Zrodyły sia terky za horamy

14 maja 2015 r. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej, na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla niepełnosprawnych, omawialiśmy książkę Barbary Gawryluk „W Zielonej Dolinie.

Malwinka i jej rodzina mieszka w wiosce u podnóża zielonych gór. Górki są nowoczesną wioską i mieszka się tu jak mieście, nie ma sianokosów, żniw, a zwierzęta gospodarcze są tylko atrakcją dla turystów. Rodzice Malwinki prowadzą gospodarstwo agroturystyczne. Strona internetowa zachęca do odwiedzin, więc w Górkach latem jest dużo gości. Miejscowe dzieci uwielbiają wakacje w wiosce, razem z przybyłymi z miasta urlopowiczami świetnie się bawią. Chodzą na wycieczki, podglądają sarny i bociany, zbierają w lesie poziomki i jagody. W tym roku, spędzającym wakacje w wiosce harcerzom, pomagają porządkować zapomniany wojenny cmentarzyk.

Bardzo podobały się krótkie, niezwykle ciekawe historię ze zwykłego życia mieszkańców wioski. Uczestnicy spotkania chętnie dyskutowali o przygodach dzieciaków spędzających tam wakacje. Podobał się sposób, w jaki Barbara Gawryluk porusza w książce temat niepełnosprawności - (Zosia z porażeniem mózgowym) i rzadko poruszany w książkach dla dzieci, temat mniejszości etnicznych w Polsce. Poznajemy potrawy kuchni łemkowskiej, które serwuje gościom mama Malwinki i piosenkę, którą śpiewa w języku Łemków - „Zrodyły sia terky za horamy...

W spotkaniu wzięło udział 12 osób – podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy PSOUU Koło w Pabianicach wraz z terapeutką. Na kolejnym klubowym spotkaniu, 16 czerwca 2015 r., omówimy książkęFrancesca Simona „Koszmarny Karolek jedzie na wakacje”.

Ewa Pawlak

relacja powstała na podstawie wypowiedzi uczestników DKK F2 MBP