Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci w konstantynowskiej Bibliotece

Czy czarownica Gryzmina użyła czarów gotując swoją zupę jarzynową? Co sprawiło, że po zjedzeniu zupy bohaterowie książki nabierali niezwykłej mocy? Beta-kroten, skrobia, pektyna, fosfor - co to za określenia i czego dotyczą? Między innymi na te pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci  w konstantynowskiej Bibliotece, w dniu 22 lutego 2018 r.

Gośćmi Klubu były dzieci z Przedszkola „Pokaż Świat” w Konstantynowie Łódzkim.

Na wstępie spotkania zapoznaliśmy się z zabawną książką pt. „Komu zupki”, która w baśniowej formie, przekazuje czytelnikom dawkę wiedzy na temat zdrowego odżywiania. W dalszej dyskusji w tym temacie, pomogła nam druga książka z pięknymi ilustracjami pt. „Przekroje. Warzywa i owoce” . Z treścią obu książek zapoznał nas Biblioteczny Teatrzyk Kukiełkowy, który od lat cieszy się dużym powodzeniem w konstantynowskiej Bibliotece dla Dzieci.

W drugiej części spotkania wybieraliśmy i rezerwowaliśmy do wypożyczenia biblioteczne książki.

Dziękujemy za aktywny udział w spotkaniu i zapraszamy do odwiedzin w Bibliotece.

Zabawnie i edukacyjnie – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci w konstantynowskiej bibliotece

Co to jest beta karoten, fosfor, skrobia? Jakie znaczenie dla naszego zdrowia ma witamina C?

Czy jarzyny zawarte w zupie jarzynowej mogą działać jak czary?

To tylko kilka z wielu pytań jakie nasunęły się nam po spektaklu  Bibliotecznego Teatrzyku Kukiełkowego pt. „Komu zupki?”

To zabawne, a jednocześnie edukacyjne przedstawienie obejrzały dzieci z przedszkola „Magnolki”, które w dniu 15 stycznia 2018 r. wzięły udział w spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w konstantynowskiej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży. 

Pozostając  w temacie zdrowego odżywiania, dokładniej przyjrzeliśmy się też książce pt. „Przekroje. Owoce i warzywa”, która w zabawny sposób, z pomocą dużych ilustracji, opowiedziała nam jakie witaminy i minerały „mieszkają” w warzywach i owocach i co mogą „zdziałać” dla naszego zdrowia.

W kolejnej części naszego spotkania przyszła kolej na książkę – zgadywankę pt. „Odkryj gdzie…” . Były to zagadki o zwierzętach i okazało się, że nie wszystkie ciekawostki  z życia zwierząt zawarte w tej książeczce,  są nam znane, np. „Gdzie niedźwiedź polarny szuka jedzenia?”.

Na zakończenie naszego spotkania, korzystając z wizyty w bibliotece, mali klubowicze wybierali i rezerwowali książki do wypożyczenia.

Dziękujemy za miłe spotkanie i zapraszamy do biblioteki!

„Wszystko o lesie” – konstantynowskie „Magnolki” uczestniczą w bibliotecznych warsztatach ekologicznych dla dzieci.

Jakie znaczenie ma las dla zwierząt, a jakie dla ludzi? Co robimy z drewna? Jak należy zachowywać się podczas leśnej wycieczki?

To tylko kilka z wielu pytań, na które szukali odpowiedzi uczestnicy bibliotecznych warsztatów ekologicznych .
  W dniu 17 listopada konstantynowskie „Magnolki” były gośćmi Biblioteki i uczestnikami warsztatów ekologicznych.

Książka pt. „Dziwolągi” opowiedziała nam historię, w której ludzie nie szanują świata przyrody i przestrzegała przed tym, jak to się może skończyć? Nasze poważne rozważania uzupełniła zabawa tematyczna, czyli wędrówka po jesiennym lesie. Spacerując obserwowaliśmy leśne zwierzęta, zbieraliśmy grzyby, maliny i poziomki.

Z wycieczki wróciliśmy wprost do biblioteki gdzie już z niecierpliwością czekały na nas biblioteczne książki.
Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie!

Jesienne spotkanie przedszkolaków w konstantynowskim Dyskusyjnym Klubie Książki dla Dzieci.

Dlaczego lis, wąż i sowa bały się małej myszki? Kim był Gruffalo?  Kto kogo chciał zjeść  na śniadanie i co z tego wynikło? …czyli o baśniowych przygodach leśnych zwierząt,  rozmawiały w dniu 23 października 2017 r. przedszkolaki z Przedszkola „Pokaż świat”,  podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w konstantynowskiej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży.

Do dyskusji zachęciła nas zabawna książka autorstwa Julii Donaldson pt. „Gruffalo”. Na wstępie spotkania mali klubowicze obejrzeli przedstawienie kukiełkowe przygotowane na podstawie tejże książeczki, a następnie dzieliliśmy się wrażeniami i spostrzeżeniami. Podsumowując naszą dyskusję doszliśmy do wniosku,  że  „… wcale nie trzeba być dużym i silnym, żeby poradzić sobie w trudnej sytuacji”.

Na spotkaniu nie zabrakło także kreatywnej zabawy w teatr, podczas której nasi goście tworzyli i odgrywali własne przedstawienia z udziałem bohaterów kukiełkowych z naszej książeczki.

W drugiej części spotkania wspólnie przeglądaliśmy biblioteczne książki, czytaliśmy, zgadywaliśmy i oczywiście wybieraliśmy książki do wypożyczenia!

Bardzo dziękujemy naszym gościom- klubowiczom i zapraszamy do Biblioteki!

Link do filmiku:

https://youtu.be/N50MrJH66BU

 

 

„Chroń las, bo on chroni nas!” - o znaczeniu lasów w konstantynowskiej bibliotece dyskutowały przedszkolaki na wakacyjnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci

Kto mieszka w lesie? Po co chodzimy do lasu? Dlaczego las jest bardzo ważny dla ludzi i zwierząt? Na te i wiele innych pytań szukaliśmy odpowiedzi w dniu 23 sierpnia 2017 r. podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w konstantynowskiej Bibliotece.

 Na wakacyjne spotkanie konstantynowski Dyskusyjny Klub Książki dla Dzieci zaprosił przedszkolaków z Przedszkola nr 1 w Konstantynowie Łódzkim.

Na wstępie spotkania Biblioteczny Teatrzyk Obrazkowy przeniósł nas do Puszczy Białowieskiej z pomocą bajki, napisanej przez pana Tomasza Trojanowskiego pt. „Dlaczego zwierzaki mieszkają w bloku Maćka?”

Spacerując po puszczy obserwowaliśmy żubry, łosie, wilki i różne inne dzikie zwierzęta. Zbieraliśmy też grzyby, maliny, jagody i leśne szyszki. Podczas odpoczynku na leśnej polance, rozmawialiśmy o tym, dlaczego lasy są tak bardzo potrzebne człowiekowi i zwierzętom. Wspólnie ustaliliśmy też  zasady „leśnego regulaminu”, czyli jak należy zachowywać się w lesie.

Z wycieczki wróciliśmy wprost do biblioteki, gdzie już niecierpliwie czekały na nas biblioteczne książki.

Bardzo dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy do ponownych odwiedzin i  bibliotecznych podróży w czasie i w przestrzeni.

„Zniszczymy las, nie będzie nas” – o znaczeniu lasów, w konstantynowskiej bibliotece dyskutowali podopieczni Stowarzyszenia „Czuję sercem”.

O tym jak ważny jest las i jakie różnorodne korzyści przynosi człowiekowi, rozmawialiśmy w dniu 23 czerwca 2017 r. na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w konstantynowskiej bibliotece.

Gośćmi spotkania byli podopieczni Stowarzyszenia „Czuję sercem”. Do dyskusji o lesie, zachęciło nas opowiadanie Tomasza Trojanowskiego pt. „Dlaczego zwierzaki mieszkają w bloku Maćka”. Okazało się, że las jest nam bardzo bliski i każdy miał  w tym temacie coś do powiedzenia. Dzieliliśmy się  własnymi obserwacjami i wiadomościami o lesie i leśnych zwierzętach. Rozmawialiśmy też o tym, co można zrobić z drewna oraz o tym jak powinniśmy się zachować, kiedy las zaprasza nas do siebie.

Biblioteczne książki dostarczyły nam wielu ciekawostek z życia lasu, a kolorowe zdjęcia zwierząt  jeszcze bardziej przybliżyły nam ten wspaniały Dom Przyrody.

Dziękujemy za miłe spotkanie i bardzo interesującą dyskusję!

 

"Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego "Promocja Czytelnictwa" ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego"

 

Słońce, trawa i …książki – biblioteczne spotkanie przy konstantynowskich fontannach

W dniu 9 czerwca 2017 r. konstantynowski Dyskusyjny Klub Książki dla Dzieci zaprosił przedszkolaków z przedszkola „Magnolki” na spotkanie w parku miejskim przy fontannach.

Skorzystaliśmy z pięknego, wiosennego słońca  i wyszliśmy z biblioteki, żeby w towarzystwie książek i bibliotecznych pacynek bawić się wesoło na zielonej trawie.

Kukiełki pomogły nam zainscenizować Rzepkę” z wiersza Juliana Tuwima, a książka pt. „Od stóp do głów” zaprosiła wszystkich do zabawy w naśladowanie zwierząt. Na zakończenie swoimi kolorami skusiła nas wielobarwna chusta i kolorowe piłeczki. Po tak intensywnej zabawie dobrze było odpocząć w bibliotece, przeglądając i wypożyczając książki.

Projekt Dyskusyjne Kluby Książki, w którym uczestniczy konstantynowska biblioteka jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego "Promocja Czytelnictwa" ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego"

Dzieje rybaka i jego złej żony – przedszkolaki uczestnikami Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci przy konstantynowskiej bibliotece

W dniu 24 maja 2017 r. w spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci przy konstantynowskiej Bibliotece, uczestniczyły przedszkolaki z przedszkola „Pokaż świat” w Konstantynowie Łódzkim. 

Na wstępie Biblioteczny Teatrzyk Kukiełkowy przedstawił małym klubowiczom bajkę „O rybaku i rybce”. Po zakończeniu spektaklu jeszcze raz opowiedzieliśmy sobie tę bajkę i zastanawialiśmy się, czy zła żona rybaka była szczęśliwa i dlaczego rybak nie mógł zaspokoić jej ciągłych zachcianek. 

W kolejnej części spotkania naszą uwagę zajęły biblioteczne książki. Czytaliśmy, oglądaliśmy i wypożyczaliśmy. Jak zawsze, był też czas na wspólną zabawę.  „Ojciec Wirgiliusz”, „Siedzi zajączek” i „Kolorowy deszcz piłeczek”, sprawiły, że nasi goście spędzili w bibliotece czas wesoło i z pożytkiem.

"Po drugiej stronie gór" - Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci w konstantynowskiej bibliotece.

W dniu 7 kwietnia 2017 r. r. mieliśmy przyjemność zaprosić na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, drugoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Konstantynowie Łódzkim.

Biblioteczny Teatrzyk Obrazkowy przedstawił naszym gościom historię Aiszy – dziewczynki, która mieszkała w małej afrykańskiej wiosce. Historię tą opisała pani Anna Onichimowska w opowiadaniu pt. „Po drugiej stronie gór”.

 Uważnie śledząc przygody Aiszy i jej rodziny, dowiedzieliśmy się jakim dużym problemem dla mieszkańców Afryki jest ograniczony dostęp do wody pitnej. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego powinniśmy oszczędzać wodę i jak możemy to zrobić.

Zastanawialiśmy się też, o czym mogą marzyć dzieci w Afryce, a jakie są nasze marzenia? Następnie wzięliśmy udział w zabawie, w której kolorowe piłeczki symbolizowały nasze marzenia i marzenia dzieci afrykańskich. Z pomocą chusty animacyjnej wywołaliśmy kolorowy deszcz dziecięcych marzeń.

Po powrocie z dalekiej podróży do Afryki, ponownie przenieśliśmy się do biblioteki, w której jak zawsze, cierpliwie czekały na nas biblioteczne książki.

Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie.

 

Tekst: Jadwiga Michalska

Zdjęcia Anna Chanczak

„Smerfne Jeże” bawią się i dyskutują w konstantynowskiej bibliotece

Za oknem sypie śnieg, ale taka pogoda nie przestraszyła przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola „Barwne Dzieci”, które odpowiadając na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci, już od samego rana odwiedziły konstantynowską bibliotekę.

Na małych gości w bibliotece czekał Teatrzyk Kukiełkowy wraz z zimowym przedstawieniem do książki pt.”Jak przetrwasz mroźną zimę, kopciuszku?” I nie chodziło tu o dziewczynkę znaną z bajki pt.”Kopciuszek”,  ale o ptaszka, którego od wiosny do jesieni możemy spotkać w naszym kraju.

Nasi goście z zainteresowaniem obejrzeli przedstawienie, a następnie sami, zgodnie z własnym pomysłem, animowali pacynkami, tworząc przy tym oryginalne dialogi. W drugiej części spotkania przyszedł czas na rozmowę o tym, jak leśne zwierzęta i ptaki radzą sobie zimą ze znalezieniem pożywienia. W dyskusji bardzo pomogły nam wiadomości zaczerpnięte z wcześniej oglądanego spektaklu.

W kolejnej części spotkania przeglądaliśmy biblioteczne książki, a pani bibliotekarka mówiła krótko o tym, jakie są ciekawe i zachęcała do wypożyczenia.

Bardzo dziękujemy „Smerfnym Jeżom” za odwiedziny w bibliotece i udział w dyskusji.

 

Zapraszamy do kolejnych odwiedzin. 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi