22 listopada 2019 - Kryminalistka

Podczas listopadowego spotkania DKK omówiliśmy "Kryminalistkę" autorstwa Joanny Jodełki, po kilku cięższych w odbiorze książkach, uznaliśmy, że przeczytanie nieco mniej ambitnego thrillera/kryminału będzie miłą odskocznią. Główną bohaterką jest Joanna - autorka kryminałów, żyjąca w cieniu swojego bardziej znanego męża - celebryty i autora poradników psychologicznych. Już na początku powieści poznajemy Joannę znajdującą się w opłakanym stanie fizycznym i psychicznym, jak do tego doszło? Dowiemy się w trakcie czytania powieści.

Niestety zdania na temat powieści były podzielone, a większość z nas miała do niej poważne zastrzeżenia. Nie wiemy ile fikcyjna Joanna ma wspólnego z prawdziwą Joanną Jodełką, ale o tak irytującej głównej bohaterce nie czytaliśmy od dawna i chociaż pod koniec książki jej zachowanie nabiera trochę sensu, to nie zmienia faktu, że przez większość książki budzi zażenowanie. Części klubowiczek nie odpowiadała nieco chaotycznie prowadzona akcja. Mimo wszystko, zakończenie uznaliśmy za całkiem udane, zwrot akcji zaskoczył, chociaż tak naprawdę nie był specjalnie oryginalny. Jedna z klubowiczek zwróciła nam też uwagę na jedną z postaci, która mogła być w rzeczywistości kimś innym, niż nam się wydawało, co dodawałoby książce nieco więcej głębi. "Kryminalistka" to typowy dreszczowiec, który można przeczytać w wolnej chwili, ale w tym gatunku znajdziemy wiele lepszych książek. Autorka chciała napisać mroczną powieść psychologiczną, ale nie do końca wszystko zagrało, szkoda.