Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Dom nad Zatoką

Czerwcowe spotkanie naszego klubu dla dorosłych było bardzo nietypowe, ponieważ wyszliśmy poza bibliotekę. Przy niezwykle słonecznej pogodzie spotkaliśmy się w Palarni kawy "Coffee House", by dyskutować o książce Debbie Macomber, pt. "Dom nad zatoką".
Książka opisuje losy pięciu kobiet, mieszkających w malowniczym miasteczku Cedar Cove. Każda z nich boryka się z problemami życia codziennego. Głównym wątkiem jest historia Cecilii i Iana, którzy po roku małżeństwa chcą się rozwieść. Kobieta nie może przebaczyć mężowi, że nie był przy niej podczas przedwczesnych narodzin, śmierci i pogrzebu ich córki. Sędzia prowadząca rozprawę rozwodową, uważa że decyzja Cecilii jest nieuzasadniona i kieruje parę na terapię.
Powieść Debbie Macomber jest typowym romansem, który nie wzbudził naszego zachwytu, polecamy go tylko miłośnikom tego gatunku.

Julita Binkowska

Warunek

Na majowym spotkaniu klubu rozmawiałyśmy o książce Eustachego Rylskiego "Warynek".
Akcja książki rozpoczyna się w 1812 roku w majątku pod Moskwą. Spotykają się tam dwaj, jakże różni, oficerowie Wielkiej Armii Napoleona. Pierwszy z nich, Andrzej Rangułt jest litewskim arystokratą, legendą polskich szwoleżerów, ulubieńcem cesarza. Drugi, to Semen Hoszowski, ubogi syn popa. Konflikt pomiędzy nimi, doprowadza ich w końcu do dezercji. Razem wyruszają na Litwę, do rodzinnego majątku Rangułta. Podróż ta niespodziewanie połączy ich losy i wbrew wszystkiemu doprowadza do przyjaźni.
"Warunek" bardzo nam się podobał. Wyraziste postacie, piękny język, wciągająca fabuła i głębokie przemyślenia sprawiają, że jednogłośnie gorąco polecamy tą pozycję.

Julita Binkowska

Ciemno, prawie noc

Książka "Ciemno, prawie noc" była bohaterką naszego kwietniowego spotkania. Jak każda pozycja tej autorki, wzbudziła w nas wiele skrajnych emocji.
Główna bohaterka Alicja Tabor, reporterka jednej z warszawskich gazet, wraca do swojego rodzinnego miasta Wałbrzycha, aby napisać artykuł o tajemniczym zniknięciu trójki dzieci. Sprawa ta wiąże się z serią bestialskich morderstw zwierząt i pojawieniem się w mieście samozwańczych proroków. Powrót do domu otwiera bolesną ranę związaną z szaleństwem matki i samobójczą śmiercią siostry.
Najbardziej poruszył nas obraz społeczeństwa, przedstawiony przez autorkę. Chór głosów z forów internetowych emanujący nienawiścią, nietolerancją i głupotą. Zło i brutalność świata wcielająca się pod bajkową nazwę "kotojadów".
"Ciemno, prawie noc" to mroczna, poruszająca książka, która zmusza nas do refleksji.
Gorąco polecamy.

Julita Binkowska

Dzieci bohaterów

Na marcowym spotkaniu rozmawiałyśmy o książce Lyonela Trouillota "Dzieci bohaterów". Bohaterami książki jest rodzeństwo Colin i Mariela, mieszkający w slumsach na obrzeżach Port-au-Prince. Dorastają w domu, gdzie ojciec znęca się psychicznie i fizycznie nad matką, topiąc swoje smutki w rumie. Podczas jednej z awantur dzieci roztrzaskują ojcu głowę i uciekają. Od tego krytycznego momentu autor oddaje głos Colinowi, młodszemu z rodzeństwa, który przedstawia cały skomplikowany splot wydarzeń, prowadzący do tragedii.
Klubowiczki uznały, że jest to bardzo przygnębiająca książka, podejmująca stale aktualne problemy biedy, przemocy w rodzinie i izolacji. Przez niemal całą dyskusję przewijało się pytanie: kto tak naprawdę zawinił ?
Styl książki jest bardzo surowy, pozbawiony wszelkich ozdobników, co sprawia, że powieść brzmi autentycznie i mocno.
Uznałyśmy, że książki takie są bardzo potrzebne, wskazują na problemy współczesnego świata i zmuszają czytelników do refleksji.
Polecamy!!!

Julita Binkowska

Późny Gomułka, wczesny Gierek

Lektura książki Andrzeja Dziurawca "Późny Gomułka, wczesny Gierek", którą omawiałyśmy na lutowym spotkaniu DKK, okazała się dla klubowiczek miłym doświadczeniem. Autor bardzo dowcipnie opisuje absurdy Polski Ludowej, pogoń za papierem toaletowym, czy coroczny brak sznurka do snopowiązałek. Barwne historie dotyczące lat młodzieńczych Dziurawca spotkały się natomiast z głosami sprzeciwu wielu pań, które inaczej zapamiętały opisany przez niego obraz tamtej rzeczywistości. Brakowało nam też uporządkowanej chronologii, autor przenosił się w czasie co potęgowało wrażenie chaosu.
Spotkanie zakończyło się osobistymi refleksjami o tych jakże "cudownych latach".  

