Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Chłopczyce z Kabulu" na spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

„ Chłopczyce z Kabulu” autorstwa Jenny Nordberg, były tematem dyskusji na listopadowym spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb. Autorka przedstawia współczesne oblicze starej afgańskiej tradycji, polegającej na przebieraniu małych dziewczynek za chłopców. Dziewczynki czasowo udające chłopców to ukrywane, ale społecznie akceptowane zjawisko w Afganistanie, w tym patriarchalnym społeczeństwie ta zmiana daje im szansę na lepsze życie. Bacz Pusz ( bo tak się je nazywa)  korzystają z wszystkich przywilejów przysługujących chłopcom. Gdy osiągną dojrzałość płciową powracają do roli kobiety i wychodzą  za mąż .

Reportaż Jenny Nordberg składa się z kilku portretów afgańskich kobiet, które zdecydowały się na przybranie męskiej tożsamości. Portretując historie indywidualne, Nordberg kreśli wielobarwny i przygnębiający obraz życia kobiet w tym górzystym kraju. Autorka zastrzega, że bohaterowie są fikcyjni, a opowiadane przez nią historie bazują na rzeczywistych wydarzeniach(w obawie o  bezpieczeństwo bohaterów). Nie mniej jest to bardzo wnikliwe i aktualne studium współczesnego Afganistanu.

 

Biorącym udział w spotkaniu książka bardzo się podobała. Uznali, że jest to lektura ważna i potrzebna do lepszego zrozumienia współczesnego świata. Nie mniej po jej przeczytaniu widać jak wielka jest kulturowa przepaść pomiędzy szeroko pojętą cywilizacją Zachodu, a światem islamskiego fundamentalizmu. Szczególnie porusza nas obraz świata zdominowanego na każdym kroku przez mężczyzn i  szeroka tolerancja na zjawisko przemocy. Wciąż dziwi fakt, że są takie miejsca na ziemi, gdzie wolność, równość, szacunek, odrębność jednostki i prawa człowieka  pozostają niedoścignionym marzeniem.  Książka uświadamia  jak wielkie mamy szczęście, my kobiety, które urodziłyśmy się w Europie. Biorące udział w dyskusji panie uznały, że   nigdy nie będą w stanie zrozumieć i zaakceptować kultury i zwyczajów wynikających z tej religii. Jednogłośnie stwierdziły, że dzieli nas ogromna przepaść.    W spotkaniu udział wzięło 8 osób.

 

                                                                                 Katarzyna Choja

                                                             Moderator DKK przy MBP w Piotrkowie Tryb.

"F27.Czy tu jeszcze rosną róże?" na październikowym spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

Tematem dyskusji na październikowym spotkaniu DKK była książka pt.” F 27. Czy tu jeszcze rosną róże?„ autorstwa Ireny Kalpas i Marcina Ludwickiego.

Bohaterka i jednocześnie współautorka książki-Irena Kalpas, opowiada o swojej  romantycznej miłości,  bólu rozstania i śmierci najbliższych. Poznajemy historię jej życia na tle burzliwych wydarzeń politycznych. 

 Akcja  książki w głównej mierze rozgrywa się w Warszawie. Autorka przedstawia barwny świat przedwojennej stolicy i styl życia jej mieszkańców. Wraca wspomnieniami do lat swojego dzieciństwa i młodości. W domu przy ul. Filtrowej 27 na warszawskiej Ochocie, Pani Irena spędziła wiele szczęśliwych chwil wśród swych najbliższych. Z rozrzewnieniem wspomina piękne róże, które rosły w ogrodzie, czekoladki od Fruzińskiego kupowane na rogu Marszałkowskiej i Wilczej, cukiernię „Ziemiańską” i salon obuwniczy Leszczyńskiego. Tą sielankę przerywa niespodziewanie wybuch II Wojny Światowej. Po jej zakończeniu bohaterce nie udaje się wrócić i ponownie zamieszkać w rodzinnym domu.  Dopiero po pięćdziesięciu latach od tych strasznych wydarzeń, stanęła u drzwi willi na Filtrowej. Ze wzruszeniem odkryła, że w miejscu dawnej jadalni, tam gdzie kiedyś stał stół obecnie jest ołtarz. Dziś mieści się tam Ośrodek Akademicki, nad którym opiekę duchową sprawuje Opus Dei.

Książka bardzo podobała się biorącym udział w dyskusji klubowiczom, przede wszystkim za to, że ukazuje barwny świat przedwojennej stolicy, jakiej dzisiaj już nie ma. Jest to przejmująca historia o zwyczajnym życiu.

Polecamy lekturę tej książki przede wszystkim tym, którzy lubią czytać pozycje wspomnieniowe. 

W spotkaniu uczestniczyło 9 osób.

 

                                                                         Katarzyna Choja

                                                              Moderator DKK przy MBP w Piotrkowie Tryb.

"Siedem razy świat" na wrześniowym spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

Wrześniowe spotkanie DKK w Piotrkowie Tryb. utrzymane było w przyjemnym, wciąż urlopowym klimacie. Sprzyjała temu przede wszystkim omawiana lektura. Tym razem dyskutowaliśmy na temat książki podróżniczej autorstwa Aleksandry i Jacka Pawlickich pt. „ Siedem razy świat”. Autorzy są małżeństwem z blisko trzydziestoletnim stażem, na co dzień pracują jako dziennikarze w tygodniku „Newsweek”. Ich wspólną pasją są podróże, więc od wielu lat każdy urlop wykorzystują na to, by odkrywać razem świat.

„Siedem razy świat” to opowieści, których kluczem są: tatuaż, dżungla, sierociniec, plaża, ryby, szaman, przemiana. Wraz z autorami „wyruszamy” w podróż do Nowej Zelandii, gdzie poznajemy historię i znaczenie maoryskich tatuaży, które zostały niemal całkowicie wyplenione  w XIX wieku przez chrześcijańskich misjonarzy. W Ugandzie Pawliccy szukali w dżungli goryli, niestety jest to możliwe tylko po uiszczeniu słonej opłaty. W Parku Narodowym Bwindi,  za wyprawę trekkingową, podczas której można, obejrzeć goryle żyjące w swoim naturalnym  środowisku płaci się 600 dolarów. Na Hawajach pływali okrętem podwodnym, w Nowej Zelandii zrobili sobie maoryskie tatuaże, w Tokyo uczestniczyli w słynnej na cały świat giełdzie tuńczyka. Wędrowali po lokalnych uprawach konopi w Kolorado i leczyli  w centrum medycyny tybetańskiej w Lhasie. Na Kostaryce odwiedzili lokalnego szamana, a w Meksyku wzięli udział w uzdrawianiu za pomocą koguta.

Dzięki licznym zdjęciom zamieszczonym w książce,  można podziwiać piękne kobiety z plemienia Himbu, które prawie wyginęło. Pawliccy zatrzymali w kadrze piękną dziką roślinność, rzadko spotykane gatunki zwierząt, malownicze miasteczka, tradycyjne domy różnych plemion i nietypowe przedmioty.

Dzięki temu, że autorzy nie korzystają z luksusowych hoteli i utartych turystycznych szlaków tylko jedzą i mieszkają tak jak tubylcy (np. na Borneo śpią w ogromnym longhouse jednego z klanu Ibanów.), poznajemy z pierwszej ręki zwyczaje, kulturę i bogatą historię opisywanych miejsc.

Książka Pawlickich porusza również ważne problemy o charakterze globalnym tj.  działalność na rzecz ochrony przyrody i bezmyślna, niszczycielska gospodarka. Pawliccy opisują niszczycielską działalności tzw. "wyższej cywilizacji", która lokalnej ludności zabiera ziemię, żywność, niszczy religię i kulturę.

 Książka wywołała w dyskutujących, chęć podzielenia się wrażeniami z własnych podróży. Dzięki temu dodatkowo dowiedzieliśmy się od siebie na wzajem wielu ciekawych rzeczy o innych  pięknych zakątkach naszego globu. Lekturę uważamy za bardzo ciekawą, dodatkowym atutem są liczne i piękne zdjęcia jakimi jest wzbogacona. Polecamy!

W spotkaniu wzięło udział 9 osób. 

 

                                                                               Katarzyna Choja

                                                            Moderator DKK przy MBP w Piotrkowie Tryb.

"Okrążyć słońce" na lipcowym spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

Książka pt.” Okrążyć słońce” Pauli McLain była tematem dyskusji na lipcowym spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

Okrążyć słońce to oparta na faktach historia Beryl Markham, która jako trzyletnia dziewczynka przeprowadza się wraz z rodzicami na farmę w Kenii. To miejsce szybko staje się jej domem,
a członkowie plemienia Kipsigis przewodnikami po nowej i dzikiej krainie.

Wychowywana samotnie przez ojca Beryl szybko wyrasta na niezależną i silną kobietę. Nie boi się niczego. Z wyjątkiem miłości. Kiedy poznaje Karen Blixen i jej kochanka, Denysa Fincha Hattona, jej życie zmienia się na zawsze. Uwikłana w miłosny trójkąt, odnajduje
w sobie pasję, która wzniesie ją ku słońcu.

Beryl Markham to kobieta, która wyprzedziła swoje czasy. Pionierka lotnictwa, treserka koni, skandalistka i buntowniczka uwikłana w miłosną relację tak doskonale upamiętnioną
w Pożegnaniu z Afryką.

W spotkaniu uczestniczyło 8 osób. Omawiana powieść podobała się wszystkim klubowiczom, którzy stwierdzili, że, na szczególną uwagę zasługują także obszerne opisy kenijskiej przyrody.

 

                                                                                             Emilia Fidala

"Podróże z Herodotem" na sierpniowym spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

Na sierpniowym spotkaniu DKK przy MBP w Piotrkowie Tryb. dyskutowaliśmy o książce Ryszarda Kapuścińskiego pt.

” Podróże z Herodotem” . Na wstępie autor opowiada w jakich okolicznościach po raz pierwszy zetknął się z twórczością Herodota. Pierwszy egzemplarz "Dziejów" otrzymał w prezencie od swojej ówczesnej szefowej, redaktor naczelnej „Sztandaru Młodych” Ireny Tarłowskij.  Od tego czasu wędruje wraz z ich autorem w odległe krainy starożytnego świata, równolegle przeżywając podróże po świecie współczesnym.

W "Podróżach z Herodotem" przeplatają się ze sobą jednocześnie  dwie narracje. Teksty przenoszą czytelnika w dwa różne pod względem przestrzennym i czasowym światy.
Narracja pierwszoosobowa należąca do R .Kapuścińskiego, opisuje doznania narratora-bohatera podczas pierwszej i kolejnych jego zagranicznych wypraw. Pisarz dzieli się z czytelnikiem swoimi wrażeniami z podróży do Indii, Chin i Afryki.  Zwraca uwagę na zachowanie ludzi którzy go otaczają, widzi swoją odmienności w świecie, w którym się znalazł, a który tak bardzo go fascynuje.

 Drugim narratorem jest pochodzący z epoki antycznej Herodot. Jego rozmyślania są regularnie przytaczane przez pierwszego narratora.

Utwór jednocześnie przedstawia przeżycia człowieka żyjącego w XX wieku naszej ery i pisarza pochodzącego z V wieku przed naszą erą. Autorów dzieli ogromna przestrzeń dziejowa, techniczna i cywilizacyjna, dlatego też dochodzi do zderzenia relacji obu autorów z wydarzeń politycznych i historycznych .

Pomimo różnic dziejowych, wyłania się podobieństwo między pisarzami. Kapuściński podróżuje z kimś, kogo darzy niezwykłą sympatią, wręcz podziwia. Jak sam podkreśla w  miarę upływu czasu i powrotu do lektury „Dziejów”,  zaczął odczuwać serdeczność i przyjaźń do ich autora.

Osobom biorącym udział w dyskusji książka bardzo się podobała.

Wszyscy zgodzili się z refleksją autora, że  nie ma jednej  przeszłości, są tylko nieskończone jej wersje. To samo zresztą można by powiedzieć o teraźniejszości.

Ryszard Kapuściński swoją książką przybliżył twórczość Herodota szerszemu kręgowi odbiorców. Większość z nas nigdy wcześniej nie zetknęła się z tym starożytnym kronikarzem, o którym można śmiało powiedzieć, że był ojcem współczesnego reportażu. Na spotkaniu obecnych było 7 osób.

 

                                                                                            Katarzyna Choja

                                                                      Moderator DKK przy MBP w Piotrkowie Tryb.

 

"Maria i Paul " M.Karpińskiego na Spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb

 

„Maria i Paul. Miłość geniuszy” Macieja Karpińskiego była tematem dyskusji na czerwcowym spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb. Książka została wydana w formie zbeletryzowanej biografii wielkiej polskiej uczonej Marii Skłodowskiej–Curie. Ukazuje okres z życia noblistki około 1910 roku, kiedy we Francji wybucha skandal obyczajowy z udziałem niedawno owdowiałej, sławnej Madame Curie i Paula Langevina. Tych dwoje wielkich uczonych połączył płomienny i pełen pasji związek.

Autor skonstruował swoją powieść w formie fikcyjnych wspomnień Jeana Perrina, który także był naukowcem i laureatem  Nagrody Nobla, a jednocześnie przyjacielem Marii i Paula. Jean Perrin jako  świadek i uczestnik tamtych wydarzeń, udzielał wsparcia zarówno Marii, jak i Paulowi w trudnych chwilach. Teraz zaś wspomina minione zdarzenia, i snuje refleksje na temat zawiłości ludzkich losów. Poddaje pod dyskusję temat granicy ingerencji opinii publicznej w intymne życie sławnych ludzi.

Mimo wielu biografii poświęconych Marii Skłodowskiej-Curie niewiele wiadomo było o jej intymnej relacji z Langevinem. Sama Maria, w swojej autobiografii słowem nie wspomniała o jednym z najbardziej dramatycznych okresów swojego życia. Ten romans na tyle wstrząsnął opinią publiczną Paryża, że domagano się nawet wyrzucenia noblistki z Francji.

Książka podobała się wszystkim uczestnikom dyskusji.  Poznaliśmy mało znane oblicze Marii Skłodowskiej-Curie; nie jako starszej, siwej, nieco staromodnie ubranej kobiety, ale silnej, walczącej zarówno o swoje miejsce w świecie naukowców jak i o swoje prywatne szczęście. Podobało nam się, że Maria Skłodowska-Curie  została ukazana jako kobieta  z krwi i kości, którą targała  wielka namiętność. Miała odwagę przeciwstawić się ówczesnym konwenansom i tym samym wyprzedzić swoją epokę mentalnie i obyczajowo.

Na spotkaniu obecnych było 11 osób.

 

 

                                                                                 Katarzyna Choja

                                                                    Moderator DKK przy MBP w Piotrkowie Tryb.

 

 

"Masa o kobietach polskiej mafii" na spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

Książka pt.” Masa o kobietach polskiej mafii” była tematem dyskusji na majowym spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

Rozmowę o tym jaką rolę w świecie pruszkowskiej mafii odgrywały kobiety,  przeprowadził Artur Górski, dziennikarz i felietonista, specjalizujący się w tematyce kryminalnej, ze świadkiem koronnym, byłym  gangsterem Jarosławem Sokołowskim. Autorom odradzano napisanie tej książki, ponieważ  Ci o których piszą to nie tylko wciąż groźni gangsterzy, ale również politycy, biznesmeni i celebryci.

 Osoby  biorące udział w dyskusji, sięgając po tę książkę spodziewały się usłyszeć historię  matek  i żon bossów pruszkowskiej mafii. Niestety o matkach jest niewiele, a  żony  w większości przedstawione zostały jako harpie o mentalności bazarowych przekupek(wyjątkiem jest żona Masy). Jest też mowa o licznych kochankach, które dla odmiany są eleganckie, i hojnie  sponsorowane przez mafiosów . Najwięcej miejsca autorzy poświęcają jednak kobietom jako obiektom seksualnym. W większości były to anonimowe dziewczyny, pracujące w mafijnych klubach go-go, agencjach towarzyskich i restauracjach. To również kobiety z konkursów piękności, które by przejść do kolejnych etapów wyborów na najpiękniejszą musiały uprawiać seks z gangsterskim jury. To opowieść o świecie gdzie rządzi pieniądz i wszechobecna jest przemoc. Kobiety traktowane są przedmiotowo, upokarzane i gwałcone.

W tracie spotkania wywiązała się  burzliwa dyskusja na temat moralności kobiet, które naiwnie myślą, że ci panowie to ich jedyna furtka do lepszego świata.

Klubowicze biorący udział w dyskusji uznali lekturę za zbyt wulgarną, momentami  wręcz obsceniczną. Książka nie podobała się dyskutującym, uznali że szkoda było czasu na jej czytanie. Nie polecamy. Na spotkaniu obecnych było 11 osób. 

 

                                                                                                Katarzyna Choja

                                                            Moderator DKK przy MBP w Piotrkowie Tryb.

"Poczucie kresu" na spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

Na kwietniowym spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb. omawialiśmy książkę J. Barnesa

pt.  „Poczucie kresu” . Powieść  w 2011r. zapewniła autorowi prestiżową nagrodę Bookera.

Głównym bohaterem powieści i jednocześnie jej narratorem jest Anthony Webster. To starszy, niczym nie wyróżniający się emeryt, który prowadzi spokojne, żeby nie powiedzieć dość nudne życie. Nawet rozwód z żoną nie jest dla niego specjalnie przykrym zdarzeniem. Za tą pozorną przeciętnością skrywa się jednak pewna tajemnica, którą Anthony ukrył w najgłębszych pokładach  swojej świadomości.  

W pierwszej części książki narracja opiera się na wspomnieniach dotyczących przede wszystkim lat szkolnych. Najwięcej miejsca poświęca przyjaźni jaka łączyła go z wybitnie inteligentnym Adrianem Finnem. Adrian związał się z Veroniką, byłą dziewczyną Webstera. W czasie gdy Anthony wyjechał na parę miesięcy do Stanów Zjednoczonych, Finn popełnił samobójstwo.

 W części drugiej Tony ma około 60 lat i wraca do wspomnień z młodości. Przyczynia się do tego nieoczekiwany spadek - pamiętnik, który prowadziła matka jego  młodzieńczej miłości. Jego lektura powoduje, że bohater musi skonfrontować się z własną, do tej pory uładzoną, przeszłością.

W „Poczuciu kresu”. Barnes obnaża łatwość, z jaką przystosowujemy rzeczywistość do naszych oczekiwań i wyobrażeń. Pokazuje, w jaki sposób wymazujemy z pamięci to, co niewygodne.

  Sednem tej powieści  jest  pamięć i jej postrzeganie z perspektywy różnicy czasu.

Klubowicze uznali tę lekturę jako intelektualne wyzwanie wysokiej próby. Jest to psychologiczna powieść, w którą  J.Barnes wplótł wiele filozoficznych wywodów. Podczas lektury tej książki zrodziło się w nas pytanie : ile z tego co wiemy lub myślimy o samych sobie, jest autentycznym przeżyciem, a ile naszym własnym zmyśleniem? Czy możemy ufać swojej pamięci? Poza tym wiele interesujących refleksji dotyczących życia sprawiło, że gorąco zachęcamy do lektury tejże  książki.

Na spotkaniu obecnych było 9 osób.

                                                                           Katarzyna Choja

                                                        Moderator DKK w Piotrkowie Tryb.

"Wanda.Opowieść o sile życia i śmierci."na marcowym spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

Książka Anny Kamińskiej pt. ”Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz” była tematem dyskusji na marcowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki przy MBP w Piotrkowie Tryb.

 Jest to historia życia i śmierci jednej z największych polskich himalaistek.

 Pierwsza część książki opowiada o dzieciństwie i latach szkolnych Wandy Rutkiewicz, która urodziła się na Litwie, ale późniejsze lata spędziła najpierw w Łańcucie, a potem we Wrocławiu. Dzięki temu możemy dowiedzieć się sporo ciekawych rzeczy o tym, jak żyło się na "terenach odzyskanych" w latach powojennych. Poznajemy też relacje jakie łączyły Wandę Rutkiewicz z rodzicami i rodzeństwem. Kiedy w 1948r.w tragicznych okolicznościach zginął starszy brat Wandy – Jurek, Pani Błaszkiewicz załamała się. Od tej pory większość  obowiązków domowych spadło na  nastoletnią Wandę, która wyręczała z nich matkę i  jednocześnie próbowała zastąpić ojcu pierworodnego syna. Wpłynęło to na ukształtowanie się silnego charakteru Wandy.  Była nad wiek samodzielną i odpowiedzialną osobą. Już  od najmłodszych lat, towarzyszył jej sportowy duch rywalizacji. Gdyby nie zdecydowała się na wspinaczkę wysokogórską, to na pewno zrobiłaby karierę sportową.

Drugą część książki stanowią wspomnienia min. himalaistów, którzy towarzyszyli Wandzie w wyprawach. Ich zdaniem Wanda była osobą bardzo silną i niezależną,  jednocześnie słabo radziła sobie z prozą życia codziennego.

W górach stawiała sobie ambitne cele, które musiała zrealizować nawet za cenę konfliktu w zespole. To ona była inicjatorką kobiecych wypraw w wysokie góry. Z tej idei zrodziła się kobieca ekspedycja na K2. Właśnie na tej wyprawie Wanda przemierzyła drogę do bazy kuśtykając po lodowcu ponieważ wcześniej miała bardzo poważny wypadek. Często przedkładała pasję nad własne zdrowie i życie. To dla gór Wanda zrezygnowała z miłości i przyjaźni. Mimo, że dwukrotnie była w związku małżeńskim, nigdy nie zdecydowała się na macierzyństwo. Jej małżeństwa szybko się rozpadały, bo ona przede wszystkim skupiona była na zdobywaniu kolejnych ośmiotysięczników i przygotowywaniu kolejnych ekspedycji. Wanda dysponowała niezwykłym urokiem osobistym. Często wykorzystywała go by zdobywać ekwipunek i sponsorów potrzebnych do wypraw, jak również do załatwiania „niemożliwych” spraw urzędowych.

Anna Kamińska pisząc tę książkę zasięgnęła opinii wielu ludzi z otoczenia himalaistki. Rozmawiała z członkami jej rodziny, przyjaciółmi, wrogami, towarzyszami wypraw wysokogórskich, partnerami życiowymi oraz  kolegami z Instytutu Automatyki Systemów Energetycznych gdzie przez długi czas Wanda Rutkiewicz pracowała . Okazało się, że nie przez wszystkich była lubiana, często ją krytykowano. W środowisku alpinistów głosy o niej były podzielone. Często przemawiała przez nich zazdrość, ponieważ Wanda umiała realizować marzenia i osiągnęła znacznie więcej niż inni. Z lektury wyłonił się obraz kobiety pełnej sprzeczności, z jednej strony skrytej i nieśmiałej ale  jednocześnie chorobliwie ambitnej. Wanda Rutkiewicz dawała  przykład na to jak pokonywać własne demony i słabości.  Zarówno jej życie jak  i śmierć na zawsze pozostaną tajemnicą. Nigdy nie odnaleziono ciała himalaistki. Ona sama przewidziała swoją śmierć, mówiła: „ Zginę w górach” i dotrzymała słowa...

Pomimo sławy jaką zdobyła była bardzo samotnym człowiekiem. Wielu ludzi nie potrafiło zrozumieć tej pasji, która wiązała się z tak ogromnym ryzykiem. Wanda kochała życie ale jeszcze bardziej góry i za tą miłość przyszło zapłacić jej najwyższą cenę.

Biorący udział w dyskusji klubowicze ocenili książkę bardzo wysoko, stwierdzili, że pani Anna Kamińska jest mistrzynią jeśli chodzi o biografie. To nasza druga po „Simonie Kossak” omawiana na spotkaniu DKK pozycja tej autorki. Pani Kamińska pisze bardzo rzetelnie, pasjonująco, bez oceniania. Z wielkim taktem, wnikliwością i obiektywizmem opisuje swoje bohaterki. Ma lekkie pióro i jest znakomicie   przygotowana merytorycznie. Gorąco polecamy lekturę tej książki, którą czyta się jednym tchem. W spotkaniu wzięło udział 7 osób.

 

                                                                            Katarzyna Choja

                                                                     Moderator DKK przy MBP w Piotrkowie Tryb.

 

 

"Prokurator" na spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

Na lutowym spotkaniu DKK dyskutowaliśmy o książce pt. „ Prokurator. Kobieta, która nie bała się morderców.” Książka napisana jest w formie wywiadu, który przeprowadziła z prokurator Małgorzatą  Ronc, dziennikarka  "Polityki” Joanna Podgórska.

Pani Ronc  opowiada o kulisach słynnych śledztw i trudach zawodu, który wybrała. Wspomina o tym, jak wkrótce  po skończeniu studiów prawniczych zaczęła dostawać najbardziej skomplikowane sprawy. Musiała  jeździć  nocą na oględziny miejsc zbrodni. To były  najbardziej wstrząsające morderstwa jakie miały miejsce w latach osiemdziesiątych  i dziewięćdziesiątych. Żyła nimi cała Polska. Prowadziła m.in głośną sprawę mordercy i pedofila  Mariusza Trynkiewicza, który w bestialski sposób zamordował kilku małych chłopców. To ona przyczyniła się do wydania wyroku skazującego w sprawie bezwzględnego seryjnego mordercy Henryka  Morusia. Badała sprawę łapówek branych przez lokalnych lekarzy, przez co naraziła się całemu  środowisku.  Brała również udział w śledztwie, w sprawie tajemniczej śmierci prezesa NIK-u.

Pani Ronc powiedziała, że miernikiem pracy prokuratora jest ilość wydanych wyroków skazujących. W jej przypadku większość spraw, które prowadziła zakończyła się skazaniem. Pani prokurator nie ukrywała,  że te sukcesy zawodowe  miały swoją cenę, odbiło się to przede wszystkim na jej życiu prywatnym i rodzinnym. Obrazy ofiar okrutnych przestępstw, pozostają w pamięci  do końca życia. Klubowicze uznali, że trzeba być wyjątkowo odpornym psychicznie by wykonywać ten zawód. Również  groźby i zastraszanie były na porządku dziennym.

Dyskutujący wyrazili uznanie dla Małgorzaty Ronc, podziwiali jej siłę woli i determinację, które pozwoliły jej przetrwać zarówno  w świecie bezwzględnych przestępców, jak i świecie zawodowo zdominowanym przez mężczyzn.  Poza tym książka zahacza o  tematy  układów politycznych, odwieczną biurokrację i różne formy  interpretowania prawa. Pani prokurator ma bardzo silną osobowość, więc nie ulegała naciskom swoich przełożonych, za to została odsunięta od prowadzenia spraw karnych i przeniesiona do spraw administracyjnych. Na szczęście z dystansem podchodzi do swojej pracy.  Widać, że mimo wszystko sprawia jej  przyjemność wykonywanie tego niebezpiecznego, często niedocenianego zawodu. Dowodem na to jest jej deklaracja, że zamierza pracować przynajmniej do siedemdziesiątki. Klubowicze byli pełni uznania dla jej rzetelności, uczciwości i odwagi. W dyskusji wzięło udział 11 osób.

 

                                                             Moderator DKK w Piotrkowie Tryb.

                                                                Katarzyna Choja

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi