DKK kl. VII W GBP Świnice Warckie

W dniu 16.01.2018 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki uczniów z klasy VII. Omawianą przez nich książką była powieść autorstwa Pawła Beręsewicza pt. „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”. Poniżej przedstawiamy relację naszych klubowiczów:

Książka o chłopcu w wieku około 12-13 lat. Jest nim Jacek Karaś. Zaczął on  przeżywać nieznane mu dotąd uczucia jakimi jest miłość, zauroczenie. Dziewczyna, w której się zakochał to Kaśka Kwiatek-nowa uczennica w jego klasie, bardzo przebojowa i błyskotliwa osoba . Przez całą książkę główny bohater stara się, aby zwróciła na niego uwagę, jednak większość sposobów które stosował były absurdalne.

Książka napisana prostym i zrozumiałym językiem, przez co każdy może ją  przeczytać. Według nas, uczestników DKK ta powieść jest bardzo ciekawa i warta przeczytania.

DKK dorosłych i książka "Cienie na księżycu"

W poniedziałkowe popołudnie – 19 czerwca 2017 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świnicach Warckich odbyło się spotkanie DKK dla dorosłych. Zaplanowana na to spotkanie lektura - „Cienie na księżycu” autorstwa Zoe Mariott omawiana była w przestrzeni publicznej. Po tradycyjnej herbatce w siedzibie biblioteki Klubowiczki przeszły do urokliwych altanek w centrum miejscowości znajdujących się pod kwitnąca właśnie lipą, by tam kontynuować dyskusję nad wyżej wymienioną książką.  Główną bohaterką powieści jest Suzume, kilkunastoletnia dziewczyna, której życie pewnego dnia ulega całkowitej zmianie. Jest świadkiem morderstwa ojca uznano za zdrajcę. Dziewczyna ledwo uchodzi z życiem podczas obławy. Cudem, udaje jej się uciec. Później dowiaduje się, że do śmierci jej ojca przyczynił się jej ojczym. Przepełnia ją żądza pomszczenia śmierci ukochanego taty. Na swojej drodze spotyka niezwykłych ludzi, poznaje życie z tej ciemniejszej strony, a przede wszystkim odkrywa czym jest miłość. Książka ta ujmuje za serce czytelnika tak bardzo i zostaje w pamięci na długo.

Spotkanie autorskie z Izabellą Klebańską

20 kwietnia b. r. odbyło się spotkanie autorskie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Ksiązek. Tym  razem na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Świnicach Warckich przyjechała Izabella Klebańska- absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, autorka scenariuszy programów telewizyjnych dla dzieci i młodzieży, autorka książek takich jak: „Operowe strachy”,  „Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada” czy „Jak tańczono przed wiekami”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas III Szkoły Podstawowej w Świnicach. Pani Izabella w wesoły i przystępny sposób otwierała drzwi do świata muzyki, wyjaśniała znaczenie i wagę nut, półnut i ćwierćnut za pomocą bohaterki jednej z książek Akolady- przesympatycznej dżdżownicy, której imię pochodzi od muzycznego znaku-klamry.
Następnie, przy akompaniamencie najsłynniejszych utworów operowych, autorka przybliżyła uczestnikom istotę opery oraz przez barwne opowieści o magii opery pobudała wyobraźnię najmłodszych uczestników .
Na koniec spotkania Pani Izabella nauczyła dzieci francuskiego tańca braule, opowiadając o tym, jak dawnej taniec stanowił jedną z podstawowych rozrywek. Kto nie potrafił wtedy tańczyć, nie brał udziału w życiu towarzyskim. Na szczęście nasi uczestnicy stanęli na wysokości zadania i doskonale tańczyli. Było to niczym bal z minionej epoki, na którym wszyscy dobrze się bawili.
Uczestnicy  mieli wcześniej możliwość zakupienia książek autorki, w których na zakończenie spotkania pozostawiała sympatyczne niczym dżdżownica Akolada dedykacje dla najmłodszych.
Dziękujemy za współpracę Szkole Podstawowej w Świnicach W. oraz Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Świnicach W. za użyczenie sali.

Spotkanie autorskie z Joanną Olech

6 maja 2016r. odbyło się spotkanie autorskie ze znaną i lubianą autorką książek dla dzieci i młodzieży Joanną Olech. Zdradziła nam jak to się stało, że została pisarką i w bardzo ciekawy sposób opowiadała o bohaterach swoich książek.  W trakcie spotkania autorka przybliżyła słuchaczom swoją twórczość, czytając fragmenty "Dynastii Miziołków". Odbyły się też konkursy i wybory „Mister Miziołka”, w których nagrodami były słodkości. Chętni uczniowie wymyślali historyjki o smoku w różnych nastrojach , a w międzyczasie pisarka tworzyła ilustracje dając w ten sposób popis swoich zdolności plastycznych. Dzieci chętnie brały udział w grach i zabawach. Zobaczyliśmy też niezwykłe "książki obrazkowe", które nasz gość przywiózł z różnych stron świata. Wspaniałą pamiątką dla uczestników spotkania były dedykacje i autografy na specjalnie przygotowanych kartkach z Miziołkową i Smoczą pieczątką.

Spotkanie z Izabellą Klebańską