Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Mózg i błazen. Rozmowa z Jerzym Vetulanim " Jerzego Vetulaniego i Marcina Rotkiewicza DKK Rawa Mazowiecka

 

 

Witam!!!

     

Relacja ze sto dziewiątego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 20.10.2018r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. W spotkaniu brało udział 10 osób. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 12 członków. Rozmawialiśmy o książce "Mózg i błazen. Rozmowa z Jerzym Vetulanim "Jerzego Vetulaniego i Marcina Rotkiewicza.

           

             Kolejne spotkanie w rawskim DKK „na poważnie”. Po książce Kitty Ferguson o Hawkingu, postanowiliśmy poznać kolejny „piękny umysł” tym razem z rodzimego podwórka. Mowa o Jerzym Vetulianim, polskim psychofarmakologu, neurobiologu, biochemiku, profesorze nauk przyrodniczych, członku Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności. Tak, kolejny raz, niebanalna postać, choć chyba mało rozpoznawalna. Po życiu Pana Jerzego wędrujemy w formie wywiadu. Podczas rozmowy którą prowadzi Marcin Rotkiewicz, poznajemy nie tylko uczonego ale i człowieka który potrafił się bawić i korzystać z życia pełnymi garściami. Współzałożyciela Piwnicy pod Baranami, człowieka ówczesnej bohemy. Zdeklarowanego ateistę który znał papieża, był przez niego chrzczony oraz systematycznie się z nim spotykał nie kryjąc swoich pogladów. Jakie dysonanse tkwiły jeszcze w profesorze Vetulianim, dowiecie się czytając tę książkę. Bardzo ciekawa biografia, wspaniały materiał do dyskusji i postać którą z pewnością trzeba poznać. Polecamy !!!

 

Spotkanie trwało ponad trzy godziny.

 

Wszystkie informacje na temat rawskiego DKK zamieszczane są na stronie internetowej biblioteki (www.rawamaz.e-bp.pl) w linku o tej samej nazwie. Kolejne spotkanie zaplanowane 24listopada 2018 r., sobota o godzinie 15:00. Porozmawiamy o książce Magdy Stachuli pt. "Trzecia". Nie wiesz jak spędzić sobotnie popołudnie, lubisz czytać i rozmawiać o przeczytanej lekturze PRZYJDŹ na spotkanie rawskiego DKK. Bowiem rozmowa o książce jest przedłużeniem przyjemności z jej czytania. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy !!!

 

 

                                                                                                                         Koordynator

                                                                                                                      rawskiego DKK

                                                                                                                      Zbigniew Pacho

 

"Krótka historia Stephena Hawkinga " Kitty Ferguson DKK Rawa Mazowieca

 

 

Witam!!!

     

Relacja ze sto ósmego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 22.09.2018r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. W spotkaniu brało udział 8 osób. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 12 członków. Rozmawialiśmy o książce " Krótka historia Stephena Hawkinga " której autorką jest Kitty Ferguson.

             Któż z nas nie słyszał o Hawkingu, postać z pewnością nietuzinkowa. Słyszeliśmy i my więc postanowiliśmy zagłębić się życie tego brytyjskiego uczonego. Krótka historia Stephena Hawkinga Kitty Ferguson z pewnością nie jest krótka lecz z godna uwagi. W książce nie brakuje tak zwanych „smaczków” z życia prywatnego Hawkinga jak i opisu jego badań i teorii o czarnych dziurach czy grawitacji kwantowej. Jak rawscy klubowicze zgodnie przyznali te drugie fragmenty były hmmm … nazwijmy to trochę nużące (może zbyt duża dawka na raz) tak jego życie, charakter, postawa to materiał na pasjonującą historię i taka właśnie stworzyła Kitty Ferguson.  

Piękny umysł w jakże niedoskonałej ludzkiej powłoce. Rawski DKK poleca, choć lektura niełatwa i czasochłonna !!! Zachęcam oczywiście do przeczytania recenzji.

 

Spotkanie trwało ponad trzy godziny.

Wszystkie informacje na temat rawskiego DKK zamieszczane są na stronie internetowej biblioteki (www.rawamaz.e-bp.pl) w linku o tej samej nazwie. Kolejne spotkanie zaplanowane 20października 2018 r., sobota o godzinie 15:00. Porozmawiamy o książce Jerzego Vetulaniego i Marcina Rotkiewicza pt. "Mózg i błazen. Rozmowa z Jerzym Vetulanim". Nie wiesz jak spędzić sobotnie popołudnie, lubisz czytać i rozmawiać o przeczytanej lekturze PRZYJDŹ na spotkanie rawskiego DKK. Bowiem rozmowa o książce jest przedłużeniem przyjemności z jej czytania. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy !!!

 

 

                                                                                                                         Koordynator

                                                                                                                      rawskiego DKK

                                                                                                                      Zbigniew Pacho

 

"I góry odpowiedziały echem " której autorem jest Khaled Hosseini DKK Rawa Mazowiecka

 

 

Witam!!!

     

Relacja ze sto siódmego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 16.06.2018r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. W spotkaniu brało udział 11 osób. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 12 członków. Rozmawialiśmy o książce "I góry odpowiedziały echem " której autorem jest Khaled Hosseini.

             Nasze przedwakacyjne spotkanie miało upłynąć w spokojnej atmosferze, rzekłbym w lekkim wzruszeniu ze względu na przerwę w spotkaniach ale i właśnie przeczytana lekturę. Nic z tych rzeczy. Jak to wyglądało najlepiej obrazuje fragment recenzji naszego Klubowicz Radka –„ W trakcie rozmowy na temat książki w naszym klubie, zdania były podzielone. Lekturę najwyżej oceniła płeć piękna. Rozumiem, że ten typ literatury może się podobać i nie mam nic przeciwko, ale I góry odpowiedziały echem nie wytrzymują w moim odczuciu porównania choćby z sagami Jeffreya Archera, które tchną autentyzmem, pokazują prawdziwe dylematy, sytuacje, które rzeczywiście mogą się zdarzyć każdemu, a także problemy, przed którymi staje niejednokrotnie każdy z nas, a które wcale nie są łatwiejsze niż te spod afgańsko-amerykańskiego pióra. Żeby chociaż coś o Afganistanie ciekawego było...”-. Co mogę powiedzieć … i o to chodzi, dyskusja była wspaniała, a książkę oczywiście trzeba przeczytać, ponieważ skoro budzi tak skrajne emocje nie może być nijaka.

 

Spotkanie trwało ponad trzy godziny.

 

Wszystkie informacje na temat rawskiego DKK zamieszczane są na stronie internetowej biblioteki (www.rawamaz.e-bp.pl) w linku o tej samej nazwie. Kolejne spotkanie zaplanowane jest po wakacjach, 22 września 2018 r., sobota o godzinie 15:00. Porozmawiamy o książce Kitty Fergusonpt. "Krótka historia Stephena Hawkinga". Nie wiesz jak spędzić sobotnie popołudnie, lubisz czytać i rozmawiać o przeczytanej lekturze PRZYJDŹ na spotkanie rawskiego DKK. Bowiem rozmowa o książce jest przedłużeniem przyjemności z jej czytania. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy !!!

 

 

                                                                                                                         Koordynator

                                                                                                                      rawskiego DKK

                                                                                                                      Zbigniew Pacho

 

„Gwiazdy kina PRL” Sławomira Kopra DKK Rawa Mazowiecka

 

 

Witam!!!

     

Relacja ze sto szóstego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 19.05.2018r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. W spotkaniu brało udział 10 osób. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 12 członków. Rozmawialiśmy o książce „Gwiazdy kina PRL” Sławomira Kopra

            Po książkę Sławomira Kopra sięgamy kolejny raz. Na wstępie od razu napiszę, że „Pudelek historyczny” ma się dobrze. W „Gwiazdach kina PRL” znajdziemy wiele smaczków na temat naszych rodzimych znakomitości aktorskich i reżyserskich. W książce znajdziemy takie sławy jak: Beata Tyszkiewicz, Pola Raksa, Andrzej Wajda, Bogumił Kobiela, Daniel Olbrychski i Jerzy Skolimowski. Z nieukrywaną ciekawością przeczytałem rozdział o Kobieli i Skolimowskim. Jak zauważa Radek w swojej recenzji –„ Koper kolejny raz jako historyk wykonał dobrą robotę popularyzatorską – dał czytelnikowi interesujący materiał zmuszający do samodzielnej interpretacji. Niestety, pod względem literackim wpadek nie brakuje”-

            Niemniej czyta się to wszystko znakomicie i jest doskonała rozrywką, ponadto książka ta jest świetnym materiałem do dyskusji, ponieważ każdy z nas zna z ekranu osoby które autor opisuje i jak to w życiu jednych darzymy sympatia innych wręcz nienawidzimy. Serdecznie polecmy.

 

Spotkanie trwało trzy godziny.

 

Wszystkie informacje na temat rawskiego DKK zamieszczane są na stronie internetowej biblioteki (www.rawamaz.e-bp.pl) w linku o tej samej nazwie. Kolejne spotkanie zaplanowane jest 16 czerwca, sobota o godzinie 15:00. Porozmawiamy o książce pt. "I góry odpowiedziały echem " której autorem jest Khaled Hosseini. Nie wiesz jak spędzić sobotnie popołudnie, lubisz czytać i rozmawiać o przeczytanej lekturze PRZYJDŹ na spotkanie rawskiego DKK. Bowiem rozmowa o książce jest przedłużeniem przyjemności z jej czytania. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy !!!

 

 

                                                                                                                         Koordynator

                                                                                                                      rawskiego DKK

                                                                                                                      Zbigniew Pacho

 

„Lalka” Bolesława Prusa DKK Rawa Mazowiecka

 

 

Witam!!!

     

Relacja ze sto piątego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 21.04.2018r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. W spotkaniu brało udział 10 osób. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 12 członków. Rozmawialiśmy o książce „Lalka” Bolesława Prusa

             Klasyka wiecznie żywa. Większość z nas miała już w swoim dorobku czytelniczym „Lalkę” z tej racji, że jest to lektura w szkole średniej. Postanowiliśmy sprawdzić, jak to jest przeczytać „lekturę” bez presji obowiązku i sprawdzić jaki będzie jej odbiór z trochę większym doświadczeniem hmmm …  nazwijmy to życiowym. Wszyscy klubowicze stwierdzili, że czytanie tej powieści w tak młodym wieku to nie jest zbyt dobry pomysł. Naszym zdaniem książka Bolesława Prusa wymaga od czytelnika jednak już jakiegoś doświadczenia, właśnie tego wcześniej wspomnianego życiowego jak i trochę większej wiedzy. Dyskusja była naprawdę gorąca i wzbudziła niemałe emocje. Postawa Wokulskiego i jego „patologiczno-masochistyczna”, jak zgodnie stwierdziliśmy, miłość do Izabeli Łęckiej jak się okazuje może być tematem naprawdę ciekawej rozmowy. Czy miłość może być aż tak ślepa ?, szczególnie teraz w XXI wieku. Nie sposób było nie wspomnieć o Rzeckim, starym kawalerze, przyjacielu Stanisława zdeklarowanym Bonapartyście. Ignacy jest typem samotnika poświęconego pracy, właściwie bez życia prywatnego

Jednak najbardziej został doceniony kunszt pisarza w opisach panujących relacji, zależności społecznych i ludzi. Lalka to epicka powieść, wspaniała dziewiętnastowieczna Warszawa, przepych i brud, bogactwo postaci i pulsujące życie.

            Polecamy i zachęcamy do tego by sięgnąć do tej wspaniałej powieści, szczególnie po latach.

 

Spotkanie trwało około trzech godzin.

 

Wszystkie informacje na temat rawskiego DKK zamieszczane są na stronie internetowej biblioteki (www.rawamaz.e-bp.pl) w linku o tej samej nazwie. Kolejne spotkanie zaplanowane jest 19 maja, sobota o godzinie 15:00. Porozmawiamy o książce Sławomira Kopra pt. "Gwiazdy kina PRL". Nie wiesz jak spędzić sobotnie popołudnie, lubisz czytać i rozmawiać o przeczytanej lekturze PRZYJDŹ na spotkanie rawskiego DKK. Bowiem rozmowa o książce jest przedłużeniem przyjemności z jej czytania. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy !!!

 

 

                                                                                                                         Koordynator

                                                                                                                      rawskiego DKK

                                                                                                                      Zbigniew Pacho

 

Darek Piwowarski w rawskim DKK

 

 

Witam!!!

     

Relacja ze sto czwartego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 17.03.2018r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. W spotkaniu brało udział 12 osób. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 12 członków. Mieliśmy porozmawiać o „Lalce” Bolesława Prusa lecz …

             … stało się inaczej, uzupełnieniem i dodatkową atrakcją naszego marcowego spotkania była wizyta Darka Piwowarskiego, przyjaciela rawskiego DKK, który wyświetlił „Przygodę Stasia”. Jest to film fabularny z 1970 roku, adaptacja opowiadania Bolesława Prusa pod tym samym tytułem na wspaniałym projektorze szpulowym. Około godzinna projekcja z terkotaniem „szpulowca” w tle miała być prologiem i wstępem do dyskusji o twórczości Bolesława Prusa. Jednak aura i klimat „starego kina” tak wciągnęły klubowiczy, że poprosili o kolejne filmy. I tak obejrzeliśmy bajki naszego dzieciństwa czyli „Bolka i Lolka” oraz „Reksia” oraz film dokumentalny o Powstaniu Wielkopolskim. Znakomitym uzupełnieniem spotkania była historia projektora opowiedziana przez Darka oraz pokaz przygotowania sprzętu do pracy. Było więc ręczne przewijanie taśm i ich montaż, mieliśmy okazję poznać historię wyświetlanych filmów, bowiem każdy z nich ma założona metryczkę w którą wpisywana jest data i miejsce projekcji. I tak „Przygoda Stasia” przed naszą projekcja wyświetlana była ponad dwadzieścia lat !!! Dzięki Darkowi klimat kina obwoźnego zawitał do rawskiego DKK za co mu serdecznie dziękujemy, a role Ludwika Benoit, Marka Perepeczko oraz młodziutkiej i prześlicznej Anny Seniuk na długo pozostaną w naszej pamięci. A „Lalka”, oczywiście nie zapominamy o niej i porozmawiamy o niej na kwietniowym spotkaniu.

 

Dariusz Piwowarski - rawianin, artysta fotografik, kinooperator, podróżnik. Fotografią pasjonuje się jak sam mówi od zawsze. Poprzez fotografowanie stara się ukazać piękno przyrody i zatrzymać w kadrze chwile które tak szybko przemijają. W dobie fotografii i kina cyfrowego stara się nie poprawiać swoich prac, oraz pokazuje magię, klimat i urok „starego kina” którą dzięki swoim projekcjom chroni przed zapomnieniem. Miłośnik przyrody i życia z nią w pełnej symbiozie.

 

 

Spotkanie trwało ponad trzy godziny.

 

Wszystkie informacje na temat rawskiego DKK zamieszczane są na stronie internetowej biblioteki (www.rawamaz.e-bp.pl) w linku o tej samej nazwie. Kolejne spotkanie zaplanowane jest 21 kwietnia, sobota o godzinie 15:00. Porozmawiamy o książce Bolesława Prusa pt. "Lalka". Nie wiesz jak spędzić sobotnie popołudnie, lubisz czytać i rozmawiać o przeczytanej lekturze PRZYJDŹ na spotkanie rawskiego DKK. Bowiem rozmowa o książce jest przedłużeniem przyjemności z jej czytania. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy !!!

 

 

                                                                                                                         Koordynator

                                                                                                                      rawskiego DKK

                                                                                                                      Zbigniew Pacho

 

„Turniej cieni” Elżbiety Cherezińskiej DKK Rawa Mazowiecka

 

 

Witam!!!

     

Relacja ze sto trzeciego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 24.02.2018r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. W spotkaniu brało udział 11 osób. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 12 członków. Rozmawialiśmy o książce „Turniej cieni” Elżbiety Cherezińskiej.

             W lutym postanowiliśmy się cofnąć w czasie i sięgnąć po powieść historyczną. A jeżeli powieść historyczna, to chyba nie mogliśmy wybrać nikogo innego, jak specjalistkę od tego gatunku, by nie powiedzieć „królową” ;-) Elżbietę Cherezińską. I tak w ręce rawskich klubowiczy trafił „Turniej cieni”. Powieść z czasów Powstania Listopadowego a właściwie czasy tuż po nim i „Wielka Gra” agentów wywiadu Wielkiej Brytanii i Rosji w XIX wieku. Ale czy tylko ?. W to wszystko wplecione losy Rufina Piotrowskiego, niedoszłego zakonnika, który zrzucił habit by stanąć w walce o niepodległość ojczyzny, szeregowy uczestnik powstania listopadowego i starcia o Olszynkę Grochowską, który po klęsce zmuszony jest uciekać do Paryża, gdzie wypatruje możliwości powrotu do ojczyzny. Cherezieńska tworzy złożoną, wielowątkową powieść szpiegowsko-polityczną znakomicie opartą na bazie historycznej. Czas umiejscowienia akcji powieści czyli lata 1854-1855 i wspomniana gra szpiegowska tamtych czasów jest co najmniej mało znana przeciętnemu czytelnikowi. Tym bardziej warto sięgnąć po tę książkę by przybliżyć sobie te czasy i sytuację panującą na świecie. Właściwie jej jedynym są gabaryty i drobna czcionka, no może momentami zbyt długie opisy. Gdyby „Turniej cieni” był podzielony na dwa tomy, naszym zdanie wpłynęłoby to na korzyść samego odbioru i przyswojenia, niestety otrzymaliśmy ponad ośmiuset stronnicową „cegłę” która momentami po prostu przytłacza. Reasumując, książka na pewno godna uwagi ze względu na dobry warsztat autorki, ciekawy i mało znany okres historyczny, niewątpliwym atutem jest prawda historyczna i autentyczne postaci, także krótko mówiąc rawski DKK poleca !!!

 

Spotkanie trwało około trzech godzin.

 

Wszystkie informacje na temat rawskiego DKK zamieszczane są na stronie internetowej biblioteki (www.rawamaz.e-bp.pl) w linku o tej samej nazwie. Kolejne spotkanie zaplanowane jest 17 marca, sobota o godzinie 15:00. Porozmawiamy o książce Bolesława Prusa pt. "Lalka". Ponadto na spotkaniu czeka nas wspaniała projekcja nawiązująca do twórczości autora. Obejrzymy bowiem „Przygodę Stasia” film fabularny z 1970 roku, jest to adaptacja opowiadania Bolesława Prusa pod tym samym tytułem. Film wyświetli na projektorze szpulowym, przyjaciel rawskiego DKK - Dariusz Piwowarski !!!. Nie wiesz jak spędzić sobotnie popołudnie, lubisz czytać i rozmawiać o przeczytanej lekturze PRZYJDŹ na spotkanie rawskiego DKK. Bowiem rozmowa o książce jest przedłużeniem przyjemności z jej czytania. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy !!!

 

 

                                                                                                                         Koordynator

                                                                                                                      rawskiego DKK

                                                                                                                      Zbigniew Pacho

 

„Dopóki nie zgasną gwiazdy” Piotra Patykiewicza DKK Rawa Mazowiecka

 

 

Witam!!!

     

Relacja ze sto drugiego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 20.01.2018r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. W spotkaniu brało udział 10 osób. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 12 członków. Rozmawialiśmy o książce „Dopóki nie zgasną gwiazdy” Piotra Patykiewicza.

            Noworoczne spotkania z książką w naszym DKK, rozpoczęliśmy fantastyką. Gatunek raczej lubiany wśród rawskich klubowiczy. Jak dotychczas mieliśmy też szczęście do dobrej fantastyki, jak choćby „Trylogia Husycka” Sapkowskiego. Ponadto, dawno nic nie czytaliśmy z fantastyki, także gdy nadarzyła się okazja postanowiliśmy z niej skorzystać. Autor mało znany, przynajmniej dla nas, a książka to pierwszy tom cyklu. Niemniej zaryzykowaliśmy ;-). I tak poznaliśmy Kacpra, młodego bohatera tej powieści, któremu przyszło żyć i walczyć o przetrwanie w świecie po globalnej katastrofie. Powieść jest skonstruowana poprawnie i dobrze się ją czyta, warto tu docenić naprawdę dobry warsztat pisarski Patykiewicza. Post-apokaliptyczny świat wykreowany przez autora może nie jest jakimś nowum ale włączenie pewnych elementów i postaci, sprawia, że całość jest po prostu dobrą rozrywką a w fantastyce chyba o to chodzi. Reasumując, jak tylko będzie okazja z pewnością przeczytamy tom drugi cyklu „Dopóki nie zgasną gwiazdy”.

 

Spotkanie trwało około trzech godzin.

 

Wszystkie informacje na temat rawskiego DKK zamieszczane są na stronie internetowej biblioteki (www.rawamaz.e-bp.pl) w linku o tej samej nazwie. Kolejne spotkanie zaplanowane jest 24 lutego, sobota o godzinie 15:00. Porozmawiamy o książce Elżbiety Cherezińskiej  "Turniej cieni". Nie wiesz jak spędzić sobotnie popołudnie, lubisz czytać i rozmawiać o przeczytanej lekturze PRZYJDŹ na spotkanie rawskiego DKK. Bowiem rozmowa o książce jest przedłużeniem przyjemności z jej czytania. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy !!!

 

 

                                                                                                                         Koordynator

                                                                                                                      rawskiego DKK

                                                                                                                      Zbigniew Pacho

 

„Wilk” Marka Hłaski DKK Rawa Mazowiecka

 

 

Witam!!!

     

Relacja ze sto pierwszego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 16.12.2017r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. W spotkaniu brało udział 8 osób. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 12 członków. Rozmawialiśmy o książce „Wilk” Marka Hłaski.

            Na nasze grudniowe spotkanie wybraliśmy odnalezioną po kilkudziesięciu latach książkę Marka Hłaski zatytułowaną „Wilk”. Pisarz po trzech latach pracy nad nią, nie zdecydował się na jej wydanie lub wydawca uznał ją za niewystarczająco dobrą i trafiła jak wspominałem na długie lata do przysłowiowej „szuflady”. Czy dobrze się stało, że została odnaleziona i wydana, naszym zdaniem – tak. „Wilk” to powieściowy debiut Hłaski w którym opowiada historiędorastania Ryśka Lewandowskiego, chłopaka warszawskiego Marymontu lat dwudziestych. I nie jest to Warszawa bogata jak u Dołęgi-Mostowicza czy typowo „szemrana” jak u Tyrmanda, choć pojawiają się i takie wątki. Hłasko opisuje ludzi jakich w tym czasie było chyba najwięcej, czyli biednych i marzących o lepszym życiu. Hłasko już jako dziewiętnastolatek, bo w takim wieku napisał tę powieść, daje się poznać jako znakomity obserwator nizin społecznych. No i jak to u niego główny bohater, młody człowiek z ogromnymi marzeniami, taki romantyczny buntownik, jak zawsze sprowadzony do rzeczywistości prozą życia. Gorąco polecamy.

  

 

Spotkanie trwało około trzech godzin.

 

Kolejne spotkanie zaplanowane jest 20 stycznia, sobota o godzinie 15:00. Porozmawiamy o książce Piotra Patykiewicza "Dopóki nie zgasną gwiazdy". Nie wiesz jak spędzić sobotnie popołudnie, lubisz czytać i rozmawiać o przeczytanej lekturze PRZYJDŹ na spotkanie rawskiego DKK. Bowiem rozmowa o książce jest przedłużeniem przyjemności z jej czytania. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy !!!

 

                                                                                                                         Koordynator

                                                                                                                      rawskiego DKK

                                                                                                                      Zbigniew Pacho

 

10 lat i setnie spotkanie rawskiego DKK

 

 

Witam!!!

     

Relacja z setnego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 25.11.2017r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. W spotkaniu brało udział 10 osób. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 12 członków. Rozmawialiśmy o książce Jana Guillou „Niebieska gwiazda”

 

            To spotkanie bez wątpienia należało do wyjątkowych, bowiem było to setne spotkanie a rawski DKK istnieje już dziesięć lat !!!. Do Klubu w tym czasie należało ponad trzydzieści osób no i przeczytaliśmy ponad sto książek. Nie zabrakło wspomnień, obejrzeliśmy zdjęcia a klubowicze zastanawiali się kto kiedy dołączył. Od początku istnienia do Klubu należy troje miłośników książek i dyskusji o nich: Józefa Śniady, Alicja Szczepańska i Sylwia Majewska. Obecnie rawski Klub liczy dwanaście osób którym chciałem z tego miejsca serdecznie podziękować z całego mojego czytelniczego serca, bowiem bez nich nie powstałby i trwała ta fantastyczna inicjatywa: Józefa Śniady, Alicja Szczepańska i Sylwia Majewska, Aleksandra Niezabitowska, Beata Sienkiewicz, Marianna Witek, Maria Kosiacka, Irmina Grzywka, Renata Włostowska, Krzysztof Waluchowski, Juliusz Kielan, Radosław Magiera oraz honorowo Jolanta Kosińska. W ciągu tych dziesięciu lat naprawdę dużo się wydarzyło, na zaproszenie rawskiego DKK przyjechało jedenastu autorów, organizowaliśmy wyjazdy do teatru oraz zaprosiliśmy Teatr Mały z Łodzi ze spektaklem „Morderstwo w hotelu” na które to wybrało się ponad czterystu rawian, jeździliśmy na spotkania autorskie i koncerty. Zorganizowaliśmy spotkania „Książka – wszechświat, który inni nazywają biblioteką” na którym zebrani poznali historię książki oraz „Legendarne piękno Gruzji” na którym Dariusz Piwowarski artysta fotografik przedstawił zdjęcia ze swojej wyprawy  oraz opatrzył je komentarzem. W czasie remontu biblioteki gdzie mamy swoją siedzibę klubowicze spotykali się nad rawskim Zalewem oraz w restauracji „Klimaty” i było również klimatycznie ;-). Mamy wiele nagród na swoim koncie za najlepsze recenzje książek omawianych w ramach DKK a Radosław Magiera otrzymał tytuł Recenzenta Roku przyznawany przez Instytut Książki który patronuje wszystkim Klubom w całej Polsce. Relacje ze spotkań oraz recenzje książek można przeczytać w „Głosie Rawy Mazowieckiej i Okolicy”. Informacje o działalności Klubu były także emitowane na antenie radia Victoria oraz publikowane na portalu www.erawa.pl. Ponadto informacje o działalności Klubu można znaleźć w Internecie, na stronie biblioteki www.rawamaz.e-bp.pl oraz na stronie Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi www.wimbp.lodz.pl i Instytutu Książki www.instytutksiazki.pl, obie te instytucje koordynują prace klubów. Ponad to nasza działalność zostanie wyróżniona na stronie www.dobrepraktyki.pl w ramach działalności kulturalnej w Rawie Mazowieckiej.

Był też oczywiście tort, szampan, życzenia i oczywiście książka, tej ostatniej oczywiście nie mogło zabraknąć na jubileuszowym spotkaniu. Przeczytaliśmy „Niebieską gwiazdę” Jana Guillou. Piąty tom znakomitego cyklu „Złoty wiek” i tym razem wojenne losy rodziny Lauritz’ów a dokładnie córki nestora rodu Johanne. Kto czytał wcześniejsze części sagi temu polecać tej książki nie trzeba, zaś kto jeszcze nie sięgnął to gorąco zachęcamy !!! Tak działo się naprawdę wiele ale to z pewnością nie koniec, no i oczywiście czytamy oraz dyskutujemy dalej ;-) !!!

             

Spotkanie trwało ponad cztery godziny J

 

Wszystkie informacje na temat rawskiego DKK zamieszczane są na stronie internetowej biblioteki (www.rawamaz.e-bp.pl) w linku o tej samej nazwie. Kolejne spotkanie zaplanowane jest 16 grudnia, sobota o godzinie 15:00. Porozmawiamy o książce Marka Hłaski „Wilk”. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy.

 

 

                                                                                                                         Koordynator

                                                                                                                      rawskiego DKK

                                                                                                                      Zbigniew Pacho

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi