Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Spotkanie autorskie z miłośnikiem historii regionalnej Jackiem Perzyńskim

W miesiącu listopadzie br. na zaproszenie Biblioteki Publicznej Gminy Witonia doszło do spotkania z Panem Jackiem Perzyńskim – dziennikarzem, politologiem i historykiem.

Pan Jacek Perzyński współpracuje z TVP, Szkołą Filmową w Łodzi jako autor scenariuszy, reportaży i programów. Publikuje artykuły w prasie ogólnopolskiej, a także w Rocznikach Kutnowskich, Zgierskich Zeszytach Regionalnych oraz Rocznikach Łowickich. Jest autorem książek : „Smolar – piłkarz z charakterem. Biografia Włodzimierza Smolarka”, „Sekrety Łodzi”, „Żeglarz i Siłacz. Czy kapitan Nemo i Superman pochodzi ze Strykowa”.

Nade wszystko nasz gość to pasjonat historii, w tym naszego regionu i województwa łódzkiego. Na spotkaniu wystąpił także w roli współautora książki „Sekrety województwa łódzkiego”, która zabiera czytelnika w podróż przez 24 powiaty i w trakcie tej literackiej wyprawy odkrywamy na początek 100 sekretów z historii „Małych Ojczyzn” na terenie naszego regionu. Książka została wydana na początku 2019 r. z okazji setnej rocznicy urodzin województwa łódzkiego.

Pan Jacek Perzyński to „kopalnia wiedzy” o regionie łódzkim, a także okolicach nam najbliższych, m.in. powiatach kutnowskim, łęczyckim i łowickim. Przeprowadził pasjonujące spotkanie podczas którego uraczył słuchaczy tzw. „smaczkami” z historii gminy Witonia oraz naszych sąsiadów m.in.  Łęczycy, Piątku, Topoli Królewskiej i Łowicza w różnych okresach dziejów naszej Ojczyzny. Przytoczył niezwykle ciekawe fragmenty  z numerów czasopisma  „Wieśniak” poświęconego sprawom okolicy Łowicza i sąsiednich powiatów . Wybrany tekst  pt. „Wrażenia z odwiedzenia znachora”(Nr 26 z  dn. 25 czerwca 1914 r. i Nr 27 z dn. 2 lipca 1914 r.) to relacja z życia mieszkańców kutnowskiego, łęczyckiego, w tym także Witoni, którzy próbują wyleczyć się z różnych dolegliwości zdrowotnych w sposób niekonwencjonalny. Autor artykułu osobiście a przede wszystkim z ciekawości doświadczył przygody z nietypowym  „zespołem  ratującym życie” i pisząc o tym przestrzegał przed korzystaniem z tego typu usług medycznych.

To tylko jedna z niesamowitych historii, a było ich naprawdę wiele…

Bohater tego interesującego spotkania Pan Jacek Perzyński to osoba nietuzinkowa, z ogromną wiedzą i niezwykłym warsztatem badawczym a zwłaszcza darem snucia opowieści, które przybliżają historię naszych miejscowości.  Wskazuje odbiorcy na pewne aspekty, które stanowią o wartości lokalnego patriotyzmu. To osoba, która posiada niezwykle cenne  i obecnie rzadkie umiejętności, tj.  uważne słuchanie drugiego człowieka i nawiązywanie z nim bliskich relacji.

Wielka szkoda, że tak mało jest wśród nas osób, które potrafią docenić wartości zostawione nam w spadku przez pokolenia naszych pradziadków i dziadków a nawet rodziców. Wszystkim, którzy skorzystali z zaproszenia biblioteki i DKK serdecznie dziękuję za udział w wydarzeniu.

Spotkanie odbyło się w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego wspólnie z Instytutem Książki z Krakowa, a koordynowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi