Spotkanie z Izabellą Klebańską

20 kwietnia w naszej bibliotece gościliśmy Izabellę Klebańską, autorkę m.in. wierszy dla dzieci o tematyce muzycznej. Spotkanie było wspaniałe, doskonale łączyło zabawę z nauką. Poezja tym razem spełniła głównie funkcję poznawczą. Autorka czytając swoje utwory, wprowadzała dzieci w świat muzycznej terminologii. Poznali m.in. znaczenie słowa klamra, nuta, klucz wiolinowy. Pani Izabela przywiozła ze sobą skrzypce, dzięki temu, dzieci mogły poznać dźwięki nut. Wysłuchały z płyty fragmenty arii operowych, a także tańczyły i pląsały w rytm muzyki poważnej. Dzieciom bardzo podobała się wizyta w bibliotece. Mamy nadzieje, że Pani Izabella także będzie miło wspominać spotkanie w Filii nr 10.

Eliza Piotrowska w Filii nr 10 MBP Łódź - Polesie

10 maja o godz. 9.00 mogliśmy gościć w bibliotece Wspaniałego Gościa – Elizę Piotrowską, autorkę i ilustratorkę książek dla dzieci, poetkę, tłumacza języka włoskiego, krytyka sztuki.

Spotkanie było wspaniałe, a dzieci od pierwszego wejrzenia pokochały Panią Elizę. Pokochały także książki Pisarki, a najbardziej podobał im się “Zmyślacz” i “Ciocia Jadzia w szkole”. Zastanawiałam się nad powodzeniem tych książek u dzieci. Wydaje mi się, że obie poruszają tematy bliskie ich życiu. Pewnie nie raz “coś zmysliły” żeby zaimponować kolegom czy koleżankom, jak bohater książki, który nie mógł poradzić sobie z poważnym życiowym problemem. Druga książka chwyciła dzieci za serce – Ciocia Jadzia pracuje w szkole i nie jest ani dyrektorką, ani nauczycielką, tylko woźną, taką bliską sercu i jeszcze, dzięki swojej dużej wiedzy, wygrywa autobus dla szkoły.

W swoich książkach Eliza Piotrowska porusza poważne problemy życiowe, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Daje  receptę na właściwe postępowanie, a jej bohaterowie to zwykle osoby z sąsiedztwa, z którymi czytelnik ma ochotę się zaprzyjaźnić.

Bardzo dziękujemy !!!

Wspomnienie wakacji z panem Rożkiem

8 października o godzinie 11.00 gościliśmy w naszej Bibliotece Panią Małgorzatę Gutowską-Adamczyk. Na spotkanie z Panią Pisarką przyszli nasi Klubowicze DKK oraz koleżanki i koledzy niezrzeszeni, ale także zainteresowani książkami i czytaniem literatury dla nich wydawanej.  Jak powiedziała sama Pani Małgorzata, dla dzieci młodszych napisała tylko jedną książkę i są to “Opowieści pana Rożka”. Ta pozycja literacka była tematem rozważań dzieci. Spotkanie przebiegało bardzo miło i sympatycznie. Na początku Pani Małgorzata wprowadziła dzieci w ton swobodnych wypowiedzi, następnie czytała fragmenty książki i zadawała Dzieciom pytania. Nasi Klubowicze wiedzieli jak odpowiedzieć na wszystkie pytania Autorki, wszakże treść książki znali z naszych Dyskusyjnych Spotkań Klubowych  :)

"Opowieści pana Rożka" to bardzo piekne, wzruszające i poruszające serca Dzieci i Dorosłych opowiadania. Bohaterem jest tytułowy Pan Rożek, który sprzedaje lody o smaku baśni i opowiada dzieciom niezwykłe historie - właśnie o marzeniach, które nadają sens naszemu życiu. Opowiada także o  pragnieniu bycia potrzebnym oraz o tym, że szczęście jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy tylko je dostrzec. Mądrość płynąca z treści baśni, pozytywnie wpłynie na ukształtowanie charakteru każdego młodego Czytelnika.

GORĄCO POLECAMY!!!

Przyjemnie i Pożytecznie, czyli spotkanie z Grzegorzem Kasdepke

17 czerwca o godzinie 11.30 gościliśmy w naszej Bibliotece Pana Grzegorza Kasdepke. To wspaniały autor książek dla Dzieci, Bajkopisarz, który jak sam powiedział, „na początku chciał pisać dla dorosłych.” Jednak ścieżki pisarskie potoczyły się inaczej, może za sprawą książki „Kacperiada”. Pierwowzorami bohaterów literackich są Autor i Jego Syn. W swoich utworach potrafi jednocześnie uczyć i bawić, zapewniając Dzieciom przyjazny dostęp do świetnej literatury. Książki autorstwa Grzegorza Kasdepke należą do najczęściej wypożyczanych w naszej bibliotece. To wspaniałe spotkanie, mogło odbyć się w poleskiej Filii nr 10, za sprawą przynależności do programu Dyskusyjnego Klubu Książki, za co bardzo dziękujemy!!!

Spotkanie było Bardzo Udane. Na początku pan Grzegorz nawiązał rozmowę z Dziećmi, następnie czytał fragmenty swoich książek, opowiadając przy tym o różnorodności gatunkowej swojego twórczego warsztatu. W drugiej części spotkania, Autor odwrócił role w dyskusji i pozwolił Klubowiczom zabawić się w dziennikarzy oraz zadawać pytania. No cóż były one bardzo różne, bardziej i mniej poprawne, mniej i bardziej śmieszne, zawodowe i osobiste. Najważniejsze, że zawsze panowała bardzo miła atmosfera, a Pan Grzegorz podarował nie tylko swoje fantastyczne książki, ale także duży zastrzyk pozytywnej energii.

PS. Autorowi chyba tez się podobało w Filii nr 10 :) w bibliotecznej kronice pojawił się wpis: „Było bombowo.”

My także bardzo dziękujemy !!!