„Bajki wielkanocnego zajączka”

Wiosenno-świąteczne bajeczki

17 kwietnia w Filii 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się czwarte w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla najmłodszych. Przedświąteczny nastrój sprawił, że planowaną na kwiecień książkę przełożyliśmy na maj, a na spotkaniu czytane i omawiane były „Bajki wielkanocnego zajączka”.

Książka zawiera czternaście utworów, są to wiersze i opowiadania o tematyce wiosenno – świątecznej wybrane przez Edytę Wygonik.

Mali klubowicze wysłuchali trzy bajki: „Pisanka”, „Wielkanocne zajączki” i „O Białasie, kocie,co chciał chodzić w złocie”. Każdy utwór opowiadał o wiośnie i przygotowaniach do Świąt Wielkanocnych. Dzieci dyskutowały o wysłuchanych bajkach, ale też, chętnie opowiadały co wiedzą o tradycji Wielkanocnych Świąt. Jajko jest symbolem życia i odrodzenia, króluje na wielkanocnym stole. Dzieląc się jajkiem w niedzielę składamy życzenia. Wśród święconych pokarmów są również mazurki i baby. Po zakończonym śniadaniu, dzieci w ogrodzie lub zakamarkach domu szukają ukrytych przez zajączki prezentów. Kolejna frajda dla dzieci, to poniedziałkowy Śmigus-dyngus, czyli święto lejka.

W spotkaniu wzięło udział dziewiętnaście osób. Na kolejnym klubowym spotkaniu, w czwartek 22 maja 2014 r., omawiać będziemy poprzednio planowaną książkę Barbary Cain „Chyba jestem nieśmiały”.

Ewa Pawlak