Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Spotkanie autorskie z Elizą Piotrowska - Filia nr 2 Pabianice

7 maja mieliśmy spotkanie z Panią pisarką Elizą Piotrowską :-).To spotkanie odbyło się w bibliotece przy ul. Łaskiej w Pabianicach. Pani Eliza przyjechała do nas z Brazylii.Opowiadała nam o życiu w tym dalekim kraju. Rozmowa z Panią Elizą była bardzo ciekawa.My zadawaliśmy pisarce pytania.Interesowało nas skąd Pani Eliza czerpie pomysły do swoich książek, jakie ma zainteresowania.Pani Eliza to cudowna,uśmiechnięta osoba,życzliwa i otwarta na ludzi. Spotkanie z Panią pisarką było wyjątkowe i ciekawe i NA DŁUGO ZOSTANIE W NASZEJ PAMIĘCI :-) .Tekst opracował Marcin Szumigaj .

Eliza Piotrowska w Pabianicach - Filia nr 2

7 maja mieliśmy spotkanie z Panią pisarką Elizą Piotrowską :-).To spotkanie odbyło się w bibliotece przy ul. Łaskiej w Pabianicach. Pani Eliza przyjechała do nas z Brazylii.Opowiadała nam o życiu w tym dalekim kraju. Rozmowa z Panią Elizą była bardzo ciekawa.My zadawaliśmy pisarce pytania.Interesowało nas skąd Pani Eliza czerpie pomysły do swoich książek, jakie ma zainteresowania.Pani Eliza to cudowna,uśmiechnięta osoba,życzliwa i otwarta na ludzi. Spotkanie z Panią pisarką było wyjątkowe i ciekawe i NA DŁUGO ZOSTANIE W NASZEJ PAMIĘCI :-) .Tekst opracował Marcin Szumigaj .

Andrzej Marek Grabowski - spotkanie w Filli nr 2 w Pabianicach

We wtorek 17 maja w bibliotece na Piaskach odbyło się spotkanie z autorem książek dla dzieci Andrzejem Markiem Grabowskim. Twórczością literacką zajął się dość późno, bo po 50 roku życia. Jednak zadebiutował już w 1988 roku zbiorem opowiadań pt: „Zając Poziomka” (wspólnie z Ewą Chotomską).

Andrzej Marek Grabowski znany jest głównie z działalności w telewizji. Tworzył m.in. takie programy jak: „Budzik”, „Ciuchcia”, „Tik-Tak”, „Wyprawy Profesora Ciekawskiego”.

Kiedy występował w telewizji (lata 80 i 90), był osobą rozpoznawaną na ulicy. Ale było to dla Niego dosyć kłopotliwe, ponieważ jest osobą nieśmiałą.

W spotkaniu z Andrzejem Markiem Grabowskim wzięła udział 22 osobowa grupa podopiecznych ze Środowiskowego Domu Samopomocy PSOUU. Przed rozpoczęciem spotkania autor był nieco stremowany, ponieważ po raz pierwszy miał występować przed osobami niepełnosprawnymi. Jak się potem okazało, obawy były bezpodstawne. Słuchacze oczarowali autora.

Andrzej Marek Grabowski rozpoczął spotkanie od zaprezentowania kilku swoich książek.

Rozpoczął od „Pirata Jędrusia”. Tytułowy bohater to siedmiolatek kapitan statku piratów.

Do stworzenia tej postaci pisarza zainspirował syn Andrzej. Kolejną zaprezentowaną książką była „Dziewczynka ze srebrnym zębem”. Są to prawdziwe wspomnienia autora, kiedy jako siedmiolatek trawił do szpitala. W tamtym czasie jedynym dniem odwiedzin była niedziela.

Chłopiec z niecierpliwością czekał na dzień kiedy zobaczy rodziców. Niestety, w dniu odwiedzin zapanowała epidemia grypy i wizyty zostały odwołane. W szpitalu leżała też dziewczynka z cyrku

i miała srebrny ząb. Ona zainspirowała autora do napisania tej książki. Następna książka to „Wojna na słonecznym brzegu”. Są to wspomnienia mamy pisarza Krystyny „Kaliny” Grabowskiej, która jako dziewczynka podczas wojny pod pseudonimem zajmowała się działalnością konspiracyjną. Autor zaprezentował też książkę z piosenkami pt. : „Kulfon, co z ciebie wyrośnie?”

Na koniec tej części zapowiedział, że piszę kolejną książkę. Będzie to historia chłopca bardzo słabo się uczącego, natomiast świetnie grającego w piłkę. Nie braknie w niej wątków fantastycznych.

Wszystkie omówione książki autor podarował słuchaczom z dedykacją i autografami.

Andrzej Marek Grabowski na spotkanie przyjechał z wielką kolorową torbą. Jak się okazało ukryci w niej byli bohaterowie programów które tworzył. Pisarz zaprosił chętnych uczestników spotkania do wcielenia się w role bohaterów. Jako pierwszy to zadania aktorskiego zgłosił się Leszek. Leszkowi przypadła rola Kota Budzika. Następnie z torby wyskoczył Kulfon, w jego rolę wcielił się Gabryś.

Następnie z torby wyłoniły się 2 potwory. Ich rolę odegrali Milenka i Wojtek. Ostatnią postacią był Zając Poziomka. Jednak zachowywał się niegrzecznie pokazując język uczestnikom spotkania. Dlatego też szybko wrócił do torby.

Ostatnim etapem spotkania były pytania przygotowane przez słuchaczy. Przygotowali ich dużo.

Ponieważ niektórzy z nich w dzieciństwie oglądali „Pana Tik-Taka”, pytali czy jeszcze będzie ten program realizowany. Okazuje się, że już nie. Słuchacze pytali również autora czy lubi czytać.

Odpowiedział że bardzo a jego ulubionym pisarzem jest Bohumil Hrabal.

Padło też pytanie dlaczego używa 2 imion. Drugiego imienia, autor zaczął używać, ponieważ jest jeszcze jeden pisarz dla dzieci który nazywa się Andrzej Grabowski. W związku

z tym zdarzały się sytuację, że był z nim mylony. Jadąc na spotkanie widział przygotowaną wystawkę z książkami tamtego Andrzeja Grabowskiego. Zapytany został również o swoje zalety. Odpowiedział, że jest bardzo punktualny. Dlatego też ze strachu przez spóźnieniem, zdarza się jest na miejscu godzinę przed czasem. Wprawia tym nieco w zakłopotanie Panie, które nie bardzo wiedzą czym zająć autora. Andrzej Marek Grabowski zapytany został też jak wygląda jego miejsce pracy. Odpowiedział, że jest to lampka oraz stary 40 letni stół. Nie pisze w nocy, raczej jest skowronkiem. Natomiast podczas pisania lubi podjadać czekoladowe wafelki oraz keks upieczony przez mamę. Na pytanie co lubi robić w wolnym czasie, odpowiedział, że lubi go spędzać z 17 letnim synem oraz jeździć na rowerze. Zapytany czy gdyby urodził się jeszcze raz, to tak samo pokierowałby swoim życiem. Odpowiedział, że dużo wcześniej zacząłby pisać. Słuchacze chcieli się też dowiedzieć czy autorowi zdarzyło się zrobić coś szalonego. Odpowiedział,

że w młodości był weselszy, słuchał punk rocka, jeździł do Londynu na koncerty Sex Pistols. Pisarz zapowiedział, że zaszaleć planuje następnego dnia. Były lider zespołu Sex Pistols, John Lydon gra koncert w Warszawie. Andrzej Marek Grabowski wraz z Grzegorzem Kasdepke wybierają się na ten koncert i zamierzają tańczyć pogo. To kilka z wielu pytań jakie zadawali słuchacze.

Na koniec autor powiedział, że było to jego najfajniejsze spotkanie, które chętnie by powtórzył. Z opiekunami grupy wymienili się wizytówkami aby mieć ze sobą kontakt. Andrzej Marek Grabowski od uczestników spotkania otrzymał wazon z namalowanymi Kulfonem i Moniką

 

 

Paweł Beręsewicz na spotkaniu w Filii nr 2 w Pabianicach

0 października poszliśmy na spotkanie z pisarzem Pawłem Beręsewiczem .Pan Paweł opowiadał nam o swoich książkach. Zaprosił nas na herbatkę i do rozmowy o książkach. Ela rozmawiała z panem Pawłem o modzie.Pisarz próbował ją przekonać do noszenia ubranka na nos, tak zwanego noskanera. Ela jednak nie dała się namówić. Mimo,iż noskaner był bardzo modny i miał pilota.Kolejnym rozmówcą pisarza był Leszek.Rozmowa dotyczyła pieniędzy. Pan Paweł opowiedział historię chłopca, który zastanawiał się nad kupnem mercedesa za złotówkę.Aby się dowiedzieć pisarz zachęcał do przeczytania książki pod tytułem :"Pieniądze albo kasa ". Następnie pan Paweł zaprosił na herbatkę Gabrysia. Tematem rozmowy był kryminał. Usłyszeliśmy historię brodatego mężczyzny, który miał tajemniczą bliznę na policzku. O tym co się stało, możemy dowiedzieć się z książki pod tytułem: "Tajemnica człowieka z blizną". Potem zadawaliśmy pisarzowi pytania, które wcześniej przygotowaliśmy na zajęciach. Interesowało nas życie i twórczość pana Pawła. na spotkaniu było miło,przyjemnie i ciekawie .DZIĘKUJEMY ZA SUPER SPOTKANIE I PYSZNĄ HERBATKĘ .

Tekst opracowali uczestnicy ŚDS


Barbara Gawryluk w bibliotece na Piaskach

 

 

17 listopada 2015 roku działający przy bibliotece Dyskusyjny Klub Książki dla niepełnosprawnych i Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach gościły Barbarę Gawryluk, dziennikarkę, tłumaczkę i autorkę niezwykle poczytnych książek dla dzieci. Laureatkę wielu nagród literackich. W spotkaniu wzięło udział trzydzieści sześć osób ze Środowiskowego Domu Samopomocy PSOUU w Pabianicach. Panowała przemiła atmosfera. Pisarka już od pierwszych chwil nawiązała świetny kontakt z uczestnikami spotkania. Opowiadała o swoim życiu i twórczości. Pani Barbara jest wielką miłośniczką zwierząt, fakt ten wpłynął na jej twórczość, poprzez którą, chce uwrażliwić czytelników na ich los. Choć jej książki skierowane są do dzieci, niektóre opisane przez nią historie do głębi poruszają dorosłych. Pomysły na książki czerpie z życia. Na historię o psie Kaktusie złożyły się wszystkie przygody, jakie przytrafiły się pieskom towarzyszącym jej od najmłodszych lat. Jako młoda dziennikarka śledziła losy psa, który przez kilkanaście miesięcy wiernie czekał przy Rondzie Grunwaldzkim na swojego pana. Mieszkańcy Krakowa upamiętnili go stawiając mu pomnik. Po latach jego historię opisała w książce „Dżok: legenda o psiej wierności”. Prawdziwa jest również opowiedziana przez autorkę historia psa Baltica, który płynął na krze.

Barbara Gawryluk urzekła wszystkich swoją naturalnością, uśmiechem i życzliwością. Chętnie odpowiadała na pytania przygotowane przez klubowiczów, których interesowały między innymi rzeczywistość i fikcja w kreacji bohaterów. Na zakończenie można było dostać autograf i dedykację od autorki.

Ewa Pawlak

 

 

 

 

 

 

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi