Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Historia pszczół w Pabianicach

Historia pszczół" Mai Lunde to dzieje trzech rodzin żyjących w różnych czasach, dla których spoiwem okazują się pszczoły. Każda z tych rodzin jest na swój sposób wypaczona przez trudne relacje rodzinne na linii dziecko – rodzic i uzależniona od pszczół.
Jako pierwszą poznajemy chińską rodzinę żyjącą u schyłku XXI wieku. Katastroficzną wizję przyszłości bez pszczół przedstawia nam młoda matka – Tao, która zapyla kwiaty ręcznie na ogromnej plantacji. W tym świecie jedyną wartością człowieka jest jego produktywność, jednostki stare i chore wypychane są poza margines społeczeństwa. Miasta pustoszeją i dziczeją. Najważniejsza staje się produkcja żywności. Apokaliptyczna wersja życia tworzy mroczny klimat powieści.
Do XIX-wiecznej Anglii pełnej roślin i brzęczących pszczół, zabiera nas William, biolog, mąż i ojciec. Wielka praca maleńkich owadów i ich segmentowa budowa ciała przysłaniają obraz świata naukowca, który całą energię życiową poświęca pracy badawczej, zapominając o rodzinie i związanych z nią obowiązkach. Mężczyzna analizuje cały otaczający go świat przez pryzmat budowy pszczelego ciała, pogrążając się w depresji spowodowanej porażkami naukowymi. Nie zauważa cech charakteru własnych dzieci (w sumie nawet nie lubi swojej rodziny), przypisując im role właściwe ich płciom i czasom, w których żyją.
Schyłek pszczelarstwa ukazuje czytelnikowi historia rodziny żyjącej na początku XXI stulecia. Amerykański pszczelarz, George stara się uratować pasiekę, która jest jego rodzinną spuścizną, jednak toksyczne opryski, anomalie pogodowe i przemysłowe rolnictwo systematycznie przetrzebiają jego hodowlę. Z każdym rokiem sytuacja pogarsza się tak jak jego relacje z jedynym synem.
Na uwagę zasługuje konstrukcja książki zbudowana z trzech przeplatających się akcji i z trzech czasów, co może utrudniać odbiór książki. Norweska pisarka skupiła się na zależnościach między pszczołami a człowiekiem oraz na podobieństwie pszczelej struktury społecznej do międzyludzkich relacji. W tej powieści to my jesteśmy maleńkimi istotami zależnymi od pszczół.

W spotkaniu, które odbyło się 9 marca 2017 roku, uczestniczyło 7 osób.

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi