„Martynka i wróbelek”

Felek wróbelek

28 listopada br. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla najmłodszych. Na spotkaniu przeczytana i omówiona została książka Gilberta Delahaye pt. „Martynka i wróbelek”, jedna z serii o Martynce i jej przyjaciołach. Jest to zabawna historia o wróbelku, który wraz z gniazdem został strącony z drzewa. Znalazła go Martynka, gdy wraz z bratem i jego kolegą szukała w ogrodzie kotka Wąsatka. Dziewczynka zastąpiła maleństwu mamę, karmiąc i chroniąc go przed Wąsatkiem. Gdy wróbelkowi Felkowi urosły skrzydełka, wyfruwał z domu, zostawiając martwiącą się o niego przybraną mamę. Martynka bała się, że Felek znajdzie drugi dom wśród wróbli i nie wróci. Ale wróbelek bardzo przywiązał się do dziewczynki.

Napisana niezwykle ciekawie i wzbogacona pięknymi ilustracjami Marcela Marliera książka bardzo podobała się dzieciom. Polubiły bohaterów opowieści - troszczącą się o małego ptaszka Martynkę i jej przyjaciół, nieznośnego małego kotka Wąsatka i mądrego pieska Pufka. Mali klubowicze chętnie uczestniczyli w dyskusji, opowiadali o zwierzętach, które mają w domu i którymi się opiekują. Karmią je, wychodzą na spacer i bawią się z nimi, są dla siebie najlepszymi przyjaciółmi. Biblioteka gościła osiemnaście osób.

Na kolejnym klubowym spotkaniu, w czwartek 19 grudnia, omawiać będziemy książkę „Skarbiec na Boże Narodzenie”.

Ewa Pawlak