Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Nieznajomy

2018 rok, nasz Dyskusyjny Klub Książki, zakończył lekturą książki Harlana Cobena, pt. „Nieznajomy". Historia od pierwszej strony wzbudziła naszą ciekawość. Adam, główny bohater książki prowadzi pozornie idealne życie. Pewnego dnia tę jego pewność burzy nieznajomy, zdradzając mu najbardziej skrywaną tajemnicę żony. Jednak konfrontacja z nią niewiele wyjaśnia, ponieważ kobieta znika, zostawiając jedynie SMS-a z prośbą, by nikt jej nie szukał. Adam nie może się pogodzić z decyzją żony i zaczyna prowadzić śledztwo, które w efekcie doprowadza go do kolejnych osób, szantażowanych przez tajemniczego nieznajomego. Książka wciąga i zaskakuje, dlatego polecamy tę pozycję.

Nieważkość

Na październikowym spotkaniu DKK rozmawialiśmy o książce „Nieważkość” Julii Fiedorczuk. Bohaterkami powieści są trzy dziewczyny z jednego małego miasteczka Zuzanna, Helena i Ewka, których losy splatają się ze sobą przez chwilę. Łączą je wydarzenia z dzieciństwa, a najbardziej dramatyczna śmierć kolegi. Każda z kobiet na swój sposób czuje się temu winna i te traumatyczne wydarzenia odbiją się na całym ich dorosłym życiu. Zuzanna jest bogatą pracowniczką agencji reklamowej, Helena sprzątaczką z dwójką dzieci, a Ewa – bezdomną. Łączy je niezadowolenie i tęsknota za czymś lepszym. Lektura książki wywołała w nas smutek i przygnębienie. Rozczarowane życiem bohaterki nie próbują zrobić nic ze swoim życiem, pozostając w stanie „nieważkości".

1945: wojna i pokój

Książka Magdaleny Grzebałkowskiej „1945: wojna i pokój” była tematem wrześniowego spotkania DKK. Dzięki autorce pozbyłyśmy się stereotypu, że rok 1945 był rokiem radości i szczęścia. Zakończył on co prawda, trudny okres naszej historii, ale pozostawił po sobie wielu wynędzniałych i okaleczonych ludzi. Zebrane w tej książce reportaże dotyczą wydarzeń i ludzi, nie tylko Polaków, ale Żydów, Niemców i Ukraińców okresu powojennego.
Bardzo podobał nam się obiektywizm autorki. Grzebałkowska nie ocenia, a oddaje głos swoim rozmówcą, dzielącym się z nami swoimi wspomnieniami o szabrownikach, przesiedleniach, sierocińcu dla żydowskich dzieci, obozie dla Niemców w Łambinowicach.
Przed każdym rozdziałem autorka umieściła ówczesne ogłoszenia z gazet, które bardzo dużo powiedziały nam o tym, jak wyglądało życie mieszkańców Warszawy, Krakowa czy Łodzi.
Przeczytałyśmy tę książkę z ogromnym zainteresowaniem. Gorąco polecamy.

Zamki na piasku

W czerwcu spotkanie naszego klubu dla dorosłych podobnie jak w roku ubiegłym odbyło się w palarni kawy „Coffee House". Tematem naszej dyskusji była książka Chrisa Bohjaliana - „Zamki na piasku". Akcja powieści rozpoczyna się w 1915 roku, kiedy młoda amerykanka Elizabeth przyjeżdża do Aleppo, aby nieść pomoc uchodźcom ocalałym z rzezi Ormian. W trakcie misji humanitarnej poznaje młodego Armena, który właśnie stracił całą swoją rodzinę. Między młodymi ludźmi rodzi się uczucie, od samego początku naznaczone bólem i nieszczęściem. Wątek ten wpleciony został w najbardziej krwawą część historii Ormian. W opisywanej przez autora masakrze zginęło około 1,5 mln ludności ormiańskiej. Poznajemy kobiety gwałcone i bite, które umierają z głodu i wycieńczenia z dziećmi na rękach, torturowanych i mordowanych mężczyzn odartych ze wszystkiego, oraz umierające z głodu i upału dzieci pozbawione opieki rodziców. Obok okrucieństwa i bestialstwa, znajdujemy też ludzi niosących bezinteresowną pomoc, często z narażeniem własnego życia.
Dla nas jest to niezwykle wzruszająca książka, którą gorąco polecamy.

Samolot bez niej

„Samolot bez niej” Michela Bussiego to książka, o której rozmawiałyśmy na majowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki.
Akcja utworu prowadzona jest dwutorowo, a rozpoczyna ją tragedia. 23 grudnia 1980 roku na szczycie Mont Terrible, rozbija się samolot, relacji Stambuł-Paryż. Jedyną cudownie ocaloną pasażerką jest niezidentyfikowane trzymiesięczne niemowlę, o które wałczą dwie rodziny. Przeszłość poznajemy z pamiętnika detektywa, który przez osiemnaście lat próbuje ustalić tożsamość ocalonego dziecka. Współczesność to kolejne śledztwo, tym razem brata dziewczyny.
Książka bardzo nas wciągnęła, każda strona przynosiła nowe pytania i zagadki. Jedynym rozczarowaniem był tytuł, który niestety zbyt wcześnie zdradza zakończenie książki.

Małe wielkie rzeczy

Kwietniowe spotkanie klubu upłynęło nam na rozmowie o książce Jodi Picoult „Małe wielkie rzeczy". W swojej powieści autorka dowiodła, że temat rasizmu jest stale aktualny i dotyczy nie tylko białych.
Po rutynowym zabiegu medycznym umiera noworodek, a za jego śmierć rodzice obwiniają czarnoskórą pielęgniarkę. Dochodzi do procesu, podczas którego ojciec dziecka, Turk Buer za wszelką cenę chce zniszczyć oskarżoną o ten czyn kobietę. Całą historię poznajemy z trzech punktów widzenia: Ruth-czarnoskórej pielęgniarki, Turka-ojca zmarłego chłopca i Kennedy-adwokatki oskarżonej. Autorka dogłębnie analizuje sposób postępowania bohaterów. Przedstawia środowiska, w jakich się wychowali, ich poglądy i to, co osiągnęli w życiu. Jest to mądra i poruszająca książka, która skłania do refleksji.

Gorąco polecamy.

Sto lat samotności

Na marcowym spotkaniu DKK, rozmawiałyśmy o książce „Sto lat samotności” Gabriela Garcii Marqueza. Mimo iż minęło 51 lat od daty jej wydania, cieszy się ona niesłabnącą popularnością. Opowiada o dziejach siedmiu pokoleń rodziny Buendiów w ciągu stu lat. Poznajemy historię ich codziennego życia, upadków i burzliwych namiętności. Bardzo trudno było nam się odnaleźć w zawiłościach genealogicznych tej rodziny. Ciągle powtarzające się imiona, sam pułkownik Aureliano Buendia miał 17 synów, z których każdy nosi imię Aureliano, sprawiły nam niemały kłopot. Podobała nam się wprowadzona przez autora baśniowość, spotykanie zmarłych, czy lewitacja proboszcza była dla mieszkańców Macondo rzeczą jak najbardziej normalną. To wynalazki techniczne przywiezione przez Cyganów, np. magnes lub lupa są dla nich zjawiskami nadprzyrodzonymi, do których podchodzą z rezerwą. Autor w swojej powieści tworzy niezwykły świat, w którym upływ czasu mierzony jest od narodzin do śmierci, a jednostka w swej izolacji i samotności nie ma szans na odnalezienie szczęścia.
Gorąco polecamy.

 

"Tęsknota"

Na lutowym spotkaniu DKK rozmawialiśmy o książce „Tęsknota” Gaëla Faye. Poprzez subiektywną perspektywę dziecka obserwujemy jeden z najbardziej krwawych konfliktów w Rwandzie i Burundi, pod koniec minionego wieku. Główny bohater, Gabriel mieszka w Burundi z ojcem Francuzem, matką Rwandyjką i siostrą Aną. Chłopiec wraz z przyjaciółmi beztrosko spędza czas, nie dopuszczając do siebie dramatu wojny, który rozgrywa się wokół niego. Niestety nie długo pozostaje neutralny, a krwawe zamieszki odbierają mu dzieciństwo. Głębokie wrażenie wywarła na nas postać matki Gabriela, która w konfrontacji z ogromem cierpienia i śmierci swojej rodziny, znajdującej się w Rwandzie, popada w szaleństwo.
Doceniliśmy fakt, że autor nie analizował konfliktu pomiędzy Hutu a Tutsi i nie opowiedział się po żadnej ze stron. Wojna bez względu na stronę konfliktu pozostaje tu brutalna, bezlitosna i bezsensowna.
Faye podejmuje też temat afrykańskiego fatalizmu. Społeczne i kulturowe różnice doprowadzają tam do częstych, jakże przerażających w skutkach konfliktów. Broń palna i maczety stają się kartą przetargową w międzyludzkich relacjach, co odciska piętno na Afrykańczykach, którym udało się przetrwać.
Książka ta na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Gorąco polecamy.

 

Julita Binkowska

 

"Życie Lali przez nią samą opowiedziane"

Dziesięć lat od wydania „Lali”, Jacek Dehnel przygotował zbiór ponad sześćdziesięciu utworów autorstwa swojej ukochanej babci, Heleny Karpińskiej. I to właśnie „Życie Lali przez nią samą opowiedziane” było tematem styczniowego spotkania naszego Klubu. Zachwycił nas przede wszystkim piękny język i styl utworu. Opowieści rodzinne przeplatają się tu ze wspomnieniami wojennymi i powojenną, równie ciężką rzeczywistością. Autorka jest świetną obserwatorką, która potrafi okazać sporo zrozumienia swoim bohaterom. Dzięki niej ocalało od zapomnienia wiele wspaniałych historii.
Klubowiczki, które wcześniej poznały losy Lali, ze świetnej książki Dehnela, uznały, że jest to lektura uzupełniająca, która pozwoliła nam ponownie spotkać tę niezwykłą kobietę i wysłuchać historii, opowiedzianych jej własnym głosem.
Gorąco polecamy.

 

Julita Binkowska

"Gobelin"

Na listopadowym spotkaniu naszego klubu, rozmawiałyśmy o książce Barbary Kosmowskiej, pt. „Gobelin". Główna bohaterka Anna jest artystką, która tka gobeliny na strychu starego domu. Mieszka razem z mężem, stale zajętym pracą i jego starą ciotką, która nigdy nie zaakceptowała jej jako żony swojego siostrzeńca. Życie Anny od dłuższego czasu zaczyna się „sypać". Alkohol i nieudane małżeństwo, doprowadzają ją do depresji i tylko pomocy przyjaciółek zawdzięcza wyjście z nałogu. Do działania zmusza Annę zdrada męża, który odchodzi do innej młodszej i ładniejszej.
Klubowiczom najbardziej podobał się wątek przyjaźni. To właśnie przyjaciółki uświadamiają głównej bohaterce, że ma poważny problem z alkoholem i to one strzegą ja, żeby nie powróciła do nałogu. Anna zawalczyła o swoje życie, ale według czytelniczek mogła to zrobić tylko dzięki wsparciu kochających ją osób.
„Gobelin” jest powieścią o naszych codziennych wyborach i porażkach, które kształtują życie każdego z nas.

Julita Binkowska

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi