Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Rodzina, ach rodzina…..- czyli „Szalone życie Rudolfa”

 

 

Joanna Fabicka stworzyła pełną humoru opowieść o perypetiach 14-letniego chłopca o artystycznej duszy i licznych dylematach jego zwariowanej rodziny. Trudno Gąbczaków traktować jak tradycyjna polską rodzinę. Tam każdy członek to chodzące indywiduum. Rodzina przypomina trochę tę z „Dynastii Miziołków”- jeśli ktoś jeszcze nie czytał to gorąco polecam.

Wracając jednak do naszych bohaterów to pokrótce scharakteryzuję rodzinę naszego Rudolfa: matka- Krystyna Gąbczak z zawodu jest psychologiem, a prywatnie zagorzałą feministką, prowadzącą oczywiście grupę wsparcia dla udręczonych mężatek z osiedla; ojciec- Gaweł Gąbczak- człowiek wolnego zawodu zajmujący się głownie sztuką, w pewnym momencie przechodzi kryzys wieku średniego i nawiązuje romans z koreańską artystką, co kończy wizytą koreańskiego baszy ze świtą. Do tej jakże wyjątkowej rodziny zalicza się jeszcze babcia, której można Rudolfowi tylko pozazdrościć. Wspomniana babcia w ogóle nie przypomina babć, jakie my znamy ;) Jej szaleńcza jazda na hulajnodze, wprawia w zdumienie całe osiedle, decyzja o ślubie z Antonio (który okazuje się zwykłym przestępca z sąsiedniej ulicy) sprawia, że tej babci nie da się umieścić w żadnej klasyfikacji.

Nie możemy zapomnieć jeszcze o bratanku naszego Rudolfa, który skutecznie potrafi  zwracać na siebie uwagę i zdezorganizować i tak dość pogmatwane życie rodziny, np. przykuwając się do transformatora.

A teraz pora na tytułowego bohatera, który jak widać po prezentacji rodziny nie ma lekkiego życia. Trudno zachować choćby pozory normalności, w tak niekonwencjonalnej rodzinie. Rudolf stara się panować nad wszystkim, lecz powoli przekracza to możliwości chłopca, a przecież ma on jeszcze własne życie i swoje wcale nie mniej skomplikowane problemy.

Książka na pewno jest inna niż wszystkie: wartka akcja wciąga i sprawia, ze bardzo trudno oderwać się od lektury, która momentami bawi do łez, a co bardziej istotne,  na długo zapada w pamięć.

 

Recenzja z książki "Szalone życie Rudolfa" Joanny Fabickiej

W książce "Szalone życie Rudolfa" autorka przedstawia nam dorastającego chłopca w wieku czternastu lat. Rudolf Gąbczak mieszka w Warszawie, chodzi do gimnazjum i ma bardzo oryginalną rodzinę, w której skład wchodzą: tata Gaweł, mama Krystyna, babcia Filomena, bratanek Gonzo i pies Opona. Książka opisuje nam problemy Rudolfa związane z okresem dojrzewania. Jest on nieprzeciętnie inteligentny i posiada duże zdolności aktorskie. Jego celem jest zdobycie sławy. Pragnie zostać aktorem. Oprócz rodziny Gąbczaków poznajemy również nauczyciela Pęcherza, koleżankę Elkę i trenera Śrubę. Książka napisana jest z humorem i z przyjemnością się ją czyta. Chętnie sięgnę po kolejne części.    

Sandra Mizler - 13 lat
Uczestnik DKK przy MBP w Pabianicach FB nr 5

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi