DKK dla dzieci (spotk. 32)

Dnia 5 września br. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach odbyło się 32 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci.

Na pierwszym, po wakacjach, klubowym spotkaniu „odliczyło się” dwóch naszych klubowych panów i... to by było na tyle, ponieważ na wrześniowym DKK dla „małych ludzi”, oprócz ww. dwóch przedstawicieli męskiej części naszego młodego książkowego klubu, obecna była jeszcze tylko, jak zwykle niezawodna, bibliotekarka ze Szkoły Podstawowej nr 14.

Mimo, tak niewielkiej obsady klubowego spotkania, omówiliśmy, oczywiście, „zadaną” do przeczytania przez wakacje, książkę Alana Bradley'a, pt. „Zatrute ciasteczko”, która chociaż bardzo obszerna, bo licząca sobie ponad 360 stron, podobała się naszym klubowiczom (przynajmniej tym, którzy na wrześniowe spotkanie DKK przyszli), chociaż w toku dyskusji przyznali, że „tak zupełnie lekko i płynnie, to czytanie nie przebiegało”, ale tu winą (przynajmniej częściową) można by chyba obciążyć tłumacza, który tego trudnego zadania, tj. przekładu podejmuje się na własne ryzyko i odpowiedzialność i to czy książka zyska popularność i grono (w miarę duże) oddanych, zadowolonych czytelników, zależy właściwie od niego.

Dwóch naszych klubowych facetów było z lektury raczej zadowolonych, „chociaż narratorką jest dziewczyna”, tyle tylko, że niektóre opisane przez autora fakty historyczne musieliśmy na spotkaniu klubu nieco bardziej szczegółowo omówić, tak by powieściowa intryga stała się dla nich bardziej zrozumiała.

Jednak na przekór tym naprawdę zupełnym drobnostkom, wrześniowy DKK dla „ludzi małych”, można uznać za całkiem fajny i mimo z lekka „dziurawej” frekwencji naprawdę udany, a dwóch obecnych na nim klubowiczów, dobrze do omawiania klubowej lektury, przygotowanych, więc spokojnie czekamy na następne spotkanie DKK, które umówiliśmy sobie na 3 października, na razie, jak zwykle na godz. 15.00, chociaż całkiem możliwe, że godzina klubowych spotkań ulegnie zmianie, jako że nasze klubowe dzieciaki „postarzały się”, chodzą do różnych szkół i mają w związku z tym bardzo różne plany lekcji. Z pewnością jednak uda się nam, w miarę możności, pomyślnie tenże problem rozwiązać. Ale to już ustalimy w, mam nadzieję, większym gronie, na październikowym klubie, na którym omówimy książkę bardzo lubianej, przez nasze klubowe dzieciaki, autorki, p. Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel, pt. „Jak to działa: elementarz demokracji”.