lektury.

DKK klasy VII i książka pt. "Znowu kręcisz, Zuźka"

     Dnia 24 października b.r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki klasy VII. Poniżej przedstawiamy relację klubowiczów:

    Książka pt. „Znowu kręcisz, Zuźka” Doroty Suwalskiej opowiada o dziewczynie o imieniu Zuzia. Mieszka w Brzezinie, wraz ze swoimi rodzicami przeprowadziła się tam z Warszawy. Chodzi do trzeciej klasy szkoły podstawowej. Mieszka na ulicy Leśnej 8, gdzie nie mieszkają żadne dzieci w jej wieku. Do momentu, gdy naprzeciwko ich domu przeprowadziła się Marta. Wraz z nią stworzyły klub superdetektywów. Pod koniec historii jej rodzice się kłócą oraz chcą wziąć rozwód, ale wszystko szczęśliwie się kończy.

     Książka nie bardzo przypadła nam do gustu, ponieważ ma za dużo opisów sytuacji i miejsc. Naszym zdaniem jest ona dla młodszych odbiorców.

Uczestnicy DKK: Maja Kołodziejek, Julia Krawczyk, Marta Malinowska, Hubert Mielczarek, Daria Mrozik,  Natalia Szczęsna, Aleksandra Szypowska

DKK młodzieży i książka "Tylko Matylda"

Dnia 9 października b.r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się pierwsze w nowym roku szkolnym spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki gimnazjalistek. Omawianą książką była powieść autorstwa Mikołaja Wójcika pt. „Tylko Matylda”. Poniżej relacja naszych klubowiczek:

Na dzisiejszym spotkaniu DKK została przez nas omówiona książka „Tylko Matylda” Mikołaja Wójcika. Na wszystkich czytelniczkach wywarła pozytywne wrażenie. Książka jest ujmująca i pełna wiary, polecamy ją nie tylko młodzieży, ale także i dorosłym. Akcja rozgrywała się w Warszawie Powieść opowiadała o życiu dziewczyny takiej, jak my. Tłem tej historii jest relacja ojciec-córka.

   Bardzo spodobała nam się ta książka, serdecznie ją polecamy osobom, które lubią książki o prawdziwym życiu.

W spotkaniu wzięły udział: Kinga Mielczarek, Wiktoria Ruszczak, Agnieszka Stasiak, Julia Nikodemska, Julia Aninowska,  Natalia Piaseczna, Katarzyna Myszka, Maria Konecka.

DKK dorosłych i książka "Cienie na księżycu"

W poniedziałkowe popołudnie – 19 czerwca 2017 r. w Gminnej  Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się spotkanie DKK dla dorosłych. Zaplanowana na to spotkanie lektura - „Cienie na księżycu” autorstwa Zoe Mariott omawiana była w przestrzeni publicznej. Po tradycyjnej herbatce w siedzibie biblioteki Klubowiczki przeszły do urokliwych altanek w centrum miejscowości znajdujących się pod kwitnąca właśnie lipą, by tam kontynuować dyskusję nad wyżej wymienioną książką.  Główną bohaterką powieści jest Suzume, kilkunastoletnia dziewczyna, której życie pewnego dnia ulega całkowitej zmianie. Jest świadkiem morderstwa ojca uznano za zdrajcę. Dziewczyna ledwo uchodzi z życiem podczas obławy. Cudem, udaje jej się uciec. Później dowiaduje się, że do śmierci jej ojca przyczynił się jej ojczym. Przepełnia ją żądza pomszczenia śmierci ukochanego taty. Na swojej drodze spotyka niezwykłych ludzi, poznaje życie z tej ciemniejszej strony, a przede wszystkim odkrywa czym jest miłość. Książka ta ujmuje za serce czytelnika tak bardzo i zostaje w pamięci na długo.

Spotkanie najmłodszych członków Dyskusyjnego Klubu Książki

Dnia 20.06.2017 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie najmłodszego Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiana była książka Mikołaja Wójcika pt. „Tylko Matylda”. Bohaterami tej psychologiczno-obyczajowej powieści są: Hieronim Czarnota, redaktor naczelny brukowego pisma „Szmaciak”, w którego życiu jest czas wyłącznie na pracę oraz  jego 14-letnia córka Matylda, wesoła, inteligentna nastolatka, która postanawia zmienić poukładane życie ojca, obudzić w nim uśpione ojcowskie uczucia. Rzecz dzieje się w Warszawie i mówi o relacji ojciec-córka. To coś bardzo rzadkiego w literaturze, tym bardziej, że opowiada o niej sam ojciec.  Książka ta emanuje bardzo pozytywną energią. Jest ciepła i pełna wiary w to, że w ludziach tkwią pokłady dobra. Książka ta zmusza czytelnika do zastanowienia się co jest w życiu najważniejsze. Ta książka zdecydowanie jest warta przeczytania!

Spotkanie z klubowiczami z klasy VI i książka Barbary Ciwoniuk pt. "Ania"

W środę 14 czerwca br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie najmłodszych członków DKK. Omawiali oni książkę Barbary Ciwoniuk pt. „Ania”. Poniżej z przyjemnością przedstawiamy relację naszych klubowiczów:

Książka pt.”Ania” autorstwa Barbary Ciwoniuk to opowieść o 13 letniej dziewczynie. W jej zawsze poukładanym życiu, nagle spotkała się z pewnymi problemami związanymi z jej dziadkiem. Okazuje się, że dziadek był samotny i potrzebował opieki i towarzystwa. Mama dziewczyny postanawia zaopiekować się swoim ojcem. Również kłopoty ma brat Ani, Daniel. Chłopak we wczesnym wieku zostaje ojcem. Rodzina Daniela pomaga mu się z tym oswoić . Ania ma oparcie w swoim przyjacielu - Igorze. Książka bardzo nam się podobała, ponieważ pokazuje problemy z jakim mogą zmagać się młodzi ludzie. Bardzo polecamy ten tytuł.

 

Uczestnicy DKK:

Maja Kołodziejek

Marta Malinowska

Hubert Mielczarek

Daria Mrozik

Natalia Szczęsna 

Spotkanie klubowiczów z gimnazjum i książka pt. "Betonowy ogród"

Dnia 13.06 b.r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie DKK gimnazjalistek. Omówiona została książka „Betonowy ogród”,a poniżej przedstawiamy relacje klubowiczek:

 

     Powieść opisuje losy pewnej rodziny, która zamieszkuje ulicę, na której oprócz domu bohaterów pozostały tylko ruiny innych willi, dawno opuszczonych przez właścicieli. W oddali znajduje się osiedle wysokich bloków. Po śmierci ojca główny bohater pozostaje w domu ze schorowaną matką i rodzeństwem: Julią, Sue i Tomem. Pewnego dnia umiera również matka. Dzieci z obawy przed czekającym ich w tej sytuacji przeniesieniem do domu dziecka. Wywołuje to panikę wśród rodzeństwa, które ostatecznie postanawia pochować matkę w betonie, pozostałym z remontu. Dzieci próbują stworzyć namiastkę normalnej rodziny, jednak niedojrzałość i brak kontroli dorosłych prowadzą do wielu nieodpowiedzialnych zachowań brzemiennych w skutki.
Książka, którą przeczytaliśmy bardzo nam się wszystkim podobała, ponieważ opowiada o etapie dorastania, w którym teraz się znajdujemy.

Autorkami recenzji są:

Agnieszka Stasiak

Natalia Piaseczna

Maria Konecka

Julia Nikodemska

Katarzyna Myszka

Julia Aninowska

Joanna Michalska

Wiktoria Ruszczak

DKK najmłodszych i książka Ireny Landau pt. "Jest OK!"

W środę – 19 kwietnia bieżącego roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się kolejne spotkanie z najmłodszymi klubowiczami DKK oraz omówiona została  książka Ireny Landau pt. „Jest OK!”. Oto relacja członków klubu:

Książkę pod tytułem: „Jest O.K.!”, którą omawialiśmy na dzisiejszym spotkaniu napisała Irena Landau. Opowiada ona o życiu młodej nauczycielki - Barbary Nowaczyk, która ma 30 lat, jej mąż ma na imię Antoni, a  jej sześcioletni syn, który urodził się z chorobą „Downa’’ ma na imię Ignaś. Rozpoczynając pracę w szkole pani Barbara miała obawy, czy sprosta zadaniu jakie przed nią stoi. Obawy okazały się jednak bezpodstawne. Poznała bowiem dużo fajnych dzieci i miała wiele ciekawych przygód. Książka ta napisana jest w formie pamiętnika i daje doskonałą okazję wczucia się ucznia w role nauczycielki. Uczy także szacunku zarówno do osób dorosłych, jaki i do osób chorych. Książka jest bardzo interesująca, pouczająca i nie nudna!  Zachęcamy do przeczytania zarówno każdego ucznia,  jak i osobę dorosłą.

"Jak zabić nastolatkę (w sobie)...?" - spotaknie DKK z klasy VI

Dnia 6 kwietnia 2017 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się kolejne spotkanie z członkami Dyskusyjnego Klubu Książki z klasy VI. Tematem dzisiejszej konwersacji była książka Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk pt. „Jak zabić nastolatkę (w sobie)…?”. Oto relacja klubowiczów:

 

Książka ta opowiada o kobiecie po czterdziestce, która buja w obłokach oraz myśli o napisaniu własnej opowieści. Przeszkadza jej jednak Grażyna (była kobieta jej męża. Podrywa ją Banderas,  ma z nim sny. Wcześniej jednak jej mąż podczas meczu siatkówki złamał nogę i zamiast do lekarza pojechali do weterynarza. Książka ta nie jest dla najmłodszych, żeby ją zrozumieć trzeba mieć przynajmniej 13-14 lat, ponieważ są w niej treści trudne, natomiast ma ona  ciekawe historie.

 

Uczestnicy DKK:

Maja Kołodziejek, Marta Malinowska, Daria Mrozik, Natalia Szczęsna, Aleksandra Szypowska oraz Hubert Mielczarek

Spotkanie klubowiczek z młodzieżowego DKK i książka Idy Pierelotkin "10 minut rowerem"

W słoneczny wtorek - 28 marca 2017 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich miało miejsce kolejne spotkanie gimnazjalistek z Dyskusyjnego Klubu Książki. Dziewczyny w pełnym, ośmioosobowym składzie z wielkim zapałem i determinacją analizowały książkę Idy Pierelotkin pt. „10 minut rowerem”. Poniżej przedstawiamy to, co napisały wspólnymi siłami:

 

Książka, którą przeczytałyśmy opowiada o przygodach miłosnych Karoliny Słomki- szesnastoletniej dziewczyny. Karolina próbuje wynaleźć sobie jakieś zajęcie, aby przestać myśleć o upalnym sierpniu…  Nadarza się okazja na wyjazd z miasta, więc dziewczyna od razu się zgadza i jedzie do swoich ciotek (Eryki i Felicji) do uroczej osady w Rzeszkach. Wszyscy jej znajomi pojechali na niezwykłe wymarzone wakacje, a jej chłopak wyjechał za granicę zarobić na jego upragniony komputer. U ciotek  jej się nie nudzi, codziennie jeździ rowerem na przejażdżki i poznaje tajemniczego podrywacza o okropnej reputacji. Czy Karolina zdoła oprzeć się jego urokowi? Koniecznie przeczytajcie!!!

W spotkaniu uczestniczyły: Julia Nikodemska, Maria Konecka, Natalia Piaseczna, Wiktoria Ruszczak, Julia Aninowska, Katarzyna Myszka, Kinga Mielczarek oraz Agnieszka Stasiak.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi