A to historia! - Filia nr 2 Pabianice

W marcowym spotkaniu DKK dla niepełnosprawnych czytana była książka Kazimierza Szymeczko pt.„A to historia! Opowieści z dziejów Polski”. Bohaterami są trzy mole książkowe zamieszkujące pewną bibliotekę”. Historynek, specjalizuje się w tradycjach rodzinnych i kronikarstwie, Wierszynek kocha kulturę i sztukę natomiast Militarek to ekspert od dziejów wojennych. Dzięki tej niezwykle oczytanej trójce, słuchacze przenieśli się kilka wieków wstecz. Poznali historię powstania Państwa Polskiego, pierwszych władców, Bitwę pod Grunwaldem. Nie zabrakło również prezentacji sławnych postaci, takich jak Gall Anonim, Jan Kochanowski, Mikołaj Kopernik czy Krzysztof Kolumb. Mole książkowe opowiadały również o zabytkach, stylu romańskim i gotyckim. Szczególną uwagę poświęciły Ołtarzowi Wita Stwosza i Bramie Gnieźnieńskiej. Poza tym słuchacze poznali historię odkryć geograficznych, powstania druku, Jarmarku Dominikańskiego, Kopalni Soli w Wieliczce i historii...jedzenia. Opowieści moli książkowych zainteresowały i momentami rozbawiły słuchaczy. Niektórzy z nich przyznali, że w szkole mieli problemy z nauką historii. Ale gdyby nauczycielami byli Historynek, Wierszynek i Militarek na pewno było by inaczej. Dalsze dzieje Polski uczestnicy DKK poznają już za miesiąc.