Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

38. spotkanie DKK

 

38 spotkanie dkk25 stycznia 2018 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu odbyło się 38. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. 
Tematem dyskusji była powieść Majgull Axelsson "Pępowina". Powieść o ludzkim przeznaczeniu, macierzyńskiej miłości i potrzebie akceptacji oraz samotności, odrzuceniu i konsekwencjach nieszczęśliwego dzieciństwa. 
Autorka opisała uczucia ludzi, którzy byli ze sobą w bliskich relacjach mąż-żona oraz rodzice- dzieci. Książka skłania do podjęcia analizy własnego życia i naszych relacji z najbliższymi.

37. spotkanie DKK Wieluń

 

DKK 21 grudnia


21 grudnia 2017 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu odbyło się 37. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była powieść Jaya Ashera „13 powodów”. Książka, która opowiada o tym, jak duży wpływ na drugiego człowieka może mieć to, co robimy. Wyjątkowo emocjonalna, poruszająca i wciągająca pozycja z ważnym przesłaniem. Powieść dostępna w naszych zbiorach, zachęcamy do wypożyczenia.

Zakończyliśmy cykl spotkań w 2017 r. Z okazji zbliżających się Świąt uczestnicy otrzymali drobne upominki. Serdecznie zapraszamy na spotkania w 2018 r.

36. spotkanie DKK

 

36. spotkanie DKK min zdj23 listopada 2017 roku w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu miało miejsce 36. już spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Tym razem dyskusja toczyła się wokół książki podróżnika i polarnika Marka Kamińskiego "Trzeci biegun".
Nie jest to przewodnik czy relacja z wypraw autora. Książka jest opisem podróży duchowej i religijnej autora, podróży do swojego wnętrza. Czytającemu towarzyszy Biblia i modlitwa. Opisy podróży bogate są w przeżycia duchowe. Podróżnik skupia się również na relacjach międzyludzkich. Wspaniałym wprowadzeniem w klimat podróży Marka Kamińskiego są przepiękne zdjęcia.
Dyskusja o tej niezwykłej książce pozwoliła spojrzeć klubowiczkom na otaczający świat z innej, bardziej wartościowej strony.

"Kto to pani zrobił" - DKK Wieluń

Kolejne spotkanie klubowiczów DKK - tym razem z humorem i ironią

1-IMG 3642

19 października 2017 r. odbyło się w 34. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedmiotem dyskusji była książka Agaty Passent „ KTO TO PANI ZROBIŁ?” – zbiór felietonów ukazujących się na łamach magazynu „Twój Styl”.

Autorka w swojej książce opisuje życie Polaka, warszawiaka, kosmopolitki, matki, żony i kochanki oraz swoje własne. Teksty Passent bawią czytelnika, wiele w nich gorzkiej prawdy o nas i naszej codzienności. Wiele trafnych spostrzeżeń można wynotować, na wiele istotnych spraw, zwrócić uwagę.

Felietony dotykają różnych tematów, jednak złośliwość nie jest tu przesadzona. Służy głównie podkreśleniu naszych rodzimych wad, przywar, kultywowania narosłym przez lata przyzwyczajeniom i często złym nawykom.
Docenić należy erudycję i oczytanie autorki, jej dystans do siebie i świata, „przymrużenie oka” widoczne nie tylko na okładce.

Warto więc sięgnąć po tę książkę, na pewno każdy znajdzie w niej coś dla siebie, co sprawi mu dużo śmiechu i radości.

Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się w listopadzie.


2-IMG 3647

3-IMG 3649

4-IMG 3652

"Oliwkowy labirynt" E. Mendoza

 3-IMG 2491

Przyszedł czas na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. 7 września tematem dyskusji był "Oliwkowy labirynt", kontrowersyjna, można rzecz bezczelna powieść przedrzeźniająca czytelnika.

Autor książki, Eduardo Mendoza, jawnie kpi z konwencji powieści detektywistycznej, jego postaci, przemyślnie zniekształcone, to nieudacznicy oraz tępi dyletanci. "Oliwkowy labirynt", to powieść akcji i powieść języka, w której oprócz ironicznego humoru pojawia się gra słowna, powieść miejscami zabawna, miejscami przygnębiająca z brawurową pointą.

Książka jest kluczem po labiryncie. W ten labirynt zostaje wciągnięty zwyczajny, damski fryzjer, pacjent zakładu psychiatrycznego, któremu zlecono tajne zdanie, Gdzie znajduje się ten labirynt? Jakie uliczki i zaułki są na tyle ciemne i brudne, aby pomieścić fabułę książki. Dowiemy się o tym gdy sięgniemy po lekturę, a sięgając po nią znajdziemy się w Barcelonie, jedynym mieście, w którym mogła przydarzyć się ta historia.

Zapraszamy do czytania.

1-1


2-2

„Oczy zasypane piaskiem” DKK Wieluń

 

1


W dniu 22 czerwca 2017 r. odbyło się w 33. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedmiotem dyskusji była książka Pawła Smoleńskiego pt. „Oczy zasypane piaskiem”. Jest to reportaż o codziennym życiu osób zamieszkujących tereny, od ponad pół wieku, objęte konfliktem palestyńsko – izraelskim.  
Podczas spotkania dyskutowano o prześladowanych i gnębionych Palestyńczykach, którzy próbują odnaleźć się w rzeczywistości zdominowanej przez Izraelczyków oraz o strachu Izraelczyków przed arabskimi zamachowcami - samobójcami. Przedmiotem rozmowy były również widoczne dysproporcje w warunkach życia Palestyńczyków i Izraelczyków, trudne relacje sąsiedzkie między nimi, podejmowane próby i początki współpracy. Przytoczono przykłady pomocy Izraelczyków poszkodowanym i pokrzywdzonym Palestyńczykom.    

21Lektura omawianej książki pozwoliła czytelnikom lepiej poznać i zrozumieć fragment trudnej  i skonfliktowanej palestyńsko-izraelskiej rzeczywistości.

32. Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

 

1-d1


Dyskusyjny Klub Książki, działający przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu, spotkał się po raz 32. aby podzielić się wrażeniami z przeczytanej lektury. Klubowiczki rozmawiały o książce „Skucha” autorstwa Jacka Hugo – Badera. 
To historia o ludziach, których w latach ‘80 połączył wspólny cel – walka z ówczesną władzą . Autor proponuje czytelnikowi specyficzny i osobisty rodzaj reportażu. 
Przedstawia losy swoich koleżanek i kolegów oraz ich rozmaite zawirowania, mające związek z odnalezieniem się w „powojennej” rzeczywistości. 
Bader kreśli mocne, realne, portrety psychologiczne, używając często przekleństw, aby zaakcentować realia do jakich się odnosi. 
Tytuł „Skucha” można interpretować jako życiowe klęski bohaterów, jakie ponieśli, w zmaganiach z rzeczywistością . Czy to w życiu prywatnym czy zawodowym.

Podczas dyskusji, Klubowiczki wróciły pamięcią do czasów „Solidarności”, poruszyły wątek realiów życia codziennego, a także zmieniającej się opinii o wydarzeniach historycznych oraz bohaterach tamtych czasów.


d3

 

DKK Wieluń - Bonda!

2-IMG 1115

Kwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki było poświęcone najnowszej książce Katarzyny Bondy „Okularnik”, kontynuacji bestsellerowego „Pochłaniacza”.
Klubowiczom została przybliżona istota profilowania psychologicznego oraz sylwetka autorki. Lektura stała się pretekstem do osobistych wspomnień niektórych uczestników, bo „Okularnik” ( jak wskazywali klubowicze) to nie tylko kryminał, to przede wszystkim powieść napisana z niezwykłym rozmachem, która stawia pytania o miejsce człowieka w historii, która przybliża czytelnikom trudne i do dzisiaj bardzo skomplikowane relacje między Białorusinami a Polakami na Podlasiu (akcja rozgrywa się głównie w Hajnówce). Uczestnicy spotkania zwracali uwagę na talent autorki, na intrygujące postaci, jakie udało jej się stworzyć min. Saszy Załuskiej – głównej bohaterki czy Piotra Bondaruka, którzy zmagają się ze swoimi demonami. Dla wielu klubowiczów Katarzyna Bonda jest jedną z najciekawszych współczesnych autorek.1-IMG 1096
3-IMG 1104

Spotkanie klubu DKK Wieluń – "Projekt: prawda"

 

2-DSCN0928


23 marca odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu. Rozmawialiśmy o książce Mariusza Szczygła "Projekt: prawda". Teksty zamieszczonne w książce autor publikował wcześniej w ramach cyklu "Szczygieł poluje na prawdę" w "Dużym Formacie" - magazynie reporterów "Gazety Wyborczej". Książka "Projekt: Prawda" składa się z trzech części: rozważań o życiu – autora i jego rozmówców, zapomnianej debiutanckiej powieść Stanisława Stanucha: ”Portret z pamięci” oraz pytania różnych ludzi o ich prawdę.|

1-DSCN0931

Inspiracją do powstania całego projektu była książka Stanisława Stanucha wydana w 1959 r. - w której autor natknął się na myśl : "...że każdy rozsądny człowiek powinien dążyć do prawdy, starać się odkryć w swoim życiu jedną, bodaj najmniejszą prawdę. W przeciwnym razie życie jego wydawać się może zmarnowane".
Prawda w książce Szczygła nie jest narzucona, swe prawdy wypowiadają osoby publiczne oraz nikomu nie znane. Prawdy rozmówców Szczygła są wynikiem ich życiowych doświadczeń, przypadkowych spotkań oraz różnych splotów okoliczności, m.in.: to, gdzie się znależli, kim są, co robią. Oto niektóre prawdy:
- Nie można żyć tylko dla siebie, zamkniętym w sobie..... należy jak najwięcej rozmawiać z ludźmi,
- Jak wydobyć z ludzi dobro? Poświęcać ludziom czas, interesować się nimi,
- Prawda ostatniego słowa: nie warto kontaktu z drugim człowiekiem zamykać złym słowem.

„I odpuść nam nasze...” DKK Wieluń

Spotkanie klubu DKK- "I odpuść nam nasze..."

1-IMG 0263


16 lutego odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Miejskiej
i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu. Tym razem rozmawialiśmy o książce Janusza Leona Wiśniewskiego „I odpuść nam nasze...” Klubowicze przy okazji spotkania wspominali życie, twórczość i tragiczną śmierć Andrzeja Zauchy. Za pomocą wycinków z gazet z 1991 r. na chwilę wróciliśmy pamięcią do zbrodni, która wstrząsnęła całą Polską.

Autor przed napisaniem książki spotkał się z mordercą popularnego wokalisty i aktora Andrzeja Zauchy oraz młodej aktorki Zuzanny Leśniak,. Jednak nie jest to ani reportaż, ani biografia. To dokumentalizowana wielowątkowa powieść nawiązująca do wydarzeń z października 1991 r., wtedy to zostali zastrzeleni przez zazdrosnego męża Zuzanny, francuskiego reżysera Yves'a Goulais'a.

W książce w znakomity sposób autor opisał współczesny obraz życia Polaków, wspomina również czasy PRL-u. Główny bohater Wincenty odbywa karę pozbawienia wolności za zabójstwo swojej żony Pati i barda, tak nazywa jej kochanka. W więzieniu walczy z samotnością i wyrzutami sumienia. Po wyjściu na wolność próbuje żyć normalnie u boku nowej żony Agnieszki z którą zakłada rodzinę.

To historia o nieszczęśliwej miłości, zranionej dumie i skrajnych emocjach.


1-IMG 0258

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi