Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Jesienne spotkanie przedszkolaków w konstantynowskim Dyskusyjnym Klubie Książki dla Dzieci.

Dlaczego lis, wąż i sowa bały się małej myszki? Kim był Gruffalo?  Kto kogo chciał zjeść  na śniadanie i co z tego wynikło? …czyli o baśniowych przygodach leśnych zwierząt,  rozmawiały w dniu 23 października 2017 r. przedszkolaki z Przedszkola „Pokaż świat”,  podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w konstantynowskiej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży.

Do dyskusji zachęciła nas zabawna książka autorstwa Julii Donaldson pt. „Gruffalo”. Na wstępie spotkania mali klubowicze obejrzeli przedstawienie kukiełkowe przygotowane na podstawie tejże książeczki, a następnie dzieliliśmy się wrażeniami i spostrzeżeniami. Podsumowując naszą dyskusję doszliśmy do wniosku,  że  „… wcale nie trzeba być dużym i silnym, żeby poradzić sobie w trudnej sytuacji”.

Na spotkaniu nie zabrakło także kreatywnej zabawy w teatr, podczas której nasi goście tworzyli i odgrywali własne przedstawienia z udziałem bohaterów kukiełkowych z naszej książeczki.

W drugiej części spotkania wspólnie przeglądaliśmy biblioteczne książki, czytaliśmy, zgadywaliśmy i oczywiście wybieraliśmy książki do wypożyczenia!

Bardzo dziękujemy naszym gościom- klubowiczom i zapraszamy do Biblioteki!

Link do filmiku:

https://youtu.be/N50MrJH66BU

 

 

„Chroń las, bo on chroni nas!” - o znaczeniu lasów w konstantynowskiej bibliotece dyskutowały przedszkolaki na wakacyjnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci

Kto mieszka w lesie? Po co chodzimy do lasu? Dlaczego las jest bardzo ważny dla ludzi i zwierząt? Na te i wiele innych pytań szukaliśmy odpowiedzi w dniu 23 sierpnia 2017 r. podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w konstantynowskiej Bibliotece.

 Na wakacyjne spotkanie konstantynowski Dyskusyjny Klub Książki dla Dzieci zaprosił przedszkolaków z Przedszkola nr 1 w Konstantynowie Łódzkim.

Na wstępie spotkania Biblioteczny Teatrzyk Obrazkowy przeniósł nas do Puszczy Białowieskiej z pomocą bajki, napisanej przez pana Tomasza Trojanowskiego pt. „Dlaczego zwierzaki mieszkają w bloku Maćka?”

Spacerując po puszczy obserwowaliśmy żubry, łosie, wilki i różne inne dzikie zwierzęta. Zbieraliśmy też grzyby, maliny, jagody i leśne szyszki. Podczas odpoczynku na leśnej polance, rozmawialiśmy o tym, dlaczego lasy są tak bardzo potrzebne człowiekowi i zwierzętom. Wspólnie ustaliliśmy też  zasady „leśnego regulaminu”, czyli jak należy zachowywać się w lesie.

Z wycieczki wróciliśmy wprost do biblioteki, gdzie już niecierpliwie czekały na nas biblioteczne książki.

Bardzo dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy do ponownych odwiedzin i  bibliotecznych podróży w czasie i w przestrzeni.

„Zniszczymy las, nie będzie nas” – o znaczeniu lasów, w konstantynowskiej bibliotece dyskutowali podopieczni Stowarzyszenia „Czuję sercem”.

O tym jak ważny jest las i jakie różnorodne korzyści przynosi człowiekowi, rozmawialiśmy w dniu 23 czerwca 2017 r. na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w konstantynowskiej bibliotece.

Gośćmi spotkania byli podopieczni Stowarzyszenia „Czuję sercem”. Do dyskusji o lesie, zachęciło nas opowiadanie Tomasza Trojanowskiego pt. „Dlaczego zwierzaki mieszkają w bloku Maćka”. Okazało się, że las jest nam bardzo bliski i każdy miał  w tym temacie coś do powiedzenia. Dzieliliśmy się  własnymi obserwacjami i wiadomościami o lesie i leśnych zwierzętach. Rozmawialiśmy też o tym, co można zrobić z drewna oraz o tym jak powinniśmy się zachować, kiedy las zaprasza nas do siebie.

Biblioteczne książki dostarczyły nam wielu ciekawostek z życia lasu, a kolorowe zdjęcia zwierząt  jeszcze bardziej przybliżyły nam ten wspaniały Dom Przyrody.

Dziękujemy za miłe spotkanie i bardzo interesującą dyskusję!

