Kontrowersje wokół "Czerwonego roweru" Antoniny Kozłowskiej

Czytelnik szukający w "Czerwonym rowerze" Antoniny Kozłowskiej elementów ciepłej powieści obyczajowej zawiedzie się. Książka wybija z równowagi, lekko szokuje i zdecydowanie nie "przemówi" do każdego odbiorcy.

Powieść przedstawia relację, bo trudno tu pisać o przyjaźni, trzech kobiet oraz ich szkolne losy. Karolina, Beata i Gośka znają się od czasów podstawówki. Wspólnie dorastały w podmiejskiej, willowej dzielnicy Warszawy. Dziewczyny pochodzące z różnych światów tworzą paczkę, którą rządzą zależności, układy i szkolna hierarchia popularności. Każda z dziewcząt ma swoją trudną historię i rodzinne sekrety.

Kilkanaście lat po opuszczeniu szkolnych murów dorosłe już kobiety nadal utrzymują ze sobą sporadyczne kontakty, jednak ich światy połączyło dopiero otarcie dawno zamkniętych drzwi, za którymi skrywała się pamięć o śmierci jednej z ich szkolnych koleżanek.
Książka porusza kontrowersyjne jak na owe czasy tematy seksu wśród nastolatków, homoseksualizmu i bezwzględnej szkolnej rywalizacji. Sam pomysł przedstawienia historii zamożnych nastolatek wkraczających w dorosłość w czasach upadającego komunizmu jest ciekawy, ale realizacja tego pomysłu przez autorkę może rozczarować.

W spotkaniu, które odbyło się 11 stycznia 2017 roku uczestniczyło 7 osób.