Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Oliwkowy labirynt" w Filii nr 75, BMw Ł

"Oliwkowy labirynt" Eduarda Mendozy, który czytałyśmy na ostanie nasze spotkanie bardzo nam się podobał. Jest to trzecia część cyklu tego autora o szalonym amatorze detektywie. Doceniłyśmy przede wszystkim niezwykły, ocierający się o absurd humor, wielką wyobraźnię autora oraz trudną umiejętność budowania długich, kwiecistych zdań. Ta komedia omyłek aż prosi się o sfilmowanie tak barwnym i obrazowym językiem jest napisana. Doceniłyśmy też pracę tłumacza, przed którym stanęło bardzo trudne zadanie znalezienia i wymyślenia w języku polskim wielu neologizmów, które oddałyby ducha tej niezwykłej prozy.

Kilka czytelniczek obiecało, że jeszcze sięgnie po powieści Eduardo Mendozy.

 

"Kto zabija najsławniejszych amerykańskich pisarzy" w Filii 75, MBPw Ł

 Kolejne spotkanie naszego klubu było poświęcone książce Roberta Kaplow'a pt. "Kto zabija najsławniejszych amerykańskich pisarzy".

  Intrygujący tytuł książki nie spełnił jednak naszych oczekiwań. Powieść, która jest reklamowana jako parodia i satyra nie była w stanie wywołać uśmiechu na naszych twarzach. Dosadny, czasami obsceniczny język raził swoją dosłownością. Zupełnie obcy i niezrozumiały okazał się  dla nas amerykański humor. A zakończenie niczego nie wyjaśniło.

  Dzieło to, mimo fajnego pomysłu na opowieść nie spodobała nam się, więc pozostała część spotkania została poświęcona innym przeczytanym przez nas w ostatnim czasie książkom. Na koniec, przy okazji rozdania kolejnej pozycji, pt. " Nie ma jednej Rosji" rozmawiałyśmy o programach dokumentalnych nakręconych przez  autorkę książki Barbarę Włodarczyk.

  Pozytywne opinię o filmach wspomnianej korespondentki telewizyjnej napawają mnie otuchą, że następna książka będzie przeczytana z zainteresowaniem i spodoba się członkom klubu.

Spotkanie autorskie z p. Barbarą Kosmowską w F. nr 10 MBP Łódź - Widzew

   Drugą pisarką jaką gościliśmy w naszej bibliotece w ramach działającego klubu DKK była p. Barbara Kosmowska , autorka bardzo popularnych powieści obyczajowych . Ponieważ twórczość  p. Barbary skierowana jest do czytelnika zarówno dziecięcego , nastoletniego jak i do dorosłego, pierwsze pytanie dotyczyło właśnie tej rozpiętości  wieku – byliśmy ciekawi  który czytelnik jest bardziej wymagający . Tutaj  autorka zdecydowanie wskazała na dzieci i młodzież oraz szeroko swój wybór uzasadniła. Oczywiście interesował nas też warsztat pisarki, szczególnie język  jakim się posługuje do opisywania postaci i zdarzeń. Język bardzo poetycki i obrazowy. Autorka wyjaśniła, że na pewno pomaga to, że kiedyś pisała wiersze. Czyta też poezję swoich ulubionych poetów.  My myślimy, że nie bez znaczenia jest też fakt, że p. Barbara jest z wykształcenia i z zamiłowania literaturoznawcą.   Część rozmowy dotyczyła już konkretnych bohaterów  i tego jak powstają ich powieściowe losy.

   P. Kosmowska ma wyjątkowy dar opowiadania. Ze swobodą i swadą, pięknym językiem podzieliła się z nami ciekawostkami i anegdotami ze swojego życia zawodowego i prywatnego.  Nasi czytelnicy byli oczarowani ciepłem, serdecznością i pozytywnym nastawieniem autorki do świata i ludzi. Chętnie zakupili książki i ustawili się po dedykację.

 

 

"Cienie na księżycu"- Filia 75 MBPwŁ

Tym razem, przedmiotem dyskusji w naszym klubie DKK była książka Zoe Marriott pt. Cienie na księżycu".

Powieść wszystkim się spodobała. Napisana prostym językiem przesiąkniętym duchem Japonii. Prawie każda z nas upewniała się co do pochodzenia autorki dzieła, która wcale nie jest Japonką, tylko Angielką. Omówiłyśmy też wiele wątków powieści - watek miłości, zdrady, zemsty, wybaczania. Ciekawy też był dar głównej bohaterki. Mogła ona ukrywać się za różnymi maskami, chroniąc swoje życie. Mówiłyśmy o trudnej pozycji kobiety, która żeby przetrwać w patriarchalnym  społeczeństwie musi chować się za różnymi maskami.

Ożywiona dyskusja narodziła się w momencie przedstawienia kolejnej pozycjii, którą będzie książka Maryli Rodowicz " Wariaka tańczy". Mam wrażenie, że omówiłyśmy pozycję przed jej przeczytaniem Ciekawe jakie będzie następne spotkanie ? Czy zmienimy zdanie o artystce ?

Relacja ze spotkania z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk

   Dzięki Instytutowi Książki i Programowi Rozwoju Czytelnictwa mieliśmy zaszczyt gościć w naszej bibliotece p. Małgorzatę Gutowską - Adamczyk.

  Pani Małgorzata jest  u nas popularną autorką i jej książki rzadko stoją dłużej na półkach. Mimo to, jak zwykle obawiałyśmy się o frekwencję. Nasze obawy na szczęście okazały się płonne, ponieważ czytelnicy licznie przybyli na spotkanie. Uczestniczyło w nim 36 osób.

  Po powitaniu gości, p. Małgorzata od razu nawiązała bliski kontakt z czytelnikami. Bardzo interesująco opowiadała o sobie i o swojej twórczości. Dowiedzieliśmy się skąd wzięło się jej zainteresowanie historią, jak rodzi się inspiracja, jak wygląda jej warsztat pisarski. Wszystko to opowiedziane z  dużym zaangażowaniem  i swadą, okraszone anegdotą i dowcipem.  Ciepło i bezpośredniość  autorki zachęciły czytelników do zadawania pytań. Na tę część spotkania zostało już co prawda niewiele czasu, ale na kilka pytań p. Małgorzata odpowiedziała. Czytelnicy  pytali skąd biorą się pomysły na książki, ulubiony okres historyczny i pierwowzory bohaterów powieściowych.     Mówiąc o źródłach swoich inspiracji autorka bardzo zachęcała naszych gości do pisania  wspomnień, szczególnie tych z dzieciństwa. Będą one  w przyszłości nieocenionym  źródłem wiedzy dla potomnych. Przy swojej sile perswazji …kto wie ?....może ktoś z nas też usiądzie do pisania. Tak jak zrobiła to p. Małgorzata w swojej najnowszej książce pt. „Kalendarze”.

 Na koniec Ci, którzy zakupili najnowszą książkę autorki i Ci którzy przyszli z własnymi książkami ustawili się w długiej kolejce po autograf.

   Dzięki naszemu gościowi, było to bardzo sympatyczne i  interesujące popołudnie . Nikt nie wyszedł zawiedziony. Wiele osób dziękowało nam za umożliwienie  spotkania z autorką tak poczytnych książek.

 Bliski kontakt z pisarzem poszerza  spojrzenie na twórczość literacką, wzbogaca  naszą wrażliwość i często inspiruje.  Dlatego takie spotkania są bardzo cenne i chcielibyśmy uczestniczyć w nich jak najczęściej.

                                              Relacja: Dorota Witkowska - moderator DKK

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi