Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Głosy Panamo

Na grudniowym spotkaniu, nasz dyskusyjny klub, rozmawiał o książce Jaume Cabre, pt. "Głosy Pamano". Główny wątek powieści osnuty jest wokół postaci Oriola Fontellesa, nauczyciela, którego oskarżono o wysługiwanie się faszystowskiej Falandze zaś klamrą spinającą jego historię, jest list znaleziony po wielu latach, przez nauczycielkę Tinę, w starej szkole przeznaczonej do rozbiórki. List napisany przez Oriola, opisuje prawdziwą historię jego życia i skierowany jest do dziecka, którego nigdy nie poznał. Tina zainteresowana opowieścią zaczyna zgłębiać nieznaną historię partyzantów, faszystów i zwykłych obywateli, małej hiszpańskiej miejscowości Toreny. Swoimi pytaniami budzi uśpione namiętności i rozdrapuje stare rany.
"Głosy Pamano", to barwna historia pełna miłości, namiętności i zdrady, znajdujemy w niej niezwykłe postacie, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci.
Polecamy!!!

Julita BinkowskaPisz pan książkę

Na listopadowym spotkaniu DKK dla dorosłych, rozmawiałyśmy o książce znanego, z wielu filmów i bardzo lubianego aktora, Zbigniewa Buczkowskiego, pt. "Pisz pan książkę". Klubowiczki, które tego dnia nas odwiedziły, były z lektury dość zadowolone. Podkreślały, że jest to książka lekka i relaksująca, z której dowiedziały się kilku mało znanych ciekawostek, anegdot i nieco poważniejszych faktów z życia aktora. Uwagi krytyczne, nieliczne zresztą, dotyczyły bardzo uproszczonego, wręcz prostego, potocznego języka, którym operuje autor oraz błędów gramatycznych i stylistycznych. Wnioski końcowe wypadły jednak na plus,  a za usprawiedliwienie uznano fakt, że była to pierwsza próba literacka popularnego aktora.  

Ewelina Piwińska"Siewcy strachu"

Październikowe spotkanie DKK odbyło się w bardzo burzliwej atmosferze, a to za sprawą książki Gregga Olsena, pt. "Siewcy strachu".
Wątkiem przewodnim książki jest działalność Teda Bund'ego, seryjnego mordercy, działającego w latach siedemdziesiątych XX wieku. Jego historię poznajemy na podstawie opisu przeżyć dwóch kobiet, emocjonalnie z nim związanych.
Pierwsza z nich to policjantka prowadząca śledztwo w sprawie brutalnych zabójstw kobiet. Na jej życiu kładzie się cieniem zaginięcie i śmierć siostry, która mogła być jedną z ofiarą Bund'ego.
Druga kobieta to obłąkana fanka jego zbrodni, która wychowuje syna w jednym celu, aby podjął dzieło mordercy.
Książka podzieliła klubowiczki, większość uznała, że konstrukcja powieści niczym się nie wyróżnia na tle innych kryminałów, a temat jest dość banalny. Autor miesza ze sobą zbyt wiele wątków. Bohaterowie są przerysowani, co sprawia, że na pierwszy plan wysuwają się ich obsesje.
Niemniej jednak, bez względu ma to czy "Siewcy strachu" podobali nam się ,czy też nie, autor zmusza nas do refleksji nad pochodzeniem zła i naszym człowieczeństwem. Zadajemy sobie pytanie, czy człowiek rodzi się zły, czy to warunki w jakich dorastamy i tragedie jakie nas dotykają, decydują o naszym późniejszym  życiu.

Ślepy Maks. Historia łódzkiego Ala Capone

Książka "Ślepy Maks. Historia łódzkiego Ala Capone" Remigiusza Piotrowskiego była tematem wrześniowego spotkania DKK.
Opowiada ona historię najsłynniejszego gangstera w dziejach międzywojennej Łodzi - Maksa Bornsztajna.
Swoją karierę rozpoczął jako kieszonkowiec, a dzięki pomysłowości i sprytowi szybko awansował na "króla Bałut".
Dzięki pracy Arnolda Mostowicza "Ballada o ślepym Maksie", został on wykreowany na żydowskiego Janosika, który odbiera bogatym, a wspiera biednych.
W swojej książce Piotrowski próbuje oddzielić, narosłą latami, legendę od faktów. Dokumenty przytoczone w publikacji ukazują Maksa, jako gangstera, szefa miejscowej dintojry i lidera świata przestępczego Bałut. Lista jego grzechów była bardzo długa - kradzieże, szantaże, oszustwa, paserstwo, donosicielstwo, a także morderstwo.
Postać Maksa do dziś budzi wiele kontrowersji, ale nie można zaprzeczyć, że jest niezwykle ciekawa i barwna.
Polecamy!!!

 

 

Rozmawa o powieści Ingi Iwasiów "Bambino".

Na majowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o powieści Ingi Iwasiów "Bambino".
Historia opowiada losy czwórki ludzi, którzy po wojnie znaleźli się w Szczecinie. Maria przybywa tu z Ukrainy i próbuje odciąć się od swoich rodziców. Janek pochodzi z Wielkopolski, jest nieślubnym dzieckiem i przez całe życie próbuje udowodnić sobie i innym, że jest coś wart. Ula i Stefan ukrywają swoją tożsamość - ona jest Niemką, on Żydem.
Bohaterowie próbują ułożyć sobie życie, wyzbyć się starych nawyków i kompleksów, aby dostosować się do nowej powojennej rzeczywistości.
W tle losów bohaterów czai się złowroga historia - wojna, lata stalinowskie, rok 1968.
Książka Ingi Iwasiów jest dość trudna. Już sama konstrukcja krótkich, urywanych zdań, które często zawierają dwa, trzy słowa, niektórych z nas zniechęciła do dalszego czytania.
Sama powieść wydaje się smutna i pesymistyczna, ukazuje stracone pokolenie niezadowolonych ze swoich życiowych wyborów ludzi.

 

Ignacego Karpowicza "Sońka"

Na kwietniowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o książce Ignacego Karpowicza "Sońka".
Karpowicz opowiada w niej historię miłości młodej dziewczyny z Podlasia, tytułowej Sońki, do Joachima, esesmana stacjonującego w okolicy. Spędzili ze sobą tylko dwa tygodnie i dla kobiety były to jedyne dni szczęścia. Czas nie przygasił żaru tego uczucia i Sonia pozostała wierna swojej miłości, aż do końca.
Książka opowiada tez o spotkaniu 90-letniej Sońki z 40-letnim Igorem, warszawskim reżyserem. Kiedy psuje mu się samochód, trafia właśnie do niej. Spędzają razem czas czując, że są sobie nawzajem potrzebni. Sońka odnajduje w nim wiernego słuchacza, któremu opowiada historię swojego życia, on zaś odkrywa w jej opowieści inspirację do dalszej pracy.
"Sońka" bardzo nas poruszyła. Po przeczytaniu książki pozostał w nas mrok, smutek i refleksja nad kruchością ludzkiego życia.

"Babska Stacja" książka Fannie Flagg

Marcowe spotkanie naszego klubu upłynęło w bardzo burzliwej atmosferze. Przyczyną tego była najnowsza książka Fannie Flagg "Babska Stacja".
Niestety, książka niektóre z nas rozczarowała.
Główna bohaterka, Sookie okazała się postacią egzaltowaną i infantylną, a jej problemy śmieszne.
Zainteresował nas jedynie wątek amerykańskiego korpusu kobiet-pilotek, powstały podczas II wojny światowej.
W książce znalazły się również motywy polskie, które przez amerykańskich czytelników może i zostały uznane za egzotyczne, ale dla czytających tę powieść Polaków, wiedza autorki o naszym kraju jest bardzo ograniczona. Udziwnione nazwiska występujących w powieści Polaków, czy "polka" jako taniec pochodzący z Polski, to tylko niektóre nieścisłości, które można zarzucić autorce.

Spotkanie DKK z książką Majgull Axelsson "Ja nie jestem Miriam"

Lutowe spotkanie klubu DKK, z książką Majgull Axelsson "Ja nie jestem Miriam", było dla nas prawdziwą "literacką ucztą".
Główną bohaterką książki jest Miriam, która naprawdę ma na imię Malika. Począwszy od obozu w Ravensbrück, gdzie trafiła, jako młoda dziewczyna, aż do swoich 85 urodzin, ukrywa swoją tożsamość. Podszywa się pod zmarłą Żydówkę, bojąc się zdradzić przed ludźmi, że jest Romką.
Autorka w mistrzowski sposób opisuje nam walkę o przeżycie w obozowej rzeczywistości. I tylko zatracenie własnej tożsamości może pomóc Malice przeżyć koszmar wojny.
Po wojnie, już jako Miriam, czuje się wyrzutkiem i żyje na granicy szaleństwa, wciąż powracając do przeżytych koszmarów.
Powieść Majgull Axelsson ogromnie nami wstrząsnęła. Z każdej karty tej książki autorka głośno krzyczy o tolerancję i wyzbycie się stereotypów.
Jednomyślnie gorąco polecamy!!!

"Dom z Witrażem"

Na styczniowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiałyśmy o powieści Żanny Słoniowskiej "Dom z Witrażem".
Tytułowy dom stoi w centrum Lwowa, a wyróżnia go okazały witraż, znajdujący się na klatce schodowej.
Jedno z mieszkań zajmują cztery kobiety: prababka, babka, matka i córka, bohaterki tej powieści. Każda z nich jest samotna i zagubiona, życie każdej z nich kaleczy historia: czystki stalinowskie, Wielka Wojna Ojczyźniana, walka o niepodległość Ukrainy.
Książka opowiada również o Lwowie, jego historii, zabytkach i konfliktach na tle narodowościowym.
Podczas lektury  "Domu z witrażem" towarzyszyły nam duże emocje, które koncentrowały się głównie na trudnych relacjach między kobietami oraz wojnie, która ogarnęła Ukrainę.
Polecam!

"Zbliżenia" Janusza Leona Wiśniewskiego

"Zbliżenia" Janusza Leona Wiśniewskiego były tematem na grudniowym, ostatnim w tym roku spotkaniu DKK.
Opowiadania, które znajdziemy w "Zbliżeniach" dotyczą relacji międzyludzkich. Poznajemy historie zwykłych ludzi, ich marzenia, pragnienia i przeżycia. Bohaterowie książki szukają szczęścia i miłości w codziennym życiu.
Nasze wrażenia po przeczytaniu lektury różniły się znacznie. Część klubowiczek zarzuciła Wiśniewskiemu banał i "odgrzewanie tematów", pozostali byli zachwyceni i czuli niedosyt.
Zgodni byliśmy jedynie w tym, że autor jest niekwestionowanym mistrzem krótkich form.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi