Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Alibi na szczęście

Po wakacyjnej przerwie Dyskusyjny Klub Książki wznowił swoją działalność. Wrześniowe spotkanie było zdominowane przez powieść Anny Ficner-Ogonowskiej „Alibi na szczęście”.

Bohaterką książki jest młoda nauczycielka Hania, którą los wyjątkowo doświadczył. W jednym

wypadku straciła najbliższą rodzinę rodziców i męża. Załamana Hania próbuje się pozbierać po tej tragedii. Pomagają jej przyjaciółka Dominika i dobrotliwa Pai Irenka. Na jej drodze pojawia się Michał młody mężczyzna .On walczy o ich miłość za nich dwoje.

Książka choć nosi znamiona babskiego czytadła wywołała wśród naszych klubowiczek ożywioną

dyskusje i niemałe emocje od śmiechu po łzy. Jeśli kogoś zainteresowały losy Hani i Michała może sięgnąć po kolejne tomy: „ Krok do szczęś

cia” i „Zgoda na szczęście”.

 

 Październikowe spotkanie DKK 23.10.2017 r

 

Mój Afganistan

Majowe spotkanie DKK poświęcone było książce Khaleda Hosseiniego „I góry odpowiedziały echem”. Pisarz ten znany jest czytelnikom ze znakomitych powieści „Chłopiec z latawcem czy „Tysiąc wspaniałych słońc”.Książka zaczyna się piękną, wzruszającą opowieścią snutą przez ojca swoim małym dzieciom, opowieścią o poświęceniu, ofierze i tęsknocie. I jest to swego rodzaju preludium do historii opowiedzianej w „I góry odpowiedziały echem”. Głównym wątkiem powieści jest historia rodzeństwa ,które zostaje rozdzielone.
Życie  w ogromnej biedzie i sytuacja rodzinna sprawiają, że ojciec decyduje się oddać córkę, zamożnemu małżeństwu z Kabulu. Rodzeństwo musi się rozstać co odbije się na ich dalszym życiu
Książka zaciekawiła klubowiczki, które dostrzegły w niej ciekawie zarysowane postaci kobiece,realnie przedstawiony targany konfliktami Afganistan, oraz przepiękne rozdzierające serca opowieści, niepozbawione nadziei. Książka choć z całego dorobku autora najsłabsza może być interesującą lekturą dla tych którzy chcą poznać prawdziwy ludzki Afganistan.


Następne spotkanie DKK 19.06.2017 r.

Nigdy nie będzie „Potem”

Tematem literackich rozważań podczas 83 spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki była powieśćRosamundy  Lupton „Potem”. Książka bardzo poruszyła panie,choć każdej towarzyszyły inne emocje. Narratorką powieści jest Grace, matka Jenny i Adama zapisująca kolejne strony swoimiwspomnieniami i marzeniami, które zgodnie z jej wyobrażeniem już nigdy nie będą mogły się ziścić. Matka i córka, trwając w zawieszeniu między życiem, a śmiercią zawierają swoisty pakt, mający na celu odkrycie prawdy o tym co wydarzyło się w szkole.Kto tak naprawdę ją podpalił?
Czy było to działanie z premedytacją? „Potem” to powieść o sile matczynej miłości, która wciąga od pierwszych stron i nie daje wytchnienia, aż po ostatnią kropkę. Autorka stworzyła historię z pogranicza kryminału i powieści obyczajowej doprawioną szczyptą anielskiego pyłu i dość dużą dawką wszechogarniającego smutku', bo „potem” już nigdy nie nadejdzie dla Grace.

 Na następne spotkanie zapraszamy 22.05.2017 r.

Relacja z 82 spotkania DKK

To życie pisze najlepsze scenariusze. Widać to na przykładzie książki Katarzyny Grocholi „Zielone drzwi, która była tematem dyskusji podczas ostatniego spotkania -27.03.2017 r. Dyskusyjnego Klubu Książki. W sposób zwyczajny, prosty i nie pozbawiony poczucia humoru Grochola opowiada, o tym co przeżyła. Jej wspomnienia obejmują czasy od wczesnego dzieciństwa, aż do momentu, gdy stała się rozpoznawalną i znaną pisarką. Wspomina z nostalgią rodzinę, czasy szkolne, ukochane zwierzaki, młodzieńcze przyjaźnie, instytucje w których pracowała, związki z mężczyznami i chorobę, z którą udało jej się wygrać. Przykre i smutne doświadczenia opisuje bez roztkliwiania się nad sobą. Czytając „Zielone drzwi” nie można nie zwrócić uwagi na niesamowity optymizm, który cechuje pisarkę. Pewnie dlatego po książki Grocholi sięga tak wielu czytelników.

Naszym klubowiczkom książka się podobała,można powiedzieć, że „Zielone drzwi” to klucz do zrozumienia wszystkich książek Grocholi. Następne spotkanie DKK 24.03.2017 r.

 

W zaułkach Barcelony

Na kolejnym spotkaniu DKK rozmowa toczyła się wokół książki Eduardo Mendozy „Oliwkowy labirynt”. To środkowa część powieściowego tryptyku o przenikliwym i pechowym detektywie z zakładu dla psychicznie chorych, który w zaułkach Barcelony śledzi bliżej nieokreślonych przestępców i rozwiązuje niewyjaśnione zagadki. Charakterystyczny kwiecisty i zdecydowanie rubaszny styl, oraz absurdalny humor dodają smaczku całej lekturze czyniąc ją niesamowitą ucztą dla „wysmakowanych” czytelników. Podsumowując dyskusję Panie stwierdziły, że książka jest napisana ciekawie, miejscami zabawna, miejscami przygnębiająca z brawurową pointą może być dobrą lekturą na pochmurne popołudnia.

 

Z Kresów na Ziemie Odzyskane

KK 80

Nowy rok w zduńskowolskim DKK rozpoczęliśmy od dyskusji nad książką Lucie Di Angeli-Ilovan „Żniwo Gniewu”. To powieść obyczajowa w którą wpleciony jest dramat wojenny oparty na prawdziwych wydarzeniach rodziny autorki. Losy sióstr Kaszmiry i Maruszki to pasmo strachu i cierpienia jaki towarzyszył Polakom mieszkającym  na Kresach.Wojna wypędziła kobiety z rodzinnego miasta, a okupacja niemiecka i sowiecka pozbawiła domu  najbliższych  i skazała na tułaczkę, która trwała jeszcze po zakończeniu wojny.To co zostało napisane w tej książce może stanowić dokument uświadamiający,nie tyle ogrom bólu i gniewu, ale również ułamek człowieczeństwa, które mimo okrucieństw wojny  pozostało w ludziach.
Książka wywarła na paniach duże wrażenie i choć dostrzegły  prostotę języka  stwierdziły że to wcale nie umniejsza wartości tej książki. Jest to pozycja godna polecenia.
Mam nadzieje, że nikt nie będzie miał mi za złe tego, że zacytuję słowa Małgorzaty Kalicińskiej

(…) to nie tylko świetnie  czytająca się powieść, lecz także dokument, który nas prawidłowo osadza w rzeczywistości,pozwala złapać prawidłową optykę widzenia siebie, świata i problemów …
Chętnie widziałabym ją w spisie lektur licealnych, bo młodzi ludzie powinni mieć możliwość postawienia się w podobnych sytuacjach zmierzenia  z wyobraźnią, bohaterami i umieć zadać sobie fundamentalne pytanie o człowieczeństwo i jego granice(...)

Kolejne spotkanie DKK 20 lutego 2017 r.

Od oddechu do oddechu

Grudniowe przedświąteczne spotkanie dotyczyło książki Moniki Jaruzelskiej „Oddech”. Wzięło w nim udział 8 pan. Książka zdobyła uznanie większości czytelniczek, które zgodnie stwierdziły, że bije z niej miłość do rodziny, szacunek do rodziców, troska o własne dziecko. Autorka daje się poznać jako matka, mądra kobieta i kochająca kobieta. Czytelniczki zwróciły także uwagę na poczucie humoru autorki, dystans do samej siebie oraz na zaskakującą świeżość spojrzenia na rzeczywistość. Panie uznały, że książka jest godna polecenia.

Następne spotkanie DKK już 23.01.2017 r.

Spotkanie listopadowe – „Szwaczka” Francine de Pontes Peebles

             Listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dotyczyło powieści pt. ,,Szwaczka” Francine de Pontes Peebles. W spotkaniu udział wzięło 8 pań.

            ,,Szwaczka’’ zaciekawiła czytelniczki oraz do ostatniej strony trzymała w napięciu. Panie zgodnie uznały, że w książce poruszona została trudna tematyka jaką jest złożoność relacji międzyludzkich. Losy sióstr dos Santos skojarzyły się niektórym z pań z filmem ,,Wołyń”. I w książce i w filmie pokazano jaką formę wyrazu przyjmuje nienawiść, którą pałają do siebie ludzie.

            Uczestniczki spotkania podzieliły się na dwa obozy – zwolenniczki Luzii lub Emilii. Życie sióstr zostało zestawione ze sobą na zasadzie kontrastu. Każda z nich uczyła się funkcjonowania w środowiskach skrajnie od siebie różnych, których wcześniej nie znały. Luzia poznawała tajemnice pustyni, natomiast Emilia zgłębiała tajniki salonowego życia w mieście. Ich codziennością stało się podejmowanie trudnych decyzji.

            Uwagę czytelniczek zwróciły również opisy przyrody, panujących zwyczajów, mody oraz przemian cywilizacyjnych w Brazylii na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku.    

            Kolejne, przedświąteczne spotkanie DKK odbędzie się 5 grudnia 2016 roku. Będziemy rozmawiać wtedy o książce ,,Oddech” Moniki Jaruzelskiej.

Portret Oriany Fallaci w książce pt.: Oriana Fallaci. Portret kobiety Cristiny de Stefano.

26 września odbyło się powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu książki. W spotkaniu udział wzięło 8 pań. Rozmawiałyśmy o książce Cristiny de Stefano Oriana Fallaci. Portret kobiety. Jest to biografia włoskiej dziennikarki i pisarki, która przebojem weszła do świata dziennikarskiego zdominowanego przez mężczyzn. Zdania na temat książki były podzielone. Część pań była zachwycona stylem pisania jak i postacią Fallaci. Dobry przekład książki na język polski sprawił, że nie chciało się przestawać jej czytać. Oriana została odebrana jako odważna, bezkompromisowa postać o dużej charyzmie. Konsekwentna w swoich działaniach i silna emocjonalnie osobowość, która potrafiła w męskim świecie zachować swoją naturalność i kobiecość. Z kolei pozostałe panie nie zachwyciły się ani językiem książki ani osobą Oriany Fallaci. Swoje zdanie argumentowały tym, że Fallaci nie wyróżnia się na tle innych kobiet, które odniosły w życiu sukces. Pomimo różnicy zdań uczestniczki DKK wspólnie uznały, że w książce za mało napisano na temat wywiadu Fallaci z Lechem Wałęsą. Doceniono również fakt, że de Stefano napisała biografię jedynie na podstawie listów, nie mając okazji przeprowadzić wywiadu z Orianą. Myślą przewodnią spotkania było stwierdzenia, że za mało jest takich kobiet jak Fallaci.

 

 

 

testowe

wersja testowa artykułu

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi