Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Tęsknota"

Na lutowym spotkaniu DKK rozmawialiśmy o książce „Tęsknota” Gaëla Faye. Poprzez subiektywną perspektywę dziecka obserwujemy jeden z najbardziej krwawych konfliktów w Rwandzie i Burundi, pod koniec minionego wieku. Główny bohater, Gabriel mieszka w Burundi z ojcem Francuzem, matką Rwandyjką i siostrą Aną. Chłopiec wraz z przyjaciółmi beztrosko spędza czas, nie dopuszczając do siebie dramatu wojny, który rozgrywa się wokół niego. Niestety nie długo pozostaje neutralny, a krwawe zamieszki odbierają mu dzieciństwo. Głębokie wrażenie wywarła na nas postać matki Gabriela, która w konfrontacji z ogromem cierpienia i śmierci swojej rodziny, znajdującej się w Rwandzie, popada w szaleństwo.
Doceniliśmy fakt, że autor nie analizował konfliktu pomiędzy Hutu a Tutsi i nie opowiedział się po żadnej ze stron. Wojna bez względu na stronę konfliktu pozostaje tu brutalna, bezlitosna i bezsensowna.
Faye podejmuje też temat afrykańskiego fatalizmu. Społeczne i kulturowe różnice doprowadzają tam do częstych, jakże przerażających w skutkach konfliktów. Broń palna i maczety stają się kartą przetargową w międzyludzkich relacjach, co odciska piętno na Afrykańczykach, którym udało się przetrwać.
Książka ta na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Gorąco polecamy.

 

Julita Binkowska

 

"Życie Lali przez nią samą opowiedziane"

Dziesięć lat od wydania „Lali”, Jacek Dehnel przygotował zbiór ponad sześćdziesięciu utworów autorstwa swojej ukochanej babci, Heleny Karpińskiej. I to właśnie „Życie Lali przez nią samą opowiedziane” było tematem styczniowego spotkania naszego Klubu. Zachwycił nas przede wszystkim piękny język i styl utworu. Opowieści rodzinne przeplatają się tu ze wspomnieniami wojennymi i powojenną, równie ciężką rzeczywistością. Autorka jest świetną obserwatorką, która potrafi okazać sporo zrozumienia swoim bohaterom. Dzięki niej ocalało od zapomnienia wiele wspaniałych historii.
Klubowiczki, które wcześniej poznały losy Lali, ze świetnej książki Dehnela, uznały, że jest to lektura uzupełniająca, która pozwoliła nam ponownie spotkać tę niezwykłą kobietę i wysłuchać historii, opowiedzianych jej własnym głosem.
Gorąco polecamy.

 

Julita Binkowska

"Gobelin"

Na listopadowym spotkaniu naszego klubu, rozmawiałyśmy o książce Barbary Kosmowskiej, pt. „Gobelin". Główna bohaterka Anna jest artystką, która tka gobeliny na strychu starego domu. Mieszka razem z mężem, stale zajętym pracą i jego starą ciotką, która nigdy nie zaakceptowała jej jako żony swojego siostrzeńca. Życie Anny od dłuższego czasu zaczyna się „sypać". Alkohol i nieudane małżeństwo, doprowadzają ją do depresji i tylko pomocy przyjaciółek zawdzięcza wyjście z nałogu. Do działania zmusza Annę zdrada męża, który odchodzi do innej młodszej i ładniejszej.
Klubowiczom najbardziej podobał się wątek przyjaźni. To właśnie przyjaciółki uświadamiają głównej bohaterce, że ma poważny problem z alkoholem i to one strzegą ja, żeby nie powróciła do nałogu. Anna zawalczyła o swoje życie, ale według czytelniczek mogła to zrobić tylko dzięki wsparciu kochających ją osób.
„Gobelin” jest powieścią o naszych codziennych wyborach i porażkach, które kształtują życie każdego z nas.

Julita Binkowska

"Do ciepłych krajów"

Na październikowym DKK dla dorosłych rozmawiałyśmy o książce Pawła Wróblewskiego - „Do ciepłych krajów". Wydawałoby się, że temat interesujący i egzotyczny. Niestety wszystkie, obecne na spotkaniu panie zgodnie stwierdziły, że książka je rozczarowała. A szkoda, bo pomysł był naprawdę dobry autor odbył samotną siedmiomiesięczną podróż przez 13 krajów Afryki i szczegółowo je opisał. Już samo to, że postanowił pokazać Czarny Ląd nieco inaczej, niż ma to miejsce w innych publikacjach, byłoby interesujące, ale dodatkową atrakcję stanowił środek lokomocji, na którym wyprawa się odbyła. Otóż Paweł Wróblewski postanowił przejechać afrykański kontynent na... rowerze. Inspiracją dla autora była rowerowa wyprawa Kazimierza Nowaka, polskiego podróżnika, który w latach 1931-1936 przejechał samotnie przez bezdroża Aryki. Po części pewnie dlatego Paweł Wróblewski zdecydował się na powtórkę i w marcu 2008 roku wyruszył na podbój Afryki. Zapowiadało się, więc naprawdę interesująco, ale niestety nie wyszło. Co sprawiło, że nasze Klubowiczki poczuły się książką rozczarowane ?... Dyskutowałyśmy na ten temat szczegółowo i ... zawzięcie, dochodząc do wniosku, iż informacje zawarte przez autora mają zbyt szorstki, blogowy charakter. Gdyby książka została zredagowana i wygładzona literacko, czytałoby się ją z przyjemnością, ponieważ zawiera dużo ciekawych, czasem nigdzie wcześniej nieopublikowanych informacji.

Ewelina Piwińska

"Japońska parasolka"

Wrześniowe spotkanie, dzięki książce Rani Manickiej, pt. „Japońska parasolka”, przeniosło nas do egzotycznej Malezji, pierwszej połowy XX wieku. Jesteśmy świadkami narodzin głównej bohaterki Parwati, o której losach decyduje przepowiednia. Szaman, który asystuje przy porodzie, oznajmia rodzinie, że dziewczynka wyjdzie bardzo bogato za mąż. Jej ojciec, ubogi i leniwy wieśniak, omamiony wizją bogactwa izoluje córkę do momentu, aż w wiosce pojawia się wysłannik mieszkającego w Malezji bogacza. Dzięki oszustwu Parwati opuszcza dom, by poślubić mężczyznę, którego nie zna i który jej nie kocha. Cierpliwie znosi swój los odrzuconej kobiety i dopiero śmierć męża i okupacja japońska, przynosi jej nieoczekiwaną miłość.
Klubowiczki jednak najbardziej zainteresowała postać Mai, cejlońskiej kucharki, służącej i towarzyszki Parwati. Ta skromna osoba była zarazem niezwykłą myślicielką, uzdrowicielką i szamanką, wykorzystującą dary natury. Jej refleksje dotyczące miłości, reinkarnacji i duchowości, zrobiły na nas naprawdę duże wrażenie. Doszłyśmy do wniosku, że jej życie i poglądy stanowią drogowskaz pokazujący właściwy kierunek życia.

Julita Binkowska

Dom nad Zatoką

Czerwcowe spotkanie naszego klubu dla dorosłych było bardzo nietypowe, ponieważ wyszliśmy poza bibliotekę. Przy niezwykle słonecznej pogodzie spotkaliśmy się w Palarni kawy "Coffee House", by dyskutować o książce Debbie Macomber, pt. "Dom nad zatoką".
Książka opisuje losy pięciu kobiet, mieszkających w malowniczym miasteczku Cedar Cove. Każda z nich boryka się z problemami życia codziennego. Głównym wątkiem jest historia Cecilii i Iana, którzy po roku małżeństwa chcą się rozwieść. Kobieta nie może przebaczyć mężowi, że nie był przy niej podczas przedwczesnych narodzin, śmierci i pogrzebu ich córki. Sędzia prowadząca rozprawę rozwodową, uważa że decyzja Cecilii jest nieuzasadniona i kieruje parę na terapię.
Powieść Debbie Macomber jest typowym romansem, który nie wzbudził naszego zachwytu, polecamy go tylko miłośnikom tego gatunku.

Julita Binkowska

Warunek

Na majowym spotkaniu klubu rozmawiałyśmy o książce Eustachego Rylskiego "Warynek".
Akcja książki rozpoczyna się w 1812 roku w majątku pod Moskwą. Spotykają się tam dwaj, jakże różni, oficerowie Wielkiej Armii Napoleona. Pierwszy z nich, Andrzej Rangułt jest litewskim arystokratą, legendą polskich szwoleżerów, ulubieńcem cesarza. Drugi, to Semen Hoszowski, ubogi syn popa. Konflikt pomiędzy nimi, doprowadza ich w końcu do dezercji. Razem wyruszają na Litwę, do rodzinnego majątku Rangułta. Podróż ta niespodziewanie połączy ich losy i wbrew wszystkiemu doprowadza do przyjaźni.
"Warunek" bardzo nam się podobał. Wyraziste postacie, piękny język, wciągająca fabuła i głębokie przemyślenia sprawiają, że jednogłośnie gorąco polecamy tą pozycję.

Julita Binkowska

Ciemno, prawie noc

Książka "Ciemno, prawie noc" była bohaterką naszego kwietniowego spotkania. Jak każda pozycja tej autorki, wzbudziła w nas wiele skrajnych emocji.
Główna bohaterka Alicja Tabor, reporterka jednej z warszawskich gazet, wraca do swojego rodzinnego miasta Wałbrzycha, aby napisać artykuł o tajemniczym zniknięciu trójki dzieci. Sprawa ta wiąże się z serią bestialskich morderstw zwierząt i pojawieniem się w mieście samozwańczych proroków. Powrót do domu otwiera bolesną ranę związaną z szaleństwem matki i samobójczą śmiercią siostry.
Najbardziej poruszył nas obraz społeczeństwa, przedstawiony przez autorkę. Chór głosów z forów internetowych emanujący nienawiścią, nietolerancją i głupotą. Zło i brutalność świata wcielająca się pod bajkową nazwę "kotojadów".
"Ciemno, prawie noc" to mroczna, poruszająca książka, która zmusza nas do refleksji.
Gorąco polecamy.

Julita Binkowska

Dzieci bohaterów

Na marcowym spotkaniu rozmawiałyśmy o książce Lyonela Trouillota "Dzieci bohaterów". Bohaterami książki jest rodzeństwo Colin i Mariela, mieszkający w slumsach na obrzeżach Port-au-Prince. Dorastają w domu, gdzie ojciec znęca się psychicznie i fizycznie nad matką, topiąc swoje smutki w rumie. Podczas jednej z awantur dzieci roztrzaskują ojcu głowę i uciekają. Od tego krytycznego momentu autor oddaje głos Colinowi, młodszemu z rodzeństwa, który przedstawia cały skomplikowany splot wydarzeń, prowadzący do tragedii.
Klubowiczki uznały, że jest to bardzo przygnębiająca książka, podejmująca stale aktualne problemy biedy, przemocy w rodzinie i izolacji. Przez niemal całą dyskusję przewijało się pytanie: kto tak naprawdę zawinił ?
Styl książki jest bardzo surowy, pozbawiony wszelkich ozdobników, co sprawia, że powieść brzmi autentycznie i mocno.
Uznałyśmy, że książki takie są bardzo potrzebne, wskazują na problemy współczesnego świata i zmuszają czytelników do refleksji.
Polecamy!!!

Julita Binkowska

Późny Gomułka, wczesny Gierek

Lektura książki Andrzeja Dziurawca "Późny Gomułka, wczesny Gierek", którą omawiałyśmy na lutowym spotkaniu DKK, okazała się dla klubowiczek miłym doświadczeniem. Autor bardzo dowcipnie opisuje absurdy Polski Ludowej, pogoń za papierem toaletowym, czy coroczny brak sznurka do snopowiązałek. Barwne historie dotyczące lat młodzieńczych Dziurawca spotkały się natomiast z głosami sprzeciwu wielu pań, które inaczej zapamiętały opisany przez niego obraz tamtej rzeczywistości. Brakowało nam też uporządkowanej chronologii, autor przenosił się w czasie co potęgowało wrażenie chaosu.
Spotkanie zakończyło się osobistymi refleksjami o tych jakże "cudownych latach".  

Julita Binkowska

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi