Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

51. spotkanie DKK w XVI Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek - Marian Pilot Pióropusz

"Pałac. Biografia intymna" - spotkanie DKK

 

IMG 0725

25 kwietnia 2019 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu odbyło się 50. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem dyskutowaliśmy o książce Beaty Chomątowskiej "Pałac. Biografia intymna". Gośćmi literackiego spotkania w Bibliotece byli podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Skrzynnie. Podczas ożywionej dyskusji podjęliśmy temat losów bohatera książki - Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie oraz ludzi związanych z jego powstaniem i funkcjonowaniem.
W trakcie rozmowy nie mogło zabraknąć anegdot o Pałacu oraz mitów i legend, którymi na przestrzeni lat zdołał obrosnąć.

IMG 0720

IMG 0723

IMG 0722

IMG 0729

49. spotkanie DKK

48. spotkanie DKK – "Mały przyjaciel" Donny Tartt

 

male 48. spotkanie DKK


28 lutego 2019 r. w czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu odbyło się 48. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Spotkanie poświęcone było książce "Mały przyjaciel" amerykańskiej pisarki Donny Tartt.

Akcja książki dzieje się w małym miasteczku Alexandria w stanie Missisipi w latach 70 ubiegłego wieku. Główna bohaterka 12-letnia Harriet, próbuje wyjaśnić zagadkową śmierć swojego brata. Dziewczynka w chwili śmierci brata była niemowlęciem, teraz po latach postanawia znaleźć i ukarać mordercę i scalić rodzinę, która rozpadła się po tej tragedii. Mała dziewczynka w towarzystwie najlepszego przyjaciela, zaopatrzona w wiedzę zaczerpniętą z książek przygodowych i kryminalnych trafia na trop i robi wszystko, by człowieka, którego uznaje za mordercę spotkała kara.

Czy zagadka kryminalna została rozwiązana? Kto jest tytułowym "Małym przyjacielem".

Aby odpowiedzieć na te pytania zapraszamy czytelników po książkę do naszej Biblioteki.

47. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

 

47. DKK male

24 stycznia odbyło się 47. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestniczki rozmawiały o książce Brandona Sandersona „Alcatraz kontra Bibliotekarze. 1# Piasek Raszida”.

Tytułowy bohater Alcatraz mieszka z rodzicami zastępczymi, ma 13 lat i wyjątkowy talent do niszczenia wszystkiego co go otacza. Jego życie zmienia się kiedy otrzymuje dziwną przesyłkę od biologicznych rodziców - woreczek z piaskiem Raszida. Zostaje on skradziony, zjawia się dziadek chłopca i zabiera go w fantazyjny świat, w którym trwa walka z niebezpieczną, tajną i złowrogą organizacją Bibliotekarzy.

Mówiące i oczytane dinozaury, lodówka jako drzwi do zamku, magiczny piasek, o który toczy się walka na śmierć i życie.
Ciekawa, zabawna i oryginalna powieść od której ciężko się oderwać.

 

DKK po raz 46

DKK po raz 46

1


13 grudnia 2018 r. w czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu odbyło się 46. już spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Klubowiczki rozmawiały o książce "Poniedziałkowe dzieci" Patti Smith - poetki, pisarki, piosenkarki. Jest to historia jej miłości i przyjaźni ze słynnym fotografem Robertem Mapplerhorpem. Miłość, która ich połączyła była wyjątkowa. Motorem ich pożądania była sztuka. Jedno w drugim kochało to co robili.
Autorka świetnie oddała ducha cyganerii Nowego Jorku przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych minionego stulecia, zwłaszcza słynnego hotelu Chelsea. Był on schronieniem dla ludzi takich jak Patti i Robert, młodych, chcących poświęcić się tworzeniu. 
W książce przewija się cała plejada artystów, którzy trwale zapisali się w światowej kulturze: Janis Joplin, Jim Morrison, Bob Dylan, John Lenon, Yoko Ono, Andy Warhol.
Uczestniczki spotkania wysłuchały również piosenek w wykonaniu Patti Smith, co doskonale wprowadziło je w klimat tamtych lat.
Spotkanie zakończyło się quizem ze znajomości książki.

3

5

45 x DKK

 

IMG 8703

29 listopada 2018 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem tematem dyskusji była książka Moniki Rakusy pt. „ 39,9”. Książki nie czyta się łatwo, czy „jednym tchem”, jak stwierdziły  klubowiczki, wymaga ona skupienia i poświęcenia szczególnej uwagi wielu poruszanym kwestiom.


Powieść Moniki Rakusy, to przede wszystkim podróż w głąb siebie, gdzie na przemian przeplatają się nieposkładane myśli, wspomnienia, niespełnione marzenia czy lęk przed starzeniem się. W tej debiutanckiej powieści jest też refleksja nad późno odkrytym żydowskim pochodzeniem, której autorka poświęca najwięcej miejsca. W swoim niby-dzienniku splata własne doświadczenie z fikcją, a także z niezwykłą szczerością wypunktowuje nasze wady narodowe i drobne grzeszki swoich bohaterów.

1-IMG 8697


2-IMG 8700

3-IMG 8702

Październikowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

 

1-IMG 8447

Dobre książki i kawa tym razem z...Hanną Kowalewską autorką książki "Cztery rzęsy nietoperza", książki będącej kontynuacją bestsellerowego cyklu o Zawrociu.

Hanna Kowalewska kazała czekać czytelnikom na dalsze przygody Matyldy ponad pięć lat. Ale było warto! Pisarka po raz kolejny zaprasza na literacką ucztę, na którą składają się: ciekawie nakreślony portret małej, zamkniętej społeczności, niepokojący klimat, mistrzowsko skonstruowana, niemal kryminalna intryga. To także piękna i poruszająca opowieść o dojrzewaniu do nowych ról, szukaniu równowagi między niezależnością a bliskością, telefonach, na które się czeka, oraz rozstaniach, które zawsze trwają za długo.
To książka z dreszczykiem, ale o miłości przeciw, której są wszyscy. O kobietach, ich intrygach, zauroczeniach i nienawiściach.


3-IMG 8441


2-IMG 8443

42. spotkanie DKK

42. spotkanie DKK

e2

14 maja 2018 r. odbyło się 42. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.


Przedmiotem rozważań była książka "Kobieta na schodach" autorstwa Berhnarda Shlinka.
Fabuła książki łączy w sobie elementy kryminału i skomplikowanej historii miłosnej. Klubowiczki dyskutowały o upływie czasu i straconych szansach.

"Uporządkowane życie niemieckiego prawnika odmienia się w mgnieniu oka, gdy w muzeum w Sydney natyka się on na obraz od lat uznawany za zaginiony. To wizerunek Irene, kobiety, dla której był gotów zaryzykować wszystko, a ona bez słowa zniknęła z jego życia. Wiadomość o odnalezieniu obrazu jest zaskoczeniem także dla dwóch innych mężczyzn, którzy kiedyś ją kochali – i nadal czują się przez nią oszukani. Wszyscy czworo spotkają się po latach nad odludną australijską zatoką: każdy z mężczyzn chce odzyskać to, co mu się rzekomo należy. Tylko jeden z nich wykorzystuje szansę, żeby odnowić swoje uczucie do Irene, choć nie zostaje im już dużo czasu… "
(z okładki)

41. spotkanie DKK

41. spotkanie DKK

3

W dniu 12.04.2018 r. ponownie rozmawialiśmy o książce pt. „Simona” autorstwa Anny Kamińskiej. Tym razem Dyskusyjny Klub Książki działający przy MiGBP 
w Wieluniu, gościł podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Skrzynnie. Spotkaniu towarzyszyła ożywiona dyskusja na temat książki i jej nietuzinkowej bohaterki jaką była Simona Kossak.
Mamy nadzieję na kolejne dyskusje o książkach z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej 
w Skrzynnie.


1


2


4


5

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi