Recenzje czytelników klubów DKK
Tony Horowitz - "Podróż długa i dziwna : drugie odkrywanie Nowego Świata"
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP w Pabianicach
- Utworzono: poniedziałek, 27, kwiecień 2020 13:46
- Ewelina Piwińska
Dn. 11 marca na spotkaniu DKK dla dorosłych, z uwagi na wyjątkową, związaną z epidemią koronawirusa, sytuację, gościłyśmy tylko dwie panie.
Rozmawiałyśmy o publikacji autorstwa Tony'ego Horowitza, pt. "Podróż długa i dziwna : drugie odkrywanie Nowego Świata". Książka, jakkolwiek zakwalifikowana przez nasze klubowiczki, jako nieco trudniejsza w odbiorze, przypadła im do gustu, z uwagi na opisane przez autora mało znane fakty związane z postaciami odkrywców nowych lądów i krain i zdobywców nowych ziem i terenów na lądach już odkrytych.
Panie stwierdziły, z lekkim zaskoczeniem, jak mało wiemy o ludziach, którzy podejmowali ogromne ryzyko wypraw, w owych czasach najczęściej wieloletnich i kojarzących się z podróżą na "kraniec świata", z których wielu nie udało się wrócić.
Mimo, iż klubowa lektura, zdaniem naszych gości, nie zalicza się do książek komercyjnych - lekkich i łatwych, jednak zgodnym dwugłosem wystawiły jej opinię przyjemnej i pouczającej, wartej polecenia innym czytelnikom.
DKK dla niepełnosprawnych (luty'20r.)
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP w Pabianicach
- Utworzono: środa, 26, luty 2020 18:24
- Ewelina Piwińska
Dnia 20 lutego, na spotkaniu DKK dla osób niepełnosprawnych, gościliśmy w Bibliotece grupę podopiecznych ze Środowiskowego Domu Samopomocy PSONI koło w Pabianicach. Czytaliśmy fragmenty książek: "Tappi: o tym, jak na Szepczący Las padł czar" Marcina Mortki, "Detektyw Pozytywka", "Nowe kłopoty detektywa Pozytywki", "Wielki powrót detektywa Pozytywki" Grzegorza Kasdepke, "Zima, której nie było" Katarzyny Minasowicz, "Mama Mu na sankach" Jujji i Tomasa Wieslander, "O zimie" Gorel Kristiny Naslund, a później o nich rozmawialiśmy. Nasi niepełnosprawni goście bardzo żywiołowo reagowali na przygody książkowych bohaterów, dorzucali celne, dowcipne komentarze i opowiadali o swoich, podobnych do tych opisanych przez autorów, przeżyciach. Wszystkie książki bardzo się naszym klubowiczom podobały, ale bodaj największy aplauz zebrał uroczy, bardzo nietypowy i nieco zagubiony w codziennym życiu, o wytwornych, niedzisiejszych manierach - detektyw Pozytywka, z książek Grzegorza Kasdepke oraz nader nietypowa krowa, Mama Mu i jej najbliższy przyjaciel i towarzysz zabaw i psot, równie nietypowy - Pan Wrona, których wesołe przygody podczas zjeżdżania na sankach, nasi goście poznali z lektury książki dwojga szwedzkich autorów - Jujji i Tomasa Wieslander. Na spotkaniu klubu było dużo śmiechu, bardzo ożywionej dyskusji i... dobrej zabawy. Uczestniczyło w nim 11 osób.
Bythell Shaun - "Pamiętnik księgarza"
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP w Pabianicach
- Utworzono: piątek, 14, luty 2020 13:16
- Ewelina Piwińska
Dn. 12 lutego na spotkaniu DKK dla dorosłych omawiałyśmy lekką, dowcipną książkę autorstwa Shauna Bythella - "Pamiętnik księgarza". Ta sympatyczna opowiastka z życia codziennego właściciela antykwariatu w małej szkockiej miejscowości Wigtown, bardzo spodobała się naszym klubowiczkom. Autorem jest księgarz i bibliofil, który swoje życie zawodowe i prywatne związał na dobre i... złe z książkami. Panie stwierdziły, że bardzo miło spędziły czas w towarzystwie barwnej galerii klientów i niezapomnianych, często mocno ekscentrycznych, pracowników antykwariatu. Serdecznie ubawił je także specyficzny humor, z jakim autor opisuje swój świat - książek i ludzi, z którymi codziennie się styka. Nasze klubowiczki zgodnie uznały, że nawet lekko sarkastyczny i kąśliwy sposób narracji Shauna Bythella świetnie się sprawdza w tej opowieści, a dodatkowym atutem książki jest to, że z każdego słowa jasno wynika, iż dla autora ten jego "sklep z książkami", to nie praca, ale... pasja, a to w dzisiejszym zaganianym świecie, tak rzadko się zdarza.
W spotkaniu uczestniczyło 13 osób.
DKK dla niepełnosprawnych (styczeń'20r.)
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP w Pabianicach
- Utworzono: piątek, 14, luty 2020 13:07
- Ewelina Piwińska
Dnia 23 stycznia gościliśmy w naszej bibliotece, na spotkaniu DKK dla osób niepełnosprawnych, grupę podopiecznych ze Środowiskowego Domu Samopomocy PSONI koło w Pabianicach. Czytaliśmy i omawialiśmy fragmenty książek : "Razem ze słonkiem : zima" Marii Kownackiej, "366... i jeszcze kilka opowieści o przyrodzie" Anny Marii Dalmais, "Przez cały rok" Arnolda Lobela, "Leśne skrzaty pomagają zwierzętom" Rafała Klimczaka oraz "Wiersze o zimie" Wandy Chotomskiej. Ponieważ nasi goście bardzo dobrze się bawili i brali żywy udział w rozmowie, uzupełniłyśmy klubowe spotkanie o rozwiązywanie zagadek o zimie i krótkich wierszyków, zaczerpnąwszy pomysły z internetu. Ta forma także ogromnie przypadła do gustu naszym miłym klubowiczom.
W spotkaniu wzięło udział 13 osób.
Hosseini Khaled - "Chłopiec z latawcem"
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP w Pabianicach
- Utworzono: piątek, 14, luty 2020 12:55
- Ewelina Piwńska
Na pierwszym w 2020 r. spotkaniu DKK dla dorosłych rozmawiałyśmy o książce Khaleda Hosseiniego, pt. "Chłopiec z latawcem". Klubowiczkom ta piękna, choć trudna powieść bardzo się podobała. Podkreślały mistrzostwo autora, który stworzył, tak prawdziwe postaci bohaterów, iż czytelnikowi wydaje się, że to żywi ludzie.
Tłem losów bohaterów jest Afganistan lat 70. Dwunastoletni Amir, syn zamożnego Pasztuna z Kabulu, wychowuje się w domu bez kobiet. By zyskać uznanie w oczach ojca, którego na ogół zawodzi, wygrywa bardzo ważne dla tamtejszej społeczności, zawody latawcowe. Pomaga mu w tym starszy o rok Hasan, służący i towarzysz zabaw. Pewnego dnia Amir jest świadkiem tragedii, która spotyka Hasana, ale z tchórzostwa i wyrachowania nie staje w jego obronie, a nawet doprowadza do sytuacji, w której Hasan musi opuścić ich dom. Jednak świadomość czego się dopuścił nie pozwala mu o tym zapomnieć, w związku z czym żyje z piętnem winy, ale ponad 20 lat po tamtych tragicznych wydarzeniach, los pozwala Amirowi na odkupienie win.
Klubowiczki bardzo wczuły się w losy bohaterów książki, ale zafascynowało je także to, że autor nader malowniczo i zajmująco opisuje egzotyczny, zwłaszcza dla Europejczyka, świat. W powieści mamy bowiem obraz Afganistanu sprzed sowieckiej inwazji oraz z czasów tuż po niej, kiedy to Afganistan został oswobodzony przez... talibów. Czytelnik może też znaleźć sporo wiadomości o samych Afgańczykach, ich obyczajach, religii i charakterze. Panie stwierdziły, iż czytając tę opowieść zdały sobie sprawę, jak mało wiemy o tym zakątku świata i o tych ludziach, często swoje wyobrażenie opierając na medialnych stereotypach i że naprawdę warto było poznać tę historię.
W spotkaniu, które odbyło się 8 stycznia 2020 r. uczestniczyło 7 osób.
Weronika Murek "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina"
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP w Pabianicach
- Utworzono: czwartek, 19, grudzień 2019 14:46
- Dorota Dorawa
Dnia 11 grudnia spotkaliśmy się w bibliotece na omówieniu książki Weroniki Murek "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina". Ten niewielki objętościowo zbiór opowiadań zaciekawił nas o tyle, że stanowił zupełną nowość w stosunku do tego, co miałyśmy ostatnio okazję czytywać. Najbardziej podobało się nam pierwsze opowiadanie, uznałyśmy je za najbardziej oryginalne. Senna sceneria opowiadań, rodem z czyjegoś koszmaru, była dla nas dość trudna i choć uznałyśmy debiut Weroniki Murek za godny uwagi, zdecydowałyśmy jednak, że wolimy powieści i opowiadania z bardziej realistyczną fabułą.
Spotkanie DKK dla niepełnosprawnych
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP w Pabianicach
- Utworzono: czwartek, 19, grudzień 2019 14:35
- Dorota Dorawa
Dnia 5 listopada byliśmy w bibliotece przy ulicy Św. Jana na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Panie Adela i Ewelina czytały nam książki autorki Justyny Bednarek. Jedno opowiadanie było z książki pt.: "Dusia i Psinek-Świnek". Potem słuchaliśmy historii o zagubionej skarpetce, która została mysią mamą. Rozmawialiśmy o tym, że każdy z nas może zostać bohaterem. Bardzo zaciekawiły nas książki Pani Justyny Bednarek. Zapoznaliśmy się z twórczością autorki, a jutro osobiście się z nią spotkamy i porozmawiamy.
Tekst opracowali Ela Kraszewska i Gabriel Perenc
Donna Tartt, "Mały przyjaciel"
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP w Pabianicach
- Utworzono: środa, 13, listopad 2019 18:46
- Dorota Dorawa
13 listopada na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w MBP przy ul. św. Jana 10 w Pabianicach omawialiśmy powieść "Mały przyjaciel" autorstwa Donny Tartt. Książka była dla nas wymagająca, najpierw pod względem objętości, ale także ze względu na mnogość niedokończonych wątków oraz tajemniczą atmosferę stanu Missisipi, pozostającego pod wpływem segregacji rasowej i mrocznych spraw tamtejszego przestępczego półświatka. Uznanie klubowiczów wzbudziła doskonale poprowadzona narracja oraz bogata galeria postaci, z których, jak się zgodzono, wnikliwie zostały zaprezentowane sylwetki kobiet. Wyobraźnia autorki trochę nas zaskoczyła, jednak jednogłośnie uznaliśmy, że powieść jest warta przeczytania.
Spotkanie DKK dla osób niepełnosprawnych, Pabianice
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP w Pabianicach
- Utworzono: poniedziałek, 21, październik 2019 16:05
- Dorota Dorawa
Dnia 2 października poszliśmy do biblioteki przy uliicy Św. Jana na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkanie prowadziła nowa Pani Adela. Książki były poświęcone znaczeniu imion. Leszek dowiedział się, że jego imię oznacza człowieka działającego podstępnie. Imię Adam oznacza rolnika, a Marcin i Mariusz są wojownikami. Pani Adela czytała nam także przysłowia dotyczące naszych imion. Dowiedzieliśmy się ciekawych wiadomości o naszych imionach. Kolejne spotkanie odbędzie się za miesiąc. Dziękujemy i do zobaczenia.
Uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki
Sekta z wyspy mgieł Mariette Lindstein
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP w Pabianicach
- Utworzono: wtorek, 15, październik 2019 11:14
- Dorota Dorawa
Wciągający thriller opisujący mechanizmy działania sekt przykuł uwagę czytelniczek swym mroźnym, skandynawskim klimatem i okazał się ciekawym tematem rozmowy oraz punktem wyjścia do rozważań na temat podstaw funkcjonowania sekty scjentologicznej. Mariette Lindstein bardzo dobrze, bo z autopsji, opisała zależności panujące w hermetycznym środowisku odciętym od społeczeństwa za pomocą psychologicznej manipulacji i fizycznej odległości (wyspa). Klasyczne elementy New Age i sekty w realistycznym wydaniu, tak można w skrócie opisać kryminał "Sekta z wyspy mgieł".
W spotkaniu, które odbyło się 9 października 2019, uczestniczyło 9 osób.
Kryminalistka w pabianickiej MBP
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP w Pabianicach
- Utworzono: wtorek, 15, październik 2019 11:02
- Dorota Dorawa
Podczas wrześniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych omawialiśmy "Kryminalistkę" Joanny Jodełki. Niestety, książka nie spotkała się z aprobatą klubowiczek. Powieść została oceniona jako irytująca, a główna bohaterka jako niedojrzała. Również zabieg nadania głównej bohaterce imienia autorki zebrane panie określiły jako nietrafiony. Książka klasyfikowana jako kryminał jest w rzeczywistości powieścią psychologiczną przedstawiającą losy infantylnej i egocentrycznej pisarki żyjącej na utrzymaniu męża, bezwolnej marionetki sterowanej przez otaczające ją osoby.
W spotkaniu, które odbyło się 11 września 2019 roku, uczestniczyło 8 osób.
"Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość" Katarzyny Surmiak-Domańskiej
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP w Pabianicach
- Utworzono: środa, 02, październik 2019 13:44
- Dorota Dorawa
Książka jest wizytą w konserwatywnej Ameryce, w której pod płaszczykiem promowania wartości chrześcijańskich i rodzinnych wpaja się ludziom od najmłodszych lat rasizm. Rasistowskie poglądy są zakorzenione na południu USA od tak wielu lat, że stały się czymś oczywistym i bezwstydnym. Z tej przyczyny autorka z łatwością nawiązuje kontakt z liderami ugrupowania, którzy bez cienia zażenowania opowiadają jej o funkcjonowaniu Ku Klux Klanów w Stanach. Jednym z bardziej szokujących fragmentów książki jest opis programu telewizyjnego dla dzieci, w którym mały chłopiec tłumaczy swoim rówieśnikom, w przystępny dla nich sposób, co powinno robić i jak myśleć białe dziecko.
Mimo że zjawisko rasizmu panującego w USA jest nam powszechnie znane z różnych tekstów kultury, książka jest jednak dużym zaskoczeniem dla czytelnika w Europie.
W spotkaniu, które odbyło się 15 maja 2019 r., uczestniczyło 7 osób.
"Purezento" J. Bator
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP w Pabianicach
- Utworzono: wtorek, 17, wrzesień 2019 15:31
- Dorota Dorawa
Wielkie zmiany, wielka niewiadoma, wielka podróż rozpoczynająca się tragiczną śmierci - tak w skrócie można opisać fabułę książki Joanny Bator "Purezento". Jest to wyprawa do odległej Azji, pełnej egzotycznych dla Europejczyka zjawisk oraz wyprawa wgłąb siebie i poszukiwanie swojego miejsca w świecie. Odwiedzana przez autorkę Japonia jawi się jako kraina sprzeczności. Obok nowoczesnych budowli zobaczyć tu można przejawy wielowiekowej tradycji. "Purezento" to prawdziwy prezent dla czytelników.
Spotkanie odbyło się w środę 12 czerwca 2019 r.
"Lokatorka" J. P. Delaney
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP w Pabianicach
- Utworzono: czwartek, 16, maj 2019 13:49
- Dorota Dorawa
Minimalistyczny, zimny dom naszpikowany nowoczesną techniką poukrywaną przed oczyma lokatorów. Aby w nim zamieszkać, spełnić należy szereg oczekiwań architekta o psychopatycznej osobowości. Architekt zaś pozwala zamieszkać w swoim budynku wyłącznie kobietom o specyficznej konstrukcji psychicznej, z którymi nawiązuje bliskie relacje kończące się niezobowiązującym seksem o zabarwieniu sado-maso. Książka "Lokatorka" J. P. Delaney nie jest zbyt spójna, a czytając ją, ma się wrażenie, że całość sprowadza się do kwestii łóżkowych, że cała fabuła i postacie stworzono wyłącznie po to, by opisać relacje damsko-męskie.
Sam pomysł by jednym z bohaterów kryminału był dom jest zaskakujący i ciekawy. Również opis budynków jako minimalistycznych dzieł sztuki jest równie interesujący. Jednak książka, jako całość, zdecydowanie nie jest wybitnym dziełem.
W spotkaniu, które odbyło się 24 kwietnia 2019 r., uczestniczyło 8 osób.
"Kobiety w kąpieli" Tie Ning
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP w Pabianicach
- Utworzono: czwartek, 16, maj 2019 13:35
- Dorota Dorawa
Tym razem, niczym nikczemni starcy podglądający Zuzannę, obserwowałyśmy "Kobiety w kąpieli". A to dzięki powieści chińskiej autorki, Tie Ning. Pisarka obnaża swoje bohaterki z ich słabościami i grzechami, odziera je z dorosłego dzisiaj, przenosząc je w meandry dzieciństwa. Przedstawia realia komunistycznych Chin, okrucieństwo i bezwzględność tych czasów oraz rolę kobiety w całej tej sytuacji. Ukazuje relacje międzyludzkie pozbawione uczuć i podporządkowane jedynemu przywódcy i partii. Dorastanie w tak zezwierzęconym społeczeństwie pozostawia w bohaterkach książki trwały ślad, który po latach otwiera się jak niezabliźniona rana. Książka zdecydowanie warta jest przeczytania.
w spotkaniu, które odbyło się 20 marca 2019 roku, uczestniczyło 9 osób.
"Woda na sicie" Anny Brzezińskiej
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP w Pabianicach
- Utworzono: czwartek, 16, maj 2019 13:11
- Dorota Dorawa
Książka "Woda na sicie" Anny Brzezińskiej zabrała nas w mroki późnego średniowiecza. Oto przed inkwizytorami staje oskarżana o konszachty z diabłem i morderstwo staruszka - La Vecchia. Kobieta, snując monolog, przedstawia czytelnikowi historię swego życia i unaocznia skrywane przez lata grzeszki lokalnej społeczności. Wiele tu sprzeczności i niedomówień, a czytelnik nie dowiaduje się czy staruszka rzeczywiście popełniła zarzucane jej zbrodnie. Ciekawym motywem powieści jest też legendarny kamień, którego poszukują mieszkańcy wioski, a który, według legendy, ma być zakrzepłą krwią smoka.
W spotkaniu, które odbyło się 20 lutego 2019 roku uczestniczyło 8 osób.
"Sto latsamotności" Gabriela Garcii Márqueza
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP w Pabianicach
- Utworzono: środa, 02, styczeń 2019 21:15
- Dorota Dorawa
Jesienna aura działa zniechęcająco, jednak osoby, które dotarły na listopadowe spotkanie DKK działającego przy pabianickiej bibliotece, otrzymały nagrodę w formie ciekawej rozmowy o wybitnej książce. Tym razem spotkanie było niekwestionowaną ucztą literacką, ponieważ na warsztat wzięliśmy powieść „Sto lat samotności” Gabriela Garcii Márqueza.
Saga rodzinna zbudowana wokół piętna kazirodztwa, fatum radem z greckiej tragedii, oniryczna wioska, z której nie sposób się wydostać, tajemniczy Cyganie, którzy pojawiając się znikąd, niosą ze sobą zgubne nowinki oraz przenikająca ludzi samotność. Wszystko to okraszone odrobiną humoru i seksu. Groteskowe momentami zestawienia i pomieszanie rzeczy przyziemnych z magicznymi daje typowy dla realizmu magicznego i samego Marqueza klimat.
Zagmatwane losy Buendiów i miasteczka Macondo wciągają niczym otaczające je bagniska. My również ulegliśmy urokowi tej książki.
"Biała Rika" Magdaleny Parys
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP w Pabianicach
- Utworzono: wtorek, 01, styczeń 2019 12:01
- Dorota Dorawa
„Biała Rika” Magdaleny Parys to historia polsko-niemieckiej pary i ich potomków. Ruth i Karola połączyły trudne czasy i dość dwuznaczny romans, w który wplątana była bliźniacza siostra Ruth. Rodzinną prawdę odkrywa i opowiada przyszywana wnuczka Ruth i Karola, Dagmara. W sumie pochodzenie Riki (Ruth) było w rodzinie tajemnicą poliszynela ze względu na jej akcent, ale nikt z jej bliskich nie kwapił się do ujawniania dziejów niemieckiej protoplastki. Dagmarze, tej dorosłej, jak i małej, było chyba łatwiej spoglądać na nowych dziadków z pewnego dystansu i ściągać kolejne zakurzone zasłony z nieujawnianych prawd.
Ten rodzinny miszmasz spisany został w sposób dość chaotyczny i męczący. Książka nie jest zbyt odkrywcza, bo przecież w powojennym Szczecinie czy Gdańsku wiele było takich rodzin. Zaciekawia natomiast zestawienie dziecięcych wspomnień dorosłej Dagmary z jej obecnymi spostrzeżeniami, choć niektórych czytelników może odstraszać forma „dziecięcego pamiętnika”.
"Autoportret z lisiczką" Marty Fox
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP w Pabianicach
- Utworzono: poniedziałek, 31, grudzień 2018 00:12
- Dorota Dorawa
Nakreślenie siebie samego w choć odrobinę obiektywny sposób wydaje się zadaniem bardzo trudnym. Ten trud pojęła jednak Marta Fox w swoim autobiograficznym zbiorze felietonów.
Jest to suma myśli oraz przekrój osób i miejsc bliskich autorce. Fox pisze o życiu i pracy pisarki, o spotkaniach autorskich, ale też o swojej rodzinie. Mimo że jest to zbiór esejów/ wspomnień, znaleźć można w tu także elementy poezji. Sporo tu feminizmu i trochę publicystyki i po prostu życia. W „autoportrecie” doszukać się można też inspiracji literackich pisarki oraz postaci, które miały duży wpływ na jej twórczość.
Książka ta z pewnością warta jest przeczytania i pochylenia się nad jej treścią.
"Portugalka" Iwony Słabuszewskiej-Krauze
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP w Pabianicach
- Utworzono: poniedziałek, 18, grudzień 2017 11:13
- Dorota Dorawa
Douro, Portugalia i porto okazały się świetnym materiałem do napisania powieści obyczajowej. Od początku książki można wyczuć, że autorka dobrze zna i lubi miejsce, które opisuje. Pasjonuje ją piękno i dzikości Douro oraz tradycja wytwarzania wina. Książka zawiera dość oczywistą tajemnicę rodzinną, ale można wybaczyć autorce ten zabieg, ponieważ nie intryga jest tu kluczowa, a klimat miejsca i ludzie. Bohaterką książki jest wkraczająca w dorosłe życie dziewczyna, którą ojciec (budując kolejną intrygę) zapoznaje ze skomplikowaną historią rodziny. Interesujący w powieści jest wątek polski zawiązany z najbardziej malowniczą postacią "Portugalki" - babką Gabrielą. Książka jest lekka i przyjemna, w ciekawy i przystępny sposób pokazuje barwną tradycję produkcji portugalskiego Porto i surowy klimat tego miejsca.
W spotkaniu, które odbyło się 15 listopada 2017 r., uczestniczyło 5 osób.
Więcej artykułów…
- Harmonia caelestis
- "Papusza" Angeliki Kuźniak
- "Gobelin" Barbary Kosmowskiej w parku
- "Dom nad zatoką" Debbie Macomber
- "Japońska parasolka" w Pabianicach
- Historia pszczół w Pabianicach
- Kontrowersje wokół "Czerwonego roweru" Antoniny Kozłowskiej
- "Bambino" w Pabianicach
- "Sońka" Ignacego Karpowicza w pabianickiej bibliotece
- Niezbyt atrakcyjna "Blondynka z miasta Łodzi" Andrzeja Kwietniewskiego