Kwiecień - Spotkanie dla dzieci

Bromba i inni, Wakacje z duchami

10 kwietnia w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach odbyło się kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci.

Z uwagi na zróżnicowany wiek uczestników wybrane do przeczytania zostały dwie książki. Młodsza grupa miała za zadanie przeczytać książkę Macieja Wojtyszki „Bromba i inni”, natomiast starsza „Wakacje z duchami” Adama Bahdaja.

Pierwsza z książek to zbiór opowiadań o pewnych dziwnych stworkach. Jednym z nich jest Pciuch 24, pracownik poczty, który potrafi przekraczać barierę czasu. To specjalista od przesyłek „na wczoraj”. Tytułowa Bromba to specjalistka od ważenia i mierzenia, Fumy to leniwe wielokończynowe istoty, Gżdacze zamieszkują inny wszechświat i jedzą tritongę, z kolei Viceversy Dzikie powstają w wyniku ustawienia naprzeciwko siebie luster.

Wakacje z duchami” to przygodowa powieść o trzech chłopcach z Warszawy, którzy przyjechali do cioci na wakacje i założyli klub detektywów. Paragon, Mandżaro i Perełka (takie mieli pseudonimy) prowadzili prywatne śledztwo w sprawnie duchów na zamku, a także podejrzanego lokatora cioci oraz „Grupy Srebrnej”.

Na spotkanie przyszło czworo uczestników oraz bibliotekarka ze Szkoły Podstawowej nr 14. Z grupy młodszej stawiła się tylko jedna osoba, praktycznie więc nie wywiązała się dyskusja. Dziewczynce książka się podobała, choć stwierdziła, że jest dość dziwna. Nie potrafiła określić, który z bohaterów najbardziej jej się spodobał. Natomiast zastanawiała się komu przyznać rację - Fumom, które tylko odpoczywają, czy bobrom, które cały czas pracują bez wytchnienia. Cała grupa doszła do wniosku, że najlepiej pracować i odpoczywać, bo przesada w żadnej dziedzinie nie wychodzi na dobre. Żeby dobrze pracować trzeba odpocząć, natomiast samo lenistwo jest męczące.

Trzy osoby ze starszej grupy przeczytały „Wakacje z duchami”. W ich przypadku również nie nawiązała się dyskusja, ponieważ książka nie spodobała się. Zgodnie stwierdzili, że jest nudna i za dużo w niej wątków. Uczestnicy z tej grupy zadeklarowali zainteresowanie książkami „fantasy” i zgodnie z ich życzeniem tytuł z tego gatunku otrzymali na następne spotkanie.

Katarzyna Kuchler