Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Spotkanie z aktorem i pieśniarzem Lechem Dyblikiem

Lech Dyblik, aktor charakterystyczny i odtwórca wielu ról drugoplanowych był gościem wtorkowego wieczoru – 27.11.2018 r.  w gminie Witonia. Spotkanie w kawiarnianej atmosferze zostało zorganizowane w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki przez Bibliotekę Publiczną Gminy Witonia i w całości sfinansowane przez Instytut Książki.

Artysta śpiewał piękne rosyjskie pieśni, grał na gitarze i opowiadał o życiu prywatnym a także o początkach swojej kariery zawodowej. Z ogromną szczerością opowiadał o swoim nałogu alkoholowym, z którym stoczył niełatwą walkę, aby ocalić siebie i odzyskać to co najważniejsze - miłość, szacunek  i zaufanie najbliższych. Udało mu się pokonać demony. Jest kochającym mężem i ojcem, a także mężczyzną spełnionym zawodowo. "Skutkami ubocznymi" wyjścia z nałogu jest to, że podjął naukę języków obcych oraz gry na gitarze.

Było to cudowne, pełne ciepła i humoru spotkanie, które pozostanie na długo w pamięci i sercach jego uczestników. Pan Lech Dyblik jest bardzo miłym i otwartym człowiekiem. Każdy, kto był na spotkaniu z pewnością się o tym przekonał.  Za możliwość spotkania w sposób szczególny podziękowali aktorowi - Wójt Gminy Witonia  oraz moderator DKK.

 

Dyskusyjny Klub Książki przy Bibliotece Publicznej Gminy Witonia gościł Magdalenę Witkiewicz

Ten listopadowy wieczór w Witoni był wyjątkowy, a to za sprawą wyjątkowego Gościa.

Zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece Publicznej Gminy Witonia przyjęła Pani Magdalena Witkiewicz bestsellerowa polska autorka, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańskiego Studium Bankowości oraz Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menadżerów i studiów MBA. Z zawodu analityk marketingowy, specjalista od modeli ekonometrycznych, z pasji pisarka. Uwielbiana przez kobiety, od lat wzrusza i motywuje swoje czytelniczki, nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Jej książki czytają Wietnamki, Litwinki i Amerykanki. W swych powieściach porusza trudne tematy samotności, poszukiwania sensu życia, dokonywania niełatwych wyborów, miłości. Nazywana specjalistką od szczęśliwych zakończeń, opowiada o poważnych sprawach w lekkim, a czasami nawet w bardzo lekkim stylu. Dla dzieci i dla dorosłych.

Spotkanie przebiegało w bardzo sympatycznej, pełnej śmiechu i ciepła atmosferze. Pani Magdalena urzekła wierne czytelniczki, które przybyły na spotkanie z odległych zakątków gminy, a także powiatów: łęczyckiego i kutnowskiego, swoją radością, optymizmem, dystansem do siebie i swojej twórczości. Swoim żywiołowym opowiadaniem o tym, jakie były początki jej pisarskiej drogi, skąd czerpie pomysły i co ją inspiruje, sprawiła, że zebranym słuchaczkom, trudno było uwierzyć w to, że na zegarze dochodziła już 21. Magdalena Witkiewicz, to osoba bardzo otwarta do ludzi, cały czas uśmiechnięta. Można było odnieść wrażenie, że jest naszą znajomą od dawna, chociaż widzimy ją pierwszy raz w życiu. Wspaniała optymistyczna kobieta, której książki pozytywnie i terapeutycznie wpływają na miłośników jej pisarstwa. Ten miły wieczór zakończyło wpisanie autografów w ulubionych powieściach oraz wiele wspólnych pamiątkowych zdjęć.

Spotkanie autorskie z Magdaleną Witkiewicz, które odbyło się 24.11.2017 r. zrealizowano w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki, przy dofinansowaniu Instytutu Książki, będącego patronatem projektu DKK.

 

"Sri Lanka - monsunowe opowieści"

Biblioteka Publiczna Gminy Witonia i działający przy niej  Dyskusyjny Klub Książki w dniu 18 listopada 2015 r. zorganizowały spotkanie z podróżnikiem Piotrem Kowalczykiem, który opowiadał o Sri Lance (Cejlonie), wyspie Oceanu Indyjskiego.

Piotr Kowalczyk, jak sam o sobie mówi należy do tzw. obieżyświatów. To także geograf i pilot wycieczek. Publikuje w magazynach podróżniczych, prowadzi serwis Globtroterzy.net. Jest miłośnikiem kultury Azji i podróży do miejsc poza utartymi szlakami. Jest autorem festiwalu podróżniczego Tydzień Ziemi w Szczecinie. Pasjonat fotografii i kolekcjoner skamieniałości.

W przedstawionej prezentacji multimedialnej zatytułowanej „Sri Lanka – monsunowe opowieści”, uczestnicy spotkania poznali tę właśnie wyspę, która kiedyś nosiła nazwę Cejlon. Wyspa ta jest prawdziwą perłą Oceanu Indyjskiego. Na pierwszy rzut oka to „w zasadzie Indie„, ale jak bardzo jest to mylne stwierdzenie, można się przekonać już przez pierwsze dni pobytu.

Uczestnicy spotkania oglądając prezentowane zdjęcia z wyprawy Piotra Kowalczyka na tzw. „łzę spływającą z policzka Indii”, przekonali się, że Sri Lanka to Azja południowa w pigułce – buddyjskie świątynie, słynne pola herbaty, piękne plaże i fragmenty dżungli, nawet miasta gdzie można kupić wydobywane tam kamienie szlachetne, to w końcu prości, często biedni ludzie, ale pozytywnie i przyjaźnie nastawieni do przyjeżdżających co raz częściej  w tę stronę świata turystów.

Spotkanie, pomimo bardzo nieprzyjaznych warunków pogodowych, upłynęło w niezwykle ciepłej i rodzinnej atmosferze, w trakcie którego uczestnicy zdobyli wiele ciekawych informacji o bliżej nieznanej im części świata, dalekiej, egzotycznej i momentami magicznej.

Biblioteka Publiczna w Witoni bardzo dziękuje Panu Piotrowi Kowalczykowi za ciekawe i inspirujące przybliżenie tego zakątka naszej kuli ziemskiej, a także wszystkim przybyłym na spotkanie, które dla członków Dyskusyjnego Klubu Książki będzie z pewnością inspiracją do przeczytania jednej z ostatnich książek Joanny Bator „Wyspa Łza”, której akcja umiejscowiona jest właśnie na Sri Lance.

Anna Stolarczyk

Moderator DKK

Spotkanie w Małgorzatą Gutowską-Adamczyk w Witoni

W poniedziałkowy wieczór, 25 kwietnia 2016 roku Biblioteka Publiczna Gminy Witonia miała przyjemność gościć na spotkaniu autorskim Panią Małgorzatę Gutowską – Adamczyk, jedną z najpoczytniejszych autorek literatury dla dorosłych i młodzieży w Polsce.

Uczestnikami wydarzenia byli sympatycy twórczości literackiej pisarki oraz klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki.

Przybyli na spotkanie przekonali się, że pisarka jest osobą bezpośrednią, która ceni sobie kontakt z odbiorcą. Mieli także okazję do poznania nie tylko okoliczności powstawania książek, które napisała, ale również faktów z życia autorki.

Podczas spotkania Pani Małgorzata podzieliła się swoimi doświadczeniami literackimi i życiowymi, poruszała tematy wyboru drogi życiowej, zachęcała do rozwijania swoich pasji, swoich dobrych stron, a także do pielęgnowania wspomnień, które warto utrwalać nie tylko w pamięci, ale przelewać na papier.

To właśnie w swojej ostatnio wydanej powieści zawarła wiele osobistych wątków. „Kalendarze”, bo o tę właśnie książkę chodzi,  to opowieść dorosłej kobiety, której synowie opuszczają rodzinne gniazdo oraz wspomnienie jej radosnego dzieciństwa.

Po zakończeniu spotkania, które upłynęło w miłej atmosferze, był czas na wspólne fotografie, rozmowy, zakup książek i zdobycie autografu.

Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Instytutem książki w ramach Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Spotkanie autorskie z Ireną Matuszkiewicz w BPG Witonia

W czwartkowy wieczór 18 września 2014 roku w Bibliotece Publicznej Gminy Witonia miało miejsce spotkanie autorskie ze znaną i bardzo lubianą autorką literatury kobiecej, panią Ireną Matuszkiewicz. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki, który realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki  w Krakowie i Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, z ramienia której koordynatorem w/w programu jest pani Kinga Siekierska.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie DKK działającego przy BPG Witonia, jak również wielbiciele twórczości pisarki.

Przygodę z pisarstwem Irena Matuszkiewicz zaczęła w roku 2000. Wtedy ukazała się jej pierwsza powieść pt. "Agencja złamanych serc", która zdobyła natychmiast uznanie wśród czytelników. To sprawiło, że zaczęła pisać kolejną książkę i następne. Łącznie napisała i wydała 15 powieści, głównie obyczajowych i jak sama mówi to nie koniec. W październiku br. ukaże się jej najnowsza powieść.

Pisarka opowiadała o tym, jak przebiega proces wydania książki, którą napisze pisarz, a także o kulisach powstawania swoich książek. Odpowiadała na pytania czytelników, jak chociażby na to która z książek jest jej najbliższa. Odpowiedziała, że zdecydowanie jest nią "Przeklęte zaklęte', zaś wiele pozytywnych emocji wywołuje "Przebudzenie". Pani Irena podkreśliła, że lubi także pisać kryminały, które są w jej dorobku pisarskim. Zaznaczyła także, że jest świetnym obserwatorem zachowań ludzkich i często wykorzystuje to w swoich powieściach.

Gdyby nie bardzo późny wieczór, dyskusja trwałaby bardzo długo. Niestety musieliśmy kończyć spotkanie z tak otwartą i życzliwą osobom, jaką jest pani Irena Matuszkiewicz. Na koniec uczestnicy spotkania mieli możliwość uzyskania autografu i osobistą krótką rozmowę z pisarką.

                       
Anna Stolarczyk

moderator DKK przy Bibliotece Publicznej Gminy Witonia

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi