Opowieści Świętego Mikołaja

10 grudnia 2015 r., w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej, na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla najmłodszych przeczytana i omówiona została książka Marie Duval i Alaina Josta "Opowieści Świętego Mikołaja". W spotkaniu wzięło udział osiemnaście osób.

Książka jest zbiorem pięciu opowiadań o Świętach Bożego Narodzenia, wzbogacają je piękne ilustracje. Opowiadania przeplatają się z przepisami na ciasteczka i instrukcją, jak samodzielnie zrobić ozdoby choinkowe. Na spotkaniu przeczytane i omówione zostały dwa opowiadania "Wigilia dla zwierząt" i "List krasnoludków". Co roku Mikołaj dostaje od dzieci z całego świata listy, w których proszą go o wymarzony gwiazdkowy prezent. Zdarzyło się jednak, że to Święty Mikołaj napisał listy do dzieci z prośbą o jedzenie dla zwierząt. Mróz trzymał siarczysty, spadło dużo śniegu i mieszkańcy lasu głodowali. Do Mikołaja, co roku, długi list piszą również krasnoludki, ale ich skrzydlatego posłańca uwięził zły karzeł. Tak jak w każdej bajce, wszystko dobrze się kończy.

Książka podobała się wszystkim uczestnikom spotkania. Dzieci chętnie rozmawiały o wysłuchanych bajkach. Opowiadały o listach, które same pisały do Mikołaja i o prezentach jakie chciałyby dostać. Rozmawialiśmy o wieczerzy wigilijnej, opłatku i potrawach jakie w tym dniu pojawią się na stole. Dzieci dbają o swoje domowe zwierzęta, więc w wigilijną noc ich psy i koty nie będą się skarżyć. mroźna zimą dokarmiają ptaki. Na zakończenie spotkania przedszkolaki zaśpiewały kolędę.

Na kolejne spotkanie, które odbędzie się 7 stycznia 2016 roku zaplanowana została książka Tiiny Nopola "Siri i pies sąsiada".

Ewa Pawlak