Julita Binkowska

Historia pszczół

Nowy rok nasz klub książki powitał niezwykle refleksyjną powieścią Mai Lunde, pt. "Historia pszczół". Opowieść rozgrywa się na trzech płaszczyznach czasowych, a łącznikiem pomiędzy nimi są pszczoły.
Na wstępie poznajemy wydarzenia z Anglii z roku 1857, gdzie niespełniony naukowiec William postanawia zbudować ul, który ma przynieść sławę jemu i jego rodzinie.
Następnie autorka przenosi nas do Stanów Zjednoczonych i roku 2007. Hodowca pszczół George odkrywa w swoich ulach setki martwych owadów.
Ostatnie miejsce, które odwiedzamy, to Chiny w 2098 roku. Owadów na świecie już nie ma, a główna bohaterka tej historii, Tao zajmuje się ręcznym zapylaniem drzew.
Wszystkie te historie opisują codzienność dnia i pasję, trudne relacje międzyludzkie i walkę o lepsze jutro.
Książka bardzo nam się podobała. Długo dyskutowałyśmy o miejscu człowieka w przyrodzie i o przyszłości naszej cywilizacji.
Gorąco polecamy.

Julita Binkowska

Głosy Panamo

Na grudniowym spotkaniu, nasz dyskusyjny klub, rozmawiał o książce Jaume Cabre, pt. "Głosy Pamano". Główny wątek powieści osnuty jest wokół postaci Oriola Fontellesa, nauczyciela, którego oskarżono o wysługiwanie się faszystowskiej Falandze zaś klamrą spinającą jego historię, jest list znaleziony po wielu latach, przez nauczycielkę Tinę, w starej szkole przeznaczonej do rozbiórki. List napisany przez Oriola, opisuje prawdziwą historię jego życia i skierowany jest do dziecka, którego nigdy nie poznał. Tina zainteresowana opowieścią zaczyna zgłębiać nieznaną historię partyzantów, faszystów i zwykłych obywateli, małej hiszpańskiej miejscowości Toreny. Swoimi pytaniami budzi uśpione namiętności i rozdrapuje stare rany.
"Głosy Pamano", to barwna historia pełna miłości, namiętności i zdrady, znajdujemy w niej niezwykłe postacie, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci.
Polecamy!!!

Julita BinkowskaPisz pan książkę

Na listopadowym spotkaniu DKK dla dorosłych, rozmawiałyśmy o książce znanego, z wielu filmów i bardzo lubianego aktora, Zbigniewa Buczkowskiego, pt. "Pisz pan książkę". Klubowiczki, które tego dnia nas odwiedziły, były z lektury dość zadowolone. Podkreślały, że jest to książka lekka i relaksująca, z której dowiedziały się kilku mało znanych ciekawostek, anegdot i nieco poważniejszych faktów z życia aktora. Uwagi krytyczne, nieliczne zresztą, dotyczyły bardzo uproszczonego, wręcz prostego, potocznego języka, którym operuje autor oraz błędów gramatycznych i stylistycznych. Wnioski końcowe wypadły jednak na plus,  a za usprawiedliwienie uznano fakt, że była to pierwsza próba literacka popularnego aktora.  

Ewelina Piwińska"Siewcy strachu"

Październikowe spotkanie DKK odbyło się w bardzo burzliwej atmosferze, a to za sprawą książki Gregga Olsena, pt. "Siewcy strachu".
Wątkiem przewodnim książki jest działalność Teda Bund'ego, seryjnego mordercy, działającego w latach siedemdziesiątych XX wieku. Jego historię poznajemy na podstawie opisu przeżyć dwóch kobiet, emocjonalnie z nim związanych.
Pierwsza z nich to policjantka prowadząca śledztwo w sprawie brutalnych zabójstw kobiet. Na jej życiu kładzie się cieniem zaginięcie i śmierć siostry, która mogła być jedną z ofiarą Bund'ego.
Druga kobieta to obłąkana fanka jego zbrodni, która wychowuje syna w jednym celu, aby podjął dzieło mordercy.
Książka podzieliła klubowiczki, większość uznała, że konstrukcja powieści niczym się nie wyróżnia na tle innych kryminałów, a temat jest dość banalny. Autor miesza ze sobą zbyt wiele wątków. Bohaterowie są przerysowani, co sprawia, że na pierwszy plan wysuwają się ich obsesje.
Niemniej jednak, bez względu ma to czy "Siewcy strachu" podobali nam się ,czy też nie, autor zmusza nas do refleksji nad pochodzeniem zła i naszym człowieczeństwem. Zadajemy sobie pytanie, czy człowiek rodzi się zły, czy to warunki w jakich dorastamy i tragedie jakie nas dotykają, decydują o naszym późniejszym  życiu.

Ślepy Maks. Historia łódzkiego Ala Capone

Książka "Ślepy Maks. Historia łódzkiego Ala Capone" Remigiusza Piotrowskiego była tematem wrześniowego spotkania DKK.
Opowiada ona historię najsłynniejszego gangstera w dziejach międzywojennej Łodzi - Maksa Bornsztajna.
Swoją karierę rozpoczął jako kieszonkowiec, a dzięki pomysłowości i sprytowi szybko awansował na "króla Bałut".
Dzięki pracy Arnolda Mostowicza "Ballada o ślepym Maksie", został on wykreowany na żydowskiego Janosika, który odbiera bogatym, a wspiera biednych.
W swojej książce Piotrowski próbuje oddzielić, narosłą latami, legendę od faktów. Dokumenty przytoczone w publikacji ukazują Maksa, jako gangstera, szefa miejscowej dintojry i lidera świata przestępczego Bałut. Lista jego grzechów była bardzo długa - kradzieże, szantaże, oszustwa, paserstwo, donosicielstwo, a także morderstwo.
Postać Maksa do dziś budzi wiele kontrowersji, ale nie można zaprzeczyć, że jest niezwykle ciekawa i barwna.
Polecamy!!!

 

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi