Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Książka - Przecież Cię znam i DKK gimnazjalistek

W dniu 19 marca 2019r w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki – Gimnazjum. Na spotkaniu omawiana była książka pt.: Przecież Cię znam” napisana przez Beatę Ostrowicką. Książka ta opowiada o normalnej kochającej się rodzinie. Beztroska codzienność i idealny chłopak. Laura chciałaby to powiedzieć o swoim życiu, lecz nie może… Musi pomóc Monice, która bardzo wcześnie zaszła w ciążę  i samotnie wychowuje dziecko. Pomaga również Pani Wandzie – staruszce,  u której dorabia sobie matka. Laura do tego wszystkiego udziela korepetycji… Książka ta ma coś w sobie. Jest naturalna, nie ma wydziwionych problemów, wymyślonych historii i wyidealizowanych bohaterów. Sprawia wrażenie, jakby autorka usiadła i napisała całą powieść za jednym zamachem. Bohaterowie są normalni i realni dzięki czemu autentyczni. Bardzo ich polubiłyśmy i żałujemy, że to koniec… i to akurat w takim momencie… Zdecydowanie polecamy ją czytelnikom.

DKK dorosłych świętuje Dzień Kobiet

Z okazji Dnia Kobiet spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych odbyło się w kawiarni Niebieskie Migdały w Łęczycy. Miało ono miejsce we wtorkowe popołudnie - 12.03.2019r. Panie nie tylko świętowały, ale także dyskutowały na temat książki autorstwa Nicoli Yoon : „Ponad Wszystko”. To powieść o młodej dziewczynie, która, jat twierdzi jej mama jest uczulona dosłownie na wszystko. Całe swoje dotychczasowe życie spędziła zamknięta w domu. Jedynymi osobami, które widuje, są jej mama i pielęgniarka. Ale pewnego dnia postanawia zmierzyć się ze światem zewnętrznym i wtedy mimo swoich spotyka ją wielka i romantyczna miłość. Czy podejmie największe ryzyko w swoim życiu? Zachęcamy do przeczytania książki. Książka została oceniona jako powieść lekka i przyjemna, ale jest ona też niezwykle wzruszająca i pouczająca, mogąca zafascynować czytelnika w każdym wieku.

Spotkanie DKK kl. VI i książka Ewy Nowak pt. "Koleżaneczki"

  Dnia 12.marca br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki kl.VI. Tego dnia klubowicze omawiali książkę Ewy Nowak pt. „Koleżaneczki”. Podczas spotkania uczestnicy wymieniali się wrażeniami z przeczytanej w/w książki. Oto relacja członków klubu:
Lektura ta opowiada o perypetiach trzech koleżanek: Iwy, Patki i Anki. Jedna z nich stwierdziła, że nie może się przyjaźnić z dwiema dziewczynami naraz, więc wymyśliła zadania, w których dwie pozostałe dziewczyny będą konkurowały o jej względy….. Książka ta bardzo nam się podobała i wiele nas nauczyła. Przede wszystkim, aby nie ulegać wpływom innych…O dalszych losach bohaterek dowiecie się więcej czytając książkę, którą gorąco polecamy wszystkim, zarówno młodszym jak i starszym. Powinniście ją przeczytać,  żeby dowiedzieć się więcej o prawdziwej, nieskazitelnej przyjaźni i zaufaniu.

DKK gimnazjalistek i książka pt. "Gdybym była czekoladą"

Dnia 5 lutego 2019 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się kolejne spotkanie DKK gimnazjalistek. Dziewczyny omawiały książkę „Gdybym była czekoladą” autorstwa Katarzyny Majgier. Oto, co napisały:

 

   Na dzisiejszym DKK omawiamy książkę pod tytułem „Gdybym była czekoladą”. Książka ta bardzo przykuła naszą uwagę. Katarzyna Majgier to autorka, która pisze książki głównie dla dzieci i młodzieży i świetnie sobie z tym radzi! Osobiście mamy wrażenie, że pani Majgier rozumie młodych ludzi i potrafi z nimi rozmawiać.