 

"Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego "Promocja Czytelnictwa" ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego"

 

Słońce, trawa i …książki – biblioteczne spotkanie przy konstantynowskich fontannach

W dniu 9 czerwca 2017 r. konstantynowski Dyskusyjny Klub Książki dla Dzieci zaprosił przedszkolaków z przedszkola „Magnolki” na spotkanie w parku miejskim przy fontannach.

Skorzystaliśmy z pięknego, wiosennego słońca  i wyszliśmy z biblioteki, żeby w towarzystwie książek i bibliotecznych pacynek bawić się wesoło na zielonej trawie.

Kukiełki pomogły nam zainscenizować Rzepkę” z wiersza Juliana Tuwima, a książka pt. „Od stóp do głów” zaprosiła wszystkich do zabawy w naśladowanie zwierząt. Na zakończenie swoimi kolorami skusiła nas wielobarwna chusta i kolorowe piłeczki. Po tak intensywnej zabawie dobrze było odpocząć w bibliotece, przeglądając i wypożyczając książki.

Projekt Dyskusyjne Kluby Książki, w którym uczestniczy konstantynowska biblioteka jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego "Promocja Czytelnictwa" ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego"

Dzieje rybaka i jego złej żony – przedszkolaki uczestnikami Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci przy konstantynowskiej bibliotece

W dniu 24 maja 2017 r. w spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci przy konstantynowskiej Bibliotece, uczestniczyły przedszkolaki z przedszkola „Pokaż świat” w Konstantynowie Łódzkim. 

Na wstępie Biblioteczny Teatrzyk Kukiełkowy przedstawił małym klubowiczom bajkę „O rybaku i rybce”. Po zakończeniu spektaklu jeszcze raz opowiedzieliśmy sobie tę bajkę i zastanawialiśmy się, czy zła żona rybaka była szczęśliwa i dlaczego rybak nie mógł zaspokoić jej ciągłych zachcianek. 

W kolejnej części spotkania naszą uwagę zajęły biblioteczne książki. Czytaliśmy, oglądaliśmy i wypożyczaliśmy. Jak zawsze, był też czas na wspólną zabawę.  „Ojciec Wirgiliusz”, „Siedzi zajączek” i „Kolorowy deszcz piłeczek”, sprawiły, że nasi goście spędzili w bibliotece czas wesoło i z pożytkiem.

"Po drugiej stronie gór" - Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci w konstantynowskiej bibliotece.

W dniu 7 kwietnia 2017 r. r. mieliśmy przyjemność zaprosić na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, drugoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Konstantynowie Łódzkim.

Biblioteczny Teatrzyk Obrazkowy przedstawił naszym gościom historię Aiszy – dziewczynki, która mieszkała w małej afrykańskiej wiosce. Historię tą opisała pani Anna Onichimowska w opowiadaniu pt. „Po drugiej stronie gór”.

 Uważnie śledząc przygody Aiszy i jej rodziny, dowiedzieliśmy się jakim dużym problemem dla mieszkańców Afryki jest ograniczony dostęp do wody pitnej. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego powinniśmy oszczędzać wodę i jak możemy to zrobić.

Zastanawialiśmy się też, o czym mogą marzyć dzieci w Afryce, a jakie są nasze marzenia? Następnie wzięliśmy udział w zabawie, w której kolorowe piłeczki symbolizowały nasze marzenia i marzenia dzieci afrykańskich. Z pomocą chusty animacyjnej wywołaliśmy kolorowy deszcz dziecięcych marzeń.

Po powrocie z dalekiej podróży do Afryki, ponownie przenieśliśmy się do biblioteki, w której jak zawsze, cierpliwie czekały na nas biblioteczne książki.

Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie.

 

Tekst: Jadwiga Michalska

Zdjęcia Anna Chanczak

„Smerfne Jeże” bawią się i dyskutują w konstantynowskiej bibliotece

Za oknem sypie śnieg, ale taka pogoda nie przestraszyła przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola „Barwne Dzieci”, które odpowiadając na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci, już od samego rana odwiedziły konstantynowską bibliotekę.

Na małych gości w bibliotece czekał Teatrzyk Kukiełkowy wraz z zimowym przedstawieniem do książki pt.”Jak przetrwasz mroźną zimę, kopciuszku?” I nie chodziło tu o dziewczynkę znaną z bajki pt.”Kopciuszek”,  ale o ptaszka, którego od wiosny do jesieni możemy spotkać w naszym kraju.

Nasi goście z zainteresowaniem obejrzeli przedstawienie, a następnie sami, zgodnie z własnym pomysłem, animowali pacynkami, tworząc przy tym oryginalne dialogi. W drugiej części spotkania przyszedł czas na rozmowę o tym, jak leśne zwierzęta i ptaki radzą sobie zimą ze znalezieniem pożywienia. W dyskusji bardzo pomogły nam wiadomości zaczerpnięte z wcześniej oglądanego spektaklu.

W kolejnej części spotkania przeglądaliśmy biblioteczne książki, a pani bibliotekarka mówiła krótko o tym, jakie są ciekawe i zachęcała do wypożyczenia.

Bardzo dziękujemy „Smerfnym Jeżom” za odwiedziny w bibliotece i udział w dyskusji.

 

Zapraszamy do kolejnych odwiedzin. 

„Legenda o Skarbniku” w Dyskusyjnym Klubie Książki – „Ferii 2017 z konstantynowską Biblioteką” - ciąg dalszy

18 stycznia 2017 r.

O tym kim był Skarbnik, kto i gdzie mógł go spotkać, a także o tym jak wyglądała praca górników 100 lat temu, a jak wygląda dzisiaj – rozmawialiśmy z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr 5 na styczniowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w konstantynowskiej bibliotece.

W drugiej części naszego spotkania pozostając w klimacie legend i tradycji nauczyliśmy się ludowej piosenki góralskiej pt.”W murowanej piwnicy”, a także wypróbowaliśmy wesołą zabawę do tejże piosenki. Było dużo śmiechu, a ponieważ „śmiech to zdrowie” więc rozłożyliśmy chustę animacyjna klanzy i bawiliśmy się dalej.

W ostatniej części spotkania, trochę zmęczeni po zabawach, odpoczywaliśmy, wybierając książki do wypożyczenia.

Dziękujemy za wesoło spędzony razem czas i

  Zapraszamy na:

  • Teatrzyki kukiełkowe,  gry i zabawy ruchowe -

16, 17 ,20 ,24 ,27 stycznia godz. 9:30

·         Gry i zabawy z tabletami –

19, 26 stycznia godz. 9:30

·         „Angielski na wesoło” – nauka angielskiego dla dzieci

     19, 26 stycznia godz. 16:30

 

Ponadto zapewniamy dobrą książkę, , gry stolikowe, darmowy  Internet

oraz miłą atmosferę!

Do odwiedzin w bibliotece zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach pracy biblioteki.

 

Co robią leśne zwierzęta zimą? - grudniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci w konstantynowskiej bibliotece.

Co robią leśne zwierzęta zimą? - grudniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci w konstantynowskiej bibliotece.

W dniu 8 grudnia 2016 r. w spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki przy Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży w Konstantynowie Łódzkim uczestniczyli pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 2.
Na wstępie spotkania Biblioteczny Teatrzyk Kukiełkowy przedstawił dzieciom zimową opowieść o ptakach i leśnych zwierzętach pt. Jak przetrwasz mroźną zimę Kopciuszku?”
Po zakończeniu spektaklu rozmawialiśmy o zwyczajach i zachowaniu zwierząt leśnych oraz o tym, w jaki sposób przygotowują się one do przetrwania zimy.
Zebrane w trakcie spotkania informacje, utrwaliliśmy podczas zabawy, w której odgadywaliśmy co jedzą i gdzie śpią nasi bohaterowie, a byli to: sarenka, dzik , jeż, sowa, mysz polna i tytułowy bohater - ptaszek kopciuszek.
Na zakończenie spotkania przenieśliśmy się do magicznego świata skrzatów, słuchając głośnego czytania pięknej, zimowej baśni pt.”Skrzat nie śpi”.
Jak zawsze podczas naszych spotkań, nie zabrakło też czasu na indywidualne wybory książek do wypożyczenia.

Dziękujemy naszym klubowiczom i zapraszamy do ponownych odwiedzin Uśmiech

O kłamstwie i jego skutkach rozmawiali klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci w konstantynowskiej bibliotece.

W dniu 24 listopada 2016 r. w spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki przy konstantynowskiej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży wzięli udział pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 2. Rozmawialiśmy o kłamstwie i jego skutkach, na podstawie książki Janiny Porazińskiej pt. ”Kozucha Kłamczucha”. Książka choć napisana 80 lat temu zainteresowała młodych klubowiczów, a temat kłamstwa i jego następstw okazał się aktualny i dobrze wszystkim znany. Opierając się na własnych doświadczeniach powiedzieliśmy sobie, że nie warto kłamać, ponieważ „kłamstwo ma krótkie nogi”, co znaczy, że najczęściej szybko się wyda , a wtedy kłamiącemu będzie wstyd i do tego może zostać ukarany.

W kolejnej części spotkania przeglądaliśmy biblioteczne książki, a pani bibliotekarka mówiła krótko o tym jakie są ciekawe i zachęcała do wypożyczenia.

Bardzo dziękujemy klasie I A za odwiedziny w bibliotece i udział w dyskusji.

Zapraszamy do kolejnych odwiedzin.

Pamiętajcie o książkach, które zarezerwowane przez Was, czekają na wypożyczenie!

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi