Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

20 grudnia 2019 - Fałszerze pieprzu

Ostatnie, przedświąteczne spotkanie DKK w Filii nr 4 upłynęło nam na ciekawych rozważaniach o relacjach polsko-żydowskich na przestrzeni lat, a to wszystko przy okazji omawiania książki Moniki Sznajderman pt. "Fałszerze pieprzu". Autorka opowiada o losach swojej rodziny, a dokładniej, dwóch jej częściach: polskiej i żydowskiej. Chociaż ojciec i matka Monki Sznajderman w końcu się spotkali, to wcześniej te dwie rodziny żyły w swoich własnych, równoległych do siebie światach. O ile w czasie pokoju obie społeczności żyją głównie swoimi problemami, a relacje między dwoma światami naznaczone były zazwyczaj uprzejmym dystansem, to w czasie wojny widzimy między nimi prawdziwą przepaść. Kiedy żydowska babka autorki przeżywa niewyobrażalne tragedie, polska babka musi liczyć się tylko z obniżeniem standardu życia mieszkając w dworku.

Książka wywołała w naszym gronie lekkie kontrowersje, część z nas zwróciła uwagę, że autorka jest nieobiektywna i zbyt surowo potraktowała polską część rodziny, która przecież zasłużyła się wieloma bohaterskimi czynami, a przedwojenna nieufność między społecznościami też nie była tylko jednostronna. Monika Sznajderman na ostatnich stronach książki tłumaczy, że nie chce nikogo oceniać, wręcz przeciwnie, próbuje zrozumieć postawy ludzi, skąd się wzięły, dlaczego w czasie wojny wielu Polaków było obojętnych na los żydowskich sąsiadów i dlaczego po wojnie wielu Żydów czuło niechęć do Polaków. Warto przeczytać i samemu wyrobić sobie zdanie.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi