21 lutego 2020 - Mały przyjaciel

Podczas lutowego spotkania w niewielkim gronie porozmawialiśmy o książce "Mały przyjaciel" laureatki Nagrody Pulitzera Donny Tartt. Powieść zabiera nas na głębokie południe Stanów Zjednoczonych, do świata nierówności społecznych i uprzedzeń rasowych, gdzie poznajemy dobrze sytuowaną, aczkolwiek już lekko podupadającą rodzinę, która od lat żyje tragedią, jaką było zamordowanie przez nieznanego sprawcę jednego z jej członków, kochanego przez wszystkich chłopca o imieniu Robin. Główną bohaterką powieści jest dopiero wchodząca w wiek nastoletni Harriet, siostra Robina, która w dniu jego śmierci była jeszcze niemowlęciem.  Ta nadzwyczaj poważna jak na swój wiek dziewczynka, zaczytując się w powieściach przygodowych i wyznaczając sobie kolejne wyzwania, postanawia wreszcie zemścić się na zabójcy swojego brata, ma nawet pewność kto to zrobił, pomaga jej w tym jej szkolny kolega Hely. Książka może zachwycić wyrafinowanym językiem i świetnie rozpisaną psychologią postaci takich jak żyjące przeszłością babka, matka i ciotki Harriet, dziecinny Hely, służąca Ida, która dla Harriet i jej siostry jest substytutem matki i zdegenerowana rodzina Ratlifów, przedstawiciele pogardzanej w Stanach tzw. "białej hołoty". Podobało nam się przedstawienie myślenia Harriet i Hely'ego, którzy chociaż wikłają się w bardzo poważną i niebezpieczną sprawę, to nadal są przede wszystkim dziećmi. Zabrakło nam trochę satysfakcjonującego zakończenia historii, która przy tym nie musiała być opisana aż na 600 stronach, pojawił się też głos, że chociaż "Mały przyjaciel" to nadal literatura z wyższej półki, to jednak raczej najsłabsza powieść w dorobku Donny Tartt.