Paproch, piłka i kartka

26 lutego na kolejnym w tym roku spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla najmłodszych, czytana i omawiana była książka Elizy Piotrowskiej „Paproch”.

„Paproch” to zbiór trzech współczesnych bajek, poruszających takie tematy jak przyjaźń, miłość i marzenia. Bajka „O koraliku i paprochu” jest pierwszą w książce historią opowiedzianą przez autorkę. Paproch mieszkał w kieszeni zimowego palta i bardzo nie lubił zimy. Od wiosny do jesieni spał, a gdy przychodziły mrozy znosić musiał dodatkowych lokatorów. Wszystko zmieniło się, gdy do kieszeni przybył, będący w ciągłej podróżujący pomarańczowy koralik. Dzięki tej przyjaźni paproch polubił siebie i odkrył drzemiący w nim talent pisarski. Kolejna bajka „O piłce i księżycu”, to historia zakochanej w sobie białej piłki, która pęczniejąc z dumy uniosła się tak wysoko, że zobaczyła księżyc w pełni. Zakochała się w nim myśląc, że skoro okrągły, to mogą być parą. Trzecia bajka opowiada o marzeniach i odwadze by je realizować. Mieszkająca na samym końcu zeszytu kartka, tylko z plotek wiedziała jak żyją kartki na początku zeszytu. Postanowiła sprawdzić to osobiście, wydarła się i będąc luźną kartką mogła teraz podróżować i poznać prawdę.

Bajki bardzo podobały się małym klubowiczom, chętnie uczestniczyli w dyskusji. Określili książkę jako niezwykle mądrą i ciekawą. Stwierdzili, że dobrze mieć takiego przyjaciela jak koralik, który sprawia, że odkrywamy drzemiące w nas talenty, czujemy się potrzebni, lubimy i jesteśmy lubiani. Można żyć złudzeniami, jak piłka wzdychająca do księżyca i kochać nieosiągalne. Przyjemniej jednak, mieć w zasięgu ręki obiekt naszych uczuć. Warto być odważnym, jak ostatnia kartką zielonego zeszytu. Będąc wolną kartkę miała wpływ na swoje życie i była szczęśliwa.

W spotkaniu wzięły udział dwadzieścia trzy osoby. Na kolejnym klubowym spotkaniu, 26 marca 2015 r., omawiać będziemy książkę Renaty Piątkowskiej „Lemoniadowy ząb”.

Ewa Pawlak