Książka opisuje problemy czterech nastolatek – Ania, Lilianna, Paula i Blondi. Dziewczyny wracają do szkoły po wakacjach i już pierwszego dnia czeka je ogromna niespodzianka. Wychowawczynią ich klasy zostaje zjawiskowa pani Wizgalska, której stylowe buciki i torebki robią na uczennicach piorunujące wrażenie. Dziewczyny zaczynają dociekać, kim ona tak naprawdę jest i skąd się wzięła w ich szkole. Co będzie dalej? Czy dziewczynki sprostają wymaganiom nowej nauczycielki? Dowiecie się gdy przeczytacie tę książkę. Gorąco do tego zachęcamy!!

Świąteczne spotkanie DKK gimnazjalistek

Dnia 19 grudnia 2018r. gimnazjalistki  z Dyskusyjnego Klubu Książki dyskutowały na temat książki  „Teatr Niewidzialnych Dzieci” autorstwa Marcina Szczygielskiego. Poniżej znajdują się refleksje oraz obiektywna opinia na temat przeczytanej lektury:

To historia dziesięcioletniego Michała z Domu Dziecka. Poznajemy realia bezdusznej instytucji ze wstrętną dyrektorką  i wychowawczynią, którym brak empatii. Na szczęście Michał ma ukochaną ciocię Jolę, która go rozumie oraz przyjaciela Kiwaczka, którym musi się opiekować. Dzięki nim jest w stanie to wszystko wytrzymać. Gdy pewnego dnia traci tych dwoje przechodzi załamanie, po którym trafia do specjalnej placówki dla dzieci po traumatycznych przejściach. Tam los łączy go ze zwariowaną na punkcie teatru czternastoletnią Agnieszką… a raczej Sylwią. Dzięki tej znajomości powstaje teatr – pełen prawdy, szczerości, poświęcenia i miłości do sztuki. Autor jako tło do tych wydarzeń wybrał PRL. To czasy bardzo bliskie rodzicom dzisiejszych nastolatków. Z reguły je pamiętają, wspominają z nostalgią jak przystało na wspomnienia z dzieciństwa. Aktualnie obserwujemy modę na PRL, na ówczesny design, seriale z tamtych lat… ale dzisiejsze dziecko często wyobraża sobie tamte lata w bardzo żywych kolorach, jako coś śmiesznego, ładnego, przez pryzmat komedii Barei, a to przecież nie do końca tak było. Polecamy tę książkę każdemu, gdyż jest bardzo ciekawa, a przede wszystkim wartościowa!

Świąteczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych

18 grudnia br. w przedświątecznej atmosferze członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych  dyskutowały na temat książki polecanej przez jedną z klubowiczek: „Kod Biblii” Michaela Drosnina. Książka ta jest dziennikarskim zapisem odkryć dokonanych przez grupę matematyków i kryptologów, które pozwalają przypuszczać, że w tekście Biblii są zakodowane informacje dotyczące naszej teraźniejszości, a nawet przyszłości. Niebawem książka ta pojawi się w księgozbiorze naszej biblioteki, zatem będziemy mogli przekonać się sami, jak daleko posunęli się owi naukowcy w swoich poszukiwaniach i ile wspólnego ma to z teologią.

DKK klasy VIII i książka pt. "Koleżaneczki" autorstwa Ewy Nowak

Dnia 11 grudnia br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki klasy VII. Poniżej przedstawiamy relację i odczucia uczestników po przeczytaniu danej książki:

Jak i u chłopaków i dziewczyn podczas okresu dojrzewania, ma się dziwne pragnienia i marzenia nie z tej ziemi. Pewnie każdy miał marzenie, aby zostać niewidzialnym lub podobne… W książce autorstwa Pani Ewy główna bohaterka Iwa doznaje zaszczytu zostania niewidzialną. Dostała taką szansę poprzez wypowiedzenie życzenia, gdy Iwa widziała mały  płonący węgielek (spadającą gwiazdę). Zdolność ta pozwoliła zobaczyć ludzi z najbliższego otoczenia takimi, jakimi są naprawdę, bez masek, które noszą zazwyczaj, aby ukryć swoją prawdziwą twarz, dzięki czemu przysporzyła sobie mnóstwo problemów, z którymi musiała sobie w większości poradzić sama. W takich sytuacjach potrzebni są prawdziwi przyjaciele którzy nie stawiają ultimatum.

I to właśnie przyjaźń jest głównym wątkiem, bez niej człowiek nie dałby sam rady…

Życie jest piękne -Spotkanie DKK gimnazjalistek

Dnia 29 października br. w Gminnej bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się kolejne spotkanie członków DKK. Oto relacja:
Na spotkaniu DKK w dniu 29.10.2018 r. dyskutowałyśmy na temat książki pod tytułem „Życie jest piękne” napisanej przez studentkę psychologii Natalię Murawską. Głównymi bohaterkami tej książki są Cornelia (Nel) i Natalie (Nat), które mają po siedemnaście lat i przeżywają trudny okres. Książka zaczyna się od tego, że poznajemy Nel czekającą w poczekalni szpitala na wyniki badań. Gdy lekarz wywołuje jej imie poczuła pewien niepokój. Okazało się, że zachorowała na białaczkę. Od tej chwili wszystko się zmieniło, zaczęła unikać nawet swojej najlepszej przyjaciółki, ponieważ nie wiedziała jak ma jej to powiedzieć. Przyjaciółka jednak nie odpuszczała i postanowiła odwiedzić ją wchodząc  do jej pokoju jak zawsze - przez okno. Wtedy Nel opowiedziała wszystko Nat. a ta postanowiła wspierać  przyjaciółkę. Gdy zaczyna się chemioterapia Nel czuje się bardzo źle. Leki nie działają, lekarze dają jej jeszcze silniejsze leki, przez które wypadają jej włosy. Wsparcie przyjaciółki okazuje się bezcenne.

Natomiast ojciec Nat porzucił ją i jej matkę, przez co matka stała się alkoholiczką, a ona zaszła w niechcianą ciążę. Lecz w jej życiu pojawiły się też piękne rzeczy. Jedną z nich była przyjaciólka Cornelia, a drugą przystojny chłopak poznany w barze, o imieniu Nash, który zmienił jej życie na lepsze, zaakceptował jej córeczkę i zaopiekował się nimi.  Wkrótce też urodził im się chłopczyk.

W tym samym czasie Cornelia poznała w szpitalu niebieskookiego Luka, któremu oddała swoje serce. Sprawiał on, że pomimo choroby każdy jej dzień był piękny. Cornelia wygrała walkę z białaczką i urodziła Lukowi chłopczyka, a kolejne dziecko było w drodze. Książka jest pełna emocji. Jest w niej radość, żal, rozpacz, miłość. Ta książka pokazuje nam, że w każdym momencie życia watro się cieszyć i czerpać z niego to, co najpiękniejsze, bo nic nie jest dane na zawsze.

DKK kl. VI i książka "Znowu kręcisz, Zuźka!"

Dnia 26 października br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się spotkanie DKK klasy VI. Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki omawiali utwór Doroty Suwalskiej pt. „Znowu kręcisz, Zuźka!”. Oto relacja klubowiczów:

Książkę pt. „Znowu kręcisz Zuźka” napisała Dorota Suwalska. Przedstawia ona historię Zuzi z Brzezin, która marzyła, by naprzeciwko jej domu zamieszkało dziecko w jej wieku. Marzenie to spełniło się, bowiem po wielu latach oczekiwań nową sąsiadką Zuzanny została Marta, z którą główna bohaterka nawiązała pozytywną relację.
Książka napisana jest prostym językiem, z dużą dawką humoru, dzięki czemu czyta się ją przyjemnie i błyskawicznie. Polecamy ją każdemu!  Dobra zabawa gwarantowana!

"Kłopotnik Pauli" kolejną książką omawianą przez członków DKK z klasy VII

Dnia 23 października br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się spotkanie DKK klasy VII. Członkowie klubu rozmawiali na temat książki Urlike Kuckero pt. „Kłopotnik Pauli”. Poniżej przedstawiamy refleksje płynące z dyskusji:

Urlike Kuckero w swojej książce porusza temat, o którym dość często słyszymy – temat przemocy. Zagłębiając się w lekturze dowiadujemy się, że główna bohaterka – Paula ma problemy w szkole. Jest obiektem drwin i ataków ze strony koleżanek. Trzynastolatka wstydzi się swoich problemów i nie ma odwagi opowiedzieć o tym swojemu chłopakowi. Jest całkiem bezradna i samotna, gdyż w tak trudnym dla niej czasie jej najlepsza przyjaciółka ląduje w szpitalu ze złamaną nogą, natomiast druga z przyjaciółek – Maxie na rok opuszcza rodzinny kraj, wyjeżdżając do Stanów Zjednoczonych.

Naszym zdaniem książka ta przeznaczona jest głównie dla dziewczyn, ponieważ są tam opisane sytuacje, które chłopcy mogą nie do końca zrozumieć.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi