Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki gimnazjalistek

,,Znowu kręcisz, Zuźka”

Dnia 27 marca b.r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki gimnazjalistek. Oto relacja klubowiczek:

Ta jakże ciekawa książka opowiada o przygodach dziewczynki Zuzi. Bohaterka chodzi do trzeciej klasy i mieszka w Brzezinie. Początkowo nie przeszkadzała jej wyprowadzka rodziców z miasta na wieś. Dzięki przeprowadzce na ul. Leśną 8 zyskali przecież więcej przestrzeni dla całej rodziny i zwierząt. Zuźka potrzebowała jednak prawdziwej przyjaciółki z okolicy.

Przy ul. Leśnej 8 poza Zuźką i jej bratem nie ma żadnych dzieci, jednak pewnego dnia do sąsiedztwa wprowadza się Marta z rodziną. Zuźka jest zachwycona, bo wygląda na to, że ma z Martą wiele wspólnego – obie lubią grać w piłkę nożną, wspinać się na drzewa, a przede wszystkim uwielbiają zwierzęta. Co będzie dalej?? Okaże się jak przeczytasz! Nasz zespół DKK bardzo poleca tą książkę.

Uczestnicy spotkania: Maria Konecka, Julia Aninowska, Kinga Mielczarek, Wiktoria Ruszczak, Natalia  Piaseczna, Agnieszka Stasiak, Julia Nikodemska, Katarzyna Myszka.

Spotkanie DKK klasy V i VI i książka "Przecież Cię znam" Beaty Ostrowickiej

W czwartkowe popołudnie 22 marca b.r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki klasy V i VI. Poniżej przedstawiamy relację klubowiczów:

Książkę, którą ostatnio przeczytaliśmy napisała Beata Ostrowicka. Powieść nosi tytuł „Przecież Cię Znam”. Opowiada o życiu i problemach Laury – głównej bohaterki, która wciąż za czymś pędzi; chciałaby mieć „normalną” rodzinę, żyć bez problemów, ale niestety tak nie jest. Mimo nastoletniego wieku pomaga swojej siostrze, która samotnie wychowuje dziecko oraz starszej pani o imieniu Wanda, u której dorabia jej matka. Laura trzy razy w tygodniu udziela także korepetycji. Nastolatka tęskni za dawnymi czasami, nie może pogodzić się z nową miłością ojca, dlatego niechętnie się z nim spotyka. Na szczęście ma przyjaciół, na których zawsze może liczyć! Książka bardzo nam się podobała, ponieważ ukazuje sytuacje z życia codziennego, których może doświadczyć każdy z nas. Czytaliśmy ją z przyjemnością. Poruszyła także nasze serca.  Polecamy ją wszystkim naszym rówieśnikom.

DKK dorosłych i książka "Jak zabić nastolatkę (w sobie)?..."

Dnia 20 marca b.r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dorosłych. Tym razem klubowiczki recenzowały książkę „Jak zabić nastolatkę (w sobie)?...” Małgorzaty Gutowskiej – Adamczyk. Oto relacja: „Jak zabić nastolatkę (w sobie)?...” autorstwa Małgorzaty Gutowskiej – Adamczyk to historia 40-letniej kobiety, żony, matki,  która ma świadomość mijających nieubłaganie  lat i chce zmienić coś w swoim dotychczasowym życiu, a jednocześnie, w głębi duszy czuje się nastolatką, która marzy o „przystojnym Banderasie”. Cały czas spogląda krytycznie na siebie poszukuje pozytywnych stron życia, aby przyjmować je ze szczerym optymizmem. Autorka z pewnością chciała uświadomić czytelnikowi,  że dorosłość może być równie piękna jak i młodość, ale koniecznie trzeba wiedzieć, gdzie są granice dla każdego wieku oraz jak się zachować w sytuacjach wymagających „dorosłych” decyzji. Książka napisana w bardzo lekki i humorystyczny sposób.

DKK klasy VII i książka "Betonowy ogród"

Dnia 20 marca b.r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich miało miejsce spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki klasy VII. Omawianą książką był „Betonowy ogród”, którego autorem jest Ian McEwan. Oto relacja członków klubu:

 

„Betonowy ogród’’ to książka bardzo mroczna, a zarazem ekscytująca. Autor powieści w dość szokujący sposób opisuje sytuację czwórki rodzeństwa, która musi za wszelką cenę podjąć samodzielne życie po śmierci swoich rodziców. Historia opisana jest z punktu widzenia jednego z braci – piętnastoletniego Jacka. Zagłebiając się w dalszą lekturę obserwujemy przemianę dzieci, które z dnia na dzień muszą przystosować się do nowych warunków. Nie jest im łatwo pogodzić się z codziennością, mimo wszystko dobrze sobie radzą. Tytułowy „beton” może symbolizować bezpieczeństwo i ochronę – ojciec dzieci jeszcze za życia chciał stworzyć ogród, który byłby pewnego rodzaju odosobnieniem, odskocznią, miejscem, gdzie można by było choć na chwilę zapomnieć o problemach życia codziennego, natomiast Jacek chcąc uchronić siebie oraz pozostałe rodzeństwo przed ludźmi z zewnątrz, wykorzystał beton do zrobienia grobu dla swojej matki w piwnicy.

Oprócz kilku mrocznych opisów i wątku śmierci w powieści pojawia się także tematyka o charakterze erotycznym, ukazująca intymne relacje między rodzeństwem…
Książka McEwan’a nie do końca przypadła nam do gustu. Nie polecamy jej osobom wrażliwym!

Uczestnicy DKK: Natalia Szczęsna, Marta Malinowska, Maja Kołodziejek, Julia Krawczyk, Daria Mrozik, Aleksandra Szypowska.

Spotkanie DKK i książka „Nie idź tam człowieku! Santiago de Compostela”

Dnia 13 lutego b.r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Omawianą lekturą była książka autorstwa Andrzeja Kołaczkowskiego-Bochenek pt. „Nie idź tam człowieku! Santiago de Compostela”. Autor po 50 latach życia w ateizmie rusza w podróż najstarszym szlakiem pielgrzymkowym Europy, kierowany zapewne osobistymi powodami. W pasjonujący sposób opisuje etapy podróży, mijane miejsca i spotkanych ludzi. Czytając książkę chciałoby się ruszyć śladami autora i wielu innych pielgrzymujących osób.

Spotkanie DKK i książka "Samotni.pl"

Dnia 25 stycznia 2018 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki uczniów klas V-VI ze Szkoły Podstawowej w Świnicach. Książka, którą uczestnicy przeczytali w ostatnim czasie to powieść Barbary Kosmowskiej pt. „Samotni.pl”. Porusza ona trudne tematy, dotyka tzw. eurosieroctwa, opowiada o zerwanych rodzinnych więziach. Wszyscy bohaterowie na różne sposoby stracili rodziców. Autorka pokazuje jak samotność, nawet ta wśród ludzi wpływa na życie. Książka skierowana jest dla młodzieży, ale z pewnością zaciekawi także dorosłego czytelnika.

"Pozłacana rybka i Dyskusyjny Klub Książki

Dnia 23 stycznia 2018 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki gimnazjalistek. Omawianą przez nie książką była powieść Barbary Kosmowskiej pt. „Pozłacana rybka”. Poniżej przedstawiamy relację klubowiczek:

W książce główną bohaterką jest nastoletnia  Alicja, która przeżywa rozwód rodziców, chorobę brata, pierwszą miłość. Jedynym azylem dla dziewczynki jest dom dziadków na wsi. Książka opowiada o problemach, z którymi większość nastolatków musi się borykać każdego dnia. skłania do refleksji i przemyśleń. Bardzo spodobała nam się powieść Barbary Kosmowskiej. Wszystkie członkinie naszej grupy Dyskusyjnego Klubu Książki mówią jednogłośnie „ Ta książka jest jedną z najlepszych jakie czytałyśmy!”

Spotkanie DKK kl. VII i książka Pawła Beręsewicza

W dniu 16.01.2018 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki uczniów z klasy VII. Omawianą przez nich książką była powieść autorstwa Pawła Beręsewicza pt. „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”. Poniżej przedstawiamy relację naszych klubowiczów:

Książka o chłopcu w wieku około 12-13 lat. Jest nim Jacek Karaś. Zaczął on  przeżywać nieznane mu dotąd uczucia jakimi jest miłość, zauroczenie. Dziewczyna, w której się zakochał to Kaśka Kwiatek-nowa uczennica w jego klasie, bardzo przebojowa i błyskotliwa osoba . Przez całą książkę główny bohater stara się, aby zwróciła na niego uwagę, jednak większość sposobów które stosował były absurdalne.

Książka napisana prostym i zrozumiałym językiem, przez co każdy może ją  przeczytać. Według nas, uczestników DKK, ta powieść jest bardzo ciekawa i warta przeczytania.

Uczestnicy DKK: Maja Kołodziejek, Julia Krawczyk, Marta Malinowska, Daria Mrozik, Natalia Szczęsna, Aleksandra Szypowska, Hubert Mielczarek

Świąteczne spotkanie DKK dorosłych

We wtorkowe popołudnie - 19 grudnia br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich miało miejsce spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dorosłych. W świątecznej atmosferze omawiana była powieść - "Nie oddam dzieci!"  bardzo lubianej przez nasze czytelniczki autorki - Katarzyny Michalak. Głównym bohaterem tej powieści jest utalentowany, cieszący się dobrą sławą chirurg, szanowany i lubiany w swoim środowisku zawodowym kolega, wspaniały, kochający mąż i ojciec trójki dzieci - Michał Sokołowski. Jednak pochłonięty obowiązkami zawodowymi zaniedbuje obowiązki rodzinne, tracąc bezpowrotnie niezwykle cenne i ważne chwile z najbliższymi. Dzień, w którym po raz kolejny, pochłonięty pracą, zawiódł swoich najbliższych, okaże się najgorszym dniem w jego życiu.Tego dnia w tragicznych okolicznościach ginie jego ciężarna żona i trzyletni syn. Sprawcami tragedii są młodzi ludzie nie liczący się z innym człowiekiem, gustujący w zabawie bez żadnych zasad i ograniczeń, często kosztem zdrowia i życia innych ludzi. Książka ta, wzbudziła w klubowiczach wiele emocji. Opowiada ona bowiem o życiowych sytuacjach, które mogłyby się zdarzyć każdemu z nas. Opowiada o decyzjach i wyborach, które rzutują na całą naszą przyszłość. Po przeczytaniu tej powieści z pewnością każdy spojrzy na swoje życie z innej perspektywy.

Grudniowe spotkanie DKK klasy VII i książka Ireny Landau "Jest OK!"

Dnia 12 grudnia br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich miało miejsce spotkanie klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki z klasy VII. Omówiona została książka Ireny Landau pt. „Jest OK!”. Poniżej przedstawiamy relację napisaną przez członków klubu:

   Książka Ireny Landau „Jest OK!” napisana jest w formie pamiętnika prowadzonego przez nauczycielkę Barbarę Nowaczyk. Kobieta ma 30 lat, męża Antoniego i 6 letniego synka Ignasia, który urodził się z chorobą „Downa”. Rozpoczynając pracę w nowej szkole Basia miała pewne wątpliwości, czy zostanie zaakceptowana przez uczniów. Obawy okazały się jednak bezpodstawne.  Młoda nauczycielka chciała przedstawić klasie swojego niepełnosprawnego synka, lecz bała się reakcji dzieci. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło, Ignaś został mile przyjęty przez wszystkich, a Waldek, który podczas pierwszego spotkania pokazał się z nie najlepszej strony, naśmiewając się z jej niepełnosprawnego synka osobiście przeprosił Panią Basię i jej syna za swoje wcześniejsze zachowanie. Książka przypadła nam do gustu, ponieważ opowiada o historii, którą sami nieraz przeżywamy w naszych szkołach.

Uczestnicy DKK: Maja Kołodziejek, Julia Krawczyk, Daria Mrozik, Aleksandra Szypowska, Marta Malinowska, Natalia Szczęsna oraz Hubert Mielczarek

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi