Spotkanie autorskie z Joanną Olech

6 maja 2016r. odbyło się spotkanie autorskie ze znaną i lubianą autorką książek dla dzieci i młodzieży Joanną Olech. Zdradziła nam jak to się stało, że została pisarką i w bardzo ciekawy sposób opowiadała o bohaterach swoich książek.  W trakcie spotkania autorka przybliżyła słuchaczom swoją twórczość, czytając fragmenty "Dynastii Miziołków". Odbyły się też konkursy i wybory „Mister Miziołka”, w których nagrodami były słodkości. Chętni uczniowie wymyślali historyjki o smoku w różnych nastrojach , a w międzyczasie pisarka tworzyła ilustracje dając w ten sposób popis swoich zdolności plastycznych. Dzieci chętnie brały udział w grach i zabawach. Zobaczyliśmy też niezwykłe "książki obrazkowe", które nasz gość przywiózł z różnych stron świata. Wspaniałą pamiątką dla uczestników spotkania były dedykacje i autografy na specjalnie przygotowanych kartkach z Miziołkową i Smoczą pieczątką.

Spotkanie autorskie z Izabellą Klebańską

20 kwietnia b. r. odbyło się spotkanie autorskie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Ksiązek. Tym  razem na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Świnicach Warckich przyjechała Izabella Klebańska- absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, autorka scenariuszy programów telewizyjnych dla dzieci i młodzieży, autorka książek takich jak: „Operowe strachy”,  „Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada” czy „Jak tańczono przed wiekami”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas III Szkoły Podstawowej w Świnicach. Pani Izabella w wesoły i przystępny sposób otwierała drzwi do świata muzyki, wyjaśniała znaczenie i wagę nut, półnut i ćwierćnut za pomocą bohaterki jednej z książek Akolady- przesympatycznej dżdżownicy, której imię pochodzi od muzycznego znaku-klamry.
Następnie, przy akompaniamencie najsłynniejszych utworów operowych, autorka przybliżyła uczestnikom istotę opery oraz przez barwne opowieści o magii opery pobudała wyobraźnię najmłodszych uczestników .
Na koniec spotkania Pani Izabella nauczyła dzieci francuskiego tańca braule, opowiadając o tym, jak dawnej taniec stanowił jedną z podstawowych rozrywek. Kto nie potrafił wtedy tańczyć, nie brał udziału w życiu towarzyskim. Na szczęście nasi uczestnicy stanęli na wysokości zadania i doskonale tańczyli. Było to niczym bal z minionej epoki, na którym wszyscy dobrze się bawili.
Uczestnicy  mieli wcześniej możliwość zakupienia książek autorki, w których na zakończenie spotkania pozostawiała sympatyczne niczym dżdżownica Akolada dedykacje dla najmłodszych.
Dziękujemy za współpracę Szkole Podstawowej w Świnicach W. oraz Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Świnicach W. za użyczenie sali.

Uciekinierka

Książka pt. Uciekinierka autorstwa Elżbiety Borek opowiada o losach nastoletniej dziewczyny Marysi, którą nazywają Masza. Podczas wyjazdu rodziców na narty urządziła imprezę. Pomimo tego, że prosiła by przyjaciele nie przynosili alkoholu i używek nie posłuchali jej. W czasie imprezy wtargnęła policja. Wtedy koleżanka została u niej na noc. W poniedziałek Marysia nie przyszła do szkoły. I tutaj zaczynają się rodzić pytania. Możemy się domyślać, że chciała uciec od monotonii i rutyny codzienności.

Książka jest napisana w przystępny sposób, łatwo trafiający do czytelnika. Jest dobrą odskocznią od rzeczywistości. Jednak nie powrócimy do niej kilkanaście razy z tą samą ekscytacją. Jedyną jej wadą jest to, że jest przewidywalna.

Autorka dobrze potrafi dotrzeć do nastolatków, rozumie ich problemy i rozterki. Porusza sprawy ważne, trudne.

Książkę polecamy każdemu kto chce miło spędzić czas.

Uczestniczyło 7 dziewczyn.

Spotkanie z Izabellą Klebańską

Stażystka

Podczas pierwszego w bieżącym roku spotkania DKK dorosłych omawiana była książka „Stażystka” Mimi Alford.

Prezydentowi się nie odmawia” tak można by spuentować tę książkę i jednocześnie usprawiedliwić główną bohaterkę i autorkę w jednym.

Ona została przyjęta na staż do biura prasowego Białego Domu, miała dziewiętnaście lat i była dziewicą. On był od niej dużo starszy i był prezydentem Stanów Zjednoczonych..

Już czwartego dnia stażu zaproponowano jej pływanie w basenie znajdującym się w Białym Domu.
I choć propozycja wydała jej się nieprzyzwoita, nie odmówiła. Na basenie były już inne dziewczęta, a także prezydent. Zamienili kilka słów na temat jej stażu. Tego samego dnia zaproszono ją na bankiecik
w apartamencie prezydenckim. Nie odmówiła. Gdy przyszła, Kennedy zaproponował, że ją oprowadzi. Zaprowadził ją do sypialni pani Kennedy, rozebrał i rozdziewiczył. Autorka książki po pięćdziesięciu latach, wytropiona przez media, ujawnia szczegóły półtorarocznego romansu, a raczej związku erotycznego z prezydentem, jak sama go określa.

''Stażystka'' nie jest majstersztykiem literackim, jest zapisem obyczajowości tamtych czasów w Ameryce. To również historia o świecie, w którym media były mniej żarłoczne niż dziś. Mimi udało się ukrywać sekret przez pół wieku, do 2003 roku.

Podczas lektury tej książki Klubowiczki zastanawiały się nad naiwnością główniej bohaterki. Wiele do życzenia pozostawia również lakoniczny styl pisarki. Niektórym paniom ów styl bardzo przeszkadzał w pokonywaniu lektury, zaś innym wręcz przeciwnie bardzo odpowiadał.

Uczestniczyło 6 osób.