Spotkanie autorskie z p. Barbarą Kosmowską w F. nr 10 MBP Łódź - Widzew

Drugą pisarką jaką gościliśmy w naszej bibliotece w ramach działającego klubu DKK była p. Barbara Kosmowska , autorka bardzo popularnych powieści obyczajowych . Ponieważ twórczość  p. Barbary skierowana jest do czytelnika zarówno dziecięcego , nastoletniego jak i do dorosłego, pierwsze pytanie dotyczyło właśnie tej rozpiętości  wieku – byliśmy ciekawi  który czytelnik jest bardziej wymagający . Tutaj  autorka zdecydowanie wskazała na dzieci i młodzież oraz szeroko swój wybór uzasadniła. Oczywiście interesował nas też warsztat pisarki, szczególnie język  jakim się posługuje do opisywania postaci i zdarzeń. Język bardzo poetycki i obrazowy. Autorka wyjaśniła, że na pewno pomaga to, że kiedyś pisała wiersze. Czyta też poezję swoich ulubionych poetów.  My myślimy, że nie bez znaczenia jest też fakt, że p. Barbara jest z wykształcenia i z zamiłowania literaturoznawcą.   Część rozmowy dotyczyła już konkretnych bohaterów  i tego jak powstają ich powieściowe losy.

P. Kosmowska ma wyjątkowy dar opowiadania. Ze swobodą i swadą, pięknym językiem podzieliła się z nami ciekawostkami i anegdotami ze swojego życia zawodowego i prywatnego.  Nasi czytelnicy byli oczarowani ciepłem, serdecznością i pozytywnym nastawieniem autorki do świata i ludzi. Chętnie zakupili książki i ustawili się po dedykację.

Relacja ze spotkania z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk

Dzięki Instytutowi Książki i Programowi Rozwoju Czytelnictwa mieliśmy zaszczyt gościć w naszej bibliotece p. Małgorzatę Gutowską - Adamczyk.

Pani Małgorzata jest  u nas popularną autorką i jej książki rzadko stoją dłużej na półkach. Mimo to, jak zwykle obawiałyśmy się o frekwencję. Nasze obawy na szczęście okazały się płonne, ponieważ czytelnicy licznie przybyli na spotkanie. Uczestniczyło w nim 36 osób.

Po powitaniu gości, p. Małgorzata od razu nawiązała bliski kontakt z czytelnikami. Bardzo interesująco opowiadała o sobie i o swojej twórczości. Dowiedzieliśmy się skąd wzięło się jej zainteresowanie historią, jak rodzi się inspiracja, jak wygląda jej warsztat pisarski. Wszystko to opowiedziane z  dużym zaangażowaniem  i swadą, okraszone anegdotą i dowcipem.  Ciepło i bezpośredniość  autorki zachęciły czytelników do zadawania pytań. Na tę część spotkania zostało już co prawda niewiele czasu, ale na kilka pytań p. Małgorzata odpowiedziała. Czytelnicy  pytali skąd biorą się pomysły na książki, ulubiony okres historyczny i pierwowzory bohaterów powieściowych.     Mówiąc o źródłach swoich inspiracji autorka bardzo zachęcała naszych gości do pisania  wspomnień, szczególnie tych z dzieciństwa. Będą one  w przyszłości nieocenionym  źródłem wiedzy dla potomnych. Przy swojej sile perswazji …kto wie ?....może ktoś z nas też usiądzie do pisania. Tak jak zrobiła to p. Małgorzata w swojej najnowszej książce pt. „Kalendarze”.

Na koniec Ci, którzy zakupili najnowszą książkę autorki i Ci którzy przyszli z własnymi książkami ustawili się w długiej kolejce po autograf.

Dzięki naszemu gościowi, było to bardzo sympatyczne i  interesujące popołudnie . Nikt nie wyszedł zawiedziony. Wiele osób dziękowało nam za umożliwienie  spotkania z autorką tak poczytnych książek.

Bliski kontakt z pisarzem poszerza  spojrzenie na twórczość literacką, wzbogaca  naszą wrażliwość i często inspiruje.  Dlatego takie spotkania są bardzo cenne i chcielibyśmy uczestniczyć w nich jak najczęściej.

Relacja: Dorota Witkowska - moderator DKK