Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Kto to pani zrobił" - DKK Wieluń

Kolejne spotkanie klubowiczów DKK - tym razem z humorem i ironią

1-IMG 3642

19 października 2017 r. odbyło się w 34. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedmiotem dyskusji była książka Agaty Passent „ KTO TO PANI ZROBIŁ?” – zbiór felietonów ukazujących się na łamach magazynu „Twój Styl”.

Autorka w swojej książce opisuje życie Polaka, warszawiaka, kosmopolitki, matki, żony i kochanki oraz swoje własne. Teksty Passent bawią czytelnika, wiele w nich gorzkiej prawdy o nas i naszej codzienności. Wiele trafnych spostrzeżeń można wynotować, na wiele istotnych spraw, zwrócić uwagę.

Felietony dotykają różnych tematów, jednak złośliwość nie jest tu przesadzona. Służy głównie podkreśleniu naszych rodzimych wad, przywar, kultywowania narosłym przez lata przyzwyczajeniom i często złym nawykom.
Docenić należy erudycję i oczytanie autorki, jej dystans do siebie i świata, „przymrużenie oka” widoczne nie tylko na okładce.

Warto więc sięgnąć po tę książkę, na pewno każdy znajdzie w niej coś dla siebie, co sprawi mu dużo śmiechu i radości.

Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się w listopadzie.


2-IMG 3647

3-IMG 3649

4-IMG 3652

"Oliwkowy labirynt" E. Mendoza

 3-IMG 2491

Przyszedł czas na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. 7 września tematem dyskusji był "Oliwkowy labirynt", kontrowersyjna, można rzecz bezczelna powieść przedrzeźniająca czytelnika.

Autor książki, Eduardo Mendoza, jawnie kpi z konwencji powieści detektywistycznej, jego postaci, przemyślnie zniekształcone, to nieudacznicy oraz tępi dyletanci. "Oliwkowy labirynt", to powieść akcji i powieść języka, w której oprócz ironicznego humoru pojawia się gra słowna, powieść miejscami zabawna, miejscami przygnębiająca z brawurową pointą.

Książka jest kluczem po labiryncie. W ten labirynt zostaje wciągnięty zwyczajny, damski fryzjer, pacjent zakładu psychiatrycznego, któremu zlecono tajne zdanie, Gdzie znajduje się ten labirynt? Jakie uliczki i zaułki są na tyle ciemne i brudne, aby pomieścić fabułę książki. Dowiemy się o tym gdy sięgniemy po lekturę, a sięgając po nią znajdziemy się w Barcelonie, jedynym mieście, w którym mogła przydarzyć się ta historia.

Zapraszamy do czytania.

1-1


2-2

„Oczy zasypane piaskiem” DKK Wieluń

 

1


W dniu 22 czerwca 2017 r. odbyło się w 33. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedmiotem dyskusji była książka Pawła Smoleńskiego pt. „Oczy zasypane piaskiem”. Jest to reportaż o codziennym życiu osób zamieszkujących tereny, od ponad pół wieku, objęte konfliktem palestyńsko – izraelskim.  
Podczas spotkania dyskutowano o prześladowanych i gnębionych Palestyńczykach, którzy próbują odnaleźć się w rzeczywistości zdominowanej przez Izraelczyków oraz o strachu Izraelczyków przed arabskimi zamachowcami - samobójcami. Przedmiotem rozmowy były również widoczne dysproporcje w warunkach życia Palestyńczyków i Izraelczyków, trudne relacje sąsiedzkie między nimi, podejmowane próby i początki współpracy. Przytoczono przykłady pomocy Izraelczyków poszkodowanym i pokrzywdzonym Palestyńczykom.    

21Lektura omawianej książki pozwoliła czytelnikom lepiej poznać i zrozumieć fragment trudnej  i skonfliktowanej palestyńsko-izraelskiej rzeczywistości.

32. Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

 

1-d1


Dyskusyjny Klub Książki, działający przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu, spotkał się po raz 32. aby podzielić się wrażeniami z przeczytanej lektury. Klubowiczki rozmawiały o książce „Skucha” autorstwa Jacka Hugo – Badera. 
To historia o ludziach, których w latach ‘80 połączył wspólny cel – walka z ówczesną władzą . Autor proponuje czytelnikowi specyficzny i osobisty rodzaj reportażu. 
Przedstawia losy swoich koleżanek i kolegów oraz ich rozmaite zawirowania, mające związek z odnalezieniem się w „powojennej” rzeczywistości. 
Bader kreśli mocne, realne, portrety psychologiczne, używając często przekleństw, aby zaakcentować realia do jakich się odnosi. 
Tytuł „Skucha” można interpretować jako życiowe klęski bohaterów, jakie ponieśli, w zmaganiach z rzeczywistością . Czy to w życiu prywatnym czy zawodowym.

Podczas dyskusji, Klubowiczki wróciły pamięcią do czasów „Solidarności”, poruszyły wątek realiów życia codziennego, a także zmieniającej się opinii o wydarzeniach historycznych oraz bohaterach tamtych czasów.


d3

 

DKK Wieluń - Bonda!

2-IMG 1115

Kwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki było poświęcone najnowszej książce Katarzyny Bondy „Okularnik”, kontynuacji bestsellerowego „Pochłaniacza”.
Klubowiczom została przybliżona istota profilowania psychologicznego oraz sylwetka autorki. Lektura stała się pretekstem do osobistych wspomnień niektórych uczestników, bo „Okularnik” ( jak wskazywali klubowicze) to nie tylko kryminał, to przede wszystkim powieść napisana z niezwykłym rozmachem, która stawia pytania o miejsce człowieka w historii, która przybliża czytelnikom trudne i do dzisiaj bardzo skomplikowane relacje między Białorusinami a Polakami na Podlasiu (akcja rozgrywa się głównie w Hajnówce). Uczestnicy spotkania zwracali uwagę na talent autorki, na intrygujące postaci, jakie udało jej się stworzyć min. Saszy Załuskiej – głównej bohaterki czy Piotra Bondaruka, którzy zmagają się ze swoimi demonami. Dla wielu klubowiczów Katarzyna Bonda jest jedną z najciekawszych współczesnych autorek.1-IMG 1096
3-IMG 1104

Spotkanie klubu DKK Wieluń – "Projekt: prawda"

 

2-DSCN0928


23 marca odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu. Rozmawialiśmy o książce Mariusza Szczygła "Projekt: prawda". Teksty zamieszczonne w książce autor publikował wcześniej w ramach cyklu "Szczygieł poluje na prawdę" w "Dużym Formacie" - magazynie reporterów "Gazety Wyborczej". Książka "Projekt: Prawda" składa się z trzech części: rozważań o życiu – autora i jego rozmówców, zapomnianej debiutanckiej powieść Stanisława Stanucha: ”Portret z pamięci” oraz pytania różnych ludzi o ich prawdę.|

1-DSCN0931

Inspiracją do powstania całego projektu była książka Stanisława Stanucha wydana w 1959 r. - w której autor natknął się na myśl : "...że każdy rozsądny człowiek powinien dążyć do prawdy, starać się odkryć w swoim życiu jedną, bodaj najmniejszą prawdę. W przeciwnym razie życie jego wydawać się może zmarnowane".
Prawda w książce Szczygła nie jest narzucona, swe prawdy wypowiadają osoby publiczne oraz nikomu nie znane. Prawdy rozmówców Szczygła są wynikiem ich życiowych doświadczeń, przypadkowych spotkań oraz różnych splotów okoliczności, m.in.: to, gdzie się znależli, kim są, co robią. Oto niektóre prawdy:
- Nie można żyć tylko dla siebie, zamkniętym w sobie..... należy jak najwięcej rozmawiać z ludźmi,
- Jak wydobyć z ludzi dobro? Poświęcać ludziom czas, interesować się nimi,
- Prawda ostatniego słowa: nie warto kontaktu z drugim człowiekiem zamykać złym słowem.

„I odpuść nam nasze...” DKK Wieluń

Spotkanie klubu DKK- "I odpuść nam nasze..."

1-IMG 0263


16 lutego odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Miejskiej
i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu. Tym razem rozmawialiśmy o książce Janusza Leona Wiśniewskiego „I odpuść nam nasze...” Klubowicze przy okazji spotkania wspominali życie, twórczość i tragiczną śmierć Andrzeja Zauchy. Za pomocą wycinków z gazet z 1991 r. na chwilę wróciliśmy pamięcią do zbrodni, która wstrząsnęła całą Polską.

Autor przed napisaniem książki spotkał się z mordercą popularnego wokalisty i aktora Andrzeja Zauchy oraz młodej aktorki Zuzanny Leśniak,. Jednak nie jest to ani reportaż, ani biografia. To dokumentalizowana wielowątkowa powieść nawiązująca do wydarzeń z października 1991 r., wtedy to zostali zastrzeleni przez zazdrosnego męża Zuzanny, francuskiego reżysera Yves'a Goulais'a.

W książce w znakomity sposób autor opisał współczesny obraz życia Polaków, wspomina również czasy PRL-u. Główny bohater Wincenty odbywa karę pozbawienia wolności za zabójstwo swojej żony Pati i barda, tak nazywa jej kochanka. W więzieniu walczy z samotnością i wyrzutami sumienia. Po wyjściu na wolność próbuje żyć normalnie u boku nowej żony Agnieszki z którą zakłada rodzinę.

To historia o nieszczęśliwej miłości, zranionej dumie i skrajnych emocjach.


1-IMG 0258

DKK - "Gdybym była aniołem" Urszuli Sipińskiej

 

2-DSCN0774

 
12 stycznia 2017 roku odbyło się kolejne spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu. Tematem dyskusji była książka piosenkarki Urszuli Sipińskiej "Gdybym była aniołem". Autorka z wykształcenia jest architektem. Po zakończeniu kariery wróciła do wyuczonego zawodu i prowadzi własne studio architektoniczne w Poznaniu.
 
Od pewnego czasu zajmuje się także pisaniem książek. "Gybym była aniołem" to jej druga publikacja piosenkarki. Jest to zbiór opowiadań przedstawiających historie prawdziwe, dziwne, śmieszne, czasami straszne, które przydarzyły się autorce lub osobom napotkanym w jej życiu. Niektóre z nich są też jej samodzielnymi literackimi utworami.
 
 W opowiadaniach Sipińska wspomina także ludzi, których spotkała na drodze swojej kariery artystycznej.
 Klubowiczki zatem miały okazję wrócić pamięcią do czasów, kiedy słuchało się przebojów Urszuli Sipińskiej i posłuchać niektórych jej piosenek. Spotkanie zakończyło się zabawą - konkursem ze znajomości treści omawianej książki.

„Dworek pod Lipami” w DKK Wieluń

22 września 2016 roku w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej odbyło się pierwsze, powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.


W roli głównej - „Dworek pod Lipami” autorstwa Anny J. Szpielak.

Autorka potrafi stworzyć dla swoich czytelników niepowtarzalny klimat opowieści, dzięki któremu ciężko było oderwać się od losów głównej bohaterki. Sprytnie mieszające się wątki miłosne, przestawiony warsztat pisarski autorki bestsellerów, „od kuchni”, a także perypetie życia codziennego powodują, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Anna J. Szepielak zastosowała ciekawy zabieg, który sprawił, że jej książka różni się od innych powieści dla kobiet. Opisuje historię pisarki Gabrieli i jej życia prywatnego. Pozwala również czytelnikowi śledzić proces twórczy, z którego rodzi się Celina – główna bohaterka książki, pisanej przesz samą Gabrielę. Otrzymujemy więc dwa w jednym. Na oczach czytelnika rodzi się powieść, a losy głównej bohaterki przeplatają się z życiowymi doświadczeniami pisarki.

Dyskusja skupiła się wokół procesu powstawania „książki w książce”, a także wątku życia rodzinnego Gabrieli i jej skomplikowanych relacji z rodziną męża.

Zachęcamy do lektury.

"Europejka" Manueli Gretkowskiej


                                                      "Europejka" Manueli Gretkowskiej


   

 12 maja 2016 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu odbyło się kolejne spotkanie
   Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem rozmawiałyśmy o książce "Europejka" Manueli Gretkowskiej.
W trakcie dyskusji okazało się, iż twórczość autorki "Polki" wciąż, mimo upływu lat budzi duże emocje,
 od zachwytu do odrzucenia. Podczas czwartkowego spotkania w bibliotece, wszyscy jego uczestnicy,
doszli do wniosku, iż "Europejka" to doskonały materiał do dyskusji na temat naszych wad narodowych,
 stereotypów panujących o naszym kraju oraz o zmianach jakie dokonały się w Polsce w ciągu ostatnich
 kilkudziesięciu lat. Lektura książki Gretkowskiej zmusza również do dyskusji o priorytetach w naszym
 życiu prywatnym i zawodowym.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi