Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Spotkanie autorskie z Magdaleną Majcher

W dniu 28 listopada 2022 r. Dyskusyjny Klub Książki i Biblioteka Publiczna Gminy Witonia gościli wyjątkową osobę – pisarkę, blogerkę i copywriterkę a przede wszystkim  autorkę uwielbianych przez czytelniczki powieści obyczajowych, poruszających tematykę społeczną i historyczną - Magdalenę Majcher.

Czytelnicy byli usatysfakcjonowani autorką, która okazała się szalenie miłą i kontaktową osobą. Pani Magdalena opowiadała o procesie tworzenia powieści, o długiej pracy dokumentalnej (każda z jej książek porusza jakiś problem społeczny), o pomysłach na nową fabułę, o książkach, które napisała i najnowszej powieści „Finalistka” a także o swej miłości do Hiszpanii i piłkarskiej reprezentacji tegoż kraju. Były emocje, dużo pytań oraz kolejka chętnych by kupić książkę i na pamiątkowy autograf.

Sądząc po młodym wieku i dobrym oraz szybkim warsztacie pisarskim autorki, to zapewne nie ostatnie jej u nas spotkanie. Mamy taką nadzieję!

Spotkanie autorskie zostało zrealizowane  we współpracy z Instytutem Książki i Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

"Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego".

W spotkaniu uczestniczyło 20 osób.

Moderatorka DKK: Anna Stolarczyk

Spotkanie autorskie z miłośnikiem historii regionalnej Jackiem Perzyńskim

W miesiącu listopadzie br. na zaproszenie Biblioteki Publicznej Gminy Witonia doszło do spotkania z Panem Jackiem Perzyńskim – dziennikarzem, politologiem i historykiem.

Pan Jacek Perzyński współpracuje z TVP, Szkołą Filmową w Łodzi jako autor scenariuszy, reportaży i programów. Publikuje artykuły w prasie ogólnopolskiej, a także w Rocznikach Kutnowskich, Zgierskich Zeszytach Regionalnych oraz Rocznikach Łowickich. Jest autorem książek : „Smolar – piłkarz z charakterem. Biografia Włodzimierza Smolarka”, „Sekrety Łodzi”, „Żeglarz i Siłacz. Czy kapitan Nemo i Superman pochodzi ze Strykowa”.

Nade wszystko nasz gość to pasjonat historii, w tym naszego regionu i województwa łódzkiego. Na spotkaniu wystąpił także w roli współautora książki „Sekrety województwa łódzkiego”, która zabiera czytelnika w podróż przez 24 powiaty i w trakcie tej literackiej wyprawy odkrywamy na początek 100 sekretów z historii „Małych Ojczyzn” na terenie naszego regionu. Książka została wydana na początku 2019 r. z okazji setnej rocznicy urodzin województwa łódzkiego.

Pan Jacek Perzyński to „kopalnia wiedzy” o regionie łódzkim, a także okolicach nam najbliższych, m.in. powiatach kutnowskim, łęczyckim i łowickim. Przeprowadził pasjonujące spotkanie podczas którego uraczył słuchaczy tzw. „smaczkami” z historii gminy Witonia oraz naszych sąsiadów m.in.  Łęczycy, Piątku, Topoli Królewskiej i Łowicza w różnych okresach dziejów naszej Ojczyzny. Przytoczył niezwykle ciekawe fragmenty  z numerów czasopisma  „Wieśniak” poświęconego sprawom okolicy Łowicza i sąsiednich powiatów . Wybrany tekst  pt. „Wrażenia z odwiedzenia znachora”(Nr 26 z  dn. 25 czerwca 1914 r. i Nr 27 z dn. 2 lipca 1914 r.) to relacja z życia mieszkańców kutnowskiego, łęczyckiego, w tym także Witoni, którzy próbują wyleczyć się z różnych dolegliwości zdrowotnych w sposób niekonwencjonalny. Autor artykułu osobiście a przede wszystkim z ciekawości doświadczył przygody z nietypowym  „zespołem  ratującym życie” i pisząc o tym przestrzegał przed korzystaniem z tego typu usług medycznych.

To tylko jedna z niesamowitych historii, a było ich naprawdę wiele…

Bohater tego interesującego spotkania Pan Jacek Perzyński to osoba nietuzinkowa, z ogromną wiedzą i niezwykłym warsztatem badawczym a zwłaszcza darem snucia opowieści, które przybliżają historię naszych miejscowości.  Wskazuje odbiorcy na pewne aspekty, które stanowią o wartości lokalnego patriotyzmu. To osoba, która posiada niezwykle cenne  i obecnie rzadkie umiejętności, tj.  uważne słuchanie drugiego człowieka i nawiązywanie z nim bliskich relacji.

Wielka szkoda, że tak mało jest wśród nas osób, które potrafią docenić wartości zostawione nam w spadku przez pokolenia naszych pradziadków i dziadków a nawet rodziców. Wszystkim, którzy skorzystali z zaproszenia biblioteki i DKK serdecznie dziękuję za udział w wydarzeniu.

Spotkanie odbyło się w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego wspólnie z Instytutem Książki z Krakowa, a koordynowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

 

Dyskusyjny Klub Książki przy Bibliotece Publicznej Gminy Witonia gościł Magdalenę Witkiewicz

Ten listopadowy wieczór w Witoni był wyjątkowy, a to za sprawą wyjątkowego Gościa.

Zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece Publicznej Gminy Witonia przyjęła Pani Magdalena Witkiewicz bestsellerowa polska autorka, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańskiego Studium Bankowości oraz Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menadżerów i studiów MBA. Z zawodu analityk marketingowy, specjalista od modeli ekonometrycznych, z pasji pisarka. Uwielbiana przez kobiety, od lat wzrusza i motywuje swoje czytelniczki, nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Jej książki czytają Wietnamki, Litwinki i Amerykanki. W swych powieściach porusza trudne tematy samotności, poszukiwania sensu życia, dokonywania niełatwych wyborów, miłości. Nazywana specjalistką od szczęśliwych zakończeń, opowiada o poważnych sprawach w lekkim, a czasami nawet w bardzo lekkim stylu. Dla dzieci i dla dorosłych.

Spotkanie przebiegało w bardzo sympatycznej, pełnej śmiechu i ciepła atmosferze. Pani Magdalena urzekła wierne czytelniczki, które przybyły na spotkanie z odległych zakątków gminy, a także powiatów: łęczyckiego i kutnowskiego, swoją radością, optymizmem, dystansem do siebie i swojej twórczości. Swoim żywiołowym opowiadaniem o tym, jakie były początki jej pisarskiej drogi, skąd czerpie pomysły i co ją inspiruje, sprawiła, że zebranym słuchaczkom, trudno było uwierzyć w to, że na zegarze dochodziła już 21. Magdalena Witkiewicz, to osoba bardzo otwarta do ludzi, cały czas uśmiechnięta. Można było odnieść wrażenie, że jest naszą znajomą od dawna, chociaż widzimy ją pierwszy raz w życiu. Wspaniała optymistyczna kobieta, której książki pozytywnie i terapeutycznie wpływają na miłośników jej pisarstwa. Ten miły wieczór zakończyło wpisanie autografów w ulubionych powieściach oraz wiele wspólnych pamiątkowych zdjęć.

Spotkanie autorskie z Magdaleną Witkiewicz, które odbyło się 24.11.2017 r. zrealizowano w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki, przy dofinansowaniu Instytutu Książki, będącego patronatem projektu DKK.

 

Spotkanie z aktorem i pieśniarzem Lechem Dyblikiem

Lech Dyblik, aktor charakterystyczny i odtwórca wielu ról drugoplanowych był gościem wtorkowego wieczoru – 27.11.2018 r.  w gminie Witonia. Spotkanie w kawiarnianej atmosferze zostało zorganizowane w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki przez Bibliotekę Publiczną Gminy Witonia i w całości sfinansowane przez Instytut Książki.

Artysta śpiewał piękne rosyjskie pieśni, grał na gitarze i opowiadał o życiu prywatnym a także o początkach swojej kariery zawodowej. Z ogromną szczerością opowiadał o swoim nałogu alkoholowym, z którym stoczył niełatwą walkę, aby ocalić siebie i odzyskać to co najważniejsze - miłość, szacunek  i zaufanie najbliższych. Udało mu się pokonać demony. Jest kochającym mężem i ojcem, a także mężczyzną spełnionym zawodowo. "Skutkami ubocznymi" wyjścia z nałogu jest to, że podjął naukę języków obcych oraz gry na gitarze.

Było to cudowne, pełne ciepła i humoru spotkanie, które pozostanie na długo w pamięci i sercach jego uczestników. Pan Lech Dyblik jest bardzo miłym i otwartym człowiekiem. Każdy, kto był na spotkaniu z pewnością się o tym przekonał.  Za możliwość spotkania w sposób szczególny podziękowali aktorowi - Wójt Gminy Witonia  oraz moderator DKK.

 

Spotkanie w Małgorzatą Gutowską-Adamczyk w Witoni

W poniedziałkowy wieczór, 25 kwietnia 2016 roku Biblioteka Publiczna Gminy Witonia miała przyjemność gościć na spotkaniu autorskim Panią Małgorzatę Gutowską – Adamczyk, jedną z najpoczytniejszych autorek literatury dla dorosłych i młodzieży w Polsce.

Uczestnikami wydarzenia byli sympatycy twórczości literackiej pisarki oraz klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki.

Przybyli na spotkanie przekonali się, że pisarka jest osobą bezpośrednią, która ceni sobie kontakt z odbiorcą. Mieli także okazję do poznania nie tylko okoliczności powstawania książek, które napisała, ale również faktów z życia autorki.

Podczas spotkania Pani Małgorzata podzieliła się swoimi doświadczeniami literackimi i życiowymi, poruszała tematy wyboru drogi życiowej, zachęcała do rozwijania swoich pasji, swoich dobrych stron, a także do pielęgnowania wspomnień, które warto utrwalać nie tylko w pamięci, ale przelewać na papier.

To właśnie w swojej ostatnio wydanej powieści zawarła wiele osobistych wątków. „Kalendarze”, bo o tę właśnie książkę chodzi,  to opowieść dorosłej kobiety, której synowie opuszczają rodzinne gniazdo oraz wspomnienie jej radosnego dzieciństwa.

Po zakończeniu spotkania, które upłynęło w miłej atmosferze, był czas na wspólne fotografie, rozmowy, zakup książek i zdobycie autografu.

Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Instytutem książki w ramach Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi