"Kolczatek"

Przespać zimę

Działający od marca 2009 r. Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci po wakacyjnej przerwie wznowił swą działalność. Ze względu na małe zainteresowanie uczniów szkoły podstawowej przeobraził się w Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci z przedszkola. 26 września 2013 r. odbyło się pierwsze klubowe spotkanie, wzięły w nim udział dzieci z III grupy Miejskiego Przedszkola nr 12 w Pabianicach. Biblioteka gościła dwadzieścia dwie osoby. Mali klubowicze wysłuchali bajki pt. „Kolczatek” Heleny Bechlerowej z książki „Poczytaj mi, mamo”.

Bohater bajki, sympatyczny jeżyk, szukał w ogrodzie mieszkania, w którym przespałby całą zimę, ale gdzie tylko poszedł, tam już ktoś mieszkał. Ciekawski Kolczatek bardzo chciał się dowiedzieć kto zamieszkał u chochoła, kto pod konarami ogromnej wierzby i kto zagościł pod dużym kamieniem, ale nikt nie chciał mu powiedzieć.

Jeżyk przespał zimę zagrzebany w liściach pod krzewem berberysu i dopiero wiosną, gdy zimowe śpiochy obudził wiosenny wietrzyk, w miejscu gdzie stał chochoł Kolczatek ujrzał piękną różę. Pod wierzbą spała zielona żabka, a kamień gościł żuczka. Z nowo poznanych przyjaciół jeżyk się bardzo ucieszył.

Bajka bardzo spodobała się dzieciom, polubiły jej małego bohatera. Mali klubowicze chętnie uczestniczyli w dyskusji, opowiadali o innych zwierzętach, które tak jak Kolczatek przesypiają zimę. Rozmawialiśmy również o ptakach odlatujących do ciepłych krajów i tych, które u nas zimują. Było sympatycznie i wesoło.

Spotkamy się za miesiąc, 24 października, a czytać i omawiać będziemy książkę W. Disneya „Cztery pory roku z Kubusiem Puchatkiem”.