W krainie fantasy i nie tylko

18 listopada odbyło się w zgierskiej bibliotece spotkanie z Anną Brzezińską. Spotkanie finansowane było przez Instytut Książki ze środków programu Tu Czytamy Dyskusyjne Kluby Książki. Bohaterka spotkania za swoje debiutanckie opowiadanie „A kochał ją, że strach” otrzymała Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. Tę najbardziej prestiżową nagrodę polskiej fantastyki zdobyła jeszcze dwukrotnie, za powieść „Żmijowa harfa” oraz opowiadanie „Wody głębokie jak niebo”. Jej proza doceniana jest nie tylko przez krytyków, ale także, a może przede wszystkim, przez czytelników. Anna Brzezińska to jednak nie tylko pisarka fantasy, na swym koncie ma liczne publikacje naukowe, traktujące o wiekach średnich. Z wykształcenia jest historykiem średniowiecza i to właśnie motywy średniowieczne znajdują odzwierciedlenie w jej twórczości. Początkowo swoje życie wiązała z pracą naukową. Rozpoczęła studia doktoranckie, wyjazd na stypendium do Budapesztu zmienił jej ocenęwojny, totalitaryzmu i niebezpieczeństwa. Pisać zaczęła podczas kolejnego stypendium, w Londynie. W pewnym momencie życia musiała zdecydować, czy pozostaje wierna nauce, czy idzie drogą pisarstwa. Zdecydowała się na pisanie, ale nadal zgłębia swoją pasję historyczną, przeszukuje archiwa szukając tematów do kolejnych powieści i opowiadań.
            Autorka opowiadała zgierzanom o swoich dziecięcych fascynacjach literaturą,o książkach, które wpłynęły na jej twórczość, o tematyce książek wydanych oraz o powieści, nad którą pracuje obecnie.

Anna Brzezińska podczas spotkania dzieliła się z fanami przemyśleniami nie tylko na temat literatury, ale również historii społecznej – niejednokrotnie zapomnianej i niedocenianej.

Spotkanie trwało półtorej godziny, uczestnicy spotkania byli pod wrażeniem erudycji pisarki i fantastycznego daru opowiadania.