Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

W krainie fantasy i nie tylko

18 listopada odbyło się w zgierskiej bibliotece spotkanie z Anną Brzezińską. Spotkanie finansowane było przez Instytut Książki ze środków programu Tu Czytamy Dyskusyjne Kluby Książki. Bohaterka spotkania za swoje debiutanckie opowiadanie „A kochał ją, że strach” otrzymała Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. Tę najbardziej prestiżową nagrodę polskiej fantastyki zdobyła jeszcze dwukrotnie, za powieść „Żmijowa harfa” oraz opowiadanie „Wody głębokie jak niebo”. Jej proza doceniana jest nie tylko przez krytyków, ale także, a może przede wszystkim, przez czytelników. Anna Brzezińska to jednak nie tylko pisarka fantasy, na swym koncie ma liczne publikacje naukowe, traktujące o wiekach średnich. Z wykształcenia jest historykiem średniowiecza i to właśnie motywy średniowieczne znajdują odzwierciedlenie w jej twórczości. Początkowo swoje życie wiązała z pracą naukową. Rozpoczęła studia doktoranckie, wyjazd na stypendium do Budapesztu zmienił jej ocenęwojny, totalitaryzmu i niebezpieczeństwa. Pisać zaczęła podczas kolejnego stypendium, w Londynie. W pewnym momencie życia musiała zdecydować, czy pozostaje wierna nauce, czy idzie drogą pisarstwa. Zdecydowała się na pisanie, ale nadal zgłębia swoją pasję historyczną, przeszukuje archiwa szukając tematów do kolejnych powieści i opowiadań.
            Autorka opowiadała zgierzanom o swoich dziecięcych fascynacjach literaturą,o książkach, które wpłynęły na jej twórczość, o tematyce książek wydanych oraz o powieści, nad którą pracuje obecnie.

Anna Brzezińska podczas spotkania dzieliła się z fanami przemyśleniami nie tylko na temat literatury, ale również historii społecznej – niejednokrotnie zapomnianej i niedocenianej.

Spotkanie trwało półtorej godziny, uczestnicy spotkania byli pod wrażeniem erudycji pisarki i fantastycznego daru opowiadania.

 

Spotkanie z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk

We wtorek, 7 października b. r., w Bibliotece Głównej odbyło się spotkanie z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk - autorką bestsellerowej sagi powieściowej zatytułowanej „Cukiernia pod Amorem” oraz wielu innych powieści dla młodzieży i dorosłych. Autorki scenariuszy do filmów: „Tata, a Marcin powiedział”, „Pokój na czarno”, a także dialogów do serialu „Na Wspólnej”. Spotkanie przebiegło w niezwykle sympatycznej atmosferze. Żywiołowo dyskutowano na temat twórczości pisarki. Spotkanie zakończyła wspólna fotografia, a po autografy ustawiła się długa kolejka wielbicieli twórczości Pani Małgorzaty. Organizatorem spotkania był Dyskusyjny Klub Książki działający przy Bibliotece

 

Hanna Kowalewska w zgierskiej bibliotece

 

16 maja gościliśmy w Zgierzu panią Hannę Kowalewską, autorkę powieści, tomików wierszy, scenariuszy filmowych, słuchowisk radiowych. Popularność przyniosły jej przede wszystkim powieści z cyklu „Zawrocie” .

Hanna Kowalewska ukończyła polonistykę ale jak sama stwierdziła, nie było to ułatwieniem dla stylu jej pisarstwa, wręcz przeciwnie – musiało minąć sporo czasu zanim pozbyła się stylu pisania charakterystycznego dla polonistów (epatowanie naukowym słownictwem a w przypadku Kowalewskiej, która pisała pracę magisterską dot. problematyki mitu Ikara w romantyzmie dochodziły jeszcze trudy zgubienia gdzieś po drodze tej ‘romantycznej patetyczności).

Na spotkaniu padały pytania o warsztat pisarski, metody pracy, kompozycje utworów, pierwowzory postaci i miejsc umieszczenia akcji książek, stosunek do przyrody, która jest niezmiernie ważna w jej utworach.

Dowiedzieliśmy się, że  natchnienie pojawia się tylko z nadejściem nocy i właśnie noc jest najlepszą dla pani Hanny porą na pisanie książek i nigdy nie pisze jednego utworu, ale kilka na raz. Przyznała się, że głęboko w szufladach tkwi kilkanaście rozpoczętych powieści i opowiadań, pisanych i poprawianych na przestrzeni paru lat.

Jaką swoją najlepszą powieść uznała „Julitę i huśtawki”, która jest jej rozliczeniem z okresem PRL-u.

Klubowicze oraz pozostali czytelnicy doskonale znający utwory pani Hanny Kowalewskiej zostali urzeczeni pięknem wypowiedzi, ocenili ją jako osobę ciepłą i sympatyczną, emanującą pozytywną energią i serdecznością.

Zobacz zdjęcia ze spotkania:

 • p7200016
 • p7200038
 • p7200049
 • p7200068
 • p7200082
 • p7200086

Spotkanie z Wojciechem Jagielskim

Na zaproszenie działającego przy Bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki 9 października 2013 r. gościł w naszej placówce znakomity pisarz i korespondent wojenny, autor pięciu książek poświęconych republikom kaukaskim, Afryce i Afganistanowi  - Wojciech Jagielski.

Mimo, że był absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych, dziennikarzem nie zamierzał zostać, jak to często w życiu bywa przypadek spowodował, że musiał zrewidować swoje wcześniejsze plany. Gdy rozpoczął pracę w Polskiej Agencji Prasowej, oprócz Afryki, którą się interesował i chciał lepiej poznać, w orbicie jego reporterskich obowiązków znalazły się południowe republiki ZSRR i Afganistan. Tymi samymi regionami świata zajmował się również jako redaktor Gazety Wyborczej. Dziennikarstwo szybko stało dla niego nie tylko sposobem na zarabianie pieniędzy, ale również sposobem na życie, ogromną pasją. Aby powstał dobry reportaż, nie wystarczy reporterskie szczęście, chociaż i ono się przydaje, ale ciężka praca. Przed wyjazdem zawsze starał się jak najwięcej dowiedzieć o kraju do którego jedzie, co oznaczało tysiące przeczytanych depesz , reportaży, książek.

Nie uważa się za korespondenta wojennego. „Ja wojen nie szukałem, ale na obszarach moich zainteresowań wojny wybuchały bardzo często, chcąc opisywać najrzetelniej te regiony świata, musiałem być w centrum wydarzeń, dotknąć ich, poznać ludzi, wysłuchać relacji obydwu stron”.

Krajem, który go urzekł, wydawał mu się baśniową krainą był Afganistan sprzed 20 lat, obecny skomercjalizowany przestał go interesować. Mimo toczących się w Afganistanie wojen czuł się w nim względnie bezpiecznie, w przeciwieństwie do maleńkiej Czeczenii, w której miał wrażenie, że w razie niebezpieczeństwa nie miałby gdzie się skryć, że śledzony jest każdy jego krok. W wyjazdach na Zakaukazie było dużo nieprzewidywalności, nie wszystko dało się zaplanować a wiele planów trzeba było zmieniać.

Plonem wyjazdów na Zakaukazie były trzy książki : „Dobre miejsce do umierania”, „Modlitwa o deszcz” , „Wieże z kamienia”.

Na pytanie o przyszłość bohaterów swej czwartej powieści „Nocni wędrowcy” odpowiedział, że nie wierzy aby dzieci-weterani Armii Bożego Oporu byli zdolni do normalnego życia. Prawie wszystkie z nich zmuszone były zabijać. Niektóre nawet własnych rodziców i rodzeństwo Półroczna resocjalizacja, na którą kierował je rząd Ugandy, nie była w stanie wymazać koszmarów wojny i nauczyć je pokojowego rozwiązywania problemów.

Zapytany o przemiany zachodzących w RPA po upadku apartheidu, odpowiedział, że najłatwiejsze okazało się przyznanie czarnoskórej ludności praw wyborczych, o wiele trudniejsza jest zmiana mentalności ludzi i poprawienie warunków życia czarnoskórej biedoty

Opowiedział o swej najnowszej powieści „Trębacz z Tembisy”, której premiera będzie 21 października .

Spotkanie to było ucztą dla pasjonatów literatury faktu, ale również miłośnicy powieści mogli być zadowoleni ze spotkania, bo pan Wojciech Jagielski okazał się przemiłym, ciepłym człowiekiem, doskonałym gawędziarzem, którego opowieści przybliżyły nam egzotyczne dla nas regiony świata.

Spotkanie z Marią Czubaszek

      W środę, 1 czerwca  2011 r. gościliśmy Marię Czubaszek – autorkę tekstów satyrycznych i piosenek, dziennikarkę, a także felietonistkę i scenarzystkę do seriali Psie serce, Na Wspólnej, Brzydula. Autorka najbardziej znana jest z tekstów satyrycznych i popularnych słuchowisk radiowych, w których występowali znakomici polscy artyści m.in. Irena Kwiatkowska, Jerzy Bończak i Wojciech Pokora prezentowanych w radiowej Trójce. Dużą popularność przyniosły jej ostatnio programy telewizyjne, w których jest stałym gościem, a także rola w serialu ,,Spadkobiercy”, blog i program internetowy ,,Magia magla”. W roku 2009 z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odebrała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.   
          Maria Czubaszek opowiadała  o wszystkim. Zaczęła od swojej nienachlanej, radiowej urody, za którą najpierw przeprosiła. Jak z rękawa sypały się anegdotki o K. Wojewódzkim,  Sz. Majewskim, J. Rutowicz, K. Cichopek, R. i M. Mroczkach i wielu, wielu innych.  Ludzie o których opowiadała, chociaż byli przedstawiani często w "krzywym zwierciadle", to jednak nigdy złośliwie. O niewątpliwym poczuciu humoru, oraz dystansie do własnej osoby świadczy fakt przyjęcia nominacji od Szymona Majewskiego do plebiscytu "Wiwat (nie)najpiękniejsi" w kategorii "Stara, ale jara", gdyż jak stwierdziła, stara już jest, a jara cygary jak mało kto w tym kraju.

Możliwość spotkania, tak znanej a przede wszystkim lubianej osoby, jaką jest Maria Czubaszek, wzbudziło ogromne zainteresowanie czytelników, czytelnia wypełniona była po brzegi. Spotkanie przebiegało w niezwykle zabawnej i pełnej śmiechu atmosferze. Pani Maria zachwyciła uczestników spontanicznością, żywiołowością i ogromnym poczuciem humoru,  dystansem wobec siebie i otaczającej rzeczywistości. Po spotkaniu słów uznania, sympatii i podziwu dla p. Marii padło bardzo dużo, a kolejka po autografy przypominała kolejki z czasów PRL po deficytowe artykuły.

Zobacz zdjęcia ze spotkania:

 • p1010057-web
 • p1010064-web
 • p1010074-web
 • p1010086-web
 • p1010109-web

